
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 червня 2021 року Справа № 480/3249/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Кунець О.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/3249/21 за позовом ОСОБА_1 , яка діє в інтересах ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась до Сумського окружного адміністративного суду в інтересах малолітньої дитини ОСОБА_2 з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (далі - відповідач, ГУ Держгеокадастру у Сумській області), в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Сумській області від 15.03.2021р. №18-2546/16-21-СГ про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 2.00 га земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Гвинтівської сільської ради, Буринського району Сумської області розмір земельної ділянки 2,00 га;
- зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Сумській області затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2.00 га, розташованої за межами населених пунктів на території Гвинтівської сільської ради Буринського району Сумської області для ведення особистого селянського господарства та надання цієї земельної ділянки у власність.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Наказом від 04.02.2020р. №18-5088/16-20-СГ ОСОБА_2 було надано дозволі на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянки розташованої за межами населенних пунктів на території Гвинтівської сільської ради, Буринського району, Сумської області. Фізичною особою ОСОБА_3 було розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки (кадастровий номер – 5920982400:07:001:0900) ОСОБА_2 . Вказаний проект було затверджено без зауважень відповідно до висновку ГУ Держгеокадастру у Одеській області від 03.08.2020р. №17445/82-20 про розгляд проекту землеустрою відведення земельної ділянки. Позивач звернувся до ГУ Держгеокадастру у Сумській області із заявою про затвердження проекту землеустрою.
Наказом від 14.09.2020р. №18-28174/16-20-СГ ГУ Держгеокадастру у Сумській області було відмовлено у затвердженні проекту землеустрою у зв`язку з тим, що заявник є малолітньою дитиною, з посиланням на ст.31 Цивільного кодексу України.
Позивач повторно звернувся до відповідача із заявою про затвердження проекту землеустрою .
Наказом від 20.11.2020р. №18-33593/16-20-СГ відповідач повторно відмовив позивачу у затвердженні проекту землеустрою з посиланням на те, що в матеріалах проекту допущені виправлення, що не відповідає ч.1 ст.22 Закону України «Про Державний земельний кадастр».
Позивач в т р е т є звернувся до ГУ Держгеокадастру у Сумській області із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2.00 га, розташованої за межами населених пунктів на території Гвинтівської сільської ради Буринського району Сумської області для ведення особистого селянського господарства та надання цієї земельної ділянки у власність.
Наказом від 15.03.2021р. №18-2546/16-21-СГ відповідач - ГУ Держгеокадастру в т р е т є відмовив позивачу у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність з тих підстав, що при розгляді матеріалів становлено, що середньоквадратична похибка місцезнаходження межового знака №5 відносно найближчих пунктів державної геодезичної мережі становить 0.52м. , що не відповідає вимогам пункту 3.10 «Інструкції про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками», затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів №376 від 18.05.2010р., зареєстрованої в міністерстві юстиції України 16.06.2010р. за №391/17686.
Позивач вважає таку відмову протиправною, оскільки Земельним кодексом України не передбачено підстав для відмови в затвердженні погодженого проекту землеустрою. У даному випадку передбачено лише обов`язок відповідача затвердити проект, натомість відповідач відмовив у погодженні з підстав, не передбачених законом. Оскільки процес надання формальної відмови в затвердженні проекту землеустрою може тривати нескінченно, позивач вважає, що правильним способом захисту буде зобов`язання відповідача затвердити проект. Просить позов задовольнити.
Не погоджуючись з позовними вимогами, у відзиві відповідач - ГУ Держгеокадастру в Сумській області зазначив, що наказ про відмову у затвердженні проекту землеустрою від 15.03.2021р. №18-2546/16-21-СГ є правомірним, оскільки при розгляді матеріалів становлено, що середньоквадратична похибка місцезнаходження межового знака №5 відносно найближчих пунктів державної геодезичної мережі становить 0.52м. , що не відповідає вимогам пункту 3.10 «Інструкції про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками», затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів №376 від 18.05.2010р., зареєстрованої в міністерстві юстиції України 16.06.2010р. за №391/17686.
