Рішення № 97624356, 06.05.2021, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.05.2021
Номер справи
460/9507/20
Номер документу
97624356
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

06 травня 2021 року м. Рівне №460/9507/20

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Друзенко Н.В. за участю секретаря судового засідання Головатчик А.А. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі: позивача: представник не прибув, відповідача 1: представник Андрущенко А.А., відповідача 2: представник не прибув, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1 доДепартаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, Головного Управління Національної поліції України в Рівненській про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинення певних дій, В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про визнання протиправною бездіяльності Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, що виразилась у не зарахуванні ОСОБА_1 , до вислуги років у Національній поліції наявну на момент зарахування на службу до Національної поліції України вислугу років у податковій міліції з 31.07.2004 по 18.06.2008, а також в період 27.10.2008 по 28.12.2019, що становить 15 (п`ятнадцять) років 21 (двадцять один) день; зобов`язання Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, зарахувати ОСОБА_1 , до вислуги років у Національній поліції наявну на момент зарахування на службу до Національної поліції України вислугу років у податковій міліції з 31.07.2004 по 18.06.2008, а також в період 27.10.2008 по 28.12.2019, що становить 15 (п`ятнадцять) років 21 (двадцять один) день; зобов`язання Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України провести мені - ОСОБА_1 перерахунок і виплату грошового забезпечення, з урахуванням вислуги років, в частині надбавки за вислугу років за весь час служби в органах поліції та компенсації за невикористану додаткову відпустку.

На обґрунтування позовних вимог зазначає, що в період з 31.07.2004 по 18.06.2008 та з 27.10.2008 по 28.12.2019 він проходив службу в податковій міліції. Вказує, що служба в податковій міліції здійснювалася в порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, тобто має такий правовий статус, як і служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу. З огляду на наведене, позивач вважає, що така служба повинна зараховуватись до стажу служби в поліції. Проте, відповідач, у відповідь на його рапорт про зарахування до стажу роботи період проходження в податковій поліції, не здійснив дій щодо такого зарахування. На переконання позивача, бездіяльністю ДСР НП України, що виразилась у не зарахуванні стажу служби в поліції вислуги років в органах податкової міліції Державної податкової служби України, порушено його право на зарахування до стажу служби в поліції, що впливає, як на розмір надбавки за вислугу років, так і на вислугу років, що дає право на пенсію. Просив позов задовольнити у повному обсязі.

Відповідач 1 - Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції України проти задоволення позову заперечив, у встановлений судом строк подав відзив на позов. На обґрунтування заперечення зазначає, що Порядок обчислення вислуги років для призначення пенсій встановлено постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей", відповідно до якої проходження служби в податковій міліції зараховується до вислуги років для призначення пенсій. Разом з тим, приписи даної постанови призначені урегулюванню правовідносин з приводу обчислення вислуги у цілях призначення пенсії, а відтак, не мають стосунку до правовідносини з приводу обчислення стажу служби в поліції. Отже, порядок обчислення вислуги років відрізняється від порядку обчислення стажу служби в поліції та ці правовідносини регулюються різними нормативно-правовими актами. Стаж служби позивача у податковій міліції не зараховано Департаментом до статусу службу поліції, оскільки ч.2 ст.78 Закону України "Про Національну поліцію" визначено вичерпний перелік видів служби та періодів роботи у відповідних органах, які зараховуються поліцейським до стажу служби в поліції, наявність якого дає право на встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки. Служба в податковій міліції у ньому переліку відсутня, тому дії Департаменту щодо неврахування позивачу спірного періоду служби до стажу служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки – відповідають вимогам закону. На підставі викладеного відповідач 1 просив повністю відмовити у задоволенні позову.

Ухвалою суду від 23.12.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №460/9507/20; розгляд справи ухвалено провести за правилами загального позовного провадження; підготовче засідання у справі призначено на 21.01.2021.

Підготовче засідання 21.01.2021 відкладено на 09.02.2021.

В підготовчому засіданні 09.02.2021 залучено до участі у справі в якості співвідповідача Головне управління Національної поліції України в Рівненській області; підготовче засідання відкладено на 02.03.2021.

Ухвалою суду від 02.03.2021 продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів та відкладено підготовче засідання у справі №460/9507/20 на 23.03.2021.

Відповідач 2 - Головне управління Національної поліції України в Рівненській області проти задоволення позову заперечив, у встановлений судом строк подав відзив на позов. На обґрунтування заперечення зазначає, що обчислення вислуги років та обчислення стажу служби в поліції - це не тотожні поняття і регулюються різними нормативно-правовими актами. Позивачу не було зараховано стаж служби в податковій міліції до стажу служби в поліції для встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, так як для цього не було відповідних підстав, передбачених Законом. На підставі викладеного відповідач 2 просив повністю відмовити у задоволенні позову.

