Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
21 квітня 2010 року <Час проголошення >№ 2а-16912/09/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
судді: Пісоцької О.В.,
за участю:
секретаря
судового засідання Кузьменкової С.П.,
представника Державної податкової інспекції у Подільському районі міста Києва Нечепи О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Києві справу
за позовною заявою Державної податкової інспекції у Подільському районі міста Києва
доМіжнародної асоціації грузинсько-українських культурних звязків ім. Давида Гурамішвілі,
за участю третьої особи - Державного реєстратора Подільської районної у місті Києві державної адміністрації,
проприпинення юридичної особи,
ВСТАНОВИВ:
Державна податкова інспекція у Подільському районі міста Києва (далі ДПІ у Подільському районі м. Києва, позивач) звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовними вимогами до Міжнародної асоціації грузинсько-українських культурних звязків ім. Давида Гурамішвілі (далі відповідач) про припинення юридичної особи.
Позовні вимоги ДПІ у Подільському районі м. Києва обґрунтовано тим, що відповідачем протягом року не подавалися органам державної податкової служби податкові декларації, документи фінансової звітності відповідно до вимог закону.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 грудня 2009 року відкрито провадження в адміністративній справі за вказаним вище позовом, залучено до участі у справі Державного реєстратора Подільської районної у місті Києві державної адміністрації (далі державний реєстратор) як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача та призначено справу до розгляду.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити у повному обсязі.
Відповідач відзиву на позов не надав, явку своїх представників в судове засідання не забезпечив, тоді як про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Ухвала про призначення справи до розгляду та повістки направлялися відповідачу за адресою, внесеною відповідачем до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Відповідно до змісту частини другої статті17, частини першої статті 18 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців»від 15 травня 2003 року №755-IV (далі Закон №755-IV) з урахуванням вимог частини восьмої статті35 Кодексу адміністративного судочинства України така адреса вважається достовірною, а повістка, направлена за нею, врученою юридичній особі.
Державний реєстратор про час та місце проведення судового засідання також повідомлений належним чином, в судове засідання не прибув, про причини неявки суд не повідомив.
Відповідно до статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) справа вирішується на підставі наявних в ній доказів.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України 21 квітня 2010 року у відкритому судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови про задоволення позовних вимог.
Ознайомившись з матеріалами справи та поданими документами, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, Окружний адміністративний суд міста Києва дійшов наступних висновків.
Статтею 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»від 04 грудня 1990 року №509-XII (далі Закон України №509-XII) визначено завдання органів державної податкової служби, якими є: здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обовязкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі); внесення у встановленому порядку пропозицій щодо вдосконалення податкового законодавства; прийняття у випадках, передбачених законом, нормативно-правових актів і методичних рекомендацій з питань оподаткування; формування та ведення Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обовязкових платежів та Єдиного банку даних про платників податків - юридичних осіб; розяснення законодавства з питань оподаткування серед платників податків; запобігання злочинам та іншим правопорушенням, віднесеним законом до компетенції податкової міліції, їх розкриття, припинення, розслідування та провадження у справах про адміністративні правопорушення; здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обовязкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі); внесення у встановленому порядку пропозицій щодо вдосконалення податкового законодавства; прийняття у випадках, передбачених законом, нормативно-правових актів і методичних рекомендацій з питань оподаткування; формування та ведення Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обовязкових платежів та Єдиного банку даних про платників податків - юридичних осіб; розяснення законодавства з питань оподаткування серед платників податків; запобігання злочинам та іншим правопорушенням, віднесеним законом до компетенції податкової міліції, їх розкриття, припинення, розслідування та провадження у справах про адміністративні правопорушення.
Згідно з п. 17 ст. 11 Закону України №509-XII органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають, зокрема, право звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації субєкта підприємницької діяльності.
З системного аналізу вказаних норм Закону України №509-XII вбачається, що до компетенції органів державної податкової служби віднесено контроль за додержанням податкового законодавства.
Під час розгляду справи встановлено, що 27 січня 1991 року за №9 відповідача взято на облік ДПІ у Подільському районі м. Києва як платника податків.
22 лютого 1993 року Подільською районною у місті Києві державною адміністрацією зареєстровано Міжнародну асоціацію грузинсько-українських культурних звязків ім. Давида Гурамішвілі як субєкта підприємницької діяльності юридичну особу (код юридичної особи за ЄДРПОУ 20046530).
Пунктом другим частини першої статті 9 Закону України «Про систему оподаткування»від 25 червня 1991 року №1251-XII (далі Закон №1251-XII) визначено, що платники податків і зборів (обовязкових платежів) зобовязані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, повязані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обовязкових платежів).
