
Справа № 560/2822/21
РІШЕННЯ
іменем України
14 червня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І. розглянувши адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Строй-Сервіс-999" до Головного управління ДПС у Хмельницькій області , Державної податкової служби України про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Після усунення недоліків позову та зміни предмету позову, Приватне підприємство "Строй-Сервіс-999" подало позовну заяву від 19.04.2021 в якій просить: 1) визнати протиправними дії Головного управління ДПС у Хмельницькій області та Державної податкової служби України щодо внесення до електронного кабінету, відповідної інтегрованої картки та інших інформаційних систем Державної податкової служби, інформації про наявність у Приватного підприємства "Строй-Сервіс-999" грошового зобов`язання на підставі податкових повідомлень-рішень від 26.02.2021 №0013220701, від 27.09.2018 №0009491402, від 27.09.2018 №0009501402, що є скасованими; 2) зобов`язати Головне управління ДПС у Хмельницькій області та Державну податкову службу України виключити з електронного кабінету, відповідної інтегрованої картки та інших інформаційних систем Державної податкової служби, інформацію про наявність у підприємства грошового зобов`язання, оформленого податковими повідомленнями-рішеннями від 26.02.2021 №0013220701, від 27.09.2018 №0009491402, від 27.09.2018 №0009501402, що є скасованими та інформацію про пеню, нараховану за несвоєчасну сплату грошового зобов`язання.
В обгрунтування позову вказує, що направлена 15.10.2018 скарга до ДФС України не була вирішена у 20-ти денний строк, про що свідчить виправлення у повідомленні про вручення поштового відправлення, виплату грошового переказу (ф №119). Відтак, позивач вважає скасованими податкові повідомлення: від 27.09.2018 №0009491402, від 27.09.2018 №0009501402, від 27.09.2018 №0009511402, від 27.09.2018 №00095414102, від 27.09.2018 №0009551402, від 27.09.2018 №0009561402, від 27.09.2018 №0009591402, від 27.09.2018 №0009571402, від 27.09.2018 №0009581402, від 27.09.2018 №0219161308, від 27.09.2018 №0219201308, від 27.09.2018 №0219181308. Податкове повідомлення-рішення від 26.02.2021 №0013220701 є похідним від податкового повідомлення - рішення від 27.09.2018 №0009491402, оскільки в результаті його оскарження зменшена сума грошового зобов`язання з податку на прибуток (справа №560/217/19). Також вказує, що рішення про продовження строків розгляду скарги від 02.11.2018 вих. №35764/6/99-99-11-01-01-25 підписано не повноважною особою (арк. спр.151-157).
Згідно з ухвалою від 05.04.2021 суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи та витребував докази (арк. спр. 54-55).
У Відзиві на позовну заяву від 19.04.2021 Головне управління ДПС у Хмельницькій області вказує на відсутність порушень контролюючого органу вимог ПК України, і просить відмовити у задоволенні позову (арк. спр. 113-115).
ДПС України у Відзиві на позов від 16.04.2021 вказує, що скарга Приватного підприємства "Строй-Сервіс-999" на податкові повідомлення-рішення розглянута в межах строку визначеному ПК України. Звертає увагу на рішення судів у справі №560/217/19 та дотримання позивачем строку звернення до суду, і просить відмовити у задоволенні позову (арк. спр. 214-129).
Відповідно до ухвали від 29.04.2021, суд задовольнив заяву Приватного підприємства "Строй-Сервіс-999" від 19.04.2021 про зміну предмету позову та прийняв уточнені позовні вимоги позивача. Також, відмовив у задоволенні заяв Головного управління ДПС у Хмельницькій області про залишення позову Приватного підприємства "Строй-Сервіс-999" без розгляду та про розгляд справи №560/2822/21 за правилами загального позовного провадження. Заяву Головного управління ДПС у Хмельницькій області про заміну сторони по справі, повернув заявнику без розгляду (арк. спр. 191-193).
У додаткових пояснення від 25.05.2021 Головне управління ДПС у Хмельницькій області вказує, що адвокатський запит направлявся до ДПС України, а не до ДФС України, яке не ліквідоване на даний час, і є окремою юридичною особою, тому запитувана інформація може перебувати у нього. Скриншот реєстраційної контрольної (моніторингової) картки, також підтверджує дотримання 20-денного строку вирішення скарги позивача, копію якого надано суду. Просить відмовити у позові (арк. спр. 201-202).
