Постанова № 9761380, 27.05.2010, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.05.2010
Номер справи
2а-1539/10/2370
Номер документу
9761380
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ № 2а-1539/10/2370 27.05.2010 р. м. Черкаси

12 год. 10 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Холода Р.В.,

при секретарі Шоколенко Т.М.,

за участю:

представника позивача Катрецької О.М. за довіреністю,

відповідач не зявився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом державної податкової інспекції у Камянському районі Черкаської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення штрафних санкцій за порушення порядку здійснення розрахункових операцій у сфері готівкого та безготівкового обігу,

ВСТАНОВИВ:

16 квітня 2010 року до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулась державна податкова інспекція у Камянському районі, в якому просить стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 заборгованість по сплаті штрафних санкцій за порушення порядку здійснення розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу в сумі 3765 грн. 30 коп.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що під час здійснення перевірки господарської одиниці відповідача працівниками податкового органу встановлено факт порушення розрахункових операцій у сфері готівкого та безготівкового обігу, про що складено акт та винесено рішення про застосування до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 штрафних (фінансових) санкцій на суму 3765 грн. 30 коп. Відповідачем в добровільному порядку штрафні (фінансові) санкції не сплачені.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити позов повністю.

Відповідач у судове засідання не зявився, надіславши заяву (вхідний № 9746/2а-1539/10/2370), в якій вказує, що позовні вимоги визнає повністю та просить розглянути справу без його участі.

Заслухавши пояснення та доводи представника позивача, розглянувши подані документи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що фізична особа-підприємець ОСОБА_2 зареєстрований як субєкт підприємницької діяльності Камянською районною державною адміністрацією Черкаської області 07.09.2000 р., ідентифікаційний номер НОМЕР_1, що підтверджується копією свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця серії НОМЕР_4.

Законом України «Про державну податкову службу в Україні»від 04.12.1990р. №509-XII на органи державної податкової служби покладені контрольні функції за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги) через реєстратори розрахункових операцій, інших вимог законодавства, шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України (ст. 15 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»№ 265-95 ВР від 06.07.1995 р.) (далі Закон № 265)).

Посадовими особами Державної податкової адміністрації в Черкаській області на підставі направлень № 000450 та № 000444 від 31.01.2010 р. проведена планова перевірка магазину, де здійснює господарську діяльність фізична особа-підприємець ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1.

Наказом Державної податкової адміністрації України від 10.08.2005р. № 327 затверджений Порядок оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України від 25.08.2005р. №925/11205 (далі Порядок).

Згідно пункту 1.7 зазначеного Порядку факти виявлених порушень податкового, валютного та іншого законодавства викладаються в акті невиїзної документальної, виїзної планової чи позапланової перевірок чітко, об'єктивно та в повній мірі, із посиланням на первинні або інші документи, які зафіксовані в бухгалтерському та податковому обліку, що підтверджують наявність зазначених фактів.

За результатами перевірки господарської одиниці відповідача за дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, посадовими особами Державної податкової адміністрації в Черкаській області складено акт №47/23/23/23/2569110498 від 26.01.2010 р., в якому встановлено:

- реалізація однієї пачки цигарок «Вінстон»по ціні 6 грн. 30 коп., однієї бутилки пива «1715»по ціні 4 грн. 10 коп. на загальну суму 10 грн. 40 коп. без проведення розрахункової операції через реєстратор розрахункових операцій та без видачі розрахункового чеку;

- невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій. Так, фактично на час перевірки на місці проведення розрахунків знаходилось 175 грн. 00коп., а відповідно до денного реєстратора розрахункових операцій повинно рахуватись 0 грн. 00 коп., невідповідність склала 175 грн. 00 коп. Вказане порушення підтверджується денним Х-звітом від 26.01.2010 р., довідкою ОСОБА_3 про наявні готівкові кошти та описом наявних готівкових коштів від 26.01.2010р.;

- не виконання щоденного друку фіскальних звітних чеків за 07.07.2009 р., 21.12.2009р., 25.01.2010 р. та не зберігання в книзі обліку розрахункових операцій протягом встановленого терміну фіскального звітного чеку № 925;

- не оприбуткування товару в кількості 15 найменувань на суму 765 грн. 15 коп.

Вказані у акті обставини свідчать про порушення відповідачем пунктів 1, 2, 9, 12, 13 статті 3 та статті 6 Закону № 265.

Продавець магазину відмовилась підписати акт перевірки, про що посадовими особами ДПА в Черкаській області складено акт відмови від підписання матеріалів перевірки від 26.01.2010 р.

На підставі акту перевірки ДПІ у Камянському районі Черкаської області винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000082301 від 02.02.2010 р. у сумі 3765 грн. 30 коп.

Відповідно до пунктів 1, 2, 9, 12, 13 статті 3 Закону № 265 суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції; щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій; вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг); забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.

Статтею 6 Закону № 265 передбачено, що облік товарних запасів фізичною особою - суб'єктом підприємницької діяльності ведеться у порядку, визначеному чинним законодавством, а юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) - у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку. Облік ведеться з урахуванням особливостей, встановлених для суб'єктів малого підприємництва. Обов'язок із ведення обліку товарних запасів не застосовується до осіб, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку придбаних або проданих товарів.

Відповідальність за порушення зазначених статей Закону № 265 передбачена пунктами 1, 4 частини 1 статті 17, статтями 20, 21, 22 Закону № 265.

Відповідно до п. 1, 4 ч. 1 ст. 17 Закону № 265, за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки та двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання в книзі обліку розрахункових операцій.

Згідно ст. 20 Закону № 265, до суб'єктів підприємницької діяльності, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

До суб'єктів підприємницької діяльності, що не ведуть або ведуть з порушенням встановленого порядку облік товарів за місцем реалізації та зберігання, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (ст. 21 Закону № 265).

Відповідно до статті 22 Закону № 265, у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.

Судом встановлено, що відповідно до розрахунку фінансових санкцій до відповідача застосовані фінансові санкції у сумі 3765 грн. 30 коп.

Відповідно до ст.25 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суми фінансових санкцій, які визначені ст.ст.17-24 цього Закону, підлягають перерахуванню субєктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню.

Відповідно до ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійсненні позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 14, 160-163, 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Державного бюджету через державну податкову інспекцію у Камянському районі Черкаської області (20800, Черкаська область, м. Камянка вул. Декабристів, буд. 2, ідентифікаційний код 34464043) штрафні (фінансові) санкції у сумі 3765(три тисячі сімсот шістдесят пять) гривень 30 копійок.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд за правилами, встановленими ст.ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови виготовлений 28 травня 2010 року.

СуддяР.В. Холод