
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 червня 2021 р. Справа № 480/1043/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Опімах Л.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання відмови протиправною, зобов`язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, мотивуючи позовні вимоги тим, що він є пенсіонером Міністерства внутрішніх справ України, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області. Після звільнення у 2003 році отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", має стаж служби в органах внутрішніх справ 22 роки 4 місяці 5 днів. У період з 16.08.2015 р. по 28.12.2017 р. на підставі Указу Президента України від 14 січня 2015 року N 15/2015 був призваний у Збройні Сили України по мобілізації, у період з 11.01.2017 р. по 20.07.2017 р. брав безпосередню участь в антитерористичній операції на лінії зіткнення на території Донецької області. Має статус учасника бойових дій та статус інваліда війни 3 групи. На звернення до відповідача з заявою про перегляд його стажу роботи в УМВС України в Сумській області, урахувавши до нього військову службу в Липоводолинському райвійськкоматі та час перебування в зоні АТО, для наступного перерахунку його пенсійного забезпечення як пенсіонера ОВС отримав відмову, мотивовану тим, що перерахунок здійснюється органами Пенсійного фонду України на підставі документів, поданих уповноваженими структурними підрозділами силових міністерств і відомств, а тому йому слід звернутися для оформлення відповідних документів до Сумського ОВК. Вважає таку відмову відповідача протиправною та зазначає, що відмова зарахувати до стажу роботи в УМВС періоду служби в ЗСУ для подальшого перегляду пенсійного забезпечення як пенсіонера МВС порушує його конституційні права та гарантії на належний соціальний захист, тому просить зобов`язати відповідача зарахувати йому стаж військової служби з 16.08.2015 р. по 28.12.2017 р. та час перебування на лінії зіткнення в зоні АТО на території Донецької області з 11.01.2017 р. по 20.07.2017 р. до стажу в органах внутрішніх справ відповідно до поданої заяви з 28.12.2017 р. Просив позов задовольнити.
Відповідач позов не визнав, у наданому суду відзиві на позовну заяву зазначив, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області як отримувач пенсії за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Зазначає, що перерахунок пенсій здійснюється органами Пенсійного фонду України на підставі документів, поданих уповноваженими структурними підрозділами силових структур міністерств і відомств. А тому для цілей перерахунку пенсії позивачу необхідно звернутися до комісаріату, в якому він перебуває на обліку, для отримання документів для перерахунку пенсії. Вважає, що порушень вимог чинного законодавства ним не допущено. Просив у задоволенні позову відмовити.
Вивчивши матеріали справи й оцінивши докази у справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області як отримувач пенсії за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
У період з 16.08.2015 р. по 28.12.2017 р. позивач проходив військову службу в Липоводолинському військовому комісаріаті, у період з 16.08.2015 р. по 28.12.2017 р. на підставі Указу Президента України від 14 січня 2015 року N 15/2015 був призваний у Збройні Сили України по мобілізації, у період з 11.01.2017 р. по 20.07.2017 р. брав безпосередню участь в антитерористичній операції на лінії зіткнення на території Донецької області (а.с.8,12,13,20,21-22).
02.11.2020 р. позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області з заявою про перегляд його стажу роботи в УМВС України в Сумській області, урахувавши до нього військову службу в Липоводолинському районному військовому комісаріаті Сумської області та час перебування в зоні АТО, для наступного перерахунку його пенсійного забезпечення як пенсіонера ОВС.
Листом від 02.12.2020 р. відповідач відмовив у зарахуванні військової служби в Липоводолинському райвійськкоматі та час перебування в зоні АТО до стажу роботи позивача в УМВС України в Сумській області (а.с.9,19).
