
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
14 червня 2021 р. Справа №200/10584/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Куденкова К.О., розглянувши в порядку письмового провадження заяву Лиманського міського відділу державної виконавчої служби Східного межрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про зміну способу і порядку виконання рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради про визнання протиправними дій, зобов`язання донарахувати та виплатити щорічну разову грошову допомогу, -
У С Т А Н О В И В:
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 16 грудня 2020 року задоволено повністю адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради про визнання протиправними дій, зобов`язання перерахувати та виплатити щорічну разову грошову допомогу. Визнано протиправними дії Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради в частині виплати ОСОБА_1 щорічної разової допомоги до 5 травня в розмірі, установленому Постановою Кабінету Міністрів України від 19 лютого 2020 року № 112 “Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” і “Про жертви нацистських переслідувань”. Зобов`язано Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради донарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоотриману частину щорічної разової допомоги до 5 травня, згідно зі ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", виходячи з розміру семи мінімальних пенсій за віком, з урахуванням виплачених сум.
Вказане рішення набуло законної сили, а 28.01.2021 ОСОБА_1 видано виконавчий лист.
Лиманський міський відділ державної виконавчої служби Східного межрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) (далі – відділ державної виконавчої служби) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із заявою про заміну способу і порядку виконання судового рішення.
Обґрунтовуючи вказану заяву Відділ державної виконавчої служби зазначив, Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради визначило умовний розмір недоплаченої разової грошової допомоги до 5 травня ОСОБА_1 з урахуванням вже виплачених грошових коштів за 2020 рік, який складає: 1638 грн. х 7 - 3160 грн. = 8306 грн. Оскільки Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради є неприбутковою державною установою, яка здійснює покладені повноваження в сфері соціального захисту громадян виключно у межах бюджетних асигнувань згідно видаткової частини державного бюджету, а бюджетні кошти використовуються тільки на цілі, які були визначені бюджетними призначеннями, рішення суду виконати в добровільному порядку неможливо, так як відсутні кошторисні призначення на зазначені цілі. Зазначає, що примусово виконати це рішення суду також немає можливості.
У зв`язку з наведеним відділ державної виконавчої служби просить замінити спосіб і порядок виконання рішення шліхом стягнення з Управління соціального захисту населення Лиманської місткої ради на користь ОСОБА_1 недоотриману частину щорічної разової допомоги до 5 травня, згідно зі ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», у розмірі 8306,00 грн.
Листом від 12.02.2021 № 06/22-0315 Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради повідомило Лиманський міський відділ державної виконавчої служби Східного межрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), що виконати постанову про відкриття виконавчого провадження від 02.02.2021 року № 64335669, на цей час неможливо, у зв`язку з відсутністю кошторисних призначень на зазначені цілі (виконання рішень суду) і до врегулювання цього питання на законодавчому рівні. Також зазначено, що умовний розмір недоплаченої разової грошової допомоги до 5 травня ОСОБА_1 з урахуванням вже виплачених грошових коштів за 2020 рік, складає: 1638грн. х 7-3160 грн. = 8306 грн. Крім того зазначено, що Управлінням надісланий лист до Департаменту соціального захисту населення Донецької облдержадміністрації щодо виділення коштів для здійснення виплат за рішенням суду. Просить призупинити виконання вимог виконавчого листа № 200/10584/20-а щодо зобов`язання Управління донарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоотриманої частини щорічної разової допомоги до 5 травня до врегулювання цього питання та виділення коштів на зазначені цілі.
Суд зазначає, що під час розгляду справи № 200/10584/20-а не розглядалися і не вирішувалися вимоги про стягнення певної суми коштів з відповідача.
Згідно з ч. 3 ст. 33 Закону України від 2 червня 2016 року № 1404-VIII “Про виконавче провадження” передбачено, що за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень”, мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.
Статтею 7 Закону України від 5 червня 2012 року № 4901-VI “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень” передбачено, що виконання рішень суду про зобов`язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за якими є державний орган, державне підприємство, юридична особа, здійснюється в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження", з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.
У разі якщо рішення суду, зазначені в частині першій цієї статті, не виконано протягом двох місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, крім випадків, коли стягувач перешкоджає провадженню виконавчих дій, державний виконавець зобов`язаний звернутися до суду із заявою про зміну способу і порядку виконання рішення.
Частинами 1 та 3 статті 378 КАС України передбачено, що за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Верховний Суд у постанові від 21 серпня 2018 року у справі №803/3805/15 зазначив, що системний аналіз наведеної правової норми дає підстави дійти до висновку про те, що підставою для встановлення порядку і способу виконання судового рішення є обставини, що перешкоджають належному його виконанню: ускладнюють його виконання або роблять неможливим, при цьому судове рішення не може бути змінено по суті.
Суд зазначає, що визначені відділом державної виконавчої служби обставини, якими обґрунтовуються необхідність зміни способу і порядку виконання судового рішення, не можуть бути підставами для такої зміни, оскільки обраний спосіб захисту порушеного права не може бути змінений на стадії виконання судового рішення і поза межами судового розгляду позову по суті.
Зміна на підставі статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України способу і порядку виконання судового рішення не передбачає зміни обраного судом при ухваленні судового рішення способу відновлення порушеного права.
Крім того, з матеріалів справи випливає, що виконання рішення суду неможливе через відсутність коштів, виплата яких буде здійснена за наявності відповідного фінансування.
Отже, виконання рішення суду фактично можливе, хоча й за певних умов, тому відсутні підстави для зміни способу виконання рішення суду.
Наведене узгоджується з висновками Верховного Суду, які наведені в постанові Верховного Суду від 08 травня 2018 року у справі № 266/935/17.
Також наведене відповідає висновкам Першого апеляційного адміністративного суду, які викладені в постанові від 8 квітня 2021 року у справі № 200/5751/20-а і в постанові від 19 травня 2021 року у справі №200/5134/20-а.
З огляду на викладене, заява про зміну способу і порядку виконання рішення суду не підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 243, 248, 256, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
У задоволені заяви Лиманського міського відділу державної виконавчої служби Східного межрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про заміну способу і порядку виконання судового рішення - відмовити.
Ухвала складена в повному обсязі 14 червня 2021 року.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя К.О. Куденков