
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua
У Х В А Л А
09 червня 2021 року Справа № 480/2551/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Павлічек В.О.,
за участю секретаря судового засідання - Демченко К.І.,
представників відповідача (Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській області) - Челядіна С.В., Мороз С.І.,
розглянувши в приміщенні суду в м. Суми заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення від 03.12.2019 року за позовом ОСОБА_1 до Сумського апеляційного суду, Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській області про зобов`язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 03.12.2019 р., залишеним без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 16.06.2020 року, частково задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 . Визнано протиправною бездіяльність Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській області щодо нездійснення фінансування заяв-розрахунків від 01.02.2019 року та від 15.02.2019 року на надання матеріального забезпечення застрахованій особі ОСОБА_1 . Зобов`язано Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській області профінансувати заяви-розрахунки від 01.02.2019 року та від 15.02.2019 року щодо надання матеріального забезпечення застрахованій особі ОСОБА_1 за період з 12.12.2018 р. по 21.01.2019 р. та з 22.01.19 р. по 08.02.19 р., з дотриманням вимог законодавства про індексацію грошових доходів населення. Зобов`язано Сумський апеляційний суд надати до Сумського міського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській області додатково заяви-розрахунки з відображенням страхової суми матеріального забезпечення ОСОБА_1 за період з 12.12.2018 р. по 21.01.2019 р. та з 22.01.19 р. по 08.02.19 р., обчисленої відповідно до п. 25 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 р. N 1266, без урахування сум, зазначених у заявах-розрахунках від 01.02.2019 року та від 15.02.2019 року. В іншій частині позовних вимог - відмовлено.
В подальшому до канцелярії суду позивачем подано заяву про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, в якій просить зобов`язати Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській області подати звіт про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 03.12.2019р. в порядку ст. 382 КАС України в 7 денний строк з дня винесення ухвали. Заява обґрунтовується тим, що позивачем було направлено на примусове виконання до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) виконавчий лист, виданий 28.07.2020 року Сумським окружним адміністративним судом щодо зобов`язання Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській області профінансувати заяви-розрахунки від 01.02.2019 року та від 15.02.2019 року щодо надання матеріального забезпечення застрахованій особі ОСОБА_1 за період з 12.12.2018 р. по 21.01.2019 р. та з 22.01.19 р. по 08.02.19 р., з дотриманням вимог законодавства про індексацію грошових доходів населення. 31.08.2020 державним виконавцем було винесено постанову про відкриття виконавчого провадження щодо примусового виконання вище зазначеного виконавчого листа. Проте до цього часу фактично рішення суду залишається не виконаним. Крім того позивач зазначив, що рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 01.10.2020р. було задоволено адміністративний позов Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) про визнання протиправною та скасування постанови. Визнано протиправною та скасовано постанову головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) Ричкаля Сергія Павловича про відкриття виконавчого провадження від 31.08.2020 ВП №62910354. Разом з тим, постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 24.12.2020 рішення Сумського окружного адміністративного суду від 01.10.2020 року по справі № 480/6187/20 скасовано, відмовлено у задоволенні адміністративного позову Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) про визнання протиправною та скасування постанови.
Таким чином, до цього часу триває виконавче провадження за виконавчим листом щодо зобов`язання управління профінансувати заяви-розрахунки від 01.02.2019 року та від 15.02.2019 року щодо надання матеріального забезпечення застрахованій особі ОСОБА_1 за період з 12.12.2018 р. по 21.01.2019 р. та з 22.01.19 р. по 08.02.19 р., з дотриманням вимог законодавства про індексацію грошових доходів населення, яке залишається фактично не виконаним.
Ухвалою суду від 28.12.2020 у задоволенні заяви про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення було відмовлено.
Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 05.04.2021 було апеляційну скаргу ОСОБА_1 частково задоволено, ухвалу Сумського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 по справі №480/2551/19 скасовано, справу направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду. У вказаній постанові суд апеляційної інстанції зазначив, що судом першої інстанції не з`ясовано обставин щодо фактичного виконання рішення суду, та, відповідно наявності чи відсутності підстав для зобов`язання суб`єкта владних повноважень подати звіт про виконання рішення суду, колегія суддів дійшла висновку про передчасність відмови у задоволенні заяви, поданої в порядку ст.382 КАС України.
Після надходження справи №480/2551/19 до Сумського окружного адміністративного суду, заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду від 03.12.2019 призначено до розгляду у судовому засіданні.
Представник відповідача Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській області надав суду відзив на заяву про встановлення судового контролю, в якому зазначає, що на виконання рішення суду від 03.12.2019 по справі № 480/2551/19 Сумським апеляційним судом 03.07.2020 до Сумського міського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській області надано заяву-розрахунок з відображенням страхової суми матеріального забезпечення ОСОБА_1 на суму 53782,16 грн., яка обчислена відповідно до п. 25 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 р. № 1266.