Суд не погоджується з таким рішенням відповідача та вважає відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області зарахувати до стажу служби позивача в органах внутрішніх справ період служби в Липоводолинському райвійськкоматі та час перебування в зоні АТО необґрунтованою з огляду на таке.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Загальні засади державного пенсійного забезпечення визначені в Законі України "Про пенсійне забезпечення", який відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначені в Законі України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Умови призначення пенсій за вислугу років визначені у статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Як вбачається з матеріалів справи, позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області як отримувач пенсії за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
У період з 16.08.2015 р. по 28.12.2017 р. позивач проходив військову службу в Липоводолинському районному військовому комісаріаті Сумської області, що підтверджується даними трудової книжки, копією військового квитка (а.с.12,15-18). У період з 16.08.2015 р. по 28.12.2017 р. був призваний у Збройні Сили України по мобілізації, у період з 11.01.2017 р. по 20.07.2017 р. брав безпосередню участь в антитерористичній операції на лінії зіткнення на території Донецької області (а.с.8,12,13,20,21-22).
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
На підставі ч. 6 ст. 2 цього Закону військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період є одним із видій військової служби.
Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 24 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
На підставі ч. 7 ст. 7 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" перелік видів виплат, на які не нараховується єдиний внесок, затверджується Кабінетом Міністрів України. Не нараховується на виплати та не утримується єдиний внесок з виплат, що компенсуються з бюджету в межах середнього заробітку працівників, призваних на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятих на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та/або введення воєнного стану.
Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей установлений постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393.
Відповідно до п. 3 Постанови до вислуги років для призначення пенсій особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам, зазначеним у пункті "ж" статті 1-2 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", зараховується на пільгових умовах:
а) один місяць служби за три місяці:
період проходження служби у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.
Отже, період служби під час безпосередньої участі в антитерористичній операції враховується при призначенні пенсій відповідно до ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
За таких обставин період служби позивача під час безпосередньої участі в антитерористичній операції повинен бути зарахований до вислуги років відповідно до п. "а" п. 3 Постанови. При цьому особам, які проходили військову службу, необхідний для перерахунку пенсії страховий стаж має обраховуватися на підставі спеціальних норм права.
Вказане узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, який у рішенні від 04 березня 2020 року у справі № 415/2135/17 зазначив, що страховий стаж, необхідний для перерахунку пенсії, обраховується особам, що проходили військову службу, на підставі спеціальних норм права, у той час як норми Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" в частині обрахування страхового стажу на підставі персоніфікованого обліку і сплати внесків є нормами загальними і не регулюють спірні правовідносини.
Таким чином, період проходження позивачем військової служби підтверджений належними та допустимими доказами, що, у свою чергу доводить протиправність дій відповідача щодо відмови в зарахуванні стажу військової служби позивача до його стажу в органах внутрішніх справ.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Враховуючи, що відповідач, не зарахувавши позивачу стаж військової служби з 16.08.2015 р. по 28.12.2017 р. та час перебування на лінії зіткнення в зоні АТО на території Донецької області з 11.01.2017 р. по 20.07.2017 р. до стажу в органах внутрішніх справ, не дотримався вимог Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", такі дії не можуть відповідати приписам ч. 2 ст. 2 КАС України, а тому позовні вимоги про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області зарахувати ОСОБА_1 стаж військової служби з 16.08.2015 р. по 28.12.2017 р. та час перебування на лінії зіткнення в зоні АТО на території Донецької області з 11.01.2017 р. по 20.07.2017 р. до стажу в органах внутрішніх справ відповідно до поданої заяви з 28.12.2017 р. є обгрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, ідентифікаційний код 21108013) про визнання відмови протиправною, зобов`язання вчинити дії – задовольнити.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, викладену в листі від 02.12.2020 р., у зарахуванні ОСОБА_1 стажу військової служби до стажу служби в органах внутрішніх справ.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області зарахувати ОСОБА_1 стаж військової служби з 16.08.2015 р. по 28.12.2017 р. та час перебування на лінії зіткнення в зоні АТО на території Донецької області з 11.01.2017 р. по 20.07.2017 р. до стажу в органах внутрішніх справ відповідно до поданої заяви з 28.12.2017 р.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Л.М. Опімах