
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 червня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/1540/21 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Попова В.Ф., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної установи "Херсонський слідчий ізолятор" про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду із позовом до Державної установи "Херсонський слідчий ізолятор" (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Державної установи "Херсонський слідчий ізолятор" щодо невиплати у повному обсязі ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у розмірі 25% місячного грошового забезпечення за 13 календарних років служби;
- зобов`язати державну установу "Херсонський слідчий ізолятор" нарахувати та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу при звільненні у розмірі 25% місячного грошового забезпечення за 13 календарних років служби, із урахуванням: посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, доплати за роботу у нічний час, середньої премії за 12 місяців та індексації (з урахуванням раніше виплаченої суми).
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначає, що на виконання рішення суду відповідачем виплачено одноразову грошову допомогу при звільненні у розмірі 25% місячного грошового забезпечення за 13 календарних років служби у сумі 5678,79 грн. Проте позивач не погоджується із розрахунком цієї виплати. Так, до складу одноразової грошової допомоги відповідачем включено такі складові: посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, надбавка за вислугу років, надбавка за особливості проходження служби, середня премія за 12 місяців. Такі складові як надбавка за роботу у нічний час та індексація не були включені до обрахунку грошової допомоги. Внаслідок їх неврахування сума допомоги виплачена у неналежному розмірі, що і стало підставою для звернення до суду із цим позовом.
За змістом відзиву, відповідач позовні вимоги не визнає та у їх задоволенні просить відмовити. Зазначає, що одноразова грошова допомога при звільненні є компенсаційною виплатою, розрахунок якої врегульований розділом III Порядку виплати грошового забезпечення та компенсаційних виплат особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 28.03.2018 №925/5. Згідно з п. 6 розділу III Порядку до місячного грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, з якого нараховується ця грошова допомога, включаються: для осіб рядового і начальницького складу, що звільняються з посад, на які вони були призначені, - посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, надбавка за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати), встановлені на день звільнення зі служби, та премія, розрахована відповідно до пункту 22 розділу І цього Порядку. Тобто, Порядок, який розроблено відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення" від 17 липня 2003 року № 1078, не передбачає включення індексації до місячного грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, з якого нараховується ця грошова допомога. Надбавка за роботу у нічний час не є систематичною виплатою, оскільки залежить від кількості відпрацьованих годин та може не включатися до розміру місячного грошового забезпечення.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог виходячи з такого.
Суд установив.
Херсонський окружний адміністративний суд своїм рішенням від 28.11.2019 року № 540/1859/19, яке набрало законної сили 02.01.2020 року, визнав протиправною бездіяльність державної установи "Херсонський слідчий ізолятор" щодо не виплати ОСОБА_1 в день звільнення одноразової грошової допомоги у розмірі 25% місячного грошового забезпечення за 13 календарних років служби та зобов`язав державну установу "Херсонський слідчий ізолятор" нарахувати та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу при звільненні у розмірі 25% місячного грошового забезпечення за 13 календарних років служби.
Наведеним вище рішенням, зокрема встановлено, що з 08.04.2004 року по 10.09.2016 року ОСОБА_1 безперервно проходив службу у Державній кримінально - виконавчій службі України.
Наказом начальника Державної установи "Херсонський слідчий ізолятор" від 25.08.2016 року № 68 о/с старшого прапорщика внутрішньої служби ОСОБА_1 звільнено зі служби за власним бажанням з 10.09.2016 року.
Цим же наказом визначено, що вислуга років позивача на день звільнення в календарному обчисленні становить 13 років 10 місяців 29 днів.
Відповідно до ч. 4 ст. 178 КАС України обставинами, що звільняють від доказування є, зокрема, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Таким чином, обставини щодо вислуги років позивача та права на отримання ним одноразової грошової допомоги при звільненні у розмірі 25% місячного грошового забезпечення за 13 календарних років служби доказуванню не підлягають.
На виконання рішення суду від 28.11.2019 року відповідач виплатив позивачу вихідну допомогу у сумі 5593,61 грн, яка обрахована із урахуванням таких складових: посадовий оклад - 600 грн; оклад за спеціальним званням - 65 грн; надбавка за вислугу років - 166,25 грн; надбавка за особливості проходження служби - 415,63 грн; премія - 500,44 грн.
