
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
11 червня 2021 року № 520/7908/21
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Зоркіна Ю.В., розглянувши за правилами спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області в особі Чугуївського відділення Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-
установив:
Позивач звернувся до суду з зазначеним адміністративним позовом, у якому просить суд:
визнати протиправними дії Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області в особі Чугуївського відділення Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Харківській області щодо припинення виплати страхових виплат;
зобов`язати Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області в особі Чугуївського відділення Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Харківській області поновити нарахування та виплату раніше призначеної щомісячної страхової виплати з 01.01.2020 року, а також здійснити виплату усієї суми заборгованості за страховими виплатами за період 01.01.2020 року по квітень 2021 року включно однією сумою;
допустити до негайного виконання рішення суду в частині виплати страхових виплат за один місяць.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у зв`язку з бойовими діями та проведенням антитерористичної операції на території м Ровеньки Луганської області, а також з набранням чинності Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 595, якою затверджений Тимчасовий порядок фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей, ОСОБА_1 не маючи інших джерел на існування, з метою отримання страхових виплат був вимушений покинути м. Ровеньки з метою отримання страхових виплат у подальшому стати на облік до Чугуївського відділення Управління виконавчої дирекції фонду соціального врахування України в Харківській області, на якому перебуває по теперішній час. З 01.01.2020 року по сьогоднішній день нарахування та виплата щомісячних страхових виплат не відбувається. Листом від 12.04.2021 року у відповідь на запит Чугуївське відділення Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Харківській області повідомило, що страхові виплати потерпілому ОСОБА_1 припинені з 01.01.2020 у зв`язку з скасування дії довідки ВПО. Позивач вважає вищевказані дії Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області в особі Чугуївського відділення Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Харківській області протиправними, що зумовило звернення до суду з даним позовом.
Ухвалою від 12.05.2021 у справі відкрито провадження в порядку, визначеному ст. 263 КАС України, встановлено відповідачу строк для подання до суду відзиву на адміністративний позов.
Відповідачем надано відзив на адміністративний позов, у якому відповідач зазначив, що з листа Управління праці та соціального захисту населення Чугуївської районної державної адміністрації Харківської області від 10.01.2020 №10-18/84 стало відомо про скасування дії довідки про встановлення статусу ВПО № 6323007536 ОСОБА_1 , отже позивач втратив статус внутрішньо переміщеної особи, а Чугуївське відділення зі свого боку більше не мало підстав для подальшого обліку позивача як внутрішньо переміщеної особи до території здійснення своїх повноважень та здійснення подальших щомісячних страхових виплат.
Дослідивши долучені до матеріалів справи документи, суд встановив наступні обставини.
Судом встановлено, що позивач має право на одержання страхових виплат у зв`язку з настанням страхового випадку профзахворювання, що отримане 12 травня 1994 р., відповідно до даних Централізованої інформаційно-аналітичної системи Фонду соціального страхування України позивач перебуває на обліку з 01 липня 2001 р. За висновком МСЕК від 19.05.1994 р. потерпілому встановлена стійка втрата професійної працездатності 20% безстроково. Вказана обставина відповідачем не заперечується.
Позивач як внутрішньо переміщена особа перебував на обліку та отримував щомісячні страхові виплати. Відповідно до Постанови Чугуївського відділення управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Харківській області від 18.08.2017 р. № 2041/5022/842/1 постановлено: продовжити потерпілому ОСОБА_1 (номер справи 5022, номер випадку 842) раніше призначену щомісячну грошову суму в разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку, в розмірі 1720.96 грн.; виплати провадити з 01 серпня 2017 р. безстроково; щомісячна страхова виплата виплачується щомісячно з місяця, у якому вона призначена, але не пізніше 30 календарних днів з дня прийняття постанови (а. с. 37).
З наявного у матеріалах листа Управління праці та соціального захисту населення Чугуївської районної державної адміністрації Харківської області від 10.01.2020 року № 10-18/84, судом встановлено, що УПСЗН Чугуївської РДА до Чугуївського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області для використання в роботі список осіб, яким дія довідок про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб скасована, зокрема, позивачу (а. с. 38-41).
Постановою Чугуївського відділення управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Харківській області від 13.01.2020 р. № 2016/5022/842/29 припинено позивачу страхову виплату з 01.01.2020 р. на підставі листа УПСЗН Чугуївської РДА від 10.01.2020 № 10-18/84 (а. с. 42).
