Рішення № 97624292, 14.06.2021, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.06.2021
Номер справи
440/1761/21
Номер документу
97624292
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 червня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/1761/21

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами загального позовного провадження справу №440/1761/21 за позовом ОСОБА_1 до Полтавського апеляційного суду , Державної судової адміністрації України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Головне управління Державної казначейської служби України у Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

03.03.2021 ОСОБА_1 звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Полтавського апеляційного суду, Державної судової адміністрації України, в якому просить:

- визнати протиправними дії Полтавського апеляційного суду щодо нарахування та виплати їй, як судді цього ж суду суддівської винагороди за період з 27.04.2020 по 31.08.2020 включно із застосуванням обмеження розміру суддівської винагороди, передбаченого статтею 29 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік";

- зобов`язати Полтавський апеляційний суд здійснити перерахунок суддівської винагороди судді Полтавського апеляційного суду ОСОБА_1 за період з 27.04.2020 по 31.08.2020 включно, обчисливши її відповідно до вимог статті 135 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" без застосування обмеження, передбаченого статтею 29 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік", та здійснити її виплату за вирахуванням фактично виплачених сум та з відрахуванням обов`язкових платежів;

- зобов`язати Державну судову адміністрацію України перерахувати Полтавському апеляційному суду грошові кошти для виплати недоотриманої суддівської винагороди за період з 27.04.2020 по 31.08.2020 судді Полтавського апеляційного суду ОСОБА_1 .

Ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 09.03.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі із призначенням її до розгляду на 23.03.2021 за правилами загального позовного провадження. Залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Головне управління Державної казначейської служби України у Полтавській області (надалі - третя особа).

У підготовчому засіданні 23.03.2021 розгляд справи відкладено на 28.04.2021 для повторного інформування про дату, час та місце її розгляду учасників справи.

29.03.2021 до суду від Державної судової адміністрації України надійшов відзив на позов, у якому відповідач висловив свої заперечення з приводу задоволення позову. Зазначав, що Законом України від 13.04.2020 №553-ІХ "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" доповнено Закон України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" статтею 29, якою встановлено на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, обмеження нарахування суддівської винагороди у розмірі, що не перевищує 10 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 01.01.2020. Вказував, що у рішенні Ради суддів України №22 від 24.04.2020 зазначено, що обмеження, встановлені Законом України №553-ІХ, слід застосовувати виключно до частини суддівської винагороди, заробітної плати, грошового забезпечення, розрахованих з 18.04.2020, пропорційно до кількості відпрацьованих у місяці робочих днів. З огляду на те, що положення статті 29 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" у редакції Закону України №553-ІХ від 13.04.2020 на момент виникнення спірних правовідносин були чинні, то й відсутніми були підстави для його невиконання (а.с. 41-44).

Полтавський апеляційний суд правом на подачу відзиву на позов, а третя особа правом на подання пояснень не скористалися.

Підготовче судове засідання, що призначене на 28.04.2021 не відбулося у зв`язку з перебуванням судді головуючого у цій справі у відпустці.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 05.05.2021 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 03.06.2021.

У судове засідання 03.06.2021 сторони не прибули будучи належним чином повідомленими про дату, час та місце розгляд справи. Від позивача надійшла заява про розгляд справи без її участі. Відповідач, Полтавський апеляційний суд, надав клопотання про розгляд справи без участі його уповноваженого представника. Від Державної судової адміністрації України та Головного управління Державної казначейської служби України у Полтавській області подібних клопотань не надходило.

На підставі частини дев`ятої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження.

Суд, здійснивши розгляд справи за правилами загального позовного провадження, дослідив письмові докази, з`ясував фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Згідно з Указом Президента України "Про переведення суддів" від 28.09.2018 №297/2018 суддю Апеляційного суду Полтавської області ОСОБА_1 переведено на роботу на посаді судді Полтавського апеляційного суду.

02.10.2018 наказом Полтавського апеляційного суду від №08-03/01 (а.с. 24) ОСОБА_1 зараховано до штату Полтавського апеляційного суду з 02.10.2018 з окладом згідно штатного розкладу. Встановлено з 02.10.2018 щомісячну доплату за вислугу років у розмірі 70% посадового окладу (стаж роботи 30 років 04 місяці 27 днів, з них на посаді судді - 18 років 10 місяців 16 днів).

