Рішення № 97589922, 10.06.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.06.2021
Номер справи
520/5386/21
Номер документу
97589922
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 червня 2021 р. № 520/5386/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мороко А.С., розглянувши у порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу № 520/5386/21 за позовом керівника Київської окружної прокуратури м. Харкова в інтересах держави в особі Департаменту містобудування та архітектури Харківської обласної державної адміністрації до приватного підприємства "СПЕКТР-СЕРВІС РЕГІОН", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача: Міністерство культури та інформаційної політики України про зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Керівник Київської окружної прокуратури м. Харкова в інтересах держави в особі Департаменту містобудування та архітектури Харківської обласної державної адміністрації звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд зобов`язати приватне підприємство "СПЕКТР-СЕРВІС РЕГІОН" укласти з Департаментом містобудування та архітектури Харківської обласної державної адміністрації охоронний договір на об`єкт культурної спадщини - будинок літ. "А-2" по вул. Свободи, 35 у м. Харкові на умовах і в порядку, визначеними постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2001 № 1768.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що відповідач протиправно з моменту набуття у 2009 році права власності на будівлю по АДРЕСА_1 й дотепер не виконує свого обов`язку з укладення охоронного договору на вказану пам`ятку архітектури з органом охорони культурної спадщини.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 05.04.2021 відкрито спрощене провадження по даній справі та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана відповідачу, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.

27.04.2021 від представника Департаменту містобудування та архітектури Харківської обласної державної адміністрації надійшли пояснення, в яких зазначив, що розпорядженням Харківської обласної державної адміністрації № 33 від 31.01.2008 пам`ятку архітектури місцевого значення "Особняк з огорожею" (охоронні номери 238, 238/1 відповідно) вилучено із списку пам`яток містобудування та архітектури Харківської області; на даний час вказане розпорядження є чинним.

11.05.2021 від представника ПП "СПЕКТР-СЕРВІС РЕГІОН" надійшов відзив на позовну заяву, в якому просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки в спірних правовідносинах відповідач діяв з дотриманням норм чинного законодавства України.

В період з15.04.2021 по 16.04.2021, з 05.05.2021 по 07.05.2021 суддя Мороко А.С. перебувала у відпустці.

Відповідно до частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Згідно зі статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

За адресою: АДРЕСА_1 , розташована нежитлова будівля літ. "А-2".

Вказана нежитлова будівля належала територіальній громаді сіл, селищ, міст області в особі Харківської обласної ради відповідно до дублікату свідоцтва про право власності на нерухоме майно, виданого на підставі розпорядження Харківського міського голови від 15.12.2004 за № 3577.

Будівля перебувала на балансі Обласного комунального виробничо - експлуатаційного підприємства "Держпром".

Відповідно до рішення виконавчого комітету обласної Ради народних депутатів від 30.04.1980 № 334 "Про затвердження додаткового списку будівель та споруд Харківської області кінця XIX — початку XX століть для прийняття під охорону держави як пам`яток архітектури" вищевказаному об`єкту нерухомості та, окремо, огорожі до нього надано статус пам`ятки архітектури місцевого значення (охоронні номери 238 і 239 відповідно).

В подальшому, цей об`єкт було включено до переліку об`єктів, що підлягають приватизації, затвердженого рішенням Харківської обласної ради від 07.08.2008 № 861- V "Про внесення змін до рішення обласної ради від 26.12.2007 № 550- V "Про відчуження об`єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Харківської області".

Приватизація об`єкта здійснена шляхом його викупу орендарем - ПП "МАКАМА".

07.07.2009 за актом приймання передачі будинок за вказаною адресою переданий покупцю, а 10.07.2009 перепроданий ПП "СПЕКТР-СЕРВІС РЕГІОН", у приватній власності якого наразі й перебуває згідно з договором купівлі-продажу від 10.07.2009, посвідченим приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Шудріковим І.О. і зареєстрованим за № 767.

Поряд з цим, зі звернення Міністерства культури та інформаційної політики України на адресу Офісу Генерального прокурора № 8614/27.4 від 14.07.2020 вбачається, зокрема, що органом охорони культурної спадщини Харківської обласної державної адміністрації не здійснюється належний захист об`єкта культурної спадщини, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 . Особняк, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 , не занесений до Державного реєстру нерухомих пам`яток України, проте перебуває на обліку як пам`ятка архітектури місцевого значення відповідно до рішення Харківського обласного виконавчого комітету від 30.04.1980 № 334, і відповідно до ст. 1 Закону України "Про охорону культурної спадщини" визнається пам`яткою місцевого значення, яку взято на державний облік відповідно до законодавства, що діяло до набрання чинності цим Законом, до вирішення питання про включення (не включення) її до Реєстру.

У зв`язку з чим, 16.12.2020 заступник керівника Харківської місцевої прокуратури № 2 звернувся із повідомленням до Департаменту містобудування та архітектури Харківської обласної державної адміністрації, в якому зазначив, що в порушення ст. 23 Закону України "Про охорону культурної спадщини" та Порядку укладення охоронних договорів на пам`ятки культурної спадщини, затвердженого постановою КМУ № 1768 від 28.12.2001, власником будівлі, ТОВ "СПЕКТР-СЕРВІС РЕГІОН" протягом 1 місяця з моменту набуття права власності на будівлю по АДРЕСА_1 не укладено охоронний договір з Департаментом на вказану пам`ятку; враховуючи викладене, запропоновано Департаменту захистити інтереси держави шляхом пред`явлення відповідного позову до ТОВ "СПЕКТР-СЕРВІС РЕГІОН".

