Єдиний державний реєстр судових рішень
Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 червня 2010 р. № 2-а- 4339/10/2070
Харківський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді-Самойлової В.В.
при секретарі- Скляр С.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові справу за адміністративним позовом
Регіонального відділення фонду державного майна України по Харківській області
до Управління Державної інспекції ГУ МВС України в Харківській області
прозобов'язання вчинення певних дій,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до належного суду з адміністративним позовом, в якому просить зобов'язати управління Державної автомобільної інспекції ГУ МВС України в Харківській області зняти з обліку об'єкт державної власності - напівпричіп ОДАЗ - 9370, державний № 38-01 ХЕ, що знаходиться на балансі ВАТ "Харківське автотранспортне підприємство № 16363" за адресою: м. Харків, вул. Роганська, 160, який включено до переліку об'єктів, що підлягають приватизації шляхом продажу на аукціоні, на підставі наказу Фонду державного майна України від 09.07.2007 року № 1107, обгрунтовуючи це наступним.
На виконання вказаного наказу Фонду державного майна України ними прийнято наказ № 914-п від 14.11.2008 року про приватизацію вказаного майна та 11.09.2009 року відбувся аукціон з його продажу.
Однак, укладання договору щодо його куплі - продажу стало неможливе, у зв"язку з відмовою відповідача зняття останнього з обліку з мотиву втрати панелі (таблички) з ідентифікаційним номером шасі, про що їх було повідомлено листом від 20.10.2009 року № 6474, що стало підставою для їх звернення до суду із зазначеним позовом у відповідності до абз. 3 п.4 Правил державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів та мотоколясок, де передбачено зняття з обліку транспортного засобу на підставі рішення суду чи документів, передбачених нормативно - правовим актом Фонду державного майна.
Представник позивача за довіреністю Антонюк В.М. в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити.
Представник відповідача за довіреністю Арсеньєв В.О. проти задоволення позову заперечував, посилаючись на п.14 Правил державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів та мотоколясок, де заборонені державна реєстрація (перереєстрація) або зняття з обліку транспортних засобів (крім випадків вибракування їх у цілому) без ідентифікаційного номеру або із знищенням, пошкодженими (один чи кілька символів номера візуально не визначаються) чи підробленими (змінено один чи кілька символів номера, замінено панель (табличку) або частину панелі (таблички) з номером ідентифікаційним номерами складових частин (кузова, шасі, рами двигуна), що мало місце в даному випадку в зв"язку з відсутністю таблички з номером шасі на зазначеному транспортному засобі, оскільки відповідно зі змінами в 2006 році Закону України "Про дорожній рух", де у ст. 37 зазначено, що забороняється експлуатація незареєстрованих (не перереєстрованих) транспортних засобів, ідентифікаційні номери складових частин яких не відповідають у реєстраційних документах, знищені чи підроблені.
Заслухавши сторони, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Встановлено, що на підставі наказу Фонду державного майна України від 09.07.2007 року № 1107 напівпричіп ОДАЗ - 9370, державний № 38-01 ХЕ, що знаходиться на балансі ВАТ "Харківське автотранспортне підприємство № 16363" за адресою: м. Харків, вул. Роганська, 160, було включено до переліку об'єктів, які підлягають приватизації шляхом продажу на аукціоні, прийнято наказ регіональним відділенням ФДМУ по Харківській області № 914-п від 14.11.2008 року про приватизацію вказаного майна та 11.09.2009 року відбувся аукціон з його продажу.
Однак, укладання договору його куплі - продажу стало неможливе, у зв'язку з відмовою відповідної сторони про зняття останнього з обліку з мотиву відсутності панелі (таблички) з ідентифікаційним номером шасі, що підтверджується повідомленням науково - дослідного Бюро судових експертиз в м. Київ № 16 від 25.01.2010 року, про що позивача було повідомлено листом від 20.10.2009 року № 6474.
При цьому відповідач послався на п.14 Правил державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів та мотоколясок, де заборонені державна реєстрація (перереєстрація) або зняття з обліку транспортних засобів (крім випадків вибракування їх у цілому) без ідентифікаційного номеру або із знищенням, пошкодженими (один чи кілька символів номера візуально не визначаються) чи підробленими (змінено один чи кілька символів номера. замінено панель (табличку) або частину панелі (таблички) з номером ідентифікаційним номерами складових частин (кузова, шасі, рами двигуна) та Закон України "Про дорожній рух" зі змінами за 2006 рік, де у ст. 37 зазначено, що забороняється експлуатація незареєстрованих (не перереєстрованих) транспортних засобів, ідентифікаційні номери складових частин яких не відповідають у реєстраційних документах, знищені чи підроблені.
З чим суд не погоджується, враховуючи наступне.
Відповідно до положення ст.19 ч.2 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 2 КАСУ завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Таким чином, в даному випадку відповідна сторона не дотримала вимоги закону про захист охороняємих прав та інтересів юридичної особи у сфері публічно-правових відносин, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому її відмова в знятті з обліку зазначеного транспортного засобу є неправомірною, оскільки чинним законодавством не передбачена заборона зняття з обліку транспортного засобу, який поставлений на облік у передбаченому законом порядку, що в даному випадку мало місце, оскільки, відповідно інформаційної бази даних УДАІ ГУМВС України в Харківській області напівпричіп борошновоз ОДАЗ - 9370, 1990 року випуску, зареєстровано 26.10.2000 року в ВРЕР № 1 ГУМВС України в Харківській області на ВАТ АТП 16363, код ЗКПО 01332106, закріплено номерний знак 3801 ХЕ та видано свідоцтво про реєстрацію ХАС 435992 , в разі втрати таблички з номерним знаком шасі транспортного засобу, а тільки передбачена заборона експлуатації транспортного засобу, ідентифікаційні номери складових частин яких не відповідають у реєстраційних документах, знищені чи підроблені.
Відповідно до ч.7 ст. 9 КАСУ, у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутністю такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).
Враховуючи, що діючим законодавством не врегулювані спірні правовідносини, то суд виходячи із загальних засад права та конституційних принципів, що не заборонено, то дозволено з метою використання повноважень, наданих законом позивачу при здійсненні ним владних управлінських функцій, приходить до висновку щодо законності та обгрунтованості його вимог і наявності правових підстав для задоволення адміністративного позову.
Керуючись ст.ст. 9, 11, 159, 160 КАСУ, Правилами державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів та мотоколясок, затвердженими постановою КМУ від 07.08.1998 року № 1388, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити.
Зобов'язати управління Державної автомобільної інспекції ГУ МВС України в Харківській області зняти з обліку об'єкт державної власності - напівпричіп ОДАЗ - 9370, державний № 38-01 ХЕ, що знаходиться на балансі ВАТ "Харківське автотранспортне підприємство № 16363" за адресою: м. Харків, вул. Роганська, 160, який включений до переліку об'єктів, що підлягають приватизації шляхом продажу на аукціоні.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд протягом 10 днів з дня її проголошення, шляхом подання заяви про апеляційне оскарження, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАСУ - з дня складання постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови виготовлено 04.06.10р.
Суддя Самойлова В.В.