Також, відповідач - ГУ Держгеокадастру в Сумській області зауважив на тому, що вимога зобов`язати надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою є втручанням в дискреційні повноваження відповідача та виходить за межі завдань адміністративного судочинства. Суд не вправі зобов`язати відповідача до вчинення тих дій, які згідно із земельним законодавством України можуть здійснюватися лише за його розсудом.
Ухвалою суду від 05.05.2021 позовна заява прийнята до розгляду, відкрито провадження по справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у справі суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог у повному обсязі, виходячи з наступного:
Судом встановлено, що Наказом від 04.02.2020р. №18-5088/16-20-СГ ОСОБА_2 було надано дозволі на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки розташованої за межами населених пунктів на території Гвинтівської сільської ради, Буринського району, Сумської області. Фізичною особою ОСОБА_3 було розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки (кадастровий номер – 5920982400:07:001:0900) ОСОБА_2 . Вказаний проект було затверджено без зауважень відповідно до висновку ГУ Держгеокадастру у Одеській області від 03.08.2020р. №17445/82-20 про розгляд проекту землеустрою відведення земельної ділянки. Позивач звернувся до ГУ Держгеокадастру у Сумській області із заявою про затвердження проекту землеустрою.
Наказом від 14.09.2020р. №18-28174/16-20-СГ ГУ Держгеокадастру у Сумській області було відмовлено у затвердженні проекту землеустрою у зв`язку з тим, що заявник є малолітньою дитиною, з посиланням на ст.31 Цивільного кодексу України.
Позивач повторно звернувся до відповідача із заявою про затвердження проекту землеустрою .
Наказом від 20.11.2020р. №18-33593/16-20-СГ відповідач повторно відмовив позивачу у затвердженні проекту землеустрою з посиланням на те, що в матеріалах проекту допущені виправлення, що не відповідає ч.1 ст.22 Закону України «Про Державний земельний кадастр».
Позивач в т р е т є звернувся до ГУ Держгеокадастру у Сумській області із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2.00 га, розташованої за межами населених пунктів на території Гвинтівської сільської ради Буринського району Сумської області для ведення особистого селянського господарства та надання цієї земельної ділянки у власність.
Наказом від 15.03.2021р. №18-2546/16-21-СГ відповідач - ГУ Держгеокадастру в т р е т є відмовив позивачу у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність з тих підстав, що при розгляді матеріалів становлено, що середньоквадратична похибка місцезнаходження межового знака №5 відносно найближчих пунктів державної геодезичної мережі становить 0.52м. , що не відповідає вимогам пункту 3.10 «Інструкції про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками», затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів №376 від 18.05.2010р., зареєстрованої в міністерстві юстиції України 16.06.2010р. за №391/17686.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного:
На виконання частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частина 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що у справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Правовідносини у сфері набуття права власності на землю, у тому числі через проведення земельних торгів, врегульовані Земельним кодексом України № 2768-ІІІ від 25.10.2001 (далі - ЗК України).
Відповідно до частин першої, другої та третьої статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Згідно з частинами шостою - восьмою статті 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб`єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.
Відповідно до частини першої статті 186-1 ЗК України проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності (крім земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи) підлягає обов`язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Згідно з частиною шостою цієї статті підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.
Отже, перевірка проекту землеустрою на відповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації здійснюється державним кадастровим реєстратором на етапі його погодження.
У постановах від 24 січня 2020 року у справі № 316/979/18 та від 30 серпня 2018 року у справі №817/586/17 Верховний Суд зазначив, що перевірка на відповідність проекту землеустрою вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів здійснюється саме на етапі погодження такого проекту. ГУ Держгеокадастру в області не має повноважень на здійснення перевірки документації із землеустрою на відповідність нормам чинного законодавства, оскільки такі повноваження надані лише державному кадастровому реєстратору.
За приписами частин дев`ятої - десятої статті 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
Отже підставами для відмови у затвердженні проекту землеустрою може бути лише відсутність погодження такого проекту у порядку, встановленому статтею 186-1 ЗК України, та у визначених законом випадках обов`язкової державної експертизи. Інших правових підстав для відмови у затвердженні проекту землеустрою після його погодження та проведення експертизи (у разі необхідності), наведена норма статті 118 ЗК України не містить.