По суті позовних вимог суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Суд зазначає, що відповідно до положень ст. 1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" №1706-VII внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Наведене визначення поняття внутрішньо переміщеної особи має описовий характер та охоплює три види конституційно-правового статусу людини (громадянин України, іноземець та особа без громадянства). З огляду на визначення, внутрішньо переміщена особа - це особа, яка: перебуває на території України на законних підставах; має право на постійне проживання в Україні; була змушена залишити або покинути своє місце проживання в результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
При цьому, положеннями ст. 14 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" №1706-VII встановлено, що внутрішньо переміщені особи користуються тими ж правами і свободами відповідно до Конституції, законів та міжнародних договорів України, як і інші громадяни України, що постійно проживають в Україні. Забороняється їх дискримінація при здійсненні ними будь-яких прав і свобод на підставі, що вони є внутрішньо перемішеними особами.
Згідно з положеннями ст. 4 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" №1706-VII факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону. Для отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи така особа звертається із заявою до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Приписами статті 7 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" передбачено, що для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав на зайнятість, пенсійне забезпечення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, на отримання соціальних послуг здійснюється відповідно до законодавства України.
Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв`язання проблем, пов`язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.
Відповідно до п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 за №637 "Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам" призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року №509. Припинення або відновлення соціальних виплат проводиться структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад або територіальними органами Пенсійного фонду України згідно з Порядком здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 за №365 "Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам".
Відповідно положень ст. 46 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 23.09.1999 №1105-XIV страхові виплати і надання соціальних послуг припиняються: 1) на весь час проживання потерпілого за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України; 2) на весь час, протягом якого потерпілий перебуває на державному утриманні, за умови, що частка виплати, яка перевищує вартість такого утримання, надається особам, які перебувають на утриманні потерпілого; 3) якщо з`ясувалося, що виплати призначено на підставі документів, які містять неправдиві відомості. Сума витрат на страхові виплати, отримані застрахованим, стягується в судовому порядку; 4) якщо страховий випадок настав внаслідок навмисного наміру заподіяння собі травми; 5) якщо потерпілий ухиляється від медичної чи професійної реабілітації або не виконує правил, пов`язаних з установленням чи переглядом обставин страхового випадку, або порушує правила поведінки та встановлений для нього режим, що перешкоджає одужанню; 6) в інших випадках, передбачених законодавством.
Як передбачено положеннями п. 3 розділу VII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 23.09.1999 №1105-XIV особливості надання соціальних послуг та виплати матеріального забезпечення за соціальним страхуванням внутрішньо переміщеним особам (громадянам України, які переселилися з тимчасово окупованої території, території проведення антитерористичної операції або зони надзвичайної ситуації) визначаються Кабінетом Міністрів України.
Станом на момент виникнення спірних правовідносин порядок надання страхових виплат, фінансування витрат на медичну та соціальну допомогу, передбачених загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання для осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території і районів проведення антитерористичної операції затверджено постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 11.12.2014 №20 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 12.01.2015 за №6/26451 (далі - Порядок №20).
Відповідно до п. 1 Розділу 3 Порядку №20 особи, які тимчасово переміщені, мають право на продовження раніше призначених та нарахованих страхових виплат у робочому органі виконавчої дирекції Фонду за фактичним місцем проживання (перебування) на підставі заяви, до якої додаються копії довідки про взяття на облік, паспорта або документа, що посвідчує особу, та реєстраційного номера облікової картки платника податків або серії та номера паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовилися від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомили про це відповідні державні органи і мають відмітку у паспорті). Копії засвідчуються працівником відділення при пред`явленні оригіналів.
Позивач отримував виплати у Харківському міському відділенні управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області з 01.08.2017 на підставі особистої заяви та довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
З матеріалів справи встановлено, що страхові виплати позивачу припинено постановою відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків України у м. Харків від 13.01.2020 №2016/5022/842/29 "Про припинення щомісячної страхової виплати" з 01.051.2020 на підставі листа УПСЗН від 10.01.2020 № 10-18/84 у зв`язку із скасування довідки про взяття на облік ВПО
Однак, суд зазначає, що положеннями ч. 1 ст. 46 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 23.09.1999 №1105-XIV такої підстави для припинення страхових виплат не встановлено.