Листом № 01-04/3403-2/2942 від 18.12.2020 Департамент містобудування та архітектури Харківської обласної державної адміністрації повідомив Харківську місцеву прокуратуру № 2 про те, що у 2007 році Українським державним науково-дослідним та проектним інститутом "УкрНДІпроектреставрація" (м. Київ) розроблена науково-дослідна робота "Історико-містобудівне обґрунтування визначення історико-культурної цінності будинку по АДРЕСА_1 з огорожею". Вказана робота погоджена 18.12.2007 головою Державної служби з питань національної культурної спадщини Міністерства культури України, яка на той час виступала урядовим органом державного управління щодо реалізації державної політики у сфері охорони культурної спадщини та музейної справи. На підставі цієї роботи, розпорядженням голови Харківської обласної державної адміністрації від 31.01.2008 № 33 пам`ятку архітектури місцевого значення "Особняк з огорожею" (охоронні номери № 238 та 238/1) вилучено із списку пам`яток містобудування та архітектури Харківської області, що додається до рішення виконавчого комітету обласної Ради народних депутатів від 30 квітня 1980 року № 334 "Про затвердження додаткового списку будівель та споруд Харківської області кінця XIX - початку XX століть для прийняття під охорону держави як пам`яток архітектури". Таким чином, будівля за адресою: АДРЕСА_1 з 2008 року на обліку як пам`ятка архітектури не перебуває.

Не погоджуючись із тим, що відповідач протиправно з моменту набуття у 2009 році права власності на будівлю по АДРЕСА_1 й дотепер не виконує свого обов`язку з укладення охоронного договору на вказану пам`ятку архітектури з органом охорони культурної спадщини, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Щодо вирішення справи по суті, суд вказує наступне.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про охорону культурної спадщини" пам`ятка культурної спадщини (далі - пам`ятка) - об`єкт культурної спадщини, який занесено до Державного реєстру нерухомих пам`яток України, або об`єкт культурної спадщини, який взято на державний облік відповідно до законодавства, що діяло до набрання чинності цим Законом, до вирішення питання про включення (невключення) об`єкта культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам`яток України;

Положеннями ч. 1, 2 ст. 24 Закону України "Про охорону культурної спадщини" передбачено, що власник або уповноважений ним орган, користувач зобов`язані утримувати пам`ятку в належному стані, своєчасно провадити ремонт, захищати від пошкодження, руйнування або знищення відповідно до цього Закону та охоронного договору. Використання пам`ятки повинно здійснюватися відповідно до режимів використання, встановлених органами охорони культурної спадщини, у спосіб, що потребує якнайменших змін і доповнень пам`ятки та забезпечує збереження її матеріальної автентичності, просторової композиції, а також елементів обладнання, упорядження, оздоби тощо.

Згідно зі статтею 23 Закону України "Про охорону культурної спадщини" усі власники пам`яток, щойно виявлених об`єктів культурної спадщини чи їх частин або уповноважені ними органи (особи) незалежно від форм власності на ці об`єкти зобов`язані укласти з відповідним органом охорони культурної спадщини охоронний договір. При передачі пам`ятки, щойно виявленого об`єкта культурної спадщини чи її (його) частини у володіння, користування чи управління іншій особі істотною умовою договору про таку передачу є забезпечення особою, якій передається пам`ятка, щойно виявлений об`єкт культурної спадщини чи її (його) частина, збереження пам`ятки, щойно виявленого об`єкта культурної спадщини чи її (його) частини відповідно до вимог цього Закону та умов охоронного договору, укладеного власником або уповноваженим ним органом (особою) з відповідним органом охорони культурної спадщини. Порядок укладання охоронних договорів та їхні типові форми затверджуються Кабінетом Міністрів України. Відсутність охоронного договору не звільняє особу від обов`язків, що випливають із цього Закону.

Так, постановою Кабінету Міністрів України № 1768 від 28 грудня 2001 року затверджено Порядок укладення охоронних договорів на пам`ятки культурної спадщини (далі - Порядок № 1768).

Відповідно до положень пунктів 1-3, 5, 6 Порядку № 1768 передбачено, що охоронний договір встановлює режим використання пам`ятки культурної спадщини (далі - пам`ятка) чи її частини, у тому числі території, на якій вона розташована. Власник пам`ятки чи її частини або уповноважений ним орган (особа) зобов`язаний не пізніше ніж через один місяць з моменту отримання пам`ятки чи її частини у власність або у користування укласти охоронний договір з відповідним органом охорони культурної спадщини. Якщо пам`ятка належить до категорії пам`яток національного значення, охоронний договір підписується органом охорони культурної спадщини, на території якого знаходиться пам`ятка, після погодження його з центральним органом виконавчої влади у сфері охорони культурної спадщини. В охоронному договорі, складеному за зразком згідно з додатком, зазначаються особливості режиму використання пам`ятки, види і терміни виконання реставраційних, консерваційних, ремонтних робіт, робіт з упорядження її території, інших пам`яток охоронних заходів, необхідність яких визначається відповідним органом охорони культурної спадщини. До охоронного договору додаються: 1) акт технічного стану пам`ятки (форма якого затверджується центральним органом виконавчої влади у сфері охорони культурної спадщини) на момент укладення охоронного договору. Для ансамблів (комплексів) складається окремий акт на кожний їх об`єкт. Акт технічного стану поновлюється не рідше ніж раз на 5 років. Якщо стан пам`ятки значно змінився (після проведення ремонтних, реставраційних та інших робіт чи внаслідок дії чинників, що призвели до руйнування або пошкодження), - у п`ятиденний термін після його зміни; 2) опис культурних цінностей і предметів, які належать до пам`ятки, знаходяться на її території чи пов`язані з нею і становлять історичну, наукову, художню цінність, з визначенням місця і умов зберігання та використання; 3) план поверхів пам`яток-будівель і споруд (у масштабі 1:100); 4) план інженерних комунікацій та зовнішніх мереