Ухвала суду № 97594922, 09.06.2021, Бобринецький районний суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
09.06.2021
Номер справи
383/938/20
Номер документу
97594922
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 383/938/20

Номер провадження 4-с/383/1/21

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 червня 2021 року Бобринецький районний суд Кіровоградської області у складі головуючого судді - Замши О.В.,

за участю секретаря судового засідання - Машкової О.В.,

стягувача - ОСОБА_1 ,

представника стягувача - адвоката Швеця Р.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Бобринець Кіровоградської області скаргу адвоката Швеця Романа Юрійовича в інтересах ОСОБА_1 на бездіяльність Бобринецького районного відділу державної виконавчої служби Південно-Східного міжрегіонального управління юстиції (м.Дніпро),-

ВСТАНОВИВ:

01.06.2021 року адвокат Швець Роман Юрійович звернувся до суду в інтересах ОСОБА_1 зі скаргою на дії державного виконавця Бобринецького районного відділу державної виконавчої служби Південно-Східного міжрегіонального управління юстиції (м.Дніпро).

Скарга обґрунтована тим, що рішенням Бобринецького районного суду Кіровоградської області 04.09.2020 року задоволено позов ОСОБА_1 до Веселівської сільської ради Бобринецького району Кіровоградської області про поновлення на роботі та стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу (справа №383/938/20). Ухвалено про стягнення з Веселівської сільської ради на користь ОСОБА_1 36969 грн. 99 коп. середнього заробітку за час вимушеного прогулу за період з 19 грудня 2019 року по 04 вересня 2020 року, яка визначена без утримання податків та інших обов`язкових платежів. Рішення набрало законної сили 16 березня 2021 року та направлено на виконання до Бобринецького відділу державної виконавчої служби.

Рішенням Бобринецького районного суду Кіровоградської області від 22 лютого 2021 року частково задоволено позов ОСОБА_1 про поновлення на роботі та стягнення заробітку за час вимушеного прогулу (справа № 383/938/20). Ухвалено про стягнення з Веселівської сільської ради на користь ОСОБА_1 середнього заробітку за час вимушеного прогулу за період з 12.09.2020 року по 22.02.2021 року в розмірі 28754 грн. 51 коп. Вказане рішення звернене до виконання.

За вказаними рішеннями відділом державної виконавчої служби були відкриті виконавчі провадження 23 лютого 2021 року та 25 лютого 2021 року.

В ході виконавчого провадження встановлено, що рішенням №4 від 10.11.2020 року Кетрисанівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області «Про реорганізацію сільських рад Бобринецького району шляхом приєднання до Кетрисанівської сільської ради» реорганізовано Веселівську сільську раду Бобринецького району.

15 квітня 2021 року постановою про закінчення виконавчого провадження начальника Бобринецького районного відділу державної виконавчої служби Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) Почкай М.О. закінчене виконавче провадження за виконавчим листом № 383/938/20 від 23 лютого 2021 року на підставі п.9 ч.1 ст.39 ЗУ «Про виконавче провадження» у зв`язку з поновленням на роботі ОСОБА_1 Кетрисанівською сільською радою Кропивницького району Кіровоградської області.

Згідно листа Управління казначейської служби України у Бобринецькому районі Кіровоградської області від 12 квітня 2021 року виконавчі документи про стягнення коштів з Веселівської сільської ради Бобринецького району Кіровоградської області повернуті без виконання згідно п.9 пп.3 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, оскільки боржник не має відкритих рахунків в органі Казначейства. Веселівською сільською радою Бобринецького району 29 січня 2021 року закриті рахунки в органі казначейства та подано ліквідаційну звітність у зв`язку з ліквідацією установи.

02.03.2021 року Бобринецьким районним судом Кіровоградської області ухвалене додаткове рішення (справа № 383/938/20), яким стягнуто з Веселівської сільської ради на користь ОСОБА_1 7000 грн. в рахунок відшкодування витрат на професійну правничу допомогу.

21 квітня 2021 року начальником Бобринецького районного відділу державної виконавчої служби Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) Почкай М.О. повідомлено ОСОБА_1 про повернення виконавчих документів - виконавчих листів №383/938/20, виданого 05.04.2021 року, № 383/261/20, виданого 06.04.2021 року та № 383/938/20, виданого 05.04.2021 року стягувачу без прийняття до виконання на підставі п.9 ст.4 та п.2 ст.6 Закону України «Про виконавче провадження».

Представник стягувача вказує, що державний виконавець не ужив всіх передбачених Законом заходів щодо примусового виконання рішення суду, не встановлено наявність майна боржника та кошти, на які можливо звернути стягнення, що вказує на недбалість дій державного виконавця та небажання виконувати судові рішення. Просив зобов`язати державного виконавця Бобринецького районного відділу державної виконавчої служби Південно-Східного управління юстиції (м.Дніпро) вчинити дії, спрямовані на стягнення суми заборгованості.

В судовому засіданні представник стягувача та стягував підтримали вимоги скарги.

Бобринецький районний відділ державної виконавчої служби Південно-Східного міжрегіонального управління юстиції (м.Дніпро) надав до суду відзив, в якому заперечив вимоги скарги.

З`ясувавши обставини справи та оцінивши надані докази, суд прийшов до наступного висновку.

Відповідно до вимог ст.19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Примусове виконання судових рішень в Україні регулюється Законом України «Про виконавче провадження».

Відповідно до ст.447 ЦПК України, сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їхні права чи свободи.

