
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 червня 2021 р. Справа№200/1413/21-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Кравченко Т.О.,
розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Донецького обласного центру комплектування та соціальної підтримки про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
09 лютого 2021 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі – позивач) до Донецького обласного центру комплектування та соціальної підтримки (далі – відповідач, Центр), в якому позивач просив:
1. визнати протиправною бездіяльність Донецького обласного центру щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 27 березня 2015 року по 31 березня 2016 року включно;
2. зобов`язати Донецький обласний центр нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 27 березня 2015 року по 31 березня 2016 року включно з урахуванням січня 2008 року як базового місяця.
Заяви, клопотання учасників справи. Процесуальні дії у справі.
15 лютого 2021 року суд постановив ухвалу про прийняття позовної заяви та відкриття провадження в адміністративній справі № 200/1413/21-а; задовольнив клопотання позивача та вирішив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні); встановив строк для подання відзиву на позовну заяву; витребував у відповідача докази.
Про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі сторони повідомлені належним в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України (далі – КАС).
Ч. 2 ст. 262 КАС передбачено, якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі.
На підставі ч. 5 ст. 262 КАС та у зв`язку з відсутністю клопотання будь-якої із сторін про розгляд справи в судовому засіданні, справа розглянута в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до ч. 8 ст. 262 КАС при розгляді справи за правилами прощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що в період з 27 березня 2015 року по 31 березня 2016 року він проходив військову службу в Слов`янському міському військовому комісаріаті Донецької області, який підпорядковувався і знаходився на повному забезпеченні в Донецькому обласному військовому комісаріату, який в подальшому реорганізований у Донецький обласний центр.
Спірні правовідносини виникли з приводу нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за період проходження військової служби в Слов`янському міському військовому комісаріаті Донецької області.
Позивач доводить, що оскільки посадові оклади в Збройних Силах України були встановлені постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2017 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка діяла з 01 січня 2008 року по 01 березня 2018 року, відповідно до п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 (далі – Порядок № 1078) базовим місяцем для проведення індексації його грошового забезпечення за спірний період мав бути січень 2008 року.
У зв`язку з тим, що індексація грошового забезпечення за період з 27 березня 2015 року по 31 грудня 2015 року проведена без урахування січня 2008 року як базового місяця, позивач вважає, що відповідач не в повному обсязі виплатив йому індексацію за цей період.
В період з 01 січня 2016 року по 31 березня 2016 року індексація грошового забезпечення позивача взагалі не проводилась.
Такі дії (бездіяльність) відповідача позивач вважає протиправними, а тому звернувся до суду з цим позовом.
Відповідач позов не визнав, надав відзив на позовну заяву.
Відповідач доводив, що у спірних правовідносинах діяв в межах повноважень, в порядку та способом, що визначені законодавством.
Покликаючись на Порядок № 1078 в редакції, чинній на час призову позивача на військову службу, відповідач стверджував, що базовим місяцем для обчислення індексації є місяць, в якому позивач почав проходити військову службу за призовом, а не січень 2008 року.
Доводив, що за період з 27 березня 2015 року по 31 грудня 2015 року індексація грошового забезпечення нарахована і виплачена позивачу.
В період з 01 березня 2016 року по 31 березня 2016 року індексація грошового забезпечення позивача не проводилась у зв`язку з відсутністю бюджетних асигнувань для її виплати.
На цих підставах відповідач просив відмовити в позові.
Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини. Докази відхилені судом, та мотиви їх відхилення.
На виконання вимог ст. 90 КАС суд оцінив докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні; оцінив належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, виходячи з того, що жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 77 КАС кожна особа повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
За правилами абз. 1 ч. 2 ст. 77 КАС в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З`ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив таке.
Позивач – ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що встановлено на підставі паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 .
ОСОБА_1 має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни – учасників бойових дій, що підтверджено посвідченням серії НОМЕР_3 , виданим 21 листопада 2015 року управлінням персоналу штабу військової частини А1314.