ОСОБА_1 виконує обов`язки судді Полтавського апеляційного суду з 02.10.2018 по теперішній час, що підтверджується довідкою Полтавського апеляційного суду від 06.10.2020 №4.7-44/235/2020 (а.с. 7).

08.04.2020 набрав чинності Закон України №553-IX "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік", яким, серед іншого, передбачено у квітні 2020 року та на період до завершення місяця, в якому відміняється карантин, установлений Кабінетом Міністрів України, з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, обмеження при нарахуванні суддівської винагороди.

За відомостями табелів обліку використання робочого часу Полтавського апеляційного суду суддя ОСОБА_1 у квітні 2020 року відпрацювала 8 днів, у травні 2020 року - 19 днів, у червні 2020 року - 20 днів, у липні 2020 року - 23 дні, у серпні 2020 року - 0 днів (а.с. 25-29).

З 30.03.2021 по 13.04.2020 позивача перебувала у відпустці на підставі наказу Полтавського апеляційного суду від 24.02.2021 №4.7-12/14 (а.с. 30), а з 21.04.2020 по 24.04.2020 - на лікарняному, як про це свідчить копія листка непрацездатності серії НОМЕР_1 , виданого 21.04.2020 (а.с. 32). Протягом всього серпня 2020 року ОСОБА_1 перебувала у відпустці згідно з наказом Полтавського апеляційного суду від 07.07.2020 №4.7-12/74 (а.с. 31).

За період квітень-липень 2020 року включно Полтавським апеляційним судом здійснено нарахування та виплату судді ОСОБА_1 суддівської винагороди із застосуванням обмеження розміру суддівської винагороди, передбаченого статтею 29 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік", що підтверджується розрахунковими листами ОСОБА_1 за квітень-серпень 2020 року (а.с. 23) та довідкою Полтавського апеляційного суду від 12.10.2020 №4.6-20/203/20 (а.с. 8).

Вважаючи протиправними дії Полтавського апеляційного суду щодо нарахування та виплати суддівської винагороди за період з 27.04.2020 по 31.07.2020 із застосуванням щомісячного обмеження її нарахування сумою 47 320,00 грн згідно з приписами частин 1 і 3 статті 29 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" із змінами та доповненнями, внесеними Законом України №553-ІХ від 13.04.2020, позивач звернулася до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та відповідним доводам сторін, суд виходить з наступного.

Згідно зі ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Відповідно до ст. 130 Конституції України держава забезпечує фінансування та належні умови для функціонування судів і діяльності суддів. У Державному бюджеті України окремо визначаються видатки на утримання судів з урахуванням пропозицій Вищої ради правосуддя. Розмір винагороди судді встановлюється законом про судоустрій.

Відповідно до преамбули Закону України від 02.06.2016 №1402-VIII "Про судоустрій і статус суддів" (надалі - Закон №1402-VIII) цей Закон визначає організацію судової влади та здійснення правосуддя в Україні, що функціонує на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів і забезпечує право кожного на справедливий суд.

Згідно з частиною 1 ст. 4 Закону №1402-VIII судоустрій і статус суддів в Україні визначаються Конституцією України та законом.

Зміни до цього Закону можуть вноситися виключно законами про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (ч. 2 ст. 4 Закону №1402-VIII).

Відповідно до ч. 1 ст. 135 Закону №1402-VIII суддівська винагорода регулюється цим Законом та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами.

Як передбачено частиною 2 ст. 135 Закону №1402-VIII суддівська винагорода виплачується судді з дня зарахування його до штату відповідного суду, якщо інше не встановлено цим Законом. Суддівська винагорода складається з посадового окладу та доплат за: 1) вислугу років; 2) перебування на адміністративній посаді в суді; 3) науковий ступінь; 4) роботу, що передбачає доступ до державної таємниці.

Відповідно до ч. 3 ст. 135 Закону №1402-VIII (яка згідно з Рішенням Конституційного Суду №4-р/2020 від 11.03.2020 діє в редакції Закону №1774-VIII) базовий розмір посадового окладу судді становить: 1) судді місцевого суду - 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року; 2) судді апеляційного суду, вищого спеціалізованого суду - 50 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року; 3) судді Верховного Суду - 75 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року.

