
печерський районний суд міста києва
Справа № 757/4702/21-к
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 січня 2021 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва Ільєва Т.Г.,
при секретарі судових засідань Ємець Д.О.,
за участю слідчого Байжанова О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві судове провадження за клопотанням старшого слідчого в особливо важливих справах першого відділу Управління з досудового розслідування кримінальних правопорушень, вчинених працівниками правоохоронних органів та суддями, Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань Байжанова Олега Альбертовича про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 62021000000000098 від 28.01.2021 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 2, 3, 4, 5 ст. 191, ч. 2 ст. 209, ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 364 та ч. 2 ст. 366 КК України, -
В С Т А Н О В И В :
29.01.2021 у провадження слідчого судді Ільєвої Т.Г. надійшло клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах першого відділу Управління з досудового розслідування кримінальних правопорушень, вчинених працівниками правоохоронних органів та суддями, Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань Байжанова Олега Альбертовича, за погодженням із прокурором першого відділу процесуального керівництва Другого управління організації і процесуального керівництва у кримінальних провадженнях органів Державного бюро розслідувань Департаменту організації і процесуального керівництва досудовим розслідуванням органів Державного бюро розслідувань, нагляду за його оперативними підрозділами та підтримання публічного обвинувачення у відповідних провадженнях Офісу Генерального прокурора С. Гарасим, про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 62021000000000098 від 28.01.2021 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. ч. 2, 3, 4, 5 ст. 191, ч. 2 ст. 209, ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 364 та ч. 2 ст. 366 КК України, продовжити на дванадцять місяців, тобто до 02.02.2022
Клопотання обґрунтовано тим, що Управлінням з досудового розслідування кримінальних правопорушень, вчинених працівниками правоохоронних органів та суддями, Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні за № 62021000000000098 від 28.01.2021 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 2, 3, 4, 5 ст. 191, ч. 2 ст. 209, ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 364 та ч. 2 ст. 366 КК України.
Строк досудового розслідування у кримінальному провадженні спливає 02.02.2020, однак до цього часу слідством не виконані всі необхідні та можливі слідчі та процесуальні дії, спрямовані на забезпечення повного, всебічного та неупередженого дослідження обставин кримінального правопорушення, в зв`язку зі складністю провадження, а тому з метою завершення досудового розслідування, остаточного та беззаперечного доведення вини осіб, які вчинили вказані вище кримінальні правопорушення, виконати процесуальні та слідчі (розшукові) дії потреба в яких може виникнути під час досудового розслідування, необхідно продовжити строк досудового розслідування на дванадцять місяців, тобто до 02.02.2022.
Згідно з нормою ч. 4 ст. 107 КПК України, здійснювалась фіксація під час розгляду клопотання слідчим суддею за допомогою технічних засобів.
У судовому засідання слідчий клопотання підтримав з викладених підстав та просив продовжити строк досудового розслідування на дванадцять місяців, тобто до 02.02.2022, з метою здійснення повного та всебічного досудового розслідування.
Вивчивши клопотання, заслухавши обґрунтування представника сторони обвинувачення, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінивши кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв`язку для прийняття відповідного процесуального рішення, приходить до наступного висновку.
Завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Згідно ч.1 ст. 28 КПК України, під час кримінального провадження кожна процесуальна дія або процесуальне рішення повинні бути виконані або прийняті в розумні строки.
Відповідно до статті 219 КПК України строк досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження.
Строк досудового розслідування з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня повідомлення особі про підозру становить дванадцять місяців - у кримінальному провадженні щодо злочину невеликої або середньої тяжкості.
Окрім цього, зазначеною статтею встановлено, що строк досудового розслідування з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня повідомлення особі про підозру у кримінальному провадженні щодо тяжкого або особливо тяжкого злочину становить вісімнадцять місяців.