З`ясувавши обставини на які сторони покликаються, як на підставу своїх вимог, так і заперечень, оцінивши надані учасниками справи докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.
Приватне підприємство "Строй-Сервіс-999" зверталось із Скаргою за №71/18 від 14.10.2018 до ДФС України в якій просило скасувати податкові повідомлення рішення (арк. спр. 11-18).
Згідно з Рішенням про продовження розгляду скарги №35764/6/99-99-11-01-01-25 від 02.11.2018 повідомлено, що розгляд матеріалів скарги буде проводитись у відкритому засіданні 26.11.2018, і вирішено продовжити розгляд строк розгляду скарги до 15.12.2018 включно (арк. спр. 28).
У копії Рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, виплату грошового переказу, наданій позивачем (арк. спр. 27) є ознаки виправлення щодо дати подання - 02.11.2018, яке отримано - 08.11.2018 ( ОСОБА_1 ), при цьому, відповідно до копії скриншоту реєстраційної контрольної (моніторингової) картки, поштове відправлення здійснено - 02.11.2018 (арк. спр. 205), тому суд вважає, що відправлення було 02.11.2018 за відсутності інших об`єктивних доказів щодо цього.
Відповідно до Рішення про результати розгляду скарги №40265/6199-11-04-01-25 від 13.12.2018 за підписом директора Департаменту адміністративного оскарження та судового супроводження Антоненко І., Приватне підприємство "Строй-Сервіс-999" повідомлено, що Рішенням ДФС України від 02.11.2018 №35764/6/99-99-11-01-01-25 було продовжено строк розгляду скарги до 15.12.2018 та відмовлено у задоволенні Скарги про скасування податкових повідомлень-рішень (арк. спр. 22-23).
Наказом ДФС України №664 від 05.10.2017, зокрема, уповноважено ОСОБА_2 на підписання рішень про результати розгляду скарг платників податків у межах компетенції Департаменту адміністративного оскарження та судового супроводження та рішень про розгляд скарг на вимоги про сплату недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та на рішення про нарахування пені та накладення штрафу, що подані в адміністративному порядку (арк. спр. 29-30).
На запит адвоката Захаркевича О.В. за №012/21-а від 15.02.2021 (арк. спр. 24) ДПС України надала запитувану інформацію та повідомила, зокрема, що документи, які підтверджують відправлення рішення про продовження строку розгляду скарги, а саме: фіскальний чек та реєстр поштових відправлень можуть перебувати у ДФС. Оригінали списків поштових відправлень ДФС, поштових квитанцій (фіскальних чеків) АТ "Укрпошта" ВПЗ 04053 за 2018 до ДПС не передавались (арк. спр. 26).
Згідно з п.55.1 ст.55 ПК України, податкове повідомлення-рішення про визначення суми грошового зобов`язання платника податків або будь-яке інше рішення контролюючого органу може бути скасоване контролюючим органом вищого рівня під час проведення процедури його адміністративного оскарження та в інших випадках у разі встановлення невідповідності таких рішень актам законодавства.
Пунктом 56.1 ст.56 ПК України визначено, що рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.
Відповідно до п.56.9 ст.56 ПК України, керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу може прийняти рішення про продовження строку розгляду скарги платника податків понад 20-денний строк, визначений у пункті 56.8 цієї статті, але не більше 60 календарних днів, та письмово повідомити про це платника податків до закінчення строку, визначеного у пункті 56.8 цієї статті.
Якщо вмотивоване рішення за скаргою платника податків не надсилається платнику податків протягом 20-денного строку або протягом строку, продовженого за рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, така скарга вважається повністю задоволеною на користь платника податків з дня, наступного за останнім днем зазначених строків.
Скарга вважається також повністю задоволеною на користь платника податків, якщо рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу про продовження строків її розгляду не було надіслано платнику податків до закінчення 20-денного строку, зазначеного в абзаці першому цього пункту.
Згідно з п.56.10 ст.56 ПК України, рішення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, прийняте за розглядом скарги платника податків, є остаточним і не підлягає подальшому адміністративному оскарженню, але може бути оскаржене в судовому порядку.
Відповідно до п.56.18 ст.56 ПК України, з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення.
Рішення контролюючого органу, оскаржене в судовому порядку, не підлягає адміністративному оскарженню.
Процедура адміністративного оскарження вважається досудовим порядком вирішення спору.
При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання протиправним та/або скасування рішення контролюючого органу грошове зобов`язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.
