
УКРАЇНА
БРОВАРСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
справа № 361/3154/20
провадження № 2/361/640/21
18.05.2021
РІШЕННЯ
Іменем України
18 травня 2021 року м. Бровари
Броварський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючого суддіПетришин Н.М.за участю секретаря Площинської М.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Київської обласної державної адміністрації про зобов`язання вчинити дії,-
в с т а н о в и в :
Стислий виклад позиції позивача.
У травні 2020 року до суду звернулась ОСОБА_1 із вказаним позовом, в обґрунтування якого зазначено, що постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 12 грудня 2011 року у справі №2а/1770/4219/11, залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 12 липня 2012 року, позов ОСОБА_1 задоволено частково, визнано неправомірною бездіяльність Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи щодо незабезпечення житлом та зобов`язано Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи перерахувати цільовим призначенням кошти на рахунок Київської обласної державної адміністрації для придбання житла ОСОБА_1 , як вдові ОСОБА_2 , з підстав, що передбачені п. 10 ч. 1 ст.20 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та потребують особливого догляду". На виконання зазначеної постанови 11 вересня 2012 року виданий виконавчий лист. Ухвалою Рівненського окружного суду від 17.07.2014 року у справі № 2а/1770/4219/2011 замінено у виконавчому провадженні з примусового виконання виконавчого листа Рівненського окружного адміністративного суду від 11 вересня 2012 року боржника - Міністерство надзвичайних ситуацій України його правонаступником Міністерство соціальної політики України.
Ухвалою Рівненського ОАС від 10.03.2015 роз`яснено, що при виконанні постанови суду від 12.12.2011 року в частині зобов`язання перерахувати цільовим призначенням кошти на рахунок Київської обласної державної адміністрації для придбання житла ОСОБА_1 як вдові ОСОБА_2 , має бути забезпечена житловою площею в м. Бровари Київської області в межах розміру, визначеного статтями 47, 50 ЖК УРСР, з урахуванням права на додаткову житлову площу, передбачену Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та постановою Кабінету Міністрів України "Про Порядок надання додаткової жилої площі особам, які внаслідок Чорнобильської катастрофи перенесли променеву хворобу будь-якого ступеня або стали інвалідами, дітям-інвалідам, які потребують особливого догляду, та сім`ям, що втратили годувальника з числа осіб, віднесених до категорії 1»
Ухвалою від 21.04.2016 року змінено спосіб виконання постанови Рівненського окружного адміністративного суду від 12.12.2011 року у справі № 2а/1770/4219/2011 шляхом стягнення з Міністерства соціальної політики України цільовим призначенням кошти в сумі 1 023 086 гривень на рахунок Київської обласної державної адміністрації для придбання житла ОСОБА_3 , як вдові ОСОБА_2 . У березні 2019 року кошти в сумі 1023086 грн. поступили на рахунок Київської ОДА на виконання рішення Рівненського ОАС у справі №2а/1771/4219/11.
19.09.2019 позивачкою ОСОБА_1 надана згода щодо купівлі квартири в АДРЕСА_1 ., відповідно до рішення Рівненського ОАС від 12.12.2011 із зазначенням, що в квартирі будуть проведені внутрішні роботи і квартира буде придатною для проживання. 16.12.2019 укладений договір купівлі-продажу квартири на виконання рішення Рівненського ОАС у справі №2а/1771/4219/11 від 12.12.2011, згідно якого придбано квартиру в АДРЕСА_1 . Позивач звернулась до відповідача щодо виділення коштів на проведення ремонту у квартирі та надання додаткової житлової площі 10, 15 кв.м., проте їй відмовлено мотивуючи тим, що це не передбачено рішенням суду.
Для захисту своїх прав, позивач просить: зобов`язати відповідача власним коштом придбати позивачу квартиру, житловою площею не менше 10,15 кв.м.; зобов`язати власним коштом привести квартиру в АДРЕСА_1 , до стану придатного до проживання (зробити ремонт та придбати обладнання згідно із висновком експерта).
Заперечення відповідача.
У відзиві на позов Київська обласна державна адміністрація вважає позовну заяву безпідставною і необґрунтованою та такою, що не підлягає до задоволення. Посилається на те, що КОДА в повному обсязі виконала зобов`язання згідно постанови Рівненського окружного адміністративного суду від 12 грудня 2011 року у справі №2а/1770/4219/2011 та ухвали цього ж суду від 21 квітня 2016 року про зміну способу виконання судового рішення. Крім того, позивачка сама зупинила свій вибір саме на квартирі АДРЕСА_2 .