Підпунктом 7.11.12 пункту 7.11 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»від 28 грудня 1994 року №334/94-ВР передбачено, що центральний податковий орган встановлює порядок обліку і подання податкової звітності про використання коштів неприбуткових організацій (неприбуткових організацій, визначених в абзаці "ж" підпункту 7.11.1, у частині обліку і подання податкової звітності за доходами, що підлягають оподаткуванню) та вирішує питання про виключення організацій з реєстру неприбуткових організацій і оподаткування їх доходів у разі порушення ними положень цього Закону та інших законодавчих актів про неприбуткові організації.
Наказом Державної податкової адміністрації від 11 липня 1997 року №233, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 06 серпня 1997 року за №290/2094, затверджено Порядок складання звіту «Про використання коштів неприбуткових установ та організацій»(далі - Порядок), яким застосовується установами й організаціями, що включені до реєстру неприбуткових організацій та установ з присвоєнням ознаки неприбутковості.
Пунктом 1.3. Порядку встановлено, що податковий звіт про використання коштів неприбутковими установами й організаціями складається за формою, що додається, і подається неприбутковою установою за кожний звітний період.
Згідно пункту 1.5. Порядку у звіті зазначаються усі передбачені в ньому показники наростаючим підсумком з початку календарного року. У разі незаповнення того чи іншого рядка через відсутність операції (суми) цей рядок прокреслюється. Дані, наведені у звіті, повинні ґрунтуватися на даних бухгалтерського обліку та відповідати правилам складання податкового обліку (звітності). Достовірність даних підтверджується підписами керівника неприбуткової установи і головного бухгалтера, а за відсутності бухгалтерської служби - спеціаліста, який веде облік, та засвідчується печаткою. Оригінал звіту подається до податкового органу за місцезнаходженням неприбуткової установи. Подання копії звіту не дозволяється.
Пунктом 1.11 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21 грудня 2000 року №2181-ІІІ податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).
Відповідно до наданої позивачем довідки від 24 листопада 2009 року №7847/9/15-105 Міжнародна асоціація грузинсько-українських культурних звязків ім. Давида Гурамішвілі з моменту реєстрації не подає до ДПІ у Подільському районі м.Києва декларацій, бухгалтерську звітність та інших документів і відомостей, повязаних з обчисленням і сплатою податків і зборів (обовязкових платежів).
Як встановлено судом, відповідач шляхом неподання до державних податкових органів та інших держаних органів відповідно до законів декларацій, бухгалтерської звітності та інших документів і відомостей, тобто невиконання обовязків, покладених на нього як на юридичну особу платника податків, - порушив вимоги, встановлені п. 2 ст. 9 Закону №1251-XII.
У відповідності до ст. 38 Закону №755-IV підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не повязано з банкрутством юридичної особи, зокрема, є неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.
Відповідач заборгованості перед бюджетом не має, що підтверджується довідкою позивача від 24 листопада 2009 року №7847/9/15-105.
Разом з тим, об'єднання громадян є добровільне громадське формування, створене на основі єдності інтересів для спільної реалізації громадянами своїх прав і свобод. Легалізація обєднання громадян та його ліквідація регламентуються Законом України «Про обєднання громадян»від 16 червня 1992 року №2460-ХІІ (далі Закон України №2460).
Предметом даного спору є припинення юридичної особи, яка є неприбутковою організацію (відповідно до фотокопії статуту Міжнародної асоціації грузинсько-українських культурних звязків ім. Давида Гурамішвілі) та має певні зобовязання перед державою щодо відповідного звітування, що усуває застосування до спірних правовідносин положень Закону України №2460, оскільки останній регулює підстави примусового розпуску обєднання громадян і має інші правові наслідки для відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ДПІ у Подільському районі м. Києва підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 7, 9, 11, 69-71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України Окружний адміністративний суд міста Києва
ПОСТАНОВИВ:
Позов Державної податкової інспекції у Подільському районі міста Києва задовольнити.
Припинити юридичну особу Міжнародна асоціація грузинсько-українських культурних звязків ім. Давида Гурамішвілі (код за ЄДРПОУ 20046530).
Зобовязати державного реєстратора Подільської районної у місті Києві державної адміністрації не пізніше наступного робочого дня з дати надходження судового рішення щодо припинення юридичної особи Міжнародної асоціації грузинсько-українських культурних звязків ім. Давида Гурамішвілі (код за ЄДРПОУ 20046530) вчинити дії, відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців»від 15 травня 2003 року №755-IV.
Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Пісоцька