
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 червня 2021 р. № 520/6041/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Панова М.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Харківській області про визнання дій протиправними та скасування вимоги, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправними дії ГУ ДПС у Харківській області по нарахуванню ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , як фізичній особі, яка здійснює незалежну професійну діяльність, єдиного соціального внеску, починаючи з 4 кварталу 2018 року та скасувати вимогу №0-398164-52 від 04.02.2021 року про сплату боргу (недоїмки) з єдиного соціального внеску на суму 17856,23 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що дії відповідача є неправомірними та такими, що не відповідають вимогам законодавства, яке регулює спірні правовідносини.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення, та була отримана ним 15.04.2021 про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення, яке міститься в матеріалах справи.
12.05.2021 відповідач надав відзив на позов, в якому зазначає, що діяв в межах повноважень та згідно норм чинного законодавства. В задоволенні позову просить відмовити.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, виходячи з наступного.
Суд зазначає, що 14.10.2011 позивачу було видано свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю №1076. З 14.10.2011 позивач є самозайнятою особою, яка провадить незалежну професійну діяльність.
З 06.04.2018 по 28.09.2018 позивач був зареєстрований як ФОП та в 2-3 кварталі 2018 року знаходився на спрощеній системі оподаткування, оскільки займався підприємницькою діяльністю. У вересні 2018 року, позивачем було проведено державну реєстрацію припинення ФОП ОСОБА_1 .
З 18.08.2020 позивача було прийнято на роботу на посаду юриста приватного сільськогосподарського підприємства «НОВЕ ЖИТТЯ».
Так, після проведення державної реєстрації припинення ФОП ОСОБА_1 , 01.10.2018 позивача взято на облік платника ЄСВ, як особу яка проводить незалежну професійну діяльність та з цього часу проводилось нарахування позивачу ЄСВ.
На початку березня 2021 року позивачем було отримано вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 04.02.2021 №Ф-398164-52 на суму 17856,23 грн.
Позивач вважаючи дії відповідача щодо нарахування йому ЄСВ протиправними, звернувся до суду з даним позовом.
З приводу спірних правовідносин суд зазначає наступне.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, процедуру нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) страхувальниками, нарахування і сплати фінансових санкцій, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів Державною фіскальною службою України та її територіальними органами, а також порядок, строки подання звіту до фіскальних органів та його форму визначає та встановлює Закон України від 08.07.2010 №2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" (далі – Закон №2464-VI) та Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом від 14.04.2015 №435 із змінами та доповненнями, внесеними наказом Міністерства фінансів України від 11.04.2016 №441 (далі – Порядок).
Форми та строки подання Звіту про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску фізичними особами – підприємцями, у тому числі тими, які обрали спрощену систему оподаткування, та особами, які проводять незалежну професійну діяльність, передбачено розділом ІІІ Порядку №435.
Відповідно п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону №2464 платники єдиного внеску зобов`язані своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Згідно ч. 12 ст. 9 Закону №2464 єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону №2464 платниками єдиного внеску є фізичні особи-підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464 осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, також визначено платниками єдиного внеску.
З 01.01.2017 відповідно до Закону України від 06.12.2016 №1774-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» набрали чинності зміни, зокрема, в порядку нарахування, обчислення єдиного внеску.
Відповідно п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону № 2464, базою нарахування єдиного внеску осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, є сума доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць.
Згідно абз. 2 п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону №2464, у разі якщо такими платниками не отримано дохід у звітному році або окремому місяці звітного року, такі платники зобов`язані визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом №2464. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Відповідно п. 3 ч. 1 ст. 7 Закону №2464, для фізичних осіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування єдиний внесок нараховується на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом, та не менше за розмір мінімального страхового внеску.
Мінімальний страховий внесок – це сума єдиного внеску, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та підлягає сплаті щомісяця, згідно п. 5 ч. 1 ст. 1 Закону.
Максимальна база величини нарахування єдиного внеску – це максимальна сума доходу застрахованої особи на місяць, що дорівнює двадцяти п`яти розмірам прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом, на яку нараховується єдиний внесок, відповідно п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону.
З 01 січня 2018 року Законом України від 03.10.2017 №2148-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» у п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону №2464 для бази нарахування єдиного внеску змінено період (рік на квартал).
Єдиний внесок для платників, зазначених у ст. 4 Закону, встановлюється у розмірі 22 відсотки, визначеної ст. 7 Закону бази нарахування єдиного внеску, відповідно ч. 5 ст. 8 Закону №2464.