Заяви, інші процесуальні дії у справі.
Ухвалою Броварського міськрайонного суду від 25 травня 2020 року відкрито провадження у даній справі в порядку спрощеного провадження та призначено судове засідання для розгляду справи по суті.
Ухвалою суду від 20 жовтня 2020 року у даній справі призначено судову будівельно-технічну експертизу та зупинено провадження у справі.
Ухвалою суду від 19 лютого 2021 року у зв`язку із надходженням до суду висновку експерта – поновлено провадження у справі.
У судовому засіданні представник позивача ОСОБА_4 доводи позову підтримав з підстав, викладених у позові, просив про задоволення позовних вимог.
Представник відповідача про розгляд справи повідомлявся у встановленому законом порядку, про причини неявки до суду не повідомив.
Обставини справи, що встановлені судом.
Установлено, що постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 12 грудня 2011 року, яку залишено без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 12 липня 2012 року, визнано неправомірною бездіяльність Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи щодо незабезпечення житлом ОСОБА_1 ; зобов`язано Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи перерахувати цільовим призначенням кошти на рахунок Київської обласної державної адміністрації для придбання житла ОСОБА_1 як вдові ОСОБА_2 , з підстав, що передбачені п.10 ч.1 ст.20 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та потребують особливого догляду". У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду від 10 березня 2015 року подання головного державного виконавця відділу Примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України про роз`яснення змісту судового рішення задоволено. Постановлено роз`яснити, що при виконанні постанови суду від 12.12.2011 року в частині зобов`язання перерахувати цільовим призначенням кошти на рахунок Київської обласної державної адміністрації для придбання житла ОСОБА_1 як вдові ОСОБА_2 з підстав, що передбачені п. 10 ч.1 ст.20 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та потребують особливого догляду", ОСОБА_1 має бути забезпечена житловою площею в м. Бровари Київської області в межах розміру, визначеного ст. 47, 50 ЖК України, з урахуванням права на додаткову житлову площу, передбачену Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та постановою Кабінету Міністрів України "Про Порядок надання додаткової жилої площі особам, які внаслідок Чорнобильської катастрофи перенесли променеву хворобу будь-якого ступеня або стали інвалідами, дітям-інвалідам, які потребують особливого догляду, та сім`ям, що втратили годувальника з числа осіб, віднесених до категорії 1".
Ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду від 21 березня 2016 року заяву ОСОБА_1 про зміну способу виконання судового рішення в адміністративній справі №2а/1770/4219/2011 - задоволено. Постановлено змінити спосіб виконання постанови Рівненського окружного адміністративного суду від 12.12.2011 року у справі № 2а/1770/4219/2011 шляхом стягнення з Міністерства соціальної політики України (код ЄДРПОУ 37567866) цільовим призначенням кошти в сумі 1023086 (один мільйон двадцять три тисячі вісімдесят шість) грн. 00 коп. на рахунок Київської обласної державної адміністрації для придбання житла ОСОБА_1 , як вдові ОСОБА_2 з підстав, що передбачені п. 10 ч.1 ст.20 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та потребують особливого догляду".
У заяві від 19.09.2019 року до Голови Київської обласної державної адміністрації ОСОБА_1 погодилась із придбанням квартири у АДРЕСА_1 , загальною площею 71, 5 м.кв. за умови, що у квартирі будуть проведені всі внутрішні роботи і квартира буде готова для проживання.
Відповідно до договору купівлі-продажу квартири, укладеного 16.12.2019 року між Приватним акціонерним товариством «Виробнича проектно-будівельна фірма «Атлант» (продавець), ОСОБА_1 (покупець) в особі ОСОБА_4 та Київською обласною державною адміністрацією (особа, що виконує постанову від 12 грудня 2011 року Рівненського окружного суду по справі №2а/1770/4219/2011), у власність ОСОБА_1 перейшла квартира АДРЕСА_2 . Квартира має такі характеристики: 2 кімнати, загальна площа 71, 2 кв.м., житлова площа 27, 2 кв.м., 1-й поверх.
