
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 червня 2021 р. № 520/8162/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Панова М.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради щодо відмови ОСОБА_1 нарахування пільг по оплаті за житлово-комунальні послуги з 01.01.2021; зобов`язати Управління соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради забезпечити виконання прав позивача як учасника бойових дій шляхом відновлення нарахування пільг з оплати житлово-комунальних послуг відповідно до Законів України та відновити виплату пільг у грошовій готівковій формі з 01.01.2021.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржувані дії відповідача є протиправними та таким, що порушують права позивача.
Ухвалою суду від 14.05.2021 відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення, яке міститься в матеріалах справи.
Представником відповідача до суду надано відзив на позов, в якому зазначено, що дії відповідача є правомірними, та відповідають вимогам чинного законодавства. В задоволенні адміністративного позову просить відмовити.
Оцінивши повідомлені сторонами обставини, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є учасником бойових дій, що підтверджується копією посвідчення виданого 21.09.2006 та має право на пільги згідно Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
З серпня 2006 року позивач постійно проживає в Україні, що підтверджується копією посвідки на постійне проживання НОМЕР_1 .
З 2007 року до 01.04.2020 позивач перебував на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги за місцем реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 .
З 27.05.2020 позивча перебував на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги за місцем фактичного проживання за адресою: АДРЕСА_2 та отримував пільги на оплату житлово-комунальних послуг, у грошовій формі згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 року №373.
15.02.2021 позивач зробив запит в Управління соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради щодо причин призупинення йому надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі.
Управління соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради повідомило позивача листом №06-1461 від 15.02.2021, що через те, що позивач не є громадянином України, з 01.01.2021 інформація про нього була виключена з ЄДАРП, відповідно автоматичний розрахунок суми пільги на оплату житлово-комунальних послуг призупинено.
27 березня 2021 року позивач звернувся до відповідача з заявою в якій просив забезпечити виконання його прав як учасника бойових дій, відповідно до Закону України від 22.10.1993 №3551-ХІІ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» шляхом відновлення нарахування пільг з оплати житлово-комунальних послуг та здійснити виплату пільг у грошовій готівковій формі з 01.01.2021.
Відповідач листом від 05.04.2021 №06-3042 повідомив позивача що за рішенням комісії з розгляду питань при призначенні соціальної допомоги та надання пільг адміністрації Московського району Харківської міської ради від 01.07.2020 інформація про ОСОБА_1 була внесена в ЄДАРП з 01.04.2020 за категорією «учасник бойових дій» за місцем фактичного проживання за адресою: АДРЕСА_2 . Але на підставі роз`яснень, викладених в листі Міністерства соціальної політики України від 02.12.2020, за рішенням комісії з розгляду питань при призначенні соціальної допомоги та надання пільг адміністрації Московського району Харківської міської ради від 13.01.2021 було прийнято рішення про зняття родини позивача з обліку ЄДАРП за місцем фактичного проживання та припинення позивачу нарахування пільг по оплаті за житлово-комунальні послуги з 01.01.2021.
Позивач вважаючи протиправними дії Управління соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради звернувся до суду з даним позовом.
Суд зазначає, що правовий статус ветеранів війни, створення належних умов для їх життєзабезпечення, формування в суспільстві шанобливого ставлення до них врегульовані Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" №3551-ХІІ від 22.10.1993.
Частиною 1 статті 1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" визначено, що Закон спрямований на захист ветеранів війни шляхом: створення належних умов для підтримання здоров`я й активного довголіття; організації соціального та інших видів обслуговування, зміцнення матеріально-технічної бази створених для цієї мети закладів і служб та підготовки відповідних спеціалістів; виконання цільових програм соціального і правового захисту ветеранів війни; надання пільг, переваг та соціальних гарантій у процесі трудової діяльності відповідно до професійної підготовки і з урахуванням стану здоров`я.
Відповідно до частини 1 статті 2 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" права та пільги для ветеранів війни і членів їх сімей, встановлені раніше законодавством України і законодавством колишнього Союзу РСР, не можуть бути скасовані без їх рівноцінної заміни.