10.07.2020 Сумським міським відділенням Управління грошові кошти матеріального забезпечення з тимчасової втрати працездатності в сумі 53782,16 грн. було перераховано на рахунок Сумського апеляційного суду для подальшої виплати ОСОБА_1
15.07.2020 Сумським апеляційним судом було надано повідомлення від 15.07.2020 № 006150 про виплату коштів в сумі 53782,16 грн. ОСОБА_1
14.07.2020 до Сумського міського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській області надано заяву-розрахунок з відображенням страхової суми матеріального забезпечення ОСОБА_1 на суму 23611,68 грн., яка обчислена відповідно до п. 25 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 р. № 1266. 17.07.2020 Сумським міським відділенням Управління грошові кошти матеріального забезпечення з тимчасової втрати працездатності в сумі 23611,68 грн. було перераховано на рахунок Сумського апеляційного суду для подальшої виплати ОСОБА_1 21.07.2020 Сумським апеляційним судом відповідно до Порядку фінансування страхувальників було надано повідомлення від 21.07.2020 № 006327 про виплату коштів в сумі 23611,68 грн. ОСОБА_1 . Також управлінням 04.02.2021 перераховано суму індексації 12694,21 грн. ОСОБА_1 поштовим переказом.
Отже, відповідач - управління вважає, що судове рішення від 03.12.2019 виконано в повному обсязі, а встановлення судового контролю за його виконанням є безпідставним.
Представник відповідача - Сумського апеляційного суду надіслав суду відзив на заяву про встановлення судового контролю, в якому проти її задоволення заперечує, оскільки також вважає, що рішення Сумського окружного адміністративного суду від 03.12.2019 по справі №480/2551/19 виконано в повному обсязі.
В судове засідання позивач не з`явився, надав клопотання про розгляд заяви про встановлення судового контролю за його відсутності.
Представник відповідача - Сумського апеляційного суду також в судове засідання не з`явився, у відзиві на заяву про встановлення судового контролю зазначив про розгляд заяви за його відсутності.
Представники відповідача - Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській області в судовому засіданні проти задоволення заяви про встановлення судового контролю заперечували.
Суд, перевіривши доводи заяви позивача про встановлення судового контролю та оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що заява не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Частиною 1 статті 129-1 Конституції України передбачено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Відтак рішення суду, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи.
Відповідно до частини 1 статті 372 Кодексу адміністративного судочинства України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні. Так само на відповідних суб`єктів владних повноважень можуть бути покладені обов`язки щодо забезпечення виконання рішення.
Згідно ч. 1 ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (ч. 2 ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України).
Аналіз зазначених положень дає підстави для висновку про те, що встановлення судового контролю за виконанням судових рішень є заходом превентивного впливу на відповідача у справі з метою своєчасного виконання свої зобов`язань у межах відповідної справи.
Тобто встановлення судового контролю при ухваленні судового рішення по суті позовних вимог попереджує неналежне виконання відповідачем обов`язків, що виникли внаслідок задоволення позовних вимог позивача.
Таким чином, за положеннями Кодексу адміністративного судочинства України, встановлення судового контролю є правом, а не обов`язком суду, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалено судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання такого рішення.
З матеріалів заяви суд вбачає, що рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 03.12.2019 р. по даній справі було зобов`язано Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській області профінансувати заяви-розрахунки від 01.02.2019 року та від 15.02.2019 року щодо надання матеріального забезпечення застрахованій особі ОСОБА_1 за період з 12.12.2018 р. по 21.01.2019 р. та з 22.01.19 р. по 08.02.19 р., з дотриманням вимог законодавства про індексацію грошових доходів населення.
Також цим же рішенням суду зобов`язано Сумський апеляційний суд надати до Сумського міського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській області додатково заяви-розрахунки з відображенням страхової суми матеріального забезпечення ОСОБА_1 за період з 12.12.2018 р. по 21.01.2019 р. та з 22.01.19 р. по 08.02.19 р., обчисленої відповідно до п. 25 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 р. N 1266, без урахування сум, зазначених у заявах-розрахунках від 01.02.2019 року та від 15.02.2019 року.
При цьому, рішенням суду встановлено, що Сумський апеляційний суд обчислюючи суму матеріального забезпечення застрахованій особі ОСОБА_1 за період з 12.12.2018 р. по 21.01.2019 р. та з 22.01.19 р. по 08.02.19 р. в заявах-розрахунках від 01.02.2019 року та від 15.02.2019 року безпідставно застосував п.28 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, в зв`язку з чим суд і зобов`язав Сумський апеляційний суд надати додатково заяви-розрахунки з відображенням страхової суми за той же період, обчисленої відповідно до п. 25 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 р. N 1266 (далі – порядок №1266).