Ухвалою від 15 лютого 2021 року суд витребував у відповідача докази перебування позивача на військовій службі в період з 27 березня 2015 року.
Наказ про прийняття позивача на військову службу з 27 березня 2015 року відповідач не надав, про причини, що унеможливили його подання, суд не повідомив.
Відповідно до ч. 1 ст. 78 КАС обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.
Факт прийняття позивача на військову службу з 27 березня 2015 року визнається сторонами, про що свідчать їх заяви по суті справи, а у суду не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цієї обставини та добровільності її визнання.
Як наслідок, суд визнає цю обставину такою, що не підлягає доведенню, на підставі ч. 1 ст. 78 КАС.
Наказом військового комісара Слов`янського об`єднаного міського військового комісаріату (по стройовій частині) від 31 березня 2016 року № 54 молодший сержант ОСОБА_1 , старший стрілець 2 відділення охорони взводу охорони Слов`янського об`єднаного міського військового комісаріату Донецької області оперативного командування «Схід» Сухопутних військ Збройних Сил України, звільнений наказом військового комісара Донецького обласного військового комісаріату від 31 березня 2016 року № 9-РС у запас відповідно до п. 1 Указу Президента України від 25 березня 2016 року № 115/2016 «Про звільнення в запас військовослужбовців військової служби за призовом по мобілізації в особливий період, призваних відповідно до Указу Президента України від 21 червня 2014 року № 607 та під час першої черги часткової мобілізації відповідно до Указу Президента України від 14 січня 2015 року № 15», виключений зі списків особового складу військового комісаріату та знятий з усіх видів забезпечення 31 березня 2016 року.
Відповідач – Донецький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (ідентифікаційний код: 08301764) є юридичною особою, що підтверджено довідкою № 92/20 з відомчого обліку Міністерства оборони України в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Спірні правовідносини виникли з приводу нарахування і виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період проходження військової служби з 27 березня 2015 року по 31 березня 2016 року.
З приводу проведення індексації грошового забезпечення позивача суд встановив такі обставини.
Як свідчить архівна відомість за період з березня 2015 року по березень 2016 року щодо ОСОБА_1 :
в березні 2015 року позивачу нараховане грошове забезпечення – 0,01 грн, в тому числі посадовий оклад – 0,01 грн; індексація не проводилась;
в квітні 2015 року нараховане грошове забезпечення – 1 276,87 грн, в тому числі посадовий оклад – 795,47 грн, оклад за військовим званням – 46,45 грн, надбавка за вислугу років – 42,10 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 61,39 грн, премія – 138,10 грн, винагорода – 193,36 грн; індексація не проводилась;
в травні 2015 року нараховане грошове забезпечення – 7 891,24 грн, в тому числі посадовий оклад – 685,00 грн, оклад за військовим званням – 40,00 грн, надбавка за вислугу років – 88,21 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 789,26 грн, премія – 856,25 грн, винагорода АТО – 3 979,04 грн, винагорода – 1 453,48 грн; індексація не проводилась;
в червні 2015 року нараховане грошове забезпечення – 10 295,25 грн, в тому числі посадовий оклад – 685,00 грн, оклад за військовим званням – 40,00 грн, надбавка за вислугу років – 72,50 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 797,50 грн, премія – 856,25 грн, допомога на оздоровлення – 2 451,25 грн, винагорода АТО – 3 922,00 грн, винагорода – 1 470,75 грн; індексація не проводилась;
в липні 2015 року нараховане грошове забезпечення – 7 870,80 грн, в тому числі посадовий оклад – 685,00 грн, оклад за військовим званням – 40,00 грн, надбавка за вислугу років – 72,50 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 797,50 грн, премія – 856,25 грн, винагорода АТО – 3 922,00 грн, винагорода – 1 470,75 грн; індексація – 26,80 грн;