Згідно статті 4 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав. До ветеранів війни належать: учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни.
Судом встановлено, що позивач має статус учасника бойових дій.
Отже, на позивача поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Відповідно п.п. 4, 5 ч. 1 ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" визначені пільги учасникам війни:
- 75-процентна знижка плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 кв. метр загальної площі житла на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім`ю);
- 75-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання.
Згідно ст. 19 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" громадяни інших держав, що перебували в складі колишнього Союзу РСР, які є ветеранами війни, користуються всіма пільгами і перевагами, передбаченими цим Законом, у разі переїзду на постійне місце проживання в Україну.
Відповідно ч. 1 ст. 3 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства", іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов`язки, як і громадяни України, за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України.
Так, твердження Управління соціального захисту населення адміністрації Московського району що «Автоматичний розрахунок суми пільги на оплату житлово-комунальних послуг проводиться структурнім підрозділом з питань соціального захисту населення на підставі даних ЄДАРП», не відповідає дійсності. Таке формулювання норми в Порядку надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива та скрапленого газу в грошовій формі (затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 року №373) відсутня.
В п.6 Порядку надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі зазначено що структурні підрозділи з питань соціального захисту населення на підставі даних Реєстру та інформації, отриманої відповідно до пункту 5 цього Порядку, розраховують щомісяця до 25 числа суму пільги. Але це міститься в розділі «Розрахунок розміру пільги». Інформація про осіб, які мають право на пільги відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", вноситься до Реєстру диференційовано з урахуванням належності особи, до визначеної підкатегорії. Тобто на підставі інформації з ЄДАРП встановлюється статус пільговика та належність особи до визначеної підкатегорїї.
У розділі «Механізм виплати пільги» посилання на ЄДАРП відсутні. Також відсутні посилання на громадянство пільговика.
У розділі «Виплата пільг у грошовій готівковій формі» у п. 14 зазначено, що виплата пільг у грошовій готівковій формі здійснюється шляхом перерахування структурним підрозділом з питань соціального захисту населення коштів на рахунок пільговика, відкритий в установі уповноваженого банку, або через виплатні об`єкти АТ "Укрпошта". Відсилань на ЄДАРП немає. Також відсутні посилання на громадянство пільговика.
Крім того, пункт 3 Постанови від 29 січня 2003 року №117 «Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, жі мають право на пільги» вимагає забезпечити внесення до Реєстру інформації про: осіб, які мають право на пільга за соціальною ознакою відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". Пункт 1 Положення, про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільга дає визначення що є ЄДАРП. Пункт 2 лише визначає яка Інформація про пільговика вноситься і не ставить умовою внесення пільговика до ЄДАРП наявність паспорта громадянина України.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 22 Конституції України встановлено що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Угодою про взаємне визнання пільг і гарантій для учасників та інваліда Великої Вітчизняної війни, учасників бойових дій на території інших держав, сімей загиблих військовослужбовців, підписаної в Україні 15.04.1994, ратифікованої 26.04.1996 та яка набрала чинності для України з 27.06.1996 у ст. 2 вказано, що учасник бойових дій, незалежно від того, на території держави якої із сторін вони проживають, користуються пільгами і гарантіями, передбаченими національним законодавством сторін і цієї Угодою.
Позивачу надавались пільги на оплату житлово-комунальних послуг в грошовій формі, з моменту застосування постанови Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 року №373.
Згідно з частиною першою статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
Отже, відповідачем не доказано правомірності вчинених ним дій, проте, позивачем належними та допустимими доказами доведена їх протиправність.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Керуючись ст.ст. 263, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Управління соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради (пр-т Тракторобудівників, буд. 144, м. Харків, 61121, ЄДРПОУ 25864181) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради щодо відмови ОСОБА_1 нарахування пільг по оплаті за житлово-комунальні послуги з 01.01.2021.
Зобов`язати Управління соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради (ЄДРПОУ 25864181) відновити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) нарахування пільг з оплати житлово-комунальних послуг відповідно до Законів України та відновити виплату пільг у грошовій готівковій формі з 01.01.2021.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М.Панов