
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
про заміну сторони правонаступником
11 червня 2021 р. Справа №200/2617/21-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді – Волгіної Н.П., розглянувши в письмовому порядку клопотання Головного управління ДПС у Донецькій області про заміну відповідача в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправною та скасування вимоги, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДФС у Донецькій області, в якому просить суд визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 18 листопада 2020 року № Ф-896-23 у сумі 37 336,33 грн.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 16 березня 2021 відкрито провадження в адміністративній справі.
У період з 28 квітня 2021 року по 14 травня 2021 року, з 26 по 28 травня 2021 року суддя перебувала у відпустці.
11 червня 2021 року судом отримано клопотання Головного управління ДПС у Донецькій області про заміну відповідача у справі, Головного управління ДФС у Донецькій області, код ЄДРПОУ 39406028, на його правонаступника - Головне управління ДПС у Донецькій області, код ЄДРПОУ 43142826, та про надання часу на підготовку відзиву.
Як вбачається з матеріалів справи, у позові відповідачем визначено Головне управління ДФС у Донецькій області (код ЄДРПОУ 39406028) (далі – ГУ ДФС у Донецькій області), яке згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань зареєстроване як юридична особа 23 вересня 2014 року.
Згідно ст. 52 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.
Постановою Кабінету Міністрів України № 1200 від 18 грудня 2018 року вирішено утворити Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу шляхом поділу. Постановлено, що Державна податкова служба та Державна митна служба є правонаступниками прав та обов`язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності.
Постановою Кабінету Міністрів України № 537 від 19 червня 2019 року «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» вирішено утворити як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 1; реорганізувати деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 2; встановити, що територіальні органи Державної фіскальної служби, які реорганізуються, продовжують здійснювати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам Державної податкової служби.
Серед переліку територіальних органів Державної податкової служби, що утворюються (додаток 1), зазначено Головне управління ДПС у Донецькій області (далі - ГУ ДПС у Донецькій області).
Згідно із додатком 2 Головне управління ДФС у Донецькій області реорганізуються шляхом приєднання до ГУ ДПС у Донецькій області.
Дані з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (https://usr.minjust.gov.ua/ua/) свідчать про те, що юридична особа - Головне управління ДФС у Донецькій області перебуває у стані припинення.
Головне управління ДПС у Донецькій області (код ЄДРПОУ 43142826) зареєстроване як юридична особа 31 липня 2019 року (https://usr.minjust.gov.ua/ua/).
Відповідно до ч. 1 ст. 104 Цивільного кодексу України у разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників.
Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України № 537 передбачено, що територіальні органи Державної податкової служби визначені правонаступниками майна, прав та обов`язків територіальних органів Державної фіскальної служби, що реорганізуються згідно з п. 2 цієї постанови, у відповідних сферах діяльності.
Згідно п. 6 Порядку здійснення заходів, пов`язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 жовтня 2011 року № 1074, у разі злиття органів державної влади, права та обов`язки органів виконавчої влади переходять до органу виконавчої влади, утвореного внаслідок такого злиття.
Відповідно до ч. 10 ст. 51 Бюджетного кодексу України у разі ліквідації або реорганізації державних органів у поточному бюджетному періоді забезпечення їх діяльності у наступних бюджетних періодах до завершення процедур ліквідації або реорганізації здійснюється в межах видатків, передбачених новим державним органам, які визначені правонаступниками чи яким передаються функції органів, що ліквідуються або реорганізуються.
Суд зазначає, що у спорах, які виникають з публічних правовідносин, де оскаржуються рішення (дії, бездіяльність) державного органу, пов`язані зі здійсненням функції від імені держави, стороною є сама держава в особі того чи іншого уповноваженого органу. Функції держави, які реалізовувалися ліквідованим органом, не можуть бути припинені та підлягають передачі іншим державним органам, за винятком того випадку, коли держава відмовляється від таких функцій взагалі.
Правонаступництво у сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб`єкта владних повноважень (суб`єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб`єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.
Отже, є дві форми адміністративного (публічного) правонаступництва: 1) фактичне (або компетенційне адміністративне правонаступництво), тобто таке, де вирішуються питання передачі фактичних повноважень від одного до іншого органу, посадової особи (або повноважень за компетенцією) та 2) процесуальне адміністративне (публічне) представництво.
Фактичне (компетенційне) адміністративне (публічне) правонаступництво - це врегульовані нормами адміністративного права умови та порядок передання адміністративної компетенції від одного суб`єкта владних повноважень (суб`єкта публічної адміністрації) до іншого, який набуває певні владні повноваження внаслідок ліквідації органу чи посади суб`єкта владних повноважень, припинення первісного суб`єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення компетенції органу публічної адміністрації чи припинення повноважень посадової особи.
Процесуальне адміністративне (публічне) правонаступництво - це унормована можливість заміни адміністративним судом (на будь-якій стадії процесу судового розгляду справи в суді першої, апеляційної та касаційної інстанцій (крім випадків перегляду справи за винятковими чи нововиявленими обставинами) сторони чи третьої особи іншим суб`єктом, коли права та обов`язки суб`єкта владних повноважень перейшли від сторони (в адміністративній справі) до іншого суб`єкта владних повноважень, а також можливість суб`єкта публічної адміністрації (правонаступника) вступити в судовий процес як сторона чи третя особа
Враховуючи викладене вище, суд вважає за можливе здійснити процесуальне правонаступництво у справі шляхом заміни сторони (відповідача) у справі - Головного управління ДФС у Донецькій області (код ЄДРПОУ 39406028) на його правонаступника - Головне управління ДПС у Донецькій області (код ЄДРПОУ 43142826).
Керуючись ст.ст. 52, 248, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У Х В А Л И В:
Клопотання Головного управління ДПС у Донецькій області про заміну відповідача у справі на його правонаступника – задовольнити.
Замінити відповідача у справі, Головне управління ДФС у Донецькій області (код ЄДРПОУ 39406028), на його правонаступника - Головне управління ДПС у Донецькій області (код ЄДРПОУ; 43142826, місцезнаходження: вул. Італійська, буд. 59, м. Маріуполь, Донецька обл., 87500).
Ухвала суду набирає законної сили з дня її прийняття.
Ухвала суду може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом п`ятнадцяти днів з дня прийняття.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день прийняття, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на ухвалу суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду. Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 КАС України.
Суддя Н.П. Волгіна