
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
14 червня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/6842/20
Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Удовіченко С.О., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду від 10 лютого 2021 року у справі № 440/6842/20 за позовом ОСОБА_1 до Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
28 травня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду із заявою про встановлення судового контролю за виконанням рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 10 лютого 2021 року по справі № 440/6842/20, у якій заявник просить зобов`язати відповідача у встановлений судом строк надати суду звіт про виконання рішення суду у справі №440/6842/20 від 10 лютого 2021 року, в разі невиконання відповідачем вимог суду та не подання у встановлений строк звіту про виконання судового рішення, накласти штраф на відповідача.
В обґрунтування заяви заявником зазначено, що рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 10 лютого 2021 року у справі № 440/6842/20 набрало законної сили 13 березня 2021 року, однак, до цього часу Центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області не виконано, у зв`язку з чим позивач просить встановити судовий контроль за виконанням рішення суду в адміністративній справі №440/6842/20. У заяві позивач просить розглянути заяву в письмовому провадженні.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 31 травня 2021 року призначено заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду від 10 лютого 2021 року у справі №440/6842/20 до розгляду у письмовому провадженні.
09 червня 2021 року до суду надійшли заперечення Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області на заяву про здійснення судового контролю, у яких представник Центру просить відмовити у задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю, посилаючись на те, що на виконання рішення суду проведено перерахунок грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік та 18 лютого 2021 року зазначений розрахунок направлено до Департаменту соціального захисту населення Полтавської ОДА, як до розпорядника бюджетних коштів вищого рівня для подальшого направлення заявки на виділення коштів з Державного бюджету України на 2021 рік на виконання рішення суду до Міністерства соціальної політики України. Міністерство соціальної політики України листом від 08 квітня 2021 року звернулося до Міністерства фінансів України при внесенні змін до державного бюджету на поточний рік запровадити нову бюджетну програму "забезпечення виконання рішень суду". Відповідач вважає, що ним вжито всіх можливих заходів з метою забезпечення виконання рішення суду.
Заява ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду від 10 лютого 2021 року у справі №440/6826/20 розглянута в порядку письмового провадження.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.
Вирішуючи заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду від 10 лютого 2021 року у справі №440/6842/20, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України; судове рішення є обов`язковим до виконання; держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку; контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України.
Судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими та службовими особами, фізичними та юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Аналогічні положення містяться в статті 370 КАС України, відповідно до якої судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно з положеннями частини першої статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати в установлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф в сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (частина друга статті 382 КАС України).
Процесуальні дії, визначені статтею 382 КАС України, є диспозитивним правом суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об`єктивних обставин, які підтверджені належними та допустимими доказами.
Верховний Суд у постанові від 20 лютого 2019 року у справі №806/2143/15 зазначив, що зокрема стаття 382 КАС України має на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами її застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача, та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, пов`язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.
Таким чином, правовою підставою для зобов`язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення є наявність об`єктивних, підтверджених належними та допустимими доказами, підстав вважати, що за відсутності такого заходу судового контролю рішення суду залишиться невиконаним.
Частиною першою статті 17 Закону України від 22 жовтня 1993 року № 3551-XII "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (далі - Закон № 3551-XII) встановлено, що фінансування витрат, пов`язаних з введенням в дію цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 19 лютого 2020 року №112 установлено, що у 2020 році виплату до 5 травня разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" (далі - грошова допомога), проводить Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій (далі - регіональні органи соціального захисту населення), які розподіляють їх між структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - районні органи соціального захисту населення), центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, що відповідають вимогам пункту 47 частини першої статті 2 Бюджетного кодексу України (далі - центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат).
Таким чином, виплата щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.
