Рішення № 97622181, 14.06.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.06.2021
Номер справи
200/768/21-а
Номер документу
97622181
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 червня 2021 р. Справа№200/768/21-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Льговської Ю.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов`язання до вчинення певних дій, -

В С Т А Н О В И В:

15 січня 2021 року (згідно з відбитком поштового штампу на конверті) ОСОБА_1 звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про:

1) визнання протиправними дій відповідача щодо перерахунку позивачеві пенсії у квітні 2018 року, виходячи з 70% відповідної суми грошового забезпечення; щодо обчислення суми пенсії, яка підлягає виплаті щомісячно з 01 січня 2018 року, на основі суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01 березня 2018 року, виходячи з 70% відповідної суми грошового забезпечення; щодо виплати пенсії з 01 січня 2018 року у зменшеному розмірі суми пенсії, яка підлягає виплаті;

2) зобов`язання відповідача перерахувати пенсію позивача, виходячи з 80% відповідної суми грошового забезпечення; обчислити суму пенсії, яка підлягала виплаті щомісячно з 01 січня 2018 року, на основі суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, виходячи з 80% відповідної суми грошового забезпечення; виплатити обчислену у такій спосіб пенсію з урахуванням раніше виплачених сум;

3) визнання протиправними дій відповідача з виплати пенсії за період з 05 березня 2019 року по 31 грудня 2019 року у зменшеному розмірі за рахунок виплати 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, виходячи з 70% відповідної суми грошового забезпечення;

4) зобов`язання відповідача виплатити пенсію за період з 05 березня 2019 по 31 грудня 2019 року у розмірі 80% відповідної суми грошового забезпечення з урахуванням раніше виплачених сум.

Позовні вимоги вмотивовано протиправністю перерахунку пенсії, виходячи з 70% суми грошового забезпечення, оскільки частина друга статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», визначена відповідачем як підстава перерахунку, встановлює максимальний розмір пенсії у розмірі 70% від грошового забезпечення під час її призначення; застосування цієї норми під час перерахунку є неправомірним.

Крім того, позивач вказує на безпідставність застосування з 05 березня 2019 року обмежень розміру виплати перерахованих пенсій, введених пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21 лютого 2018 року № 103, з підстав визнання протиправним та нечинним цього пункту постанови рішенням суду у справі № 826/3858/18. Тому вважає неправомірною виплату пенсії у період з 05 березня 2019 року по 31 грудня 2019 року з обмеженням 75 % підвищення пенсії.

В обґрунтування своєї позиції позивач посилається на рішення Верховного Суду від 04 лютого 2019 року у зразковій справі № 240/5401/18, від 06 серпня 2019 року у зразковій справі № 160/3586/19.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 25 січня 2021 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

11 лютого 2021 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити в позові з аналогічних підстав, викладених у листі відповідача від 06 липня 2020 року.

Клопотання відповідача про перехід до розгляду справи за правилами загального провадження задоволенню не підлягає з огляду на приписи частини сьомої статті 260, статті 263 КАС України.

16 лютого 2021 року позивачем надано до суду відповідь на відзив, в якій зазначає про невідповідність постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» від 14 серпня 2019 року № 804 положенням Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а відтак про пріоритетність норм закону над нормами підзаконного акта.

Дослідивши та оцінивши докази у справі, суд встановив такі обставини.

З 31 грудня 2013 року ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області як одержувач пенсії за вислугу років, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

За відомостями протоколу за пенсійною справою 0502011898 (СБУ) від 24 травня 2016 року пенсія за вислугу років обчислена, виходячи з 80% грошового забезпечення (вислуга років 34).

За протоколами за пенсійною справою 0502011898 (СБУ) від 16 квітня 2018 року, від 02 липня 2020 року пенсія за вислугу років обчислена вже, виходячи з 70% грошового забезпечення (вислуга років 34).

У листі відповідача від 06 липня 2020 року позивача повідомлено, що з 01 січня 2018 року пенсія за вислугу років перерахована, виходячи з 70% грошового забезпечення, вказаного у довідці Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях від 11 квітня 2018 року № 15/277, згідно зі змінами, внесеними до частини другої статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» Законом від 27 березня 2014 року № 1166-VII.

