Рішення № 97624219, 14.06.2021, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.06.2021
Номер справи
440/2519/21
Номер документу
97624219
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 червня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/2519/21

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу №440/2519/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

23 березня 2021 року ОСОБА_1 звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (надалі - відповідач, ГУПФ в Полтавській області), в якому, з урахуванням уточнень, просить суд визнати протиправною відмову відповідача щодо застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2018, 2019, 2020 роки, при призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком з 01.02.2021 відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", зобов`язавши відповідача здійснити нарахування та виплату пенсії за віком позивачу із застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2018, 2019, 2020 роки, з 01.02.2021.

Мотивуючи свої вимоги, заявниця вказує на протиправну, як на її думку, поведінку відповідача, який протиправно відмовив у переведенні позивача з 01.02.2021 з пенсії державного службовця на пенсію за віком внаслідок незастосування норми ст. 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", що призвело до порушення права позивача на добровільний вибір виду пенсії.

Ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 29.03.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

У наданому до суду 19.04.2021 відзиві на позов представник відповідача просить у задоволенні позовних вимог відмовити, посилаючись на їх необґрунтованість та безпідставність. Свою позицію мотивує недоцільністю переведення позивача на пенсію за віком згідно із Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески. При цьому, позивач зверталася до ГУПФ у Полтавській області із заявою довільної форми, на яку було надано відповідь в порядку, визначеному Законом України "Про звернення громадян". Рішення про відмову не приймалося (а.с. 17).

27.04.2021 позивач надала заяву, в якій уточнила дату, з якої просить призначити їй пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" - "01.02.2021" замість "01.02.2019".

Дана заява прийнята судом до розгляду.

Розгляд даної справи, відповідно до частини п`ятої статті 262 КАС України, здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами.

Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУПФ у Полтавській області, відповідно до протоколу якого за №2225 від 17.10.2006 їй з 06.10.2006 призначено пенсію за віком на підставі Закону України "Про державну службу" (а.с.27).

14.01.2021 позивач через електронний кабінет звернулася до ГУПФ в Полтавській області з клопотанням, в якому просила роз`яснити на підставі яких статей відповідних законів вирахувано середній заробіток в Україні, з якого сплачено страхові внески, при першому зверненні пенсіонера про перехід на новий вид пенсії в 2021 році (а.с. 26-27).

На вищезазначене звернення позивача ГУПФ в Полтавській області 02.02.2021 надано відповідь №704-238/Л-02/8-1600/21, якою повідомлено, що згідно зі статтею 45 Закону №1058 при переведенні з одного виду пенсії на інший застосовується показник середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 №2148-VIII, який набрав чинності 11.10.2017, внесено зміни до Закону №1058, згідно з якими з 01.10.2017 раніше призначені пенсії були перераховані із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки (3764,40 грн). З метою приведення пенсійних виплат у відповідність до актуальних економічних змін, з 01.03.2019 проведено автоматичну індексацію пенсійних виплат відповідно до частини 2 статті 42 Закону №1058. Порядок проведення перерахунку пенсій затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124. При перерахунку пенсій з 01.03.2019 застосовано коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу), з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсій, в розмірі 1,17. Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовано при перерахунку пенсій з 01.03.2019 становить 4404,35 грн (середня заробітна плата в Україні, з якої сплачені страхові внески) за 2014-2016 роки) 3764,40 грн * 1,17). З 01.05.2020 року проведено автоматичну індексацію пенсійних виплат відповідно до частини 2 статті 42 Закону №1058. Порядок проведення перерахунку пенсій затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 №251 "Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році". Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовано при перерахунку пенсій з 01.05.2020 становить 4888,83 грн. З огляду на вказане, при проведенні умовного розрахунку пенсії за віком згідно Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески у сумі 4888,83 грн, як було зазначено в листі Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 28.12.2020 №7359-7163/Л-02/8-1600/20. Такий порядок обчислення пенсії відповідає вимогам чинного законодавства. З урахуванням зазначеного вище, показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, для обчислення пенсії буде в подальшому індексуватися відповідно до прийнятих Кабінетом Міністрів України рішень (а.с. 28).

15.02.2021 особисто та 19.02.2021 через електронний кабінет ПФУ позивач знову звернулася до ГУПФ в Полтавській області із заявами (вх №1327/Л-1600-21 від 18.02.2021 та №1369/Л-1600-21 відповідно) довільної форми вже щодо призначення пенсії за віком на підставі Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" виходячи з її загального стажу та заробітної плати з урахуванням частини першої статті 27 і частини першої статті 40 Закону №1058 із застосуванням показників середньої заробітної плати (доходу), з якої сплачені страхові внески в Україні за роки, які передують року цього її першого звернення за призначенням пенсії за віком по Закону №1058, а саме: за 2018 рік (7810,88 грн), 2019 рік (9205,90 грн) та 2020 рік (10 340,35 грн) (а.с. 22-24).

У відповідь на це звернення листом ГУПФ в Полтавській області від 15.03.2021 №1946/1327/Л-02/8-1600/21 повідомлено ОСОБА_1 про те, що порушене у зверненні питання вже розглядалося, вичерпна відповідь з цього приводу надана листом ГУПФ в Полтавській області від 02.02.2021 №704/238/Л-02/8-1600/21. Повідомлено, що Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, який в своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами. Роз`яснено право на звернення до адміністративного суду відповідно до ч. 1 ст. 5 КАС України, якщо вважає, що рішенням, дією або бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси (а.с. 21)

Позивач, вважаючи відмову відповідача протиправною і такою, що порушує її конституційне право на отримання пенсії за віком в належному розмірі, звернулася до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних міркувань.

Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом врегульовано Законом України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (надалі - Закон №1058-IV).

Частиною першою статті 9 Закону №1058-IV встановлено, що в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

Особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором (ч. 1 ст.10 Закону №1058-IV).

Закон України від 16.12.1993 №3723-ХІІ "Про державну службу" (за чинності якого позивачу призначено пенсію вперше) регулює суспільні відносини, які охоплюють діяльність держави щодо створення правових, організаційних, економічних та соціальних умов реалізації громадянами України права на державну службу.

Також вказаний Закон регулює питання пенсійного забезпечення державних службовців.

З аналізу норм Закону №1058-IV слідує, що виплата пенсії за віком згідно із Законом України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ "Про державну службу" не входить до правового регулювання цього Закону, а регулюється виключно Законом України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ "Про державну службу", оскільки є спеціальною пенсією для конкретно визначеного кола осіб.

Як встановлено судом, отримуючи до цього часу пенсію за Законом України від 16.12.1993 №3723-ХІІ "Про державну службу", позивач не користувалася жодним з видів пенсії, передбачених Законом №1058-IV.

Тож звертаючись до відповідача із заявами, в т.ч. і з заявою від 19.02.2021 про призначення пенсії відповідно до Закону №1058-IV із застосуванням показника середньої зарплати (доходу) в Україні за три останні календарні роки, що передують року звернення позивача із заявою про призначення пенсії, а саме - за 2018, 2019, 2020 роки, остання також вперше використала своє право на призначення пенсії згідно з даним Законом.

Згідно з частиною третьою статті 45 Закону №1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Тобто частиною третьою статті 45 Закону №1058-IV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії (відповідно до ст. 9 Закону), призначеної саме за Законом №1058-IV, на інший.

Таким чином, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, а саме - таким, яким він був на час призначення пенсії згідно із Законом №1058-IV.

При цьому, суд звертає увагу на те, що позивачу вперше було призначено пенсію відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ "Про державну службу", який передбачає інші підстави та порядок обчислення і призначення пенсії ніж призначення пенсії відповідно до Закону №1058-IV.

З огляду на вищезазначене вказані положення частини третьої статті 45 Закону №1058-IV щодо переведення з пенсії призначеної за іншим законом, зокрема за Законом України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ "Про державну службу", на пенсію за Законом №1058-IV, не можуть застосовуватися при призначенні пенсії за віком вперше відповідно до Закону №1058-IV.

У цьому разі при призначенні пенсії вперше за Законом №1058-IV для розрахунку пенсії має враховуватися показник середньої заробітної плати за три останні календарні роки, що передують року призначення пенсії вперше за цим Законом.

Як встановлено судом, ОСОБА_1 зверталася із заявами від 15.02.2021 та від 19.02.2021, в яких просила призначити пенсію за віком на підставі Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" виходячи з її загального стажу та заробітної плати з врахуванням частини першої статті 27 і частини першої статті 40 Закону №1058 із застосуванням показників середньої заробітної плати (доходу), з якої сплачені страхові внески в Україні за роки, які передують року цього її першого звернення за призначенням пенсії за віком по Закону №1058, а саме: за 2018 рік (7810,88 грн), 2019 рік (9205,90 грн) та 2020 рік (10 340,35 грн).

Проте відповідач у своєму листі від 15.03.2021 №1946-1327/Л-02/8-1600/21 звернення ОСОБА_1 щодо призначення їй пенсії за віком на підставі Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" по суті так і не розглянув, посилаючись на те, що порушене у зверненні питання вже розглядалося, а вичерпна відповідь з цього приводу вже надана листом ГУПФ в Полтавській області від 02.02.2021 №704-238/Л-02/8-1600/2.

Однак, це твердження не відповідає дійсності, оскільки, як встановлено судом вище, відповідь була надана на питання ОСОБА_1 щодо ймовірного розміру її пенсії у випадку звернення її за призначенням пенсії за віком вперше відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

З огляду на встановлений судом факт не розгляду відповідачем звернення позивача належним чином суд, обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність ГУПФ в Полтавській області щодо не розгляду по суті звернення заяви ОСОБА_1 від 15.02.2021 в частині призначення пенсії за віком на підставі Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", зобов`язавши відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 15.02.2021 в частині вимоги щодо призначення їй пенсії за віком на підставі Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" по суті звернення.

Твердження відповідача про те, що ОСОБА_1 звернулася до ГУПФ у Полтавській області із заявою довільної форми, а тому її було правомірно розглянуто в порядку, визначеному Законом України "Про звернення громадян" суд відкидає, як безпідставні, оскільки зміст заяви очевидно дає зрозуміти намір заявниці на призначення та отримання пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з певного розрахунку.

За викладених обставин, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Факт сплати позивачем судового збору у розмірі 908,00 грн підтверджується квитанцією АТ "Ощадбанк" від 22.03.2021 №14 (а.с. 7).

Зважаючи на обставини часткового задоволення адміністративного позову, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на його користь пропорційну частину витрат зі сплати судового збору у розмірі 454,00 грн.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, 36014, код ЄДРПОУ 13967927) про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо не розгляду по суті звернення заяви ОСОБА_1 від 15.02.2021 в частині вимоги щодо призначення пенсії за віком на підставі Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, 36014, код ЄДРПОУ 13967927) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) від 15.02.2021 в частині вимоги щодо призначення пенсії за віком на підставі Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" по суті звернення.

В решті вимог - позов залишити без задоволення.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, 36014, код ЄДРПОУ 13967927) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) частину витрат, що пов`язані зі сплатою судового збору, у сумі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) грн 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Другого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення.

Суддя Є.Б. Супрун