З матеріалів справи суд вбачає, що розмір страхової суми матеріального забезпечення ОСОБА_1 , розрахований відповідно до п.28 Порядку №1266, в заявах-розрахунках від 01.02.2019 року та від 15.02.2019 року за період з 12.12.2018 по 21.01.2019 склав 71197,73 грн. (листок непрацездатності серії АДО №218631) та з 22.01.2019 по 08.02.2019 склав 31257,54 грн. (листок непрацездатності серії АДО №219372).
На виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 03.12.2019 по справі № 480/2551/19 Сумським апеляційним судом 03.07.2020 до Сумського міського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській області було надано заяву-розрахунок з відображенням страхової суми матеріального забезпечення ОСОБА_1 за період з 12.12.2018 по 21.01.2019 на суму 53782,16 грн., яка обчислена відповідно до п. 25 Порядку № 1266 (а.с. 89 – 90, т.3).
Отже внаслідок перерахунку страхової суми матеріального забезпечення ОСОБА_1 за період з 12.12.2018 по 21.01.2019 відповідно до п. 25 Порядку № 1266 вказана сума була зменшена на 17415,57 грн.
Судом встановлено, що 10.07.2020 Сумським міським відділенням Управління грошові кошти матеріального забезпечення з тимчасової втрати працездатності в сумі 53782,16 грн. було перераховано на рахунок Сумського апеляційного суду для подальшої виплати ОСОБА_1 (а.с. 91 – 92, т.3).
Також на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 03.12.2019 по справі № 480/2551/19 Сумським апеляційним судом 14.07.2020 до Сумського міського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській області надано заяву-розрахунок з відображенням страхової суми матеріального забезпечення ОСОБА_1 за період з 22.01.2019 по 08.02.2019 на суму 23611,68 грн., яка обчислена відповідно до п. 25 Порядку №1266 (а.с. 93 – 94, т.3).
Внаслідок перерахунку страхової суми матеріального забезпечення ОСОБА_1 за період 22.01.2019 по 08.02.2019 відповідно до п. 25 Порядку № 1266 вказана сума була зменшена на 7645,86 грн.
Судом встановлено, що 17.07.2020 Сумським міським відділенням Управління грошові кошти матеріального забезпечення з тимчасової втрати працездатності в сумі 23 611,68 грн. було перераховано на рахунок Сумського апеляційного суду для подальшої виплати ОСОБА_1 (а.с. 95 – 96, т.3).
Крім того, судом встановлено, що на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 03 грудня 2019 року по справі № 480/2551/19, Сумським міським відділенням Управління перераховано суму індексації 12694,21 грн. ОСОБА_1 відповідно до платіжного доручення № 1133 (а.с. 97, т.3).
Отже суд зазначає, що відповідачем - Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській області було профінансовано виплату перерахованої, відповідно рішення суду згідно п.25 Порядку №1266, страхової суми матеріального забезпечення ОСОБА_1 за періоди з 12.12.2018 по 21.01.2019 та з 22.01.2019 по 08.02.2019 та виплачено індексацію вказаних сум.
Також судом встановлено, що листами від 06.02.19 р. № 011-05-209 та від 25.02.19р. № 011-05-409 заяви-розрахунки від 01.02.2019 року та від 15.02.2019 були повернуті Сумським міським відділення ФСС на адресу Сумського апеляційного суду.
З метою виконання рішення суду від 03.12.2019 по справі № 480/2551/19, Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській області листом від 29.01.2021 №171/15-10 звернулося до Сумського апеляційного суду щодо повторного подання заяв - розрахунків від 01.02.2019 року та від 15.02.2019. Сумським апеляційним судом було відмовлено у повторному поданні вказаних заяв – розрахунків в зв`язку зі сплатою страхових виплат ОСОБА_1 (а.с. 88, т.3)
Враховуючи викладене вище, суд доходить висновку про відсутність підстав щодо встановлення судового контролю за виконанням рішення суду від 03.12.2019 року по справі № 480/2551/19.
Враховуючи викладене суд доходить висновку, що заява ОСОБА_1 щодо встановлення судового контролю за виконанням рішення від 03.12.2019 року по справі № 480/2551/19 є необґрунтованою та не підлягає задоволенню.
Щодо клопотання ОСОБА_1 про відшкодування судового збору, сплаченого за подання апеляційної скарги на ухвалу суду від 28.12.2020 по справі №480/2551/19, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст.322 Кодексу адміністративного судочинства України, постанова суду апеляційної інстанції, зокрема складається з: 4) резолютивної частини із зазначенням: в) розподілу судових витрат, понесених у зв`язку з переглядом справи у суді апеляційної інстанції.
Отже, суд зазначає, що вирішення питання про розподіл судових витрат за перегляд справи у суді апеляційної інстанції відноситься до компетенції суду апеляційної інстанції, що переглядав справу.
Керуючись ст. ст. 248, 256, 295, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
В задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення від 03.12.2019 року по справі № 480/2551/19 за позовом ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській області, Сумського апеляційного суду про зобов`язання вчинити дії - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Повний текст ухвали складено 14.06.2021 року.
Суддя В.О. Павлічек