Судом встановлено, що Бобринецьким районним судом Кіровоградської області ОСОБА_1 видані виконавчі листи про стягнення на її користь коштів з Веселівської сільської ради Бобринецького району, зокрема виконавчий лист № 383/938/20, виданий 05.04.2021 року про стягнення 7000 грн. в рахунок відшкодування витрат на правову допомогу, виконавчий лист №383/261/20, виданий 06.04.2021 року про стягнення 36969 грн. 99 коп. середнього заробітку за час вимушеного прогулу за період з 19.12.2019 року по 04.09.2020 року, виконавчий лист №383/938/20, виданий 05.04.2021 року про стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу за період з 12.09.2020 року по 22.02.2021 року в розмірі 28754 грн. 51 коп.

21.04.2021 року начальником Бобринецького начальником Бобринецького районного відділу державної виконавчої служби Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) Почкай М.О. повідомлено ОСОБА_1 про повернення виконавчих документів (виконавчого листа №383/938/20 від 05.04.2021 року, виконавчого листа № 383/261/20 від 06.04.2021 року, виконавчого листа № 383/938/20 від 05.04.2021 року) стягувачу без прийняття до виконання. Вказані дії вчинені відповідно до п.9.ч.4 ст.4 та п.2 ст.6 Закону України «Про виконавче провадження» з посиланням на те, що вони не підлягають виконанню органами державної виконавчої служби, оскільки стягнення коштів з державних органів, державного та місцевого бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

У частині першій статті 1 Закону України «Про виконавче провадження» встановлено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

За приписами пунктів 1, 3, 5, 8 ч.1 ст. 2 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження здійснюється з дотриманням таких засад: верховенства права; законності; справедливості, неупередженості та об`єктивності; співмірності заходів примусового виконання рішень та обсягу вимог за рішеннями.

Відповідно до п. 9 ч. 4 ст. 4 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчий документ повертається стягувачу органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред`явлення, якщо виконавчий документ не підлягає виконанню органами державної виконавчої служби, приватним виконавцем.

Частиною другою статті 6 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Згідно з абзацом першим пункту 1 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 квітня 2015 року №215 (далі Положення), реалізацію державної політики у сферах казначейського обслуговування бюджетних коштів, коштів клієнтів відповідно до законодавства, бухгалтерського обліку виконання бюджетів здійснює Державна казначейська служба України (Казначейство), яка є центральним органом виконавчої влади.

Відповідно до покладених на Казначейство завдань, воно здійснює безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів або боржників на підставі рішення суду (підпункт 3 пункту 4 Положення).

Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення передбачений Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2011 року № 845 у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30 січня 2013 р. № 45 (далі Порядок).

Відповідно до пункту 3 Порядку рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів до органів Казначейства (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).

Пунктом 4 цього Порядку органи Казначейства забезпечують у випадках, передбачених цим Порядком, зберігання виконавчих документів та ведення їх обліку; вживають заходів до виконання виконавчих документів.

Управлінням Державної казначейської служби України у Бобринецькому районі Кіровоградської області виконавчі документи про стягнення коштів з Веселівської сільської ради Бобринецького району повернуті стягувачу ОСОБА_1 на підставі п.9 пп.3 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 року №845, так як боржник не має відкритих рахунків в органі Казначейства. Веселівською сільською радою Бобринецького району Кіровоградської області 29.01.2021 року закриті рахунки в органі казначейства та подано ліквідаційну звітність у зв`язку з ліквідацією установи.

Суд не надає оцінку вказаному рішенню, оскільки воно не є предметом оскарження. Разом з тим звертає увагу, що відповідно до п.5 Порядку під час виконання виконавчих документів органи Казначейства мають право вживати заходи, пов`язані з виконанням, зокрема: повідомляти органу, який видав виконавчий документ, про наявність обставин, що ускладнюють чи унеможливлюють його виконання, у спосіб і порядку, які визначені таким документом, крім випадків виконання рішень про стягнення коштів за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання судових рішень та виконавчих документів; звертатися у передбачених законом випадках до органу (посадової особи), який видав виконавчий документ, із заявою про роз`яснення рішення про стягнення коштів, порушувати клопотання про встановлення чи зміну порядку і способу виконання такого рішення, а також відстрочку та/або розстрочку його виконання; отримувати необхідні для виконання виконавчих документів судові рішення, пояснення, довідки, іншу інформацію; повідомляти органу (посадовій особі), який видав виконавчий документ, про дії або бездіяльність боржника, що перешкоджає виконанню виконавчого документа; вживати інших заходів до виконання виконавчих документів.

Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку про те, що виконавчі листи про стягнення з Веселівської сільської ради Бобринецького району на користь ОСОБА_1 коштів, підлягає виконанню органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, а не органами державної виконавчої служби, а відтак підстав для визнання бездіяльності (дій) державного виконавця не вбачається.

Зазначений висновок відповідає правовій позиції Верховного Суду, висловленій у постанові від 02 липня 2018 року у справі № 233/1979/17 (провадження № 61-29414св18).

Керуючись ст. ст.8, 81, 247, 353 - 355 447, 448, 449, 450, 451 ЦПК України,-

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні скарги ОСОБА_2 на бездіяльність Бобринецького районного відділу державної виконавчої служби Південно-Східного міжрегіонального управління юстиції (м.Дніпро) відмовити.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення.

Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Кропивницького апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У відповідності до п.п. 15.5 ч.1 Перехідних положень ЦПК України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди (Бобринецький районний суд Кіровоградської області).

Повний текст ухвали суду складено 11.06.2021 року.

Суддя О.В. Замша