Такі складові як індексація та доплата за службу в нічний час не було враховано до обчислення одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби.
Відповідно до довідки ДУ "Херсонський слідчий ізолятор" грошове забезпечення позивача за липень - серпень 2016 року (останні два календарних місяці, що передували місяцю звільнення позивача зі служби) включало такі складові як індексація та доплата за службу у нічний час.
Вважаючи дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з таких приписів законодавства.
Відповідно до вимог ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спірним питанням у межах розгляду даної справи є невключення до складу одноразової грошової допомоги при звільненні позивача надбавки за роботу в нічний час та індексації.
На момент звільнення позивача порядок та умови виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України були врегульовані Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, затвердженою наказом Державного департаменту України з питань виконання покарань від 07.10.2009 р. № 222 (далі - Інструкція № 222).
Пунктом п.1.2 Інструкції № 222 визначено, що вона розроблена відповідно до Закону України "Про Державну кримінально-виконавчу службу України", постанов Кабінету Міністрів України від 14 вересня 1991 року № 197 "Про порядок компенсації особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ за службу понад установлений законодавством робочий час, а також у дні щотижневого відпочинку та святкові дні", від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей", від 15 червня 1994 року № 414 "Про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв`язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці", від 11 серпня 1995 року № 648 "Про умови оплати праці осіб, які працюють в гірських районах", від 7 лютого 2001 року № 104 "Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, Державної кримінально-виконавчої служби, відряджених до державних органів, установ та організацій", від 4 квітня 2001 року № 325 "Про встановлення надбавок до посадових окладів державних експертів з питань таємниць" та від 7 листопада 2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу".
Відповідно до п.п.1.3, 1.4 Інструкції № 222 грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби (далі - особи рядового і начальницького складу) визначається залежно від посади, спеціального звання, кваліфікації, наукового ступеня, вченого звання, тривалості та умов служби.
Грошове забезпечення складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно п.18.2 Інструкції № 222 одноразова грошова допомога особам рядового і начальницького складу, звільненим зі служби, нараховується з окладів за останніми штатними посадами, займаними перед звільненням, окладів за спеціальними званнями, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення постійного характеру (надбавок, доплат) та премій (обчислених як середньомісячна сума за попередні повні дванадцять календарних місяців), крім одноразових додаткових видів грошового забезпечення, що були їм нараховані в останньому повному календарному місяці служби перед звільненням.
З викладеного слідує, що розмір грошового забезпечення для обчислення одноразової грошової допомоги при звільненні розраховується за наступною формулою: (оклад + звання + щомісячні додаткові види грошового забезпечення постійного характеру (надбавки, доплати) + середній розмір премії за останні дванадцять місяців) х (вислугу років) х (процент вихідної допомоги).
ОСОБА_1 звільнено зі служби у Управлінні ДПтСУ в Херсонській області, АРК та м. Севастополі з 10.09.2016 р., тому останнім повним відпрацьованим місяцем перед звільненням є серпень 2016 року.
Відповідно до довідки за липень - серпень 2016 року про грошове забезпечення позивача, грошове забезпечення включало такі складові:
- липень 2016 року - посадовий оклад - 600 грн, оклад за спеціальним званням - 65 грн, надбавка за вислугу років - 166,25 грн, надбавка за особливості проходження служби - 415,63 грн, премія - 955,94 грн, доплата за службу в нічний час - 40,98 грн, індексація - 1642,64 грн; усього - 3886,44 грн;
- серпень 2016 року - посадовий оклад - 600 грн, оклад за спеціальним званням - 65 грн, надбавка за вислугу років - 166,25 грн, надбавка за особливості проходження служби - 415,63 грн, премія - 581,88 грн, доплата за службу в нічний час - 39,02 грн, індексація - 1642,64 грн, матеріальна допомога на оздоровлення - 1742,27 грн; усього - 5252,69 грн.