Відповідно до статті 294 КПК України, якщо досудове розслідування злочину або кримінального проступку до моменту повідомлення особі про підозру неможливо закінчити у строк, зазначений в абзаці другому частини першої статті 219 цього Кодексу, вказаний строк може бути неодноразово продовжений слідчим суддею за клопотанням прокурора або слідчого, погодженого з прокурором, на строк, встановлений пунктами 1-3 частини другої статті 219 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 295-1 КПК України у випадках, передбачених статтею 294 цього Кодексу, продовження строку досудового розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, постановленої за відповідним клопотанням прокурора або слідчого.
Судовим розглядом встановлено, що Управлінням з досудового розслідування кримінальних правопорушень, вчинених працівниками правоохоронних органів та суддями, Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні за № 62021000000000098 від 28.01.2021 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 2, 3, 4, 5 ст. 191, ч. 2 ст. 209, ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 364 та ч. 2 ст. 366 КК України.
Досудовим слідством встановлено, службовими особами державних та комунальних лісогосподарських підприємств Київської, Житомирської, Чернігівської, Черкаської, Рівненської областей, зокрема ДП «Попільнянське лісове господарство», ДП «Радомишльське лісове господарство» здійснюється розтрата державних лісових ресурсів в особливо великих розмірах, шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, за попередньою змовою із представниками експортерів та їх посередниками. Так, вказана схема полягає у внесенні службовими особами вказаних лісгоспів недостовірних відомостей щодо кількісно-якісних характеристик деревини (занижуються наявний об`єм деревини на лісосіках та сорти деревини) до документів, які стали підставою для проведення рубок лісу. У такий спосіб на лісових ділянках, які відводяться в рубку, є значно більший запас деревини в порівнянні з офіційно заявленим в лісорубних квитках. Згідно з отриманими даними, на територіях лісових ділянок, що перебувають в постійному користуванні лісгоспів призначаються незаконні санітарні рубки лісу, в порушення вимог постанови Kабінету Mіністрів України № 555 від 27.07.1995 «Про затвердження Санітарних правил в лісах України». Сформований службовими особами лісгоспів, а саме ДП «Попільнянське лісове господарство», а також ДП «Радомишльське лісове господарство» об`єм деревини незаконного походження реалізовується суб`єктам господарювання за готівку за заниженою вартістю без товарно-супровідних документів, що підтверджує факт усвідомлення ними незаконності походження вказаної деревини та протиправності зазначених операцій купівлі-продажу лісоматеріалів, які були отримані службовими особами лісгоспів шляхом розтрати ввіреного їм майна - державних лісових ресурсів. В подальшому вказані пиломатеріали легалізовуються експортерами шляхом купівлі ТТН на деревину у службових осіб лісгоспів, різного-роду посередників або виробників готової деревообробної продукції (виготовляють меблі, шпон, ламель тощо), яка не потребує оформлення Сертифікатів, або шляхом підробки ТТН, які начебто виписані від комунальних або військових лісгоспів та шляхом використання перехідних накладних від посередників - суб`єктів господарювання з ознаками фіктивності. З метою здійснення експорту пиломатеріалів незаконного походження, в порушення постанови Держлісагентства від 21.12.2005 № 1260, експортери надають в обласні управління лісового та мисливського господарства для отримання сертифікатів про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів недостовірні товарносупровідні документи щодо походження деревини, зокрема, які у Житомирській області підписує заступник начальника Житомирського обласного управління лісового та мисливського господарства ОСОБА_1 .
Крім того, службовими особами підприємств-експортерів пиломатеріалів набуваються та використовуються (вчиняються фінансові операції) кошти, одержані внаслідок вчинення суспільно небезпечного протиправного діяння, що передувало легалізації (відмиванню) доходів, а саме розтрати службовими особами державних та комунальних лісогосподарських підприємств Київської, Житомирської, Чернігівської, Черкаської, Рівненської областей лісових ресурсів за попередньою змовою з представниками експортерів пиломатеріалів та посередників.
Також встановлено, що службовими особами ДП «Олевське лісове господарство» за попередньою змовою із службовими особами Житомирського обласного управління лісового та мисливського господарства, ДСЛП Вінницялісозахист, ФОП ОСОБА_2 , ФОП ОСОБА_3 , ФОП ОСОБА_4 , ФОП ОСОБА_5 , ФОП ОСОБА_6 організовано незаконну схему привласнення ввірених державних лісових ресурсів в особливо великих розмірах шляхом зловживання своїм службовим становищем, які в подальшому реалізовувались за готівку суб`єктам господарювання.
Водночас, службовими особами ДП «Олевське лісове господарство», в порушення вимог Лісового кодексу України, постанови Kабінету Mіністрів України № 555 від 27.07.1995 «Про затвердження Санітарних правил в лісах України», постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 № 724 «Про затвердження «Правил поліпшення якісного складу лісів», Методичних вказівок з відведення і таксації лісосік, видачі лісорубних квитків та огляду місць заготівлі деревини в лісах Державного агентства лісових ресурсів України, затверджених наказом Держлісагентства від 21.01.2013 № 9, вносились недостовірні відомості щодо кількісно-якісних характеристик деревини до документів, які стали підставою для проведення незаконних рубок лісу, через що вказана деревина незаконного походження реалізовувалась в подальшому за готівку суб`єктам господарювання, в тому числі експортерам пиломатеріалів, що спричинило тяжкі наслідки.
У ході розслідування також встановлено, що ОСОБА_7 , виконуючи обов`язки лісничого Покровського лісництва ДП «Олевське лісове господарство», зловживаючи своїм службовим становищем, яке передбачає наявність певних прав та можливостей, пов`язаних з виконанням повноважень лісничого як посадової особи державної лісової охорони, при здійсненні заходів з поліпшення санітарного стану лісів розтратив державні лісові ресурси, а саме:
-при ліквідації захаращеності в кварталі 75 виділі 17 загальною площею 5,0 га Покровського лісництва ДП «Олевське лісове господарство», розтратив державні лісові ресурси, які були йому ввірені у зв`язку з виконання службових обов`язків, що виразилось в умисному занижені ступені товщини дерев при відведенні ділянки в рубку, як наслідок заниження ліквідної деревини на 24 м. куб. вартістю 34 992 грн.;
-при суцільній санітарній рубці в кварталі 26 виділі 11 підвиділі 1 площею 1,0 га Покровського лісництва ДП «Олевське лісове господарство», повторно розтратив державні лісові ресурси, які були йому ввірені у зв`язку з виконання службових обов`язків, що виразилось у незаконному і безоплатному, поза відповідним обліком витрачанні незаконно зрізаних на вказаній лісовій ділянці неназначених до рубки 81 дерева породи дуб, 27 дерев породи сосна та 25 дерев породи береза, в порушення ст. 69 Лісового кодексу України не вказаних в матеріалах відводу, що заподіяло шкоду державі в розмірі 992 422 грн. 29 коп.;
-при суцільній санітарній рубці в кварталі 26 виділі 11 підвиділі 2 площею 0,9 га Покровського лісництва ДП «Олевське лісове господарство», повторно розтратив державні лісові ресурси, які були йому ввірені у зв`язку з виконання службових обов`язків, що виразилось у незаконному і безоплатному, поза відповідним обліком витрачанні незаконно зрізаних на вказаній лісовій ділянці неназначених до рубки 72 дерева породи дуб, 25 дерев породи сосна, 22 дерева породи береза та 7 дерев породи осика, в порушення ст. 69 Лісового кодексу України не вказаних в матеріалах відводу, що заподіяло шкоду державі в розмірі 972 867 грн. 62 коп.;
-при суцільній санітарній рубці в кварталі 26 виділі 11 підвиділа 1,2 загальною площею 1,9 га Покровського лісництва ДП «Олевське лісове господарство», повторно розтратив державні лісові ресурси, які були йому ввірені у зв`язку з виконання службових обов`язків, що виразилось в умисному занижені ступені товщини дерев при відведенні ділянки в рубку, як наслідок зменшення ліквідної деревини на 217 м. куб. вартістю 316 386 грн.