в серпні 2015 року нараховане грошове забезпечення – 7 870,80 грн, в тому числі посадовий оклад – 685,00 грн, оклад за військовим званням – 40,00 грн, надбавка за вислугу років – 72,50 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 797,50 грн, премія – 856,25 грн, винагорода АТО – 3 922,00 грн, винагорода – 1 470,75 грн; індексація – 26,80 грн;
у вересні 2015 року нараховане грошове забезпечення – 7 844,00 грн, в тому числі посадовий оклад – 685,00 грн, оклад за військовим званням – 40,00 грн, надбавка за вислугу років – 72,50 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 797,50 грн, премія – 856,25 грн, винагорода АТО – 3 922,00 грн, винагорода – 1 470,75 грн; індексація не виплачувалась;
в жовтні 2015 року нараховане грошове забезпечення – 7 844,00 грн, в тому числі посадовий оклад – 685,00 грн, оклад за військовим званням – 40,00 грн, надбавка за вислугу років – 72,50 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 797,50 грн, премія – 856,25 грн, винагорода АТО – 3 922,00 грн, винагорода – 1 470,75 грн; індексація не виплачувалась;
в листопаді 2015 року нараховане грошове забезпечення – 7 844,00 грн, в тому числі посадовий оклад – 685,00 грн, оклад за військовим званням – 40,00 грн, надбавка за вислугу років – 72,50 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 797,50 грн, премія – 856,25 грн, винагорода АТО – 3 922,00 грн, винагорода – 1 470,75 грн; індексація не виплачувалась;
в грудні 2015 року нараховане грошове забезпечення – 8 072,53 грн, в тому числі посадовий оклад – 685,00 грн, оклад за військовим званням – 40,00 грн, надбавка за вислугу років – 72,50 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 505,08 грн, премія – 856,25 грн, одноразова премія за дисциплінарним статутом – 1 000,00 грн, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань – 2 451,25 грн, винагорода АТО – 1 045,87 грн, винагорода – 1 295,30 грн; індексація – 121,28 грн;
в січні 2016 року нараховане грошове забезпечення – 9 152,18 грн, в тому числі посадовий оклад – -5,16 грн, надбавка за вислугу років – -0,52 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 395,92 грн, премія – 5 030,81 грн, винагорода – 3 731,13 грн; індексація не проводилась.
в лютому 2016 року нараховане грошове забезпечення – 11 058,01 грн, в тому числі посадовий оклад – 605,00 грн, оклад за військовим званням – 40,00 грн, надбавка за вислугу років – 64,50 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 354,75 грн, премія – 3 509,00 грн, допомога на оздоровлення – -152,70 грн, винагорода АТО – 3 893,51 грн, винагорода – 2 743,95 грн; індексація не проводилась;
в березні 2016 року нараховане грошове забезпечення – 30 399,50 грн, в тому числі посадовий оклад – 1 210,00 грн, оклад за військовим званням – 80,00 грн, надбавка за вислугу років – 129,00 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 709,50 грн, премія – 7 018,00 грн, грошова допомога в разі звільнення – 6 219,62 грн, компенсація за невикористану відпустку – 1 219,53 грн, допомога на оздоровлення – 4 725,95 грн, винагорода АТО – 3 600,00 грн, винагорода – 5 487,90 грн; індексація не проводилась.
Згідно з довідкою-розрахунком нарахованої та виплаченої індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 від 04 березня 2021 року № 09/02/75:
в липні 2015 року позивачу нарахована і виплачена індексація – 26,80 грн;
в серпні 2015 року нарахована індексація і виплачена індексація – 26,80 грн;
у вересні 2015 року нарахована індексація – 30,32 грн, виплачено – 0,00 грн;
в жовтні 2015 року нарахована індексація – 30,32 грн, виплачено – 0,00 грн;
в листопаді 2015 року нарахована індексація – 30,32 грн, виплачено – 0,00 грн;
в грудні 2015 року нарахована індексація 30,32 грн, виплачена індексація – 121,28 грн.
За розрахунком відповідача сума індексації грошового забезпечення позивача за період з 27 березня 2015 року по 31 березня 2015 року становить 174,88 грн.