Згідно п. 4 ч. 2 ст. 6 Закону №2464 платник єдиного внеску зобов`язаний подавати звітність до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Відповідно до п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону №2464 за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску контролюючий орган застосовує до платника єдиного внеску штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Одночасно на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0.1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу, згідно ч. 1 ст. 25 Закону №2464. Нарахування пені, передбаченої цим законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування), включно, відповідно ч. 13 ст. 25 Закону №2464.
Як раніше зазначалось, ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) перебуває на обліку в ГУ ДПС як фізична особа – підприємець. З 01.07.2018 по 28.09.2018 здійснював діяльність на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності. 28.09.2018 припинено підприємницьку діяльність ОСОБА_1 . З 17.04.2018 встановлено ознаку незалежної професійної діяльності (адвокат). Станом на момент подання позову ОСОБА_1 перебуває на обліку як фізична особа, яка займається незалежною професійною діяльністю.
Відповідно п. 65.2 ст. 65 Податкового кодексу України, облік самозайнятих осіб здійснюється шляхом внесення до Державного реєстру фізичних осіб - платників податків (далі - Державний реєстр) записів про державну реєстрацію або припинення підприємницької діяльності, незалежної професійної діяльності, перереєстрацію, постановку на облік, зняття з обліку, внесення змін стосовно самозайнятої особи, а також вчинення інших дій, які передбачені Порядком обліку платників податків, зборів.
Згідно п. 65.3 ст. 65 Податкового кодексу України, для взяття на облік фізичної особи, яка має намір провадити незалежну професійну діяльність, така особа повинна подати заяву та документи особисто (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) або через уповноважену особу до контролюючого органу за місцем постійного проживання.
Процедура взяття на облік платників податків регламентується Порядком обліку платників податків і зборів, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 №1588 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 29.12.2011 №1562/20310 із змінами та доповненнями (далі – Порядок №1588).
Взяттю на облік або реєстрації у контролюючих органах підлягають всі платники податків, згідно п. 1.3 розділу I Порядку №1588.
Суд зазначає, що відповідно пп. 1 п. 6.7 розділу IV Порядку №1588, для взяття на облік фізична особа, яка має намір провадити незалежну професійну діяльність, у строк 10 календарних днів після державної реєстрації (реєстрації) незалежної професійної діяльності у відповідному уповноваженому органі та отримання свідоцтва про реєстрацію чи іншого документа (дозволу, сертифіката тощо), що підтверджує право фізичної особи на провадження незалежної професійної діяльності, зобов`язана подати особисто (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) або через уповноважену особу до контролюючого органу за місцем свого постійного проживання, в тому числі:
- заяву за формою № 5-ОПП (додаток 8);
- копію свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю, якщо заявник є адвокатом, який провадить адвокатську діяльність індивідуально;
Згідно пп. 4 п. 6.7 розділу IV Порядку №1588, якщо фізична особа зареєстрована як підприємець, та при цьому така особа провадить незалежну професійну діяльність, така фізична особа обліковується у контролюючих органах як фізична особа - підприємець з ознакою провадження незалежної професійної діяльності.
Форми та строки подання Звіту про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску фізичними особами – підприємцями, у тому числі тими які обрали спрощену систему оподаткування, та особам які проводять незалежну професійну діяльність, передбачено розділом ІІІ Порядку №435.
Фізичні особи - підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, формують та подають до органів доходів і зборів Звіт самі за себе один раз на рік до 10 лютого року, що настає за звітним періодом.
Звітним періодом є календарний рік.
Відповідно п. 2 розділу ІІІ Порядку №435 звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску подається за формою № Д5 згідно з додатком 5 до цього Порядку із зазначенням типу форми "початкова".
Особи, які провадять незалежну професійну діяльність, формують та подають самі за себе до органів доходів і зборів Звіт один раз на рік до 01 травня року, що настає за звітним періодом.
Звітним періодом для них є календарний рік.
Звіт подається за формою №Д5 із зазначенням типу форми «початкова», відповідно п. 4 розділу ІІІ Порядку №435.
Відповідно до п. 16 розділу IV Порядку №435 Особи, які провадять незалежну професійну діяльність, отримують дохід від цієї діяльності, та одночасно є фізичними особами – підприємцями, крім осіб зазначених у п. 3 розділу ІІІ цього Порядку, формують та подають до органів доходів і зборів окремі звіти відповідно до виду діяльності та обраної системи оподаткування.
03.10.2018 позивачем подано до податкового органу звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску типу «ліквідаційна» за квітень-вересень 2018 року, у якому позивачем самостійно визначено розмір єдиного внеску у загальному розмірі 4914,36 гривень. 18.07.2018 ОСОБА_1 сплачено суму єдиного внеску у розмірі 2457,18 гривень за ІІ квартал 2018 року.