Відповідно до пункту 1 Положення про Міністерство соціальної політики України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 червня 2015 року № 423, Мінсоцполітики є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України і який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері соціальної політики, загальнообов`язкового державного соціального та пенсійного страхування, соціального захисту, волонтерської діяльності, з питань сім`ї та дітей, оздоровлення та відпочинку дітей, усиновлення та захисту прав дітей, запобігання насильству в сім`ї, протидії торгівлі людьми, відновлення прав осіб, депортованих за національною ознакою, а також забезпечує формування та реалізацію державної політики щодо пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню, соціального захисту ветеранів війни та осіб, на яких поширюється дія Закону № 3551-XII в частині організації виплати їм разової грошової допомоги, соціальної та професійної адаптації військовослужбовців, які звільняються, осіб, звільнених з військової служби, у сфері здійснення державного нагляду та контролю за додержанням вимог законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб, у сфері здійснення державного контролю за додержанням вимог законодавства під час надання соціальної підтримки та з питань захисту прав дітей.
Підпунктом 41 пункту 4 вказаного Положення визначено, що Мінсоцполітики відповідно до покладених на нього завдань організовує виплату до 5 травня разової грошової допомоги ветеранам війни, особам, на яких поширюється дія Закону № 3551-XII.
Таким чином, Мінсоцполітики є розпорядником бюджетних коштів вищого рівня по відношенню до Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області.
Згідно із статтями 23, 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом. Взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.
Матеріалами справи підтверджено, що Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 10 лютого 2021 року у справі №440/6842/20, яке набрало законної сили 13 березня 2021 року, здійснив 18 лютого 2021 року розрахунок суми недоплаченої позивачу грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік, яка склала 6800 грн та надіслав до Департаменту соціального захисту населення Полтавської ОДА лист про виділення коштів на виконання рішень судів, зокрема, на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 10 лютого 2021 року у справі №440/6842/20.
Департаментом соціального захисту населення Полтавської ОДА складено заявку від 18 лютого 2021 року №01.1-12/2018 до Міністерства соціальної політики України на виділення коштів з державного бюджету на 2021 рік на виконання рішення суду, зокрема, на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 10 лютого 2021 року у справі №440/6842/20.
Таким чином, відповідач, який є розпорядником бюджетних коштів у розумінні Бюджетного кодексу України, вжив конкретні заходи в межах своїх повноважень з метою виконання зазначеного рішення суду.
Фактична невиплата розрахованих коштів в сумі 6800 грн. зумовлена тим, що на даний час кошти, необхідні для виконання рішення суду у даній справі, на рахунок Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області через розпорядника бюджетних коштів вищого рівня не надійшли.
Позивачем не доведено, а судом не встановлено, що відповідач, маючи можливість здійснити відповідну виплату заборгованості позивачу, створює перешкоди для виконання рішення суду.
Суд враховує, що Бюджетним кодексом України регулюються відносини, що виникають у процесі складання, розгляду, затвердження, виконання бюджетів, звітування про їх виконання та контролю за дотриманням бюджетного законодавства, і питання відповідальності за порушення бюджетного законодавства, а також визначаються правові засади утворення та погашення державного і місцевого боргу. Вимоги Бюджетного кодексу України є обов`язковими для Центру, як для розпорядника бюджетних коштів. Порушення розпорядником бюджетних коштів бюджетного законодавства тягне відповідальність, встановлену законом.
З урахуванням тієї обставини, що Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області в межах своїх повноважень виконав всі можливі залежні від нього вищевказані дії, спрямовані на виконання рішення суду в даній справі, та відсутні підстави для висновку про те, що відповідач у подальшому буде ухилятися від виконання судового рішення, тому суд не вбачає підстав для задоволення заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду від 10 лютого 2021 року у справі №440/6842/20.
На підставі наведеного, керуючись статтями 229, 248, 256, 294, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, -
У Х В А Л И В:
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду від 10 лютого 2021 року у справі № 440/6842/20 за позовом ОСОБА_1 до Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня складення ухвали до Другого апеляційного адміністративного суду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII.
Суддя С.О. Удовіченко