За поясненнями Донецького обласного центру під час нарахування і виплати індексації грошового забезпечення він виходив за такого.
Відповідно до абз. 3 п. 10-1 Порядку № 1078 в редакції до 01 грудня 2015 року обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації заробітної плати новоприйнятих працівників здійснюється з місяця прийняття працівника на роботу.
Відповідач вказував на те, що індекс споживчих цін, обчислений наростаючим підсумком з березня 2015 року, починаючи з березня 2015 року до червня 2015 року не перевищував поріг індексації 101%. У зв`язку з цим індексація за березень-червень 2015 року ОСОБА_1 не нараховувалась і не виплачувалась.
В липні 2015 року індекс споживчих цін перевищував поріг індексації 101%, величина приросту індексу споживчих цін становила 2,2%, сума індексації 26,80 грн (прожитковий мінімум 1 218 грн х 2,2%).
В серпні 2015 року індекс споживчих цін перевищував поріг індексації 101%, величина приросту індексу споживчих цін становила 2,2%, сума індексації 26,80 грн (прожитковий мінімум 1 218 грн х 2,2%).
У вересні 2015 року індекс споживчих цін перевищував поріг індексації 101%, величина приросту індексу споживчих цін становила 2,2%, сума індексації - 30,32 грн (прожитковий мінімум 1 378 грн х 2,2%).
В жовтні 2015 року індекс споживчих цін перевищував поріг індексації 101%, величина приросту індексу споживчих цін становила 2,2%, сума індексації - 30,32 грн (прожитковий мінімум 1 378 грн х 2,2%).
В листопаді 2015 року індекс споживчих цін перевищував поріг індексації 101%, величина приросту індексу споживчих цін становила 2,2%, сума індексації - 30,32 грн (прожитковий мінімуму 1 378 грн х 2,2%).
В грудні 2015 року індекс споживчих цін також перевищував поріг індексації 101% і становив 2,2% - 30,32 грн (прожитковий мінімум 1 378 грн х 2,2%).
В період з 01 січня 2016 року по 31 березня 2016 року нарахування і виплати індексації не проводилось.
27 грудня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Донецького обласного центру з заявою, в якій просив нарахувати і виплатити індексацію грошового забезпечення в разі, якщо така індексація не була виплачена.
У відповідь на звернення позивача листом від 13 січня 2021 року № 09/02/10 Донецький обласний центр повідомив, що в період з 01 січня 2016 року по 31 березня 2016 року нарахування і виплату індексації грошового забезпечення не проводив у зв`язку з відсутністю механізму її проведення, а також у зв`язку з тим, що Державним бюджетом України не були передбачені кошти для її виплати.
Інформацію про нарахування і виплату індексації у 2015 році відповідач навів в архівній відомості за період з березня 2015 року по березень 2016 року.
Будь-які інші докази щодо предмета доказування учасники справи не надали.
Надані відповідачем накази військового комісара Краматорського міського військового комісаріату (по стройовій частині) від 14 листопада 2016 року № 158 та від 04 травня 2020 року № 73 щодо проходження військової служби ОСОБА_2 суд не бере до розгляду на підставі ч. 4 ст. 73 КАС як такі, що не стосуються предмету доказування.
Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.
Ч. 2 ст. 19 Конституції України установлено, що органи державної влади, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі – Закон № 2011) визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону № 2011 до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Абз. 2 ч. 3 ст. 9 Закону № 2011 передбачає, що грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 03 липня 1991 року № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» (далі – Закон № 1282).
Згідно зі ст. 1 Закону № 1282 індексація грошових доходів населення – встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Індекс споживчих цін – показник, що характеризує динаміку загального рівня цін на товари та послуги, які купує населення для невиробничого споживання;
Поріг індексації – величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.
Об`єкти індексації грошових доходів населення визначає ст. 2 Закону № 1282, відповідно до якої індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, в тому числі оплата праці (грошове забезпечення).