Ухвалою суду від 23.03.2021 закрито підготовче провадження у справі та розгляд справи по суті призначено у відкритому судовому засіданні на 08.04.2021.

Ухвалою суду від 08.04.2021 розгляд справи по суті відкладено на 06.05.2021.

Представник позивача в судове засідання не прибув, подав клопотання про розгляд справи без його участі та участі позивача.

Представник відповідача 1 в судовому засіданні проти задоволення позову заперечив з підстав викладених у відзиві, просив відмовити в задоволенні позовних вимог повністю.

Представник відповідача 2 в удове засідання не прибув, відповідно до статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справи без його участі на підставі наявних доказів.

В судовому засіданні 06.05.2021 проголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні у матеріалах справи докази, повно та всебічно з`ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, суд встановив наступне.

Згідно з даними послужного списку в період з 31.07.2004 по 18.06.2008 та в період з 27.10.2008 по 28.12.2019 ОСОБА_1 проходив службу в органах податкової міліції Державної фіскальної служби (а.с. 12-27).

В подальшому з 27.01.2020 ОСОБА_1 прийнятий на службу до Сарненського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Рівненській області на посаду дільничного сектору превенції (а.с.111).

Наказом Департаменту від 13.10.2020 № 348 о/с «По особовому складу» ОСОБА_1 з у порядку переведення з Головного управління Національної поліції України в Рівненській області призначено оперуповиоваженим 3-го відділу (протидії організованим злочинним групам в органах державної влади) управління стратегічних розслідувань в Рівненській області.

Відповідно до даного наказу станом на 12.10.2020 позивачу згідно зі ст.78 Закону України "Про Національну поліцію" встановлено стаж служби, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки 00 років 08 місяців 16 днів (а.с.78).

27.10.2020 ОСОБА_1 звернувся до Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України з рапортом, в якому просив повідомити чи зараховано йому до стажу служби в поліції період проходження служби в податковій міліції з 31.07.2004 по 18.06.2008 та з 27.10.2008 по 28.12.2019. У разі не зарахування, просив зарахувати зазначений період до стажу служби в поліції та повідомити про наявний у нього стаж служби (а.с.7).

Листом від 20.11.2020 за №12258/55/02-2020 Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції України повідомив позивача, що з огляду на вимоги ч.2 ст.78 Закону України "Про Національну поліцію" та Закон України "Про державну податкову службу", що вислуга років в органах державної податкової служби України не зараховується до стажу служби в поліції, а відтак стаж служби в поліції станом на 01.11.2020 становить 00 років 09 місяців 05 днів, а вислуга років відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" станом на 01.11.2020 становить 16 років 02 місяці 03 дні (а.с.8-9).

Позивач, вважаючи, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність щодо не зарахування до його стажу служби в поліції вислугу років в органах податкової міліції за період з 31.07.2004 по 18.06.2008 та з 27.10.2008 по 28.12.2019, звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та вирішуючи спір по суті, суд зазначає наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України, є Закон України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 №580-VIII (далі - Закон України "Про Національну поліцію").

Відповідно до частин 1, 2 статті 59 цього Закону, служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень. Час проходження служби в поліції зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Відповідно до пункту 353.1 статті 353 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (набрав чинності 01.01.2011, далі - ПК України), особи начальницького і рядового складу податкової міліції проходять службу у порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.

Згідно з пунктом 356.1 статті 356 ПК України, держава гарантує правовий та соціальний захист осіб начальницького і рядового складу податкової міліції та членів їхніх сімей. На них поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені статтями 20-23 Закону України "Про міліцію" та Законом України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист".

Згідно зі статтею 78 Закону України "Про Національну поліцію" стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.

До стажу служби в поліції зараховуються: 1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду; 2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту; 3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду; 4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції; 5) час роботи в органах прокуратури і суді осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих, а також служба у Службі судової охорони (зі змінами, внесеними згідно із Законом № 2509-VIII від 12.07.2018 року, до вказаних змін - час роботи в органах прокуратури і суду осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих); 6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.

Під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення.

Порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України.

Статтею 17 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" передбачено, що Порядок обчислення вислуги років для призначення пенсій відповідно до цього Закону особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" і Постанови Верховної Ради України про порядок введення в дію цього Закону, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей" від 17.07.1992 №393 (далі - Постанова №393).

Таким чином, Постанова №393 встановлює порядок обчислення стажу (вислуги років) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, який проводиться саме з метою призначення пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ".

Суд звертає увагу, що пункт 1 Постанови №393 встановлює, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам, зазначеним у пункті "ж" статті 1-2 такого Закону, до вислуги років, зокрема, зараховується час роботи в податковій міліції.

