
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 червня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/3249/21
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді – Клочка К.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
2 квітня 2021 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, а саме просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про відмову в перерахунку пенсії;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області провести з 1 січня 2021 року перерахунок та виплату пенсії у зв`язку зі зміною мінімальної заробітної плати з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено внески за 2016 рік.
- щоб щорічно не звертатися до суду - в разі індексації, управління Пенсійного фонду України в Полтавській області зобов`язати здійснювати перерахунок пенсії.
Позов обґрунтований тим, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області листом від 26 березня 2021 року відмовлено позивачу у перерахунку пенсії по інвалідності в розмірі фактичних збитків відповідно до частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня 2020 року. З вказаною відмовою позивач не погоджується з тих підстав, що Конституційним Судом України ухвалено рішення від 25 квітня 2019 року у справі №1-р(ІІ)/2019 щодо невідповідності Конституції України словосполучення "дійсної строкової", яке міститься у положеннях частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а тому він, як військовозобов`язаний, має право на проведення перерахунку його пенсії, виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня 2021 року, відповідно до частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Застосування при розрахунку розміру пенсії коефіцієнтів, формули та розрахунку, що передбачені пунктом 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1210 від 23 листопада 2011 року, суперечить положенням частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 7 квітня 2021 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, а також вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач позов не визнав та у відзиві на позовну заяву зазначив, що із заявою встановленого зразка про перерахунок пенсії позивач не звертався, а тому рішення про відмову у перерахунку пенсії відповідачем не приймалося. Основний розмір пенсії позивача обчислено за формулою, визначеною пунктом 9-1 Порядку №1210, із застосуванням середньомісячного коефіцієнта заробітної плати, який визначається шляхом ділення п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, на розмір середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за рік, що передує відповідному року, та становить 12266,09 грн. У разі здійснення перерахунку пенсії позивача із застосуванням середньомісячного коефіцієнта заробітної плати та показника середньої заробітної плати (доходу) по Україні за 2019 рік та мінімальної заробітної плати на 01 січня 2020 року, основний розмір пенсії позивача зменшиться, а тому проведення позивачу перерахунку пенсії є недоцільним.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Полтавській області та отримує пенсію по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
З 24 жовтня 1995 року ОСОБА_1 встановлено ІІ групу інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, та визначено ступінь втрати професійної працездатності у розмірі 70%.
Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 06 липня 2020 року у справі №440/4729/19 рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 20 січня 2020 року скасовано в частині, якою відмовлено в задоволенні вимог адміністративного позову ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області № 5756/С-02 від 25 листопада 2019 року та про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області провести з 01 січня 2019 року перерахунок та виплату пенсії у зв`язку зі зміною мінімальної заробітної плати з урахуванням середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені внески за 2016 рік з прийняттям нового судового рішення, яким: визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області № 5756/С-02 від 25 листопада 2019 року та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області з 01 січня 2019 року провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 із застосуванням у формулі перерахунку, визначеної пунктом 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210, показників: Зп(мін) на рівні 4173 грн (розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня 2019 року); Зс1 на рівні 4482,35 грн (середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 рік) та провести виплату донарахованих сум.
На виконання постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 06 липня 2020 року у справі №440/4729/19 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області зроблено перерахунок основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2019 року за формулою, визначеною чинним пунктом 9-1 Порядку №1210, який склав 12266,09 грн.
Позивач звернувся до Головного управління ПФУ в Полтавській області із заявою про перерахунок пенсії (вх. від 04 лютого 2020 року), в якій просив здійснити перерахунок пенсії з 01 січня 2020 року відповідно до вимог частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи із п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 відповідного року без застосування понижуючих коефіцієнтів, інших формул чи розрахунків, що зменшують розмір пенсійного забезпечення.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області №481-461/С-03/8-1600/20 від 14 лютого 2020 року ОСОБА_1 повідомлено про те, що починаючи з 01 жовтня 2017 року він отримує пенсію, нараховану відповідно до рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 26 квітня 2018 року у справі №816/1040/18, з урахуванням статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та пункту 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1210 від 23 листопада 2011 року, виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати , встановленої законом на 01 січня 2017 року. Розмір його пенсії з 01 жовтня 2017 року складає 10416,48 грн, а з 01 грудня 2019 року 12089,91 грн, де 11005,11 грн основний розмір пенсії, 655,20 грн підвищення інвалідам армії, прирівняних до інвалідів 2 групи, 379,60 грн додаткова пенсія особі з інвалідністю 2 групи внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, 50,00 грн цільова допомога особі з інвалідністю війни 2 групи. Проводити перерахунок пенсії з 01 січня 2020 року, виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня 2020 року, недоцільно, оскільки основний розмір пенсії зменшується до 6936,02 грн.
Вважаючи, що листом №481-461/С-03/8-1600/20 від 14 лютого 2020 року оформлено рішення про відмову у перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 8 жовтня 2020 року у справі №440/4651/20 відмовлено у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії.
5 березня 2021 року позивач звернувся до Головного управління ПФУ в Полтавській області із заявою про перерахунок пенсії, в якій просив здійснити перерахунок пенсії з 01 січня 2021 року.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області №2468-1825/С-02/8-1600/21 від 26 березня 2021 року ОСОБА_1 повідомлено про те, що на виконання постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 6 липня 2020 року у справі №440/4729/19 проведено перерахунок пенсії з 1 січня 2019 року; підстави для обчислення розміру пенсії з 1 січня 2021 року відповідно до частини третьої статті 59 Закону без застосування формули, наведеної у Порядку, немає.