Ст. 2 Закону № 1282 передбачено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Відповідно до ст. 3 Закону № 1282 індекс споживчих цін обчислюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Підстави для проведення індексації визначає ст. 4 Закону № 1282.
Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону № 1282 в редакції, що була чинною до 01 січня 2016 року, індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.
На підставі п. 21 розділу І Закону України від 24 грудня 2015 року № 911-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», який набрав чинності 01 січня 2016 року, у ч. 1 ст. 4 Закону № 1282 цифри «101» замінені цифрами «103».
Таким чином, до 01 січня 2016 року індексація грошових доходів населення проводилась в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищувала поріг індексації, який був встановлений в розмірі 101%; з 01 січня 2016 року поріг індексації встановлений в розмірі 103%.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону № 1282 обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону (тобто з січня 2003 року).
Згідно з ч. 3 ст. 4 Закону № 1282 для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Відповідно до ч. 4 ст. 4 Закону № 1282 підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Джерела коштів на проведення індексації грошових доходів населення визначає ст. 5 Закону № 1282.
Згідно з ч. 2 ст. 5 Закону № 1282 підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.
Відповідно до ч. 5 ст. 5 Закону № 1282 проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування на відповідний рік.
Згідно з ч. 1 ст. 6 Закону № 1282 у разі виникнення обставин, передбачених ст. 4 цього Закону, грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.
Ч. 2 ст. 6 Закону № 1282 передбачено, що порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
Такий порядок затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 (далі – Порядок № 1078).
На час прийняття позивача на військову службу (березень 2015 року) Порядок № 1078 діяв у редакції від 13 лютого 2014 року.
Відповідно до п. 1 Порядку № 1078 цей Порядок визначає правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.
Згідно з п. 1-1 Порядку № 1078 підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.
Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка.
11 лютого 2016 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 77 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. № 1078 і від 9 грудня 2015 р. № 1013» (далі – Постанова КМУ № 77).
Постановою КМУ № 77 внесені зміни до п. 1-1 Порядку № 1078, а саме в абзаці другому цього пункту цифри «101» замінені цифрами «102».
Відповідно до п. 2 Постанови КМУ № 77 вказані зміни застосовуються з 01 січня 2016 року.
Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 06 лютого 2003 року № 491-ІV «Про індексацію грошових доходів населення».
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
Відповідно до п. 2 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, в тому числі грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.
Згідно з п. 4 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
У межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, серед іншого індексуються оплата праці (грошове забезпечення).
Частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає.
Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.
П. 5 Порядок № 1078 в редакції від 13 лютого 2014 року, що була чинною на час прийняття позивача на військову службу, було передбачено, що у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.
У разі коли підвищення розмірів мінімальних соціальних гарантій, зазначених в абзаці першому цього пункту, не супроводжується зростанням грошових доходів громадян, передбачених п. 2 цього Порядку, грошові доходи індексуються на загальних підставах відповідно до п. п. 1-1 і 4 цього Порядку.
У разі коли грошовий дохід з урахуванням суми підвищення менше суми грошового доходу з урахуванням індексації до його підвищення, у базовому місяці сума загального доходу визначається з таким розрахунком, щоб сума грошового доходу з урахуванням індексації не перевищувала загального доходу до його підвищення.
Місяць, в якому відбувається підвищення грошових доходів працівників у зв`язку із розширенням зони обслуговування, збільшенням обсягу робіт, суміщенням професій (посад), виконанням обов`язків тимчасово відсутнього працівника, оплатою за роботу за сумісництвом на одному підприємстві, в установі, організації, а також за рахунок збільшення розміру премії, не вважається базовим під час обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації (у разі, коли не відбувається підвищення тарифної ставки (окладу).
Відповідно до п. 6 Порядку № 1078 виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких провадяться відповідні грошові виплати населенню: підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету (пп. 2 цього пункту).
Згідно з абз. 3 п. 10-1 Порядку № 1078 в редакції від 13 лютого 2014 року, що була чинною на час прийняття позивача на військову службу, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації заробітної плати новоприйнятих працівників здійснюється з місяця прийняття працівника на роботу.