Згідно із довідкою ДУ "Херсонський слідчий ізолятор" середній розмір премії, нарахованої позивачу за попередні повні дванадцять календарних місяців роботи складає 500,44 грн (6005,29 грн / 12 місяців).
Щодо включення до складу одноразової грошової допомоги при звільненні індексації суд вказує наступне.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання, встановлених Конституцією України, гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначено Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 р. № 1282-XII, згідно зі статтею 1 якого індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Пунктом 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. № 1078, передбачено, що у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.
Статтею 2 Закону № 1282-XII передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: пенсії; стипендії; оплата праці (грошове забезпечення); суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування; суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди в разі втрати годувальника.
Слід зазначити, що правове регулювання виплати індексації визначає умови (коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації), з настанням яких виникає право на щомісячне отримання суми індексації у структурі заробітної плати (грошового забезпечення) до настання обставин (підвищення тарифних ставок, окладів), за яких виплата розрахованої суми індексації припиняється до повторного настання обставин, які обумовлюють повторне виникнення права на отримання індексації.
Отже, індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні, що забезпечує дотримання прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист (Закон України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 р. № 1282-ХІІ).
Аналогічна правова позиція викладена у Постановах Верховного Суду від 29.04.2020 р. у справі № 240/10130/19, від 03.04.2019 р. у справі № 638/9697/17.
Щодо доплати за роботу в нічний час, то відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення позивача за останні два місяці, що передували місяцю, у якому він звільнився зі служби, ця доплата була виплачена і у липні і у серпні місяці 2016 року, що свідчить про систематичний характер цієї складової.
Таким чином, сума грошового забезпечення для обчислення одноразової грошової допомоги при звільненні позивача включає такі складові: посадовий оклад 600 грн + звання 65 грн + вислуга 166,25 грн + надбавка за особливості проходження служби 415,63 грн + доплата за службу в нічний час 39,02 грн + індексація 1642,64 грн + середній розмір премії за останні повні дванадцять місяців 500,44 грн, що складає - 3428,98 грн.
Розмір одноразової грошової допомоги, яка підлягає виплаті позивачу при звільненні за 13 повних відпрацьованих календарних років становить 11144,18 грн (розмір грошового забезпечення 3428,98 грн. х 25 % х 13 років).
При цьому, суд зазначає, що розрахунок, зроблений позивачем є неправильним, оскільки під час розрахунку суми грошового забезпечення, замість суми індексації - 1642,64 грн, узято суму матеріальної грошової допомоги на оздоровлення - 1742,27 грн, що не відповідає п.18.2 Інструкції № 222.
Аналогічна позиція щодо здійснення розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні викладена у постанові П`ятого апеляційного адміністративного суду від 10.02.2020 р. у справі № 540/760/19.
Таким чином, суд дійшов висновку щодо задоволення позовних вимог, а саме про визнання протиправною бездіяльності щодо неврахування до обчислення одноразової грошової допомоги індексації та доплати за службу в нічний час, а також зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу при звільненні у розмірі 25% місячного грошового забезпечення за 13 календарних років служби, виходячи із: посадового окладу; окладу за спеціальним званням; надбавки з вислугу років; надбавки за особливості проходження служби; доплати за службу в нічний час; середньої премії за 12 місяців; індексації (з урахуванням раніше виплаченої суми).
Керуючись статтями 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Державної установи "Херсонський слідчий ізолятор" (73003, м. Херсон, вул. Перекопська, 10, код ЄДРПОУ 08564707) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання виплатити одноразову грошову допомогу при звільненні у повному обсязі.
Визнати протиправною бездіяльність Державної установи "Херсонський слідчий ізолятор" щодо невиплати у повному обсязі ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у розмірі 25% місячного грошового забезпечення за 13 календарних років служби.
Зобов`язати Державну установу "Херсонський слідчий ізолятор" нарахувати та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу при звільненні у розмірі 25% місячного грошового забезпечення за 13 календарних років служби, із урахуванням: посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, доплати за службу в нічний час, середньої премії за 12 місяців та індексації, з урахуванням раніше виплаченої суми.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя В.Ф. Попов
кат. 106030000