Позивач не оскаржував, як Рішення про продовження розгляду скарги №35764/6/99-99-11-01-01-25 від 02.11.2018, так і Рішення про результати розгляду скарги №40265/6199-11-04-01-25 від 13.12.2018, але реалізував в 2019 році своє право на судове оскарження податкових повідомлень - рішень на які ним було подано скаргу. Тобто, цим спростовуються доводи позивача про порушення відповідачів при адміністративному оскарженні в 2018 році податкових повідомлень-рішень, а саме виправлення у повідомленні про вручення поштового відправлення, відсутності повноважень у директора Департаменту адміністративного оскарження та судового супроводження ОСОБА_2 на підписання Рішення про продовження розгляду скарги №35764/6/99-99-11-01-01-25 від 02.11.2018, і це не є предметом цього судового розгляду, враховуючи вищевказане.
Щодо внесення відповідачами до електронного кабінету, відповідної інтегрованої картки та інших інформаційних систем Державної податкової служби, інформації про наявність у Приватного підприємства "Строй-Сервіс-999" грошового зобов`язання на підставі податкових повідомлень-рішень від 26.02.2021 №0013220701, від 27.09.2018 №0009491402, від 27.09.2018 №0009501402, потрібно враховувати судові рішення у справі №560/217/19.
Згідно з рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 14.05.2019, яке залишене в силі постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 28.08.2019, адміністративний позов Приватного підприємства "Строй-Сервіс-999", в якому просило визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення - рішення Головного управління ДФС у Хмельницькій області від 27.09.2018 №0009491402 та №0009501402, задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення - рішення Головного управління ДФС у Хмельницькій області від 27.09.2018 №0009491402, яким було збільшено суму грошового зобов`язання за платежем податок на прибуток приватних підприємств в розмірі 5011247,00 грн (основний платіж - 4108140,00 грн, штрафні (фінансові санкції - 903107,00 грн). Податковим повідомленням-рішенням від 27.09.2018 №0009501402, позивачу було збільшено суму грошового зобов`язання за платежем податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) в розмірі 589760,00 грн (основний платіж 471808,00 грн, штрафні (фінансові санкції) 117952,00 грн) (арк. спр. 208-214).
Постановою Верховного Суду від 04.03.2020 було частково задоволено касаційні скарги Приватного підприємства "Строй - сервіс-999" та Головного управління Державної податкової служби у Хмельницькій області. Рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 14 травня 2019 року та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 28 серпня 2019 року скасовано в частині задоволення позовних вимог про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області від 27.09.2018 року №0009491402, яким Приватному підприємству "Строй - сервіс-999" донараховано податкові зобов`язання з податку на прибуток у сумі 186672 грн та застосовано штрафні санкції у сумі 43294 грн, та в частині відмови у задоволенні позовних вимог про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області від 27.09.2018 №0009501402, справу в цій частині направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.
Згідно з рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 23.09.2020, яке залишене в силі постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 10.02.2021, відмовлено у задоволенні позовних вимог Приватного підприємства "Строй - сервіс - 999" про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області від 27.09.2018 №0009491402 в частині нарахування податкових зобов`язань з податку на прибуток в сумі 186672 грн та штрафних санкцій в сумі 43294 грн і №0009501402 (арк. спр. 215-228).
Відповідно до ухвали Верховного Суду від 18.05.2021 повернуто касаційну скаргу Приватного підприємства "Строй - сервіс - 999" на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 23.09.2020 та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 10.02.2021 у справі №560/217/19 (арк. спр. 229-233).
Наказом Міністерства фінансів України від 07.04.2016 № 422 був затверджений Порядок ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - Порядок №422), який визначав організацію діяльності з ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок).
Пунктом 2 розд.1 Порядку №422 було визначено, що інтегрована картка платника (далі - ІКП) - це форма оперативного обліку податків, зборів, митних платежів до бюджетів та єдиного внеску, що ведеться за кожним видом платежу та включає перелік показників підсистем інформаційної системи органів ДФС, які характеризують стан розрахунків платника з бюджетами та цільовими фондами; інформаційна система органів ДФС - інтегрована структура, що складається з одного чи більшої кількості процесів, компонентів апаратного та програмного забезпечення, засобів та персоналу, що забезпечує можливість задоволення встановленої потреби або цільової функції.