За правилами, наведеними в п. 10-2 Порядку № 1078 в редакції від 13 лютого 2014 року, що була чинною на час прийняття позивача на військову службу, для працівників, яких переведено на іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі або організації, а також переведено на роботу на інше підприємство, в установу або організацію або в іншу місцевість, та у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці у разі продовження такими працівниками роботи сума індексації зберігається, якщо сума збільшення заробітної плати менша, ніж сума індексації, яка повинна нараховуватися за відповідний місяць. У разі коли сума збільшення заробітної плати більша, ніж сума індексації, яка повинна нараховуватися за відповідний місяць, такий місяць вважається базовим під час обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації.
09 грудня 2015 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» (далі – Постанова КМУ № 1013), яка набрала чинності 15 грудня 2015 року.
На підставі п. 3 Постанови КМУ № 1013 внесені зміни до Порядку № 1078.
Зокрема, відповідно до пп. 2 п. 3 Постанови КМУ № 1013 пункт 5 Порядку № 1078 був викладений в такій редакції:
«5. У разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу.
Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.
До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.
Приклади проведення індексації грошових доходів громадян у разі їх підвищення наведено у додатку 4 […]».
На підставі пп. 5 п. 3 Постанови КМУ № 1013 пункт 10-2 Порядку № 1078 був викладений в такій редакції:
«10-2. Для працівників, яких переведено на іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі або організації, а також переведено на роботу на інше підприємство, в установу або організацію або в іншу місцевість та у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці у разі продовження такими працівниками роботи, для новоприйнятих працівників, а також для працівників, які використали відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустку без збереження заробітної плати, передбачені законодавством про відпустки, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (окладу), за посадою, яку займає працівник».
Згідно з п. 6 Постанови КМУ № 1013 ця постанова застосовується з 01 грудня 2015 року.
Висновки суду по суті позовних вимог.
Грошове забезпечення позивача є об`єктом індексації грошових доходів населення в силу положень абз. 2 ч. 3 ст. 9 Закону № 2011, ст. 2 Закону № 1282 та п. 2 Порядку № 1078.
Спірні правовідносини виникли з приводу нарахування і виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення в період з 27 березня 2015 року по 31 березня 2016 року.
Щодо індексації грошового забезпечення в період з 27 березня 2015 року по 30 листопада 2015 року слід зазначити таке.
Суд встановив, що позивач призваний на військову службу в березні 2015 року.
Як наслідок, для визначення базового місяця з метою обчислення індексації за спірний період застосуванню підлягає абз. 3 п. 10-1 Порядку № 1078 в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 13 червня 2012 року № 526 «Про внесення змін до порядку проведення індексації грошових доходів населення» (далі – Постанова КМУ № 526), яка була чинною на час призову на військову службу.
Відповідно до абз. 3 п. 10-1 Порядку № 1078 в редакції Постанови КМУ № 526 обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації заробітної плати новоприйнятих працівників здійснюється з місця прийняття працівника на роботу.
Аналіз положень абз. 3 п. 10-1 Порядку № 1078 в редакції Постанови КМУ № 526 та п. 10-2 Порядку № 1078 в редакції Постанови КМУ № 1013 зумовлює висновок, що до грудня 2015 року обчислення індексу споживчих цін для індексації заробітної плати (грошового забезпечення) новоприйнятих працівників здійснювалося з місяця прийняття працівника на роботу, з грудня 2015 року – з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (окладу), за посадою, яку займає працівник.
При визначенні базового місяця для початку обчислення індексації за спірний період позивач покликається на п. 5 Порядку № 1078.
П. 5 Порядок № 1078 визначено, що у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.
Позивач доводить, що оскільки посадові оклади в Збройних Силах України були встановлені постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2017 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка діяла з 1 січня 2008 р. по 1 березня 2018 р., відповідно до п. 5 Порядку № 1078 базовим місяцем для проведення індексації його грошового забезпечення мав бути січень 2008 р.