На звернення ОСОБА_1 від 07.02.2020 року Київська обласна державна адміністрація 16.03.2020 року повідомила заявницю про те, що 16 грудня 2019 року адміністрацією виконано рішення Рівненського окружного адміністративного суду, яке полягало у придбанні житла ОСОБА_1 загальною вартістю 1 023 086 гривень. При цьому, рішення суду від 12 грудня 2011 року у справі №2а/1770/4219/2011 будь-яких вимог щодо проведення ремонтних робіт у придбаному житлі не передбачає, а кошти виділено виключно з цільовим призначенням на придбання житла та не передбачає проведення ремонтних робіт у ньому.
Згідно висновку експерта за результатами проведення судової будівельно технічної експертизи за №28142/20-43 від 02.02.2021 на поставлені в ухвалі суду питання надані такі висновки: 1. Житлова площа квартири АДРЕСА_2 складає 27,2 кв.м. та є меншою за 37,25 кв.м, з причин, які вказані у дослідницькій частині висновку.
2. Квартира АДРЕСА_2 станом на 22.01.2021 не придатна для проживання, з причин, які вказані у дослідницькій частині висновку.
3. Вартість ремонту для приведення квартири АДРЕСА_2 до стану придатного до проживання становить 77 946,00 гривень. Перелік робіт та матеріалів, які потрібні для проведення ремонту, наведені у кошторисному розрахунку в Додатку №2 до висновку.
Мотиви, з яких виходить суд, та застосування норм права, що регулюють дані правовідносини.
Відповідно до пункту 10 частини 1 статті 20 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та потребують особливого догляду» встановлює компенсації та пільги громадянам, віднесеним до категорії 1, зокрема: позачергове забезпечення жилою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов (включаючи сім`ї загиблих або померлих громадян). Особи, зазначені в цьому пункті, забезпечуються жилою площею протягом року з дня подання заяви, для чого місцеві ради щорічно виділяють 15 відсотків усього збудованого житла (в тому числі підприємствами, установами, організаціями незалежно від форми власності). Кабінет Міністрів України щорічно виділяє обласним державним адміністраціям цільовим призначенням капітальні вкладення відповідно до кількості сімей, що потребують поліпшення житлових умов. Фінансування будівництва здійснюється з Державного бюджету України. Крім загальних підстав, передбачених законодавством України, такими, що потребують поліпшення житлових умов, визнаються особи, які забезпечені жилою площею нижче рівня середньої забезпеченості громадян у даному населеному пункті або які проживають у комунальних квартирах. Особам, які перенесли променеву хворобу будь-якого ступеня або стали особами з інвалідністю внаслідок Чорнобильської катастрофи, які потребують поліпшення житлових умов, надається додаткова жила площа у вигляді окремої кімнати. Сім`я, що втратила годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, має право на додаткову жилу площу, порядок надання і розмір якої визначається Кабінетом Міністрів України. Передбаченими цим пунктом пільгами щодо забезпечення житлом громадяни мають право скористатися лише один раз.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про Порядок надання додаткової жилої площі особам, які внаслідок Чорнобильської катастрофи перенесли променеву хворобу будь-якого ступеня або стали інвалідами, дітям-інвалідам, які потребують особливого догляду, та сім`ям, що втратили годувальника з числа осіб, віднесених до категорії 1" передбачено, що додаткова жила площа надається сім`ям, що втратили годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи з числа осіб, віднесених до категорії 1, - у розмірах не нижче середньої забезпеченості у цьому населеному пункті, але не вище норми, передбаченої статтею 47 Житлового кодексу. Передбаченими цим пунктом пільгами щодо забезпечення житлом громадяни мають право скористатися лише один раз.
Згідно зі статтею 47 ЖК України норма жилої площі в Українській РСР встановлюється в розмірі 13,65 квадратного метру на одну особу.
Відповідно до частини 1 статті 49 ЖК України понад норму жилої площі окремим категоріям громадян надається додаткова жила площа у вигляді кімнати або в розмірі десяти квадратних метрів. Громадянам, що хворіють на тяжкі форми деяких хронічних захворювань, а також громадянам, яким ця площа необхідна за умовами і характером виконуваної роботи, розмір додаткової жилої площі може бути збільшено.
За змістом статті 50 ЖК України жиле приміщення, що надається громадянам для проживання, має бути благоустроєним стосовно до умов даного населеного пункту, відповідати встановленим санітарним і технічних вимогам. При наданні жилих приміщень не допускається заселення однієї кімнати особами різної статі, старшими за дев`ять років, крім подружжя.