Таким чином, покликання позивача на Постанову №393 є безпідставними, оскільки така не може бути застосована при вирішенні питання щодо обчислення стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки в порядку ст.78 Закону України "Про Національну поліцію", оскільки прийнята на виконання Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" та може бути застосована для визначення вислуги років особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ саме у випадку призначення пенсії за вислугу років.

При цьому, пунктом 3 розділу ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС України, затвердженого наказом МВС України від 06.04.2016 №260, до вислуги років для виплати поліцейським надбавки за стаж служби зараховуються періоди, які визначені частиною другою статті 78 Закону України "Про Національну поліцію".

Підсумовуючи наведене, суд дійшов до висновку, що при вирішенні питання щодо обчислення стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки слід застосовувати саме приписи частини другої статті 78 Закону України "Про національну поліцію", якою встановлено вичерпний перелік складових (посад, періодів служби) такого стажу служби в поліції.

При цьому делегування частиною четвертою статті 78 Закону України "Про Національну поліцію" Кабінету Міністрів України встановлення порядку обчислення вислуги років у поліції не надає останньому права визначати додаткові складові стажу служби в поліції, які не передбачені частиною другою статті 78 Закону України "Про Національну поліцію".

Висновки аналогічного характеру викладені в постанові Верховного Суду від 19.11.2019 у справі №520/903/19, від 31.03.2020 у справі №520/2067/19.

Також суд вважає помилковим прирівнювання позивачем служби в органах внутрішніх справ із службою в податковій міліції і поширення дії пункту 3 частини другої статті 78 "Про Національну поліцію" на період служби позивача в податковій міліції, з огляду на таке.

Згідно з абзацом 2 пункту 1 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29.07.1991 № 114, до рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ належать особи, які перебувають у кадрах Міністерства внутрішніх справ і яким присвоєно спеціальні звання, встановлені законодавством.

Згідно із ст.1 Закону України "Про Державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990 № 509-XII (далі - Закон №509-XII; втратив чинність 19.11.2012) до системи органів державної податкової служби належать: Державна податкова адміністрація України, спеціалізовані державні податкові інспекції, державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, державні податкові інспекції в районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах (далі - органи державної податкової служби).

У складі органів державної податкової служби знаходяться відповідні спеціальні підрозділи по боротьбі з податковими правопорушеннями (далі - податкова міліція).

Статтею 19 Закону №509-XII було визначено, що податкова міліція складається із спеціальних підрозділів по боротьбі з податковими правопорушеннями, що діють у складі відповідних органів державної податкової служби, і здійснює контроль за додержанням податкового законодавства, виконує оперативно-розшукову, кримінально-процесуальну та охоронну функції.

Таким чином, суд зазначає, що чинні у період проходження позивачем служби в податковій міліції Закон №509-XII, Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затверджене постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29.07.1991 № 114, не відносили органи державної податкової служби до органів внутрішніх справ.

Зважаючи на те, що органи державної податкової служби (у т. ч. податкова міліція) не відносилися до органів внутрішніх справ, враховуючи приписи ч.1 ст.59, ст.60 Закону України "Про Національну поліцію" щодо особливого характеру служби в поліції, проходження якої регулюється цим Законом, суд дійшов висновку, що період служби позивача в податковій міліції не може бути зарахованим до стажу служби в поліції згідно із пунктом 3 частини другої статті 78 Закону України "Про Національну поліцію".

Таким чином, оскільки частиною другою статті 78 Закону України "Про Національну поліцію" закріплено вичерпний перелік видів служби та періодів роботи в тих органах, які надають право зараховувати поліцейським до стажу роботи в поліції, а служба в органах податкової міліції позивача в період з 31.07.2004 по 18.06.2008 та з 27.10.2008 по 28.12.2019 не відповідала такому переліку, то неврахування стажу роботи позивача в вищезазначених органах відповідає вимогам Закону.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до приписів частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

У сукупності викладених обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, виходячи з наведених висновків в цілому, суд дійшов до висновку про необґрунтованість позовних вимог та відсутність підстав для їх задоволення.

Підстави для розподілу судових витрат у відповідності до вимог статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В :

ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) в позові до Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України (Код ЄДРПОУ 43305056, вул.Академіка Богомольця, 10, м.Київ, 01601), Головного управління Національної поліції України в Рівненській області (Код ЄДРПОУ 40108761, вул.Хвильового,2, м.Рівне, 33000) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання зарахувати до вислуги років у Національній поліції наявну на момент зарахування на службу до Національної поліції України вислугу років у податковій міліції з 31.07.2004 по 18.06.2008, а також в період 27.10.2008 по 28.12.2019, що становить 15 років 21 день та зобов`язання провести перерахунок і виплату грошового забезпечення, з урахуванням вислуги років, в частині надбавки за вислугу років за весь час служби в органах поліції та компенсації за невикористану додаткову відпустку, - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення складений 17 травня 2021 року

Суддя Н.В. Друзенко