Суд відхиляє ці аргументи, виходячи з того, що позивач призваний на військову службу в березні 2015 року. Як наслідок, для визначення базового місяця для обчислення індексації його грошового забезпечення як «новоприйнятого працівника» має застосовуватися абз. 3 п. 10-1 Порядку № 1078 в редакції Постанови КМУ № 526. І таким базовим місяцем є місяць прийняття працівника на роботу (місяць призову військовослужбовця на військову службу), а саме березень 2015 року, а не січень 2008 року.
З огляду на те, що в період з 27 березня 2015 року по 30 листопада 2015 року посадовий оклад позивача, визначений додатком № 6 до постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294, не змінювався, положення абз. 1 п. 5 Порядку 1078 не впливають на визначення базового місяця для проведення індексації.
Докази наявності інших обставин, що випливають на визначення базового місяця впродовж спірного періоду (зокрема, призначення позивача на іншу посаду) суду не надані.
За цих обставин суд дійшов висновку, що для індексації грошового забезпечення позивача в період з 27 березня 2015 року по 30 листопада 2015 року базовим місяцем є місяць прийняття ОСОБА_1 на військову службу, тобто березень 2015 року.
На підставі наданих сторонами письмових доказів суд встановив, що індексація грошового забезпечення позивача в період з 27 березня 2015 року по 30 листопада 2015 року проводилась.
Позивач не заперечує факт проведення індексації його грошового забезпечення в період з 27 березня 2015 року по 30 листопада 2015 року, однак вважає, що за цей період індексація нарахована і виплачена не в повному обсязі, оскільки під час її обчислення в якості базового місяця не був застосований січень 2008 року.
Суд вважає слушними заперечення відповідача, які полягають у тому, що в даному випадку базовим місяцем для індексації є місяць прийняття позивача на військову службу, а не січень 2008 року.
З огляду на викладене, у задоволенні позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності Центру щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 27 березня 2015 року по 30 листопада 2015 року належить відмовити.
Вимоги позивача про зобов`язання Центру нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 27 березня 2015 року по 30 листопада 2015 року з урахуванням січня 2008 року як базового місяця мають похідний характер від вимоги про визнання протиправною бездіяльності відповідача, а тому також не підлягають задоволенню.
Щодо індексації грошового забезпечення в період з 01 грудня 2015 року по 31 березня 2016 року.
Суд встановив, що в грудні 2015 року проводилась індексація грошового забезпечення позивача із застосуванням базового місяця прийняття позивача на військову службу - березня 2015 року
В період з 01 березня 2016 року по 31 березня 2016 року індексація грошового забезпечення позивача не проводилась.
Відповідач наводить дві причини цього: 1) відсутність механізму індексації; 2) відсутність бюджетних асигнувань для її виплати.
Аргумент відповідача про відсутність механізму індексації суд відхиляє, виходячи з того, що порядок проведення індексації визначений законодавством, зокрема Законом № 1282 та Порядком № 1078.
Заперечення відповідача, які стосуються відсутності бюджетних асигнувань для виплати індексації грошового забезпечення військовослужбовців, суд відхиляє з таких міркувань.
Відповідно до ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
У справі «Кечко проти України» Європейський суд з прав людини встановив, що мало місце порушення ст. 1 Першого протоколу до Конвенції, а також зауважив, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи припинити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне законодавство передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними (п. 23 рішення від 08 листопада 2005 року, заява № 63134/00).
Реалізація особою права, яке пов`язане з отриманням коштів і базується на спеціальних і чинних, на час виникнення спірних правовідносин, нормативно-правових актах національного законодавства, не залежить від бюджетних асигнувань, відсутність яких не може бути підставою для порушення прав громадян.
У зв`язку з цим, Європейський суд з прав людини не прийняв аргумент Уряду України щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов`язань.
За огляду на викладене, суд погоджується з аргументами позивача про те, що обмежене фінансування жодним чином не впливає на наявність чи відсутність у нього права на нарахування індексації грошового забезпечення, що є предметом спору у цій справі.