Крім того, відповідачем зазначено, що в період з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року підвищення пенсії виплачується з обмеженням 75% від підвищення згідно з пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21 лютого 2018 року № 103.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам та аргументам учасників справи, суд виходить з наступного.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-XII (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Частиною першою статті 13 цього Закону регламентовано розміри пенсій за вислугу років, які встановлюються при призначенні цих пенсій; частиною другою - максимальний розмір пенсії.

Так, частиною другою статті 13 Закону № 2262-ХІІ в редакції Закону від 08 липня 2011 року № 3668-VI, яка була чинною на час призначення пенсії позивачеві, визначено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), […].

На підставі цієї норми позивачеві при призначенні пенсії встановлено максимальний розмір пенсії - 80% грошового забезпечення.

Цією же нормою в редакції Закону від 27 березня 2014 року № 1166-VII, яка була чинною на день проведення перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року і є чинною на сьогоднішній день, передбачено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), […].

Ця редакція норми застосована відповідачем при перерахунку пенсії позивача з 01 січня 2018 року, здійсненого відповідно до статті 63 «Перерахунок раніше призначених пенсій» Закону № 2262-ХІІ, Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45), та на підставі постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21 лютого 2018 року № 103 (далі - постанова № 103).

Проте, слід враховувати, що стаття 13 Закону № 2262-ХІІ регулює порядок призначення пенсій, а стаття 63 визначає підстави, умови і порядок їх перерахунку. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.

Зміни до статті 13 Закону № 2262-ХІІ щодо максимального розміру пенсії стосуються порядку призначення пенсії особам у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Зміни до статті 63 Закону № 2262-ХІІ Законом № 1166-VII у частині підстав, умов, розміру або порядку перерахунку пенсій не вносилися. Порядок № 45 і постанова № 103 також не містять жодних положень про зміну відсоткового значення розміру призначених пенсій при їх перерахунку.

Таким чином, при перерахунку пенсії позивача з 01 січня 2018 року, здійсненого відповідно до статті 63 Закону № 2262-ХІІ, Порядку № 45 та на підставі постанови № 103, не підлягає застосуванню механізм обчислення розміру пенсії, визначений частиною другою статті 13 указаного Закону, який застосовується саме при призначенні пенсії. При перерахунку пенсії на підставі постанови № 103 змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

При аналізі та застосуванні наведених норм судом врахована правова позиція, викладена в рішенні Верховного Суду від 04 лютого 2019 року та постанові Верховного Суду від 16 жовтня 2019 року у зразковій справі № 240/5401/18.

Вказане є підставою для задоволення вимог про визнання протиправними дій відповідача щодо перерахунку позивачеві пенсії у квітні 2018 року, виходячи з 70% відповідної суми грошового забезпечення; щодо обчислення суми пенсії, яка підлягає виплаті щомісячно з 01 січня 2018 року, на основі суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01 березня 2018 року, виходячи з 70% відповідної суми грошового забезпечення; щодо виплати пенсії з 01 січня 2018 року у зменшеному розмірі суми пенсії, яка підлягає виплаті;

а також про зобов`язання відповідача перерахувати пенсію позивача, виходячи з 80% відповідної суми грошового забезпечення; обчислити суму пенсії, яка підлягала виплаті щомісячно з 01 січня 2018 року, на основі суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, виходячи з 80% відповідної суми грошового забезпечення; виплатити обчислену у такій спосіб пенсію з урахуванням раніше виплачених сум.

Пунктом 1 постанови № 103 в редакції чинній на день прийняття - 21 лютого 2018 року постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ до 1 березня 2018 року, що було пов`язано з підвищенням грошового забезпечення військовослужбовців.

Разом з тим пунктом 2 постанови № 103 встановлено обмеження щодо виплати суми підвищення до пенсій.