18.04.2020 набрав чинності Закон України від 13.04.2020 № 553-IX "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" (надалі - Закон № 553-IX), згідно з п. 10 розділу І якого Закон України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" доповнено, зокрема, статтею 29 такого змісту (в редакції, яка діяла до ухвалення Рішення Конституційного Суду України № 10-р/2020 від 28.08.2020): "установити, що у квітні 2020 року та на період до завершення місяця, в якому відміняється карантин, установлений Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, заробітна плата, грошове забезпечення працівників, службових і посадових осіб бюджетних установ (включаючи органи державної влади та інші державні органи, органи місцевого самоврядування) нараховуються у розмірі, що не перевищує 10 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня 2020 року. При цьому у зазначеному максимальному розмірі не враховуються суми допомоги по тимчасовій непрацездатності, допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та оплата щорічної відпустки.

Зазначене обмеження не застосовується при нарахуванні заробітної плати, грошового забезпечення особам із числа осіб, зазначених у частині першій цієї статті, які безпосередньо задіяні у заходах, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та які беруть участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, у тому числі в операції Об`єднаних сил (ООС). Перелік відповідних посад встановлюється Кабінетом Міністрів України (частина друга).

Обмеження, встановлене у частині першій цієї статті, застосовується також при нарахуванні заробітної плати, суддівської винагороди, грошового забезпечення відповідно народним депутатам України, суддям, суддям Конституційного Суду України, членам Вищої ради правосуддя, членам Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, прокурорам, працівникам, службовим і посадовим особам Національного банку України, а також іншим службовим і посадовим особам, працівникам, оплата праці яких регулюється спеціальними законами (крім осіб, встановлених у переліку, затвердженому Кабінетом Міністрів України відповідно до частини другої цієї статті)".

30.09.2016 набрали чинності зміни, внесені до Конституції України згідно із Законом України від 02.06.2016 №1401-VIII "Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)" (надалі - Закон №1401-VIII).

Цим Законом, з-поміж іншого, статтю 130 Основного Закону викладено в новій редакції. У контексті спірних правовідносин суд зауважує, що Конституція України у редакції Закону №1401-VIII містить положення, які закріплюють спосіб визначення розміру суддівської винагороди, за змістом якого розмір винагороди встановлюється законом про судоустрій.

З цією конституційною нормою співвідносяться норми частини 1 статті 135 Закону № 1402-VIII, які у поєднанні (системному зв`язку) дають розуміння того, що єдиним нормативно-правовим актом, яким повинен і може визначатися розмір суддівської винагороди є закон про судоустрій.

Наявність в Конституції України згаданої норми дає підстави для висновку про те, що для цієї групи правовідносин у сфері організації судової влади закон про судоустрій є спеціальним законом, відповідно він має пріоритет над іншими нормативно-правовими актами не лише змістовний, але й певною мірою ієрархічний.

Конституція України, відповідно до статті 8, має найвищу юридичну силу, а тому наявність в її тексті прямої вказівки на спосіб визначення суддівської винагороди слугує безапеляційним способом подолання будь-яких протиріч у правовому регулюванні правовідносин на кшталт тих, з яких виник цей спір, на користь спеціального закону (про судоустрій).

Також слід зазначити, що оскільки норми Конституції України є нормами прямої дії, то при вирішенні спору вони повинні застосовуватися судом, особливо тоді, коли закон чи інший нормативно-правовий акт їм суперечить (частина четверта статті 7 КАС України).

Розмір суддівської винагороди визначено у ст. 135 Закону №1402-VIII, який є законом про судоустрій в значенні частини 2 статті 130 Конституції України.

Зміни до цього Закону в частині, яка регламентує розмір суддівської винагороди у період з 18 квітня по 27 серпня 2020 року не вносилися, тож законних підстав для обмеження її виплати (десятьма прожитковими мінімумами) не було.

Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що набрання 18.04.2020 чинності Законом № 553-ІХ не змінило правове регулювання правовідносин з нарахування та виплати суддівської винагороди, а тому у Полтавського апеляційного суду були відсутні законні підстави для прийняття спірного наказу та обмеження розміру суддівської винагороди.