-при суцільній санітарній рубці в кварталі 26 виділі 10 підвиділі 4 площею 0,6 га Покровського лісництва ДП «Олевське лісове господарство», повторно розтратив державні лісові ресурси, які були йому ввірені у зв`язку з виконання службових обов`язків, що виразилось у незаконному і безоплатному, поза відповідним обліком витрачанні незаконно зрізаних на вказаній лісовій ділянці неназначених до рубки 67 дерев породи дуб звичайний та 2 дерева породи осика, в порушення ст. 69 Лісового кодексу України не вказаних в матеріалах відводу, що заподіяло шкоду державі в розмірі 129 611 грн. 48 коп., а також в умисному занижені ступені товщини дерев при відведенні ділянки в рубку, як наслідок зменшення ліквідної деревини на 21 м. куб. вартістю 30 618 грн.
Слідчими слідчої групи 10.02.2020 ОСОБА_7 та ОСОБА_8 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень (злочинів), передбачених ч. 2, ч. 4, ч. 5 ст. 191 КК України, а постановою прокурора від 20.07.2020 виділено в окреме провадження вказані матеріали досудового розслідування щодо правопорушника з присвоєнням йому № 62020000000000573.
Згодом, слідчим за погодженням з прокурором 29.07.2020 повідомлено ОСОБА_7 про зміну раніше повідомленої 10.02.2020 підозри та про нову підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27 ч. 3 ст. 28 ч. 4 ст. 246, ч. 3 ст. 28 ч. 3 ст. 365, ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 366 КК України.
У подальшому слідством встановлено, що посадові особи державної лісової охорони - директор ДП «Олевське лісове господарство» ОСОБА_9 , за попередньою змовою групою осіб з числа службових осіб ДП «Олевське лісове господарство» здійснили привласнення об`єкта нерухомості за адресою: м. Олевськ, вул. Олевської республіки, 7, який перебував на балансі ДП «Олевське лісове господарство».
Крім того, посадові особи державної лісової охорони - директор ДП «Олевське лісове господарство» ОСОБА_9 , за попередньою змовою групою осіб з числа службових осіб ДП «Олевське лісове господарство», зловживали службовим становищем, тобто умисно, з метою одержання неправомірної вигоди для ОСОБА_9 , використали службове становище всупереч інтересам служби, що виразилось у здійсненні видатків на капітальний ремонт приватизованого об`єкта нерухомості з фондів Державного підприємства на суму 632826,43 грн., що спричинило тяжкі наслідки інтересам вказаної юридичної особи.
При розгляді даного клопотання слідчий суддя приймає до уваги ч. 4 ст. 295-1 КПК України, якою законодавець передбачив, що слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про продовження строку досудового розслідування до повідомлення особі про підозру у разі його протиправності та необґрунтованості.
У відповідності до стандарту доказування «поза розумним сумнівом» (рішення у справі «Ірландія проти Сполученого Королівства»), який застосовується при оцінці доказів, докази можуть «випливати зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту» (рішення у справі «Коробов проти України»).
Конституційний Суд України в рішенні у справі про розгляд судом окремих постанов слідчого від 30 січня 2003 року вказав, що поняття «розумний строк досудового слідства» є оціночним, тобто таким, що визначається у кожному конкретному випадку з огляду на сукупність усіх обставин вчинення і розслідування злочину (злочинів). Визначення розумного строку досудового слідства залежить від багатьох факторів, включаючи обсяг і складність справи, кількість слідчих дій, число потерпілих та свідків, необхідність проведення експертиз та отримання висновків тощо. Обов`язковість урахування цілого ряду конкретних обставин справи при визначенні розумності строку зумовила також необхідність вироблення Європейським судом переліку взаємопов`язаних критеріїв. Згідно з практикою Європейського суду розумність тривалості провадження повинна визначатись з урахуванням відповідних обставин справи та з огляду на такі критерії, як, зокрема, складність справи, поведінка заявника, а також органів влади, пов`язаних зі справою (рішення у справах «Пелісьє і Сассі проти Франції» та «Філіс проти Греції»).