Вважаючи, що листом №2468-1825/С-02/8-1600/21 від 26 березня 2021 року оформлено рішення про відмову у перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з пунктом 6 частини першої статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Статтею 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" встановлено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Відповідно до статті 15 цього Закону умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом Української РСР "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.
Згідно зі статтею 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-XII від 28 лютого 1991 року /далі Закон №796-XII/ порядок пенсійного забезпечення військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.
Частиною третьою зазначеної статті /у редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" №2148-VIII від 03 жовтня 2017 року/ було передбачено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
25 квітня 2019 року Конституційним Судом України ухвалено рішення у справі №3-14/2019 (402/19, 1737/19) (№1-р(II)/2019), яким вирішено:
1) визнати таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення "дійсної строкової", яке міститься у положеннях частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю;
2) словосполучення "дійсної строкової", що міститься в положеннях частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Аналогічна за змістом норма міститься у статті 91 Закону України "Про Конституційний Суд України" від 13 липня 2017 року №2136-VIII.
Таким чином, з 25 квітня 2019 року норма частини третьої статті 59 Закону №796-XII застосовується у такій редакції: "Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року."
Проаналізувавши у наведеній нормі словосполучення "пенсія по інвалідності обчислюється з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати", можна дійти висновку, що у цій нормі законодавець визначив не розмір пенсії по інвалідності, а базу для її обчислення, вказавши, що пенсія по інвалідності "обчислюється з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року". Тобто саме з цієї величини має обраховуватися розмір пенсії по інвалідності, призначеної за Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" .
За підходом, який просить застосувати позивач, звернувшись до суду з цим позовом, норма Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" мала б містити словосполучення: "пенсія по інвалідності обчислюється у п`ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати".
Згідно з частиною третьою статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.
З метою практичної реалізації статті 54, а також статей 57 та 59 Закону № 796-ХІІ Кабінетом Міністрів України прийнято постанову "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 1210 від 23 листопада 2011 року .
Цією постановою затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи /далі Порядок №1210/.
Відповідно до пункту 9-1 Порядку № 1210 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 червня 2019 року № 543) за бажанням військовослужбовців, зокрема військовозобов`язаних, призваних на військові збори, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження військової служби (військових зборів) і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за формулою: П = Зс х Кзс х (Кв : 100%), де
П - розмір пенсії;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, визначається як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки;
Кзс - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії;
Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках).
Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії (Кзс), визначається за формулою: Кзс = (Зп (мін) х 5) : Зс1, де
Зп (мін) - розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року;
Зс1 - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року.
Розмір відшкодування фактичних збитків (Кв) визначається як відсоток втрати працездатності, визначений органами медико-соціальної експертизи. У разі зміни розміру мінімальної заробітної плати проводиться перерахунок зазначених пенсій виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Як свідчить зміст цієї норми, застосування формули, наведеної у пункті 9-1 Порядку №1210, дозволяє визначити розмір пенсії індивідуально для кожного пенсіонера із врахуванням його індивідуальних особливостей (зокрема, розміру відшкодування фактичних збитків (у відсотках).
Визнання неконституційним положення частини третьої статті 59 Закону № 796-XII в частині словосполучення "дійсної строкової" не зумовило зміну формули, передбаченої пунктом 9-1 Порядку № 1210, за якою проводиться обчислення пенсії. Постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2019 року № 543 положення абзацу першого пункту 9-1 Порядку № 1210 приведено лише у відповідність з приписами частини третьої статті 59 Закону № 796-XII (з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 25 квітня 2019 року № 1-р(II)/2019), а відміни або зміни формули, за якою розраховується пенсія, не відбулось.
Таким чином, відсутні підстави для проведення з 01 січня 2021 року перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії, обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня 2021 року, без врахування пункту 9-1 Порядку №1210 та відповідно без застосування встановленої формули та коефіцієнтів.
Як встановлено судом, на виконання постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 06 липня 2020 року у справі № 440/4729/19 з 01 січня 2019 року основний розмір пенсії позивача обчислено за формулою, визначеною чинним пунктом 9-1 Порядку №1210, виходячи з таких складових:
1) Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески (визначається як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки) = 3764,40 грн;
2) Кзс - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії, розрахований шляхом ділення п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 01 січня 2019 року (20865,00 грн = 4173,00 грн х 5) на 4482,35 грн (середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 рік);
3) Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках), що визначається як відсоток втрати працездатності, визначений органами медико-соціальної експертизи = 70%.
Таким чином, основний розмір пенсії позивача склав 13380,49 грн.
Суд погоджується із доводом відповідача, що у випадку проведення перерахунку пенсії позивача з 01 січня 2021 року з урахуванням мінімальної заробітної плати, встановленої на 01 січня 2021 року, його основний розмір пенсії, встановлений на 2019 рік, зменшиться, виходячи з наступного.
З 1 березня 2021 року ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 року №127 “Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 року” та Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році” із застосуванням коефіцієнту збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується при обчислення пенсії, у розмірі 1,11. Осучаснений заробіток для обчислення пенсії склав17522,98 грн, розмір пенсії – 13403,29 грн, у тому числі 12266,09 грн – основний розмір пенсії.
З огляду на вищевикладене, проводити перерахунок основного розміру пенсії позивача з 01 січня 2021 року з урахуванням мінімальної заробітної плати, встановленої на 01 січня 2021 року, відповідно до пункту 9-1 Порядку №1210, є недоцільним, оскільки основний розмір його пенсії зменшиться із 12266,09 грн до 11020,78 грн, що не сприятиме забезпеченню права позивача на пенсійне забезпечення.
Отже, позов задовольнянню не підлягає.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,-
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, Полтавська область, 36014, код ЄДРПОУ 13967927) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається до Другого апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів після складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Cуддя К.І. Клочко