18.04.2019 позивачем подано до податкового органу звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску як особа, яка провадить незалежну професійну діяльність за період жовтень-грудень 2018 року, у якому позивачем самостійно визначено розмір єдиного внеску у загальному розмірі 2457, 18 гривень.
Відповідачем зазначено, що 04.08.2020 позивачем подано до контролюючого органу звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску як особою, яка провадить незалежну професійну діяльність за період жовтень-грудень 2018 року, у якому позивачем самостійно визначено розмір єдиного внеску у загальному розмірі 2457,15 гривень.
04.08.2020 ОСОБА_1 подано до контролюючого органу звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску як особою, яка провадить незалежну професійну діяльність за 2019 рік, у якому Позивачем самостійно визначено розмір єдиного внеску у загальному розмірі 11016,72 гривень.
За 2019 рік ОСОБА_1 сплачено суми єдиного внеску у загальному розмірі 12181,54 гривень, а саме: 04.01.2019 у розмірі 4914,36 грн, 12.03.2019 у розмірі 2457,18 грн, 12.04.2019 у розмірі 4810 гривень.
Крім того, 04.08.2020 позивачем подано до податкового органу звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску як особою, яка провадить незалежну професійну діяльність за період січень-липень 2020 року, у якому позивачем самостійно визначено розмір єдиного внеску у загальному розмірі 7273,42 гривень.
29.01.2021 ОСОБА_1 подано до контролюючого органу звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску як особою, яка провадить незалежну професійну діяльність за січень-серпень 2020 року, у якому позивачем самостійно визначено розмір єдиного внеску у загальному розмірі 8312, 46 гривень.
Роздруківки даних звітів додані до відзиву на позов та міститься в матеріалах справи.
Сплата позивачем самостійно визначених сум єдиного внеску на підставі поданих звітів за 2020 рік не здійснювалася.
Станом на 31.01.2021 відповідно до інтегрованої картки платника єдиного внеску ОСОБА_1 має заборгованість в розмірі 17856,23 грн, у зв`язку з чим відповідачем було сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) з єдиного соціального внеску від 04.02.2021 №Ф-398164-52 у розмірі 17856,23 гривень.
Керуючись «Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», затвердженою Наказом Міністерства фінансів України №449 від 20.04.2015, а саме: розділом IV «Порядок стягнення заборгованості з платників»: до платників, які не виконали визначені Законом обов`язки щодо нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску, застосовуються заходи впливу та стягнення. У разі виявлення фіскальним органом своєчасно не нарахованих та/або несплачених платником сум єдиного внеску такий фіскальний орган обчислює суми єдиного внеску, що зазначаються у вимозі про сплату боргу (недоїмки). Фіскальні органи надсилають (вручають) платникам вимогу про сплату боргу (недоїмки) в таких випадках: якщо дані документальних перевірок свідчать про донарахування сум єдиного внеску фіскальними органами; якщо платник на кінець календарного місяця має недоїмку зі сплати єдиного внеску; якщо платник має на кінець календарного місяця борги зі сплати фінансових санкцій.
Вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі даних інформаційної системи фіскального органу платника на суму боргу, що перевищує 10 гривень.
Як вбачається зі звітів поданих позивачем із самостійно зазначеними сумами єдиного внеску, які підлягають сплаті, вказані суми стосуються періоду з жовтня 2018 року по серпень 2020 року, тобто після державної реєстрації припинення фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 та до прийняття позивача на посаду юриста приватного сільськогосподарського підприємства «НОВЕ ЖИТТЯ».
Отже, оскільки позивач в даний період не сплачував єдиний внесок як фізична особа - підприємець та єдиний соціальний внесок за нього не сплачувався роботодавцем, та згідно вимог п.п. 65.2, 65.3 ст. 65 Податкового кодексу України, п. 6.7 розділу IV Порядку №1588 та розділу ІІІ Порядку №435 позивач повинен бути зареєстрованим як самозайнята особа, подавати звіти про суми нарахованого єдиного внеску, суд приходить до висновку про відсутність факту подвійної сплати єдиного внеску позивачем в даний період.
Враховуючи вищевикладене, та те, що позивачем самостійно було подано звіти про суми нарахованого єдиного внеску за період з жовтня 2018 по серпень 2020 року, в даних правовідносинах не підлягає застосуванню правовий висновок викладений у Постанові Верховного Суду від 04.12.2019 у справі №520/3939/19, а отже, відповідачем правомірно нараховано суму відповідного єдиного внеску у спірній вимозі.
Таким чином, суд приходить до висновку про відмову в задоволені позовних вимог ОСОБА_1 .
Керуючись ст.ст. 19, 241-247, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, ЄДРПОУ 43983495) про визнання дій протиправними та скасування вимоги - відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Панов М.М.