Так, згідно з цим пунктом виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій […] постановлено проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Протоколом перерахунку пенсії (а. с. 36) підтверджується, що починаючи з 1 січня 2018 року виплата перерахованої пенсії позивача здійснювалася поетапно у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 %; з 1 січня 2019 року - 75 %, з 01 січня 2020 року - 100 % суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року.

Проте, слід враховувати, що рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18 пункти 1, 2 № 103 визнано протиправними та нечинними.

Рішення суду набрало законної сили 05 березня 2019 року.

Отже, з 05 березня 2019 року обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано, а пенсія підлягає виплаті позивачеві у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії.

Одночасно суд враховує положення постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» від 14 серпня 2019 року № 804 (далі - постанова № 804), які є чинними на сьогоднішній день.

Відповідно до вказаної постанови виплата пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ до 1 березня 2018 року (крім […]) та перерахованих з 1 січня 2018 року з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби […], що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 704 здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року.

Оскільки постанова № 804 набрала чинності 04 вересня 2019 року, то саме з цієї дати вона підлягає обов`язковому застосуванню відповідачем.

При аналізі та застосуванні наведених норм судом врахована правова позиція, викладена в рішенні Верховного Суду від 06 серпня 2019 року та постанові Верховного Суду від 11 березня 2020 року у зразковій справі № 160/3586/19.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що виплата позивачеві пенсії в розмірі 75% суми підвищення пенсії є безпідставною в період з 05 березня 2019 року по 03 вересня 2019 року включно, а відтак позовні вимоги про визнання протиправними дій відповідача з виплати пенсії у зменшеному розмірі за рахунок виплати 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, виходячи з 70% відповідної суми грошового забезпечення, та зобов`язання відповідача виплатити пенсію у розмірі 80% відповідної суми грошового забезпечення з урахуванням раніше виплачених сум підлягають частковому задоволенню за період з 05 березня 2019 року по 03 вересня 2019 року. В іншій частині вимог слід відмовити.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд вказує, що відповідно до частини третьої статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. […].

Судом встановлено, що згідно з квитанцією позивачем сплачено судовий збір у сумі 1 816,00 грн.

З огляду на це частина суми сплаченого судового збору підлягає відшкодуванню позивачеві за рахунок бюджетних асигнувань відповідача пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись статтями 139, 243-246, 255, 263, 295 КАС України, -

В И РІ Ш И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов`язання до вчинення певних дій задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 у квітні 2018 року, виходячи з 70% відповідної суми грошового забезпечення; обчислення суми пенсії, яка підлягає виплаті щомісячно з 01 січня 2018 року, на основі суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01 березня 2018 року, виходячи з 70% відповідної суми грошового забезпечення; виплати пенсії з 01 січня 2018 року у зменшеному розмірі суми пенсії, яка підлягає виплаті.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ: 13486010, місцезнаходження: вул. Соборна, буд. 3, м. Слов`янськ, Донецька область, 84122) перерахувати пенсію ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 ), виходячи з 80% відповідної суми грошового забезпечення; обчислити суму пенсії, яка підлягала виплаті щомісячно з 01 січня 2018 року, на основі суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, виходячи з 80% відповідної суми грошового забезпечення; виплатити обчислену у такій спосіб пенсію з урахуванням раніше виплачених сум.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з виплати пенсії ОСОБА_1 за період з 05 березня 2019 року по 03 вересня 2019 року у зменшеному розмірі за рахунок виплати 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, виходячи з 70% відповідної суми грошового забезпечення.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ: 13486010, місцезнаходження: вул. Соборна, буд. 3, м. Слов`янськ, Донецька область, 84122) виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) пенсію а період з 05 березня 2019 по 03 вересня 2019 року у розмірі 80% відповідної суми грошового забезпечення з урахуванням раніше виплачених сум.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області (ЄДРПОУ: 13486010, місцезнаходження: площа Соборна, буд. 3, м. Слов`янськ, Донецька область, 84122) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) судовий збір в сумі 1 500 (тисяча п`ятсот) гривень 00 (нуль) копійок.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції шляхом подання апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 14 червня 2021 року.

Суддя Ю.М. Льговська