Звільнення особи з військової служби жодним чином не позбавляє її права на отримання виплат, на які вона має право, проте не отримувала їх під час проходження служби за незалежних від неї обставин.
При цьому ч. 6 ст. 5 Закону № 1282 не обмежує проведення передбачених чинним законодавством України виплат, а вказує на джерела походження цих коштів.
Відповідно до пункту 14 Порядку № 1078 роз`яснення щодо застосування цього Порядку надає Мінсоцполітики.
Мінсоцполітики в листі від 28.04.2016 р. № 201/10/1.37-16 надало роз`яснення щодо індексації заробітної плати, яке полягає в наступному:
«П. 10-2 Порядку № 1078 визначено, що для працівників, яких переведено на іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі або організації, а також переведено на роботу на інше підприємство, в установу або організацію або в іншу місцевість та у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці у разі продовження такими працівниками роботи, для новоприйнятих працівників, а також для працівників, які використали відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустку без збереження заробітної плати, передбачені законодавством про відпустки, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (окладу), за посадою, яку займає працівник.
Отже, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації починаючи з грудня 2015 року здійснюється не індивідуально для кожного працівника в залежності від прийняття його на роботу або зростання його доплат та надбавок, а від моменту останнього перегляду тарифної ставки (окладу) за посадою, яку займає працівник.
Враховуючи викладене та наведені у листі дані, для працівника, який працює з лютого 2014 року, обчислення індексу споживчих цін має здійснюватись з місяця підвищення тарифної ставки (окладу) за посадою, яку займає працівник. Якщо останнє підвищення окладу за посадою відбулося у квітні 2012 року, то для визначення суми індексації такому працівнику з грудня 2015 року має застосовуватись індекс споживчих цін. обчислений наростаючим підсумком з травня 2012 року».
Постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка набрала чинності з 01 січня 2008 року та діяла на час виникнення спірних правовідносин, було встановлено в тому числі схему посадових окладів осіб рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом.
Тобто, базовим місяцем для обчислення індексації грошового забезпечення військовослужбовця в даному випадку за період з 01 грудня 2015 року по 31 березня 2016 року є січень 2008 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294, яка набрала чинності з 01 січня 2008 року та якою було підвищено посадові оклади військовослужбовцям.
При цьому, підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Згідно абз. 4-5 п.5 Порядку № 1078, якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу. У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.
Отже, з 01 грудня 2015 року ОСОБА_1 набув право на індексацію його грошового забезпечення із застосуванням базового місяця – січня 2008 року.
При цьому, підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Таким чином, вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльності Центру щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року по 31 березня 2016 року є законними та обґрунтованими і підлягають задоволенню.
Оскільки під час проведення індексації в грудні 2015 року відповідач невірно визначив базовий місяць (застосовував місяць прийняття на військову службу), то з метою повного і ефективного захисту порушеного права позивача належить застосувати такий спосіб захисту як зобов`язання Центру нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01 грудня 2015 року по 31 березня 2016 року з урахуванням січня 2008 року як базового місяця.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Розподіл судових витрат.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (ч. 3 ст. 139 КАС).
Докази здійснення позивачем судових витрат суду не надані, а тому вони не підлягають відшкодуванню.
Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Донецького обласного центру комплектування та соціальної підтримки (ідентифікаційний код: 08301764, місцезнаходження: 87548, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Громової, буд. 67) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність Донецького обласного центру комплектування та соціальної підтримки, яка полягає у не нарахуванні та не виплаті ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року по 31 березня 2016 року.
3. Зобов`язати Донецький обласний центр комплектування та соціальної підтримки нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01 грудня 2015 року по 31 березня 2016 року із застосуванням січня 2008 року як базового місяця.
4. В іншій частині позовних вимог – відмовити.
5. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
6. Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
7. Повне судове рішення складено 11 червня 2021 року.
Суддя Т.О. Кравченко