Натомість, Полтавський апеляційний суд всупереч приписам ч. 2 ст. 130 Конституції України та ч. 1 ст. 135 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" застосував до спірних правовідносин положення статті 29 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік", якими ці відносини, як зазначалося вище, не регулюються, внаслідок чого безпідставно в період з 27.04.2020 по 31.07.2020 виплачував позивачу зазначену винагороду в обмеженому розмірі, хоча мав керуватися виключно Законом №1402-VIII.

Аналогічного висновку дійшов Другий апеляційний адміністративний суд у своїй постанові від 24.05.2021 скасовуючи рішення суду першої інстанції у справі №440/6225/20.

Підсумовуючи викладене, суд лише з урахуванням існуючої судової практики дійшов висновку про те, що дії Полтавського апеляційного суду щодо нарахування та виплати судді Полтавського апеляційного суду ОСОБА_1 суддівської винагороди за період з 27.04.2020 по 31.07.2020 (період визначений позивачем) включно із застосуванням обмеження розміру суддівської винагороди, передбаченого статтею 29 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" вчинені Полтавським апеляційним судом з порушенням вимог частини другої статті 130 Конституції України та статті 135 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" №1402-VIII від 02.06.2016, а тому є протиправними.

За таких обставин суд вважає за необхідне визнати протиправними дії Полтавського апеляційного суду щодо нарахування та виплати судді Полтавського апеляційного суду ОСОБА_1 суддівської винагороди за період з 27.04.2020 по 31.07.2020 включно із застосуванням обмеження розміру суддівської винагороди, передбаченого статтею 29 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік", зобов`язавши Полтавський апеляційний суд здійснити перерахунок суддівської винагороди судді Полтавського апеляційного суду ОСОБА_1 за період з 27.04.2020 по 31.07.2020 включно, обчисливши її відповідно до вимог статті 135 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" без застосування обмеження, передбаченого статтею 29 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік", та здійснити її виплату з урахуванням раніше сплачених сум та з відрахуванням обов`язкових платежів.

Вирішуючи позовну вимогу про зобов`язання Державної судової адміністрації України перерахувати Полтавському апеляційному суду грошові кошти для виплати недоотриманої суддівської винагороди за період з 27.04.2020 по 31.08.2020 судді Полтавського апеляційного суду Бондаревській С.М., суд виходить з наступного.

Відповідно до пункту 4 частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Таким чином, захисту адміністративним судом підлягають порушені права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. Обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду.

Оскільки позовна вимога про зобов`язання Державної судової адміністрації України перерахувати кошти на рахунок Полтавського апеляційного суду для виплати позивачу суддівської винагороди за спірний період спрямована на виконання рішення суду у цій справі, а не на відновлення порушеного права позивача, така вимога є передчасною. Суд не може під час прийняття рішення вирішувати питання щодо правовідносин, які можливо матимуть місце у майбутньому, а тому у вказаній частині вимог позов належить залишити без задоволення.

Таким чином, адміністративний позов належить задовольнити частково.

Позивач судових витрат не поніс, тож підстави для їх розподілу відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 до Полтавського апеляційного суду, Державної судової адміністрації України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Головне управління Державної казначейської служби України у Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Полтавського апеляційного суду щодо нарахування та виплати судді Полтавського апеляційного суду ОСОБА_1 суддівської винагороди за період з 27.04.2020 по 31.07.2020 включно із застосуванням обмеження розміру суддівської винагороди, передбаченого статтею 29 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік".

Зобов`язати Полтавський апеляційний суд (вул. Соборності, 18, м. Полтава, 36000, код ЄДРПОУ 42262431) здійснити перерахунок суддівської винагороди судді Полтавського апеляційного суду ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) за період з 27.04.2020 по 31.07.2020 включно, обчисливши таку відповідно до вимог статті 135 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" без застосування обмеження, передбаченого статтею 29 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік", та здійснити її виплату за вирахуванням фактично виплачених сум суддівської винагороди, з обов`язковим відрахуванням до бюджетів податків та обов`язкових платежів.

В решті вимог - позов залишити без задоволення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Другого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення.

Суддя Є.Б. Супрун