Отже, судом установлено, що позивач мала право на позачергове забезпечення жилою площею, як дружина померлого громадянина ОСОБА_2 , який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи І категорії та смерть якого пов`язана з Чорнобильською катастрофою. Її право передбачено Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема, пунктом 10 частини 1 статті 20 цього Закону. При забезпеченні позивача жилою площею також має бути враховане визначене законодавством України право на додаткову жилу прошу, передбачене вказаним Законом та Постановою Кабінету Міністрів України "Про Порядок надання додаткової жилої площі особам, які внаслідок Чорнобильської катастрофи перенесли променеву хворобу будь-якого ступеня або стали інвалідами, дітям-інвалідам, які потребують особливого догляду, та сім`ям, що втратили годувальника з числа осіб, віднесених до категорії 1" від 31.12.1996р. №1589.
Проте, право позивача на позачергове забезпечення жилою площею було порушене, що призвело до звернення до Рівненського окружного адміністративного суду. Постановою цього суду від 12.12.2011 року спір вирішений, позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково та зобов`язано Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи перерахувати цільовим призначенням кошти на рахунок Київської обласної державної адміністрації для придбання житла ОСОБА_1 , як вдові ОСОБА_2 , з підстав, що передбачені п.10 ч.1 ст.20 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та потребують особливого догляду".
Відтак, правовідносини між позивачем та Міністерством соціальної політики України (замінено після Міністерства надзвичайних ситуацій України) трансформувались у сферу виконання судового рішення від 12.12.2011.
Ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду від 21 березня 2016 року змінено спосіб виконання постанови Рівненського окружного адміністративного суду від 12.12.2011 року у справі № 2а/1770/4219/2011 шляхом стягнення з Міністерства соціальної політики України цільовим призначенням коштів у сумі 1023086 (один мільйон двадцять три тисячі вісімдесят шість) грн. 00 коп. на рахунок Київської обласної державної адміністрації для придбання житла ОСОБА_1 , як вдові ОСОБА_2 , з підстав, що передбачені п. 10 ч.1 ст.20 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та потребують особливого догляду".
На виконання вищевказаних судових рішення позивачу ОСОБА_1 запропоновано придбати квартиру АДРЕСА_2 , із такими характеристиками: 2 кімнати, загальна площа 71, 2 кв.м., житлова площа 27, 2 кв.м., 1-й поверх, та із відповідними внутрішніми технічними характеристиками.
Позивач погодилась на придбання саме цієї квартири, що підтверджується її заявою від 19.09.2019 року та саме підписанням договору купівлі-продажу квартири.
Отже, підписавши договір купівлі-продажу квартири, Міністерство соціальної політики України та Київська обласна державна адміністрація виконали судове рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 12 грудня 2011 року у справі №2а/1770/4219/2011.
Посилання позивача на те, що вона погодилась на придбання цієї квартири з умовою проведення внутрішніх ремонтних робіт, є безпідставним, оскільки умовами договору купівлі-продажу таких домовленостей між продавцем, покупцем та Київською обласною державною адміністрацією не передбачено, зокрема у п. 10 погоджено, що будь-які попередні усні домовленості, що мали місце до укладення цього договору і не відображені у його тексті, не мають правового значення.
Більше того, зі змісту умов договору видно, що такий договір укладений на виконання судового рішення у справі №2а/1770/4219/2011 та позивач обізнана про стан квартири, її розмір та інші характеристики. (п.9 Договору)
Крім того, у випадку неналежного виконання судового рішення, позивач має право звернутися до Рівненського окружного адміністративного суду в порядку статей 382, 383 Кодексу адміністративного судочинства України.
З огляду на викладене, Київська обласна державна адміністрація виконала свої зобов`язання в межах судового рішення у справі №2а/1770/4219/2011, тому позовні вимоги ОСОБА_1 є безпідставними та задоволенню не підлягають.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 259, 263-265 ЦПК України, суд,
в и р і ш и в :
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Київської обласної державної адміністрації про зобов`язання вчинити дії – відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду через Броварський міськрайонний суд Київської області шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Позивач: ОСОБА_1 , ІПН НОМЕР_1 , адреса проживання: АДРЕСА_3 .
Відповідач: Київська обласна державна адміністрація, код ЄДРПОУ 00022533, м. Київ, пл. Лесі Українки, 1, п.і 01196.
.
Суддя Н.М. Петришин