Під час кримінального провадження вищевказаних злочинних епізодів виконано наступні слідчі (розшукові) та процесуальні дії:
- працівниками ГУ КЗЕ СБУ за дорученням слідчого витребувано відомостіта документів з ДП «ЛІАЦ», податкових та митних органів ДФС, Держпродспоживслужби України, Торгово-Промислових палат, встановлено службових осіб лісогосподарських підприємств, які здійснюють незаконні порубки лісу та які могли реалізовували експортерам, що використовували ТТН на деревину від Білогірського СЛКП «Орлан», деревину незаконного походження;
- допитано у якості свідка ОСОБА_10 щодо відомих йому фактів організації незаконної схеми експорту пиломатеріалів незаконного походження;
- працівниками ГУ КЗЕ СБУ за дорученням слідчого зібрано відомості щодо ТОВ «МК Вуд Груп, представники якого протягом 2018-2019 років надавали в Житомирське обласне управління лісового та мисливського господарства первинні ТТН на деревину з ознаками підробки;
- на підставі ухвал слідчого судді за дорученням слідчого оперативними співробітниками СБУ проведено негласні слідчі (розшукові дії) щодо 11 осіб;
- співробітниками ГУ КЗЕ СБУ за дорученням слідчого отримано інформацію щодо протиправної діяльності службових осіб ДП «Олевське лісове господарство», пов`язаної із незаконною заготівлею, переробкою та реалізацією деревини незаконного походження;
- допитано у якості свідка ОСОБА_11 щодо відомих йому фактів протиправної діяльності службових осіб ДП «Олевське лісове господарство»;
- допитано у якості свідка ОСОБА_12 стосовно ролі директора ДП «Олевське лісове господарство» у незаконній діяльності пов`язаного з деревиною, майном підприємства;
- на підставі ухвал слідчого судді за дорученням слідчого оперативними співробітниками СБУ проведено 11 негласних слідчих (розшукових дій) щодо 6 осіб;
- проведено 6 санкціонованих обшуків за місцем Руднянського лісництва ДП «Олевське лісове господарство», місцях проживання та інших об`єктах нерухомості посадових осіб державної лісової охорони, а також за місцем проживання підприємців-лісозаготівельників та здійснення лісопереробки;
- здійснено огляд лісової ділянки Руднянського лісництва ДП «Олевське лісове господарство» де встановлено незаконні рубки;
- допитано у якості свідка ОСОБА_13 , який надав покази стосовно завданої шкоди незаконними порубками дерев, встановленої перевіркою окремих питань фінансово-господарської діяльності ДП «Олевське лісове господарство» та здійснення обґрунтованих розрахунків розмірів такої шкоди;
- допитано у якості свідка ОСОБА_14 , який надав покази стосовно завданої шкоди незаконними порубками дерев, встановленої перевіркою окремих питань фінансово-господарської діяльності ДП «Олевське лісове господарство» та здійснення обґрунтованих розрахунків розмірів такої шкоди;
- допитано у якості свідка ОСОБА_15 , який надав покази стосовно порядку проведення лісопатологічних досліджень, здійснення заходів з поліпшення санітарного стану лісів, відповідальності працівників за їх проведення;
- допитано у якості свідків ОСОБА_16 та ОСОБА_17 , які надали покази стосовно завданої шкоди незаконними порубками дерев, встановленої перевіркою окремих питань фінансово-господарської діяльності ДП «Олевське лісове господарство» та здійснення обґрунтованих розрахунків розмірів такої шкоди;
- допитано у якості свідка ОСОБА_18 , який надав покази стосовно порядку здійснення заходів з поліпшення санітарного стану лісів, відповідальності працівників за їх проведення;
- за дозволом слідчого судді отримано тимчасовий доступ до документів у приміщенні Державного підприємства «Олевське лісове господарство» (код ЄДРПОУ 00991901);
- допитано у якості свідків ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 та ОСОБА_23 , які надали покази стосовно завданої шкоди незаконними порубками дерев, встановленої перевіркою окремих питань фінансово-господарської діяльності ДП «Олевське лісове господарство» та здійснення обґрунтованих розрахунків розмірів такої шкоди;
- за постановою слідчого складено висновок експерта від 17.04.2020 № 190/7 за результатом проведення судово-економічної експертизи, яким підтверджено суму завданих незаконною порубкою збитків, у т.ч. на території Рудняндського лісництва;
- за клопотанням слідчого ухвалою слідчого судді Печерського районного суду міста Києва Карабаня В.М. від 03.06.2020 (справа № 757/22641/20-к) накладено арешт на правовстановлюючі документи на нерухомість, вилучені у ході обшуків, у т.ч. на квартиру у м. Олевську, привласнення якої з боку службових осіб ДП «Олевське лісове господарство» є предметом розслідування;
- на підставі дозволу слідчого судді отримано тимчасовий доступ до інформації про з`єднання окремих абонентів у операторів мобільного зв`язку;
- витребувано з Державного агентства лісових ресурсів України належним чином завірені копії наказу Держлісагентства від 31.01.2020 № 32 «Про проведення планового аудиту» та повного тексту аудиторського дослідження від 21.02.2020 № 09-09/1 з усіма додатками, а також виконано інші слідчі, процесуальні дії направлені на встановлення істини у кримінальному провадженні.