З 05.04.2021 діє Порядок ведення податковими органами оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, який затверджено наказом Міністерства фінансів України від 12.01.2021 № 5, відповідно до п. 2 гл. 1 розд. 5 якого, формування первинних показників за результатами контрольно-перевірочної роботи: 1) відображення в підсистемі, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи, сум нарахування (зменшення) грошового зобов`язання платежів, сум єдиного внеску, зменшення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість та/або зменшення від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток підприємств, зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларовану до повернення з бюджету, зокрема у зв`язку із використанням права на податкову знижку, або від`ємного значення суми податку на додану вартість, зменшення/збільшення сум податкових зобов`язань, податкового кредиту, сум нарахування пені з податку на доходи фізичних осіб та/або військового збору здійснюється на підставі податкових повідомлень-рішень, рішень щодо єдиного внеску, форми яких затверджені відповідним нормативно-правовим актом.
Податкове повідомлення-рішення / рішення щодо єдиного внеску формується за кожним окремим податком, збором та єдиним внеском разом зі штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) або штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами), передбаченими Кодексом, а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією (штрафом) та пенею за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на Державну податкову службу України, у тому числі за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
У разі зменшення територіальним органом ДПС суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, зменшення від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток підприємств або від`ємного значення суми податку на додану вартість платнику податків надсилаються (вручаються) окремі податкові повідомлення-рішення.
У разі заниження або завищення суми податкових зобов`язань, заявленої у податковій декларації, або суми податкового кредиту, заявленої у податковій декларації з податку на додану вартість, окремі податкові повідомлення-рішення надсилаються (вручаються) платникам податків лише у випадках, коли зазначене заниження або завищення не враховано під час винесення інших податкових повідомлень-рішень за результатами перевірки.
Отже, грошові зобов`язання позивача стали узгодженими, відповідно до вимог п.56.18 ст.56 ПК України, після набрання законної сили рішення суду у справі №560/217/19, зокрема, згідно з постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 10.02.2021, і контролюючим прийнято нове податкове повідомлення рішення №0013220701 від 26.02.2021, і були відображені в інформаційних системах контролюючого органу. Тобто, за результатом адміністративного та судового оскарження, контролюючий орган не порушив вимоги ПК України та Порядку ведення податковими органами оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, щодо відображення зобов`язань платника податків, які були визначені податковими повідомленнями - рішеннями від 27.09.2018 №0009491402, від 27.09.2018 №0009501402, від 27.09.2018 №0009511402, від 27.09.2018 №00095414102, від 27.09.2018 №0009551402, від 27.09.2018 №0009561402, від 27.09.2018 №0009591402, від 27.09.2018 №0009571402, від 27.09.2018 №0009581402, від 27.09.2018 №0219161308, від 27.09.2018 №0219201308, від 27.09.2018 №0219181308, від 26.02.2021 №0013220701, тому відповідно немає його протиправних дій щодо цього та підстав для зобов`язання вносити зміни, як просить позивач. Крім цього, потрібно враховувати, що податкове повідомлення-рішення №0013220701 від 26.02.2021 було направлено позивачу і отримано ним 10.03.2021, відповідно до Рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення (арк. спр. 96-97), а відтак воно може бути предметом окремого оскарження, що суд роз`яснює позивачу.
Згідно з ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Таким чином, суд вважає, що позивач не довів позовні вимоги, а суб`єкти владних повноважень, які заперечують проти позову, довели правомірність відображення в інформаційних системах контролюючого органу інформації про наявність у Приватного підприємства "Строй-Сервіс-999" грошового зобов`язання на підставі податкових повідомлень-рішень від 26.02.2021 №0013220701, від 27.09.2018 №0009491402, від 27.09.2018 №0009501402, що підтверджено доказами, перевіреними в суді, тому позов не задовольняється.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи відмову в задоволенні позову, сплачений позивачем судовий збір не підлягає відшкодуванню на його користь.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Приватного підприємства "Строй-Сервіс-999" від 19.04.2021, залишити без задоволення.
Судові витрати, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, відсутні.
Копії рішення надати учасникам судового розгляду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 14 червня 2021 року
Позивач:Приватне підприємство "Строй-Сервіс-999" (Автодорога об"їзна, с. Сахнівці, Старокостянтинівський район, Хмельницька область, 31134 , код ЄДРПОУ - 36397204) Відповідачі:Головне управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17, м. Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 44070171) Державна податкова служба України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053 , код ЄДРПОУ - 43005393)
Головуючий суддя А.І. Петричкович