Судом встановлено, що позивач в т р е т є звернувся до ГУ Держгеокадастру у Сумській області з заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2га, яка розташована за межами населеного пункту на території Гвинтівської сільської ради, Буринського району, Сумської , однак отримав відмову.
Відповідач, розглядаючи заяву позивача , повинен був прийняти одне з двох рішень: затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надати мотивовану відмову у його затвердженні. При цьому, у випадку надання відмови, ГУ Держгеокадастру у Сумській області повинно було керуватись лише тими підставами, виключний перелік яких визначено у ст.118 Земельного кодексу України.
Проте Головне управління Держгеокадастру у Сумській області протиправно відмовило позивачу у затвердженні проекту землеустрою. Мотивуючи відмову, відповідач посилається на підстави, не передбачені Земельним кодексом України чи іншими законодавчими актами. Зі змісту ст. 118 ЗК України вбачається, що отримавши погоджений проект землеустрою, відповідач зобов`язаний був його затвердити, інших варіантів правомірної поведінки при розгляді заяви про затвердження проекту землеустрою у відповідача не було.
Так, на затвердження до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області позивачем подано погоджений Головним управлінням Держгеокадастру у Одеській області проект землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки та складений висновок №17445/82-20 від 03.08.2020р.. Відповідно, зауваження відповідача стосовно того, що середньоквадратична похибка місцезнаходження межового знака №5 відносно найближчих пунктів державної геодезичної мережі становить 0.52м. , що не відповідає вимогам пункту 3.10 «Інструкції про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками», не відповідає вимогам положень статті 118 ЗК України.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що оскаржуваний наказ "Про відмову у затвердженні документації із землеустрою та наданні у власність земельної ділянки" від 15.03.2021р. №18-2546/16-21-СГ не відповідає критеріям, встановленим частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв`язку з чим, позовні вимоги в частині його скасування є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог в частині зобов`язання ГУ Держгеокадастру у Сумській області затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, суд виходить з наступного.
У рішенні від 16.09.2015 у справі № 21-1465а15 Верховний Суд України вказав, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у постанові від 19.02.2020 у справі № 591/5935/17 Велика палата Верховного Суду дійшла висновку, що належним способом захисту прав позивача (у подібних правовідносинах) є зобов`язання відповідача затвердити проект землеустрою земельної ділянки та передати її у власність.
Суд вважає безпідставним посилання відповідача на втручання такими вимогами у його дискреційні повноваження. Дискреційними є повноваження суб`єкта владних повноважень обирати у конкретній ситуації між альтернативами, кожна з яких є правомірною. У даному випадку такі повноваження не є дискреційними, оскільки відповідач не уповноважений діяти на власний розсуд та обирати між кількома варіантами поведінки. Вказане узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною в постанові від 11 квітня 2018 року у справі № 806/2208/17 (провадження № К/9901/4400/17).
Виходячи із фактичних обставин у справі, приписів частини дев`ятої статті 118 ЗК України та правового висновку Верховного Суду, суд визнає, що у цій справі повноваження відповідача не є дискреційними та у відповідача є лише один варіант поведінки - затвердити проект землеустрою, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
На підставі ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає необхідним стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судовий збір в розмірі 908 грн., сплачений при зверненні до суду.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 , яка діє в інтересах ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про зобов`язання вчинити дії – задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Сумській області "Про відмову у затвердженні документації із землеустрою та наданні у власність земельної ділянки" від 15.03.2021р. №18-2546/16-21-СГ.
Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Сумській області (40000, м. Суми, вул. Герасима Кондратьєва, 25, код ЄДРПОУ 39765885) затвердити проект землеустрою щодо відведення ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) у власність земельної ділянки площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення на території Гвинтівської сільської ради, Буринського району, Сумської області за межами населених пунктів та надати земельну ділянку з кадастровим номером 5920982400:07:001:0900 у власність.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного Управління Держгеокадастру у Сумській області (40000, м. Суми, вул. Герасима Кондратьєва, 25, код ЄДРПОУ 39765885) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) витрати на оплату судового збору в сумі 908 (дев`ятсот вісім) грн. 00 коп.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.М. Кунець