Досудове розслідування вказаних фактів здійснювалось в рамках кримінального провадження № 62019000000001202 від 02.08.2019, з якого прокурором матеріали щодо них виділено в окреме провадження, присвоївши йому № 62021000000000096.
Матеріали вказаного досудового розслідування приєднано прокурором до кримінального провадження № 62019140000000817 від 14.08.2019, досудове слідство у якому здійснює Головне слідче управління Державного бюро розслідувань.
У подальшому, 28.01.2021 постановою прокурора Офісу Генерального прокурора матеріали досудового розслідування за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 2, 3, 4, 5 ст. 191, ч. 2 ст. 209, ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 364 та ч. 2 ст. 366 КК України виділено з кримінального провадження № 62019140000000817 від 14.08.2019 в окреме провадження під № 62021000000000098 від 28.01.2021.
З урахуванням того, що кримінальне провадження № 62021000000000098 від 28.01.2021 першочергово було виділено з матеріалів досудового розслідування № 62019000000001202 від 02.08.2019 разом з початковими епізодами, строк досудового розслідування у ньому закінчується 02.02.2021.
Слідчим суддею встановлено, що кримінальне провадження триває, досудове розслідування не завершено, хоча і виконано значний обсяг роботи, але для закінчення досудового розслідування у кримінальному провадженні № 62021000000000098 від 28.01.2021 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. ч. 2, 3, 4, 5 ст. 191, ч. 2 ст. 209, ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 364 та ч. 2 ст. 366 КК України, продовжити на дванадцять місяців, тобто до 02.02.2022, потрібно виконати ряд слідчих, процесуальних дій, проведення та завершення яких потребує додаткового часу.
Так, слідчим доведено, що на теперішній час для повідомлення особам про підозру у вчиненні кримінального правопорушення необхідно отримати дозвіл слідчого судді на використання матеріалів негласних слідчих (розшукових) дій в іншому провадженні, оглянути розсекречені матеріальні носії інформації за результатом їх проведення, опрацювати інформацію про з`єднання окремих абонентів отриману у операторів мобільного зв`язку, повідомити особам про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, виконати необхідні процесуальні дії з метою дотримання їх права на захист та вжити заходів до завершення досудового слідства.
Крім того, сторона обвинувачення вказує, що під час досудового розслідування необхідно провести експертні дослідження пов`язані з встановленням суми збитків, спричинених привласнення об`єкту нерухомості службовими особами ДП «Олевське лісове господарство» та здійснення видатків на капітальний ремонт незаконно приватизованого об`єкта нерухомості з фондів Державного підприємства. Після чого встановити коло осіб, які причетні до вказаних фактів, яким повідомити про підозру і у найкоротший час вжити заходів до закінчення досудового розслідування.