Перелік підстав припинення виплати страхових виплат, визначений ч. 1 ст. 46 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування" є вичерпним та передбачає можливість припинення страхових виплат і надання соціальних послуг з інших підстав лише у випадках, передбачених законом.
Відповідно до статті 92 Конституції України, виключно законами України визначаються, зокрема: права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов`язки громадянина; основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення; засади регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім`ї, охорони дитинства, материнства, батьківства; виховання, освіти, культури і охорони здоров`я; екологічної безпеки (пункти 1, 6).
Відповідно до положення статті 1 Конвенції, Статті 1 Додаткового протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка передбачає, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений свого майна, інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом або загальними принципами міжнародного права, положення Статті 14 Конвенції якою визначено, що користування правами та свободами, визнаними в цій Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що, припиняючи виплату щомісячних страхових виплат позивачу з 01.01.2020, відповідач діяв не на підставі, не в межах повноважень та не у спосіб, що передбачені чинним законодавством України, у зв`язку з чим суд приходить до висновку про наявність підстав для скасування постанови відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків України у м. Харкові про припинення щомісячних страхових виплат від 13.01.2020 №2016/5022/842/29.
При цьому, суд, враховуючи обставини справи, приходить до висновку, що належним способом захисту прав позивача є скасування зазначеного рішення відповідача, у зв`язку з чим у задоволенні позовних вимог позивача про визнання протиправними дій Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області щодо припинення виплати належить відмовити.
Відтак, з огляду на встановлення обставин порушення прав позивача, суд приходить до висновку, що належним способом захисту порушених прав позивача є скасування рішення та зобов`язання Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області поновити нарахування та виплату раніше призначеної щомісячної страхової виплати з 01.01.2020, а також здійснити виплату суми заборгованості за страховими виплатами.
Стосовно позовних вимог позивача про зобов`язання Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області здійснити виплату суми заборгованості за страховими виплатами однією сумою суд зазначає наступне. Спосіб виконання дій, які має вчинити за рішенням суду суб`єкт владних повноважень, не визначений в спірних правовідносинах нормативно.
Отже, у випадку набрання чинності рішенням суду про зобов`язання сплатити суми пенсійної заборгованості перерахування недоплачених сум буде вважатися належним виконанням судового рішення, як у разі перерахування присудженої суми кількома платежами, так і однією сумою, а повним виконанням рішення суду буде сплата відповідачем всієї недоплаченої різниці.
Таким чином суд приходить до висновку про відмову у задоволенні даної частини позовних вимог.
Щодо вимог виплат в межах суми стягнення за один місяць до негайного виконання, суд зазначає, що п.1 ч. 1 ст. 371 КАС України передбачено негайне виконання рішення суду щодо присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних фондів - у межах суми стягнення за один місяць. Оскільки, присуджені позивачу страхові виплати за відповідний період є періодичними та здійснюються з Державного бюджету України, рішення підлягає негайному виконанню у межах суми стягнення страхових виплат за один місяць.
Відповідно до ч.1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
Судовий збір підлягає розподілу відповідно до ст.139 КАС України.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 9, 243, ст. 246, ст.255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 КАС України, суд, -
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області в особі Чугуївського відділення Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Харківській області (м-н Конституції, буд.1,Палац Праці,3 під.,4 пов., м. Харків,61003, ЄДРПОУ 41313928) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Вийти за межі позовних вимог
Скасувати постанову відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків України у Харківській області про припинення щомісячних страхових виплат від 13.01.2020 №2016/5022/842/29.
Зобов`язати Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області в особі Чугуївського відділення Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Харківській області поновити ОСОБА_1 нарахування та виплату раніше призначеної щомісячної страхової виплати з 01 січня 2020 та здійснити виплату суми заборгованості за страховими виплатами за період з 01 січня 2020 року.
В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Допустити до негайного виконання рішення суду у частині виплати страхових виплат за один місяць.
Стягнути з Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області на користь Держави (ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача: UA798999980000031211256026001, Код класифікації доходів бюджету: 22030106) суму судового збору в розмірі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) грн 00 коп.
Рішення набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 КАС України. Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 295-297 КАС України.
Суддя Зоркіна Ю.В.