Проведення зазначених слідчих (розшукових) та інших процесуальних дій у межах строків досудового розслідування було неможливим у зв`язку з великим обсягом необхідних слідчих (розшукових) дій, які необхідні для встановлення обстави вчиненого кримінального правопорушення, а також розслідування у вказаному провадженні обставин діяльності 2 організованих груп, які причетні до незаконних порубок деревини у Покровському та Юрівському лісництвах ДП «Олевське лісове господарство» (щодо чого загалом повідомлено 28 особам про підозру у вчиненні злочинів у складі стійкого злочинного об`єднання), що перешкоджало їх проведенню раніше.
Окрім цього, слідчий суддя приймає до уваги, що негативно позначається на ході слідства епідеміологічна ситуація у країні, через що ускладняється виклик та допит осіб в умовах карантину, проведення інших слідчих, процесуальних дій.
Крім того, слідчим в судовому засіданні було доведено те, що вказані дії не могли бути виконанні в строк передбачений ст. 219 КПК України, оскільки для їх проведення необхідно не значний час через їх складність та значну кількість, у зв`язку з чим у органу досудового розслідування виникла необхідність у продовженні строку досудового розслідування.
Так, у ході проведення вказаних слідчих та процесуальних дій сторона обвинувачення має на меті отримати докази та встановити як ті обставини, що викривають підозрюваного, так і обставини, що пом`якшують чи обтяжують покарання, на підставі яких у ході судового розгляду можливим буде всебічно, повно і неупереджено дослідити обставини кримінального провадження та постановити справедливе, законне і вмотивоване рішення.
Крім того, слідчий суддя приймає до уваги п. 42 рішення Європейського Суду з прав людини від 13.01.2011 р. у справі «Михалкова та інші проти України» в якому зазначено, що розслідування має бути ретельним, безстороннім і сумлінним. Розслідування повинне забезпечити встановлення винних осіб та їх покарання. Органи державної влади повинні вжити всіх заходів для отримання всіх наявних доказів, які мають відношення до події, показань очевидців, доказів експертиз. Будь-які недоліки у розслідуванні, які підривають його здатність встановити відповідальну особу, створюють ризик недодержання такого стандарту.
За викладених обставин, слідчий суддя приходить до висновку, що дії сторони обвинувачення при здійсненні досудового розслідування кримінального провадження № 62021000000000098 від 28.01.2021 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 2, 3, 4, 5 ст. 191, ч. 2 ст. 209, ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 364 та ч. 2 ст. 366 КК України, спрямовані на забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура, що відповідає завданню кримінального провадження.
При вирішенні питання щодо продовження строку досудового розслідування кримінального провадження, слідчий суддя враховує складність провадження та виходить з того, що зазначені у клопотанні обставини підозри мають місце та підтверджуються на цьому етапі розслідування достатньою сукупністю даних, які приведені у клопотанні сторони обвинувачення та доданих матеріалах та з того, що слідчий суддя на даному етапі провадженні не вправі вирішувати питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні злочину, а лише зобов`язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих даних визначити, що причетність особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та наявна об`єктивна необхідність у продовженні строку досудового розслідування, то з огляду на наведені у клопотанні слідчого дані, у слідчого судді є всі підстави для висновку, що представлені докази об`єктивно зв`язують підозрюваного з інкримінованим злочином, на даному етапі хоча і не можна стверджувати про їх достатність для негайного засудження, проте можна дійти висновку про виправданість подальшого розслідування (рішення у справі «Джон Мюррей проти Сполученого Королівства» від 28 жовтня 1994 року, «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30 серпня 1990 року).
З огляду на викладене, строк досудового розслідування кримінального провадження необхідно продовжити до дванадцять місяців, що на переконання слідчого судді забезпечить виконання завдання кримінального провадження.
Керуючись ст.ст. 2, 22, 28, 294, 295-1 КПК України, слідчий суддя -
У Х В А Л И В :
Клопотання - задовольнити.
Строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 62021000000000098 від 28.01.2021 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. ч. 2, 3, 4, 5 ст. 191, ч. 2 ст. 209, ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 364 та ч. 2 ст. 366 КК України, продовжити на дванадцять місяців, тобто до 02.02.2022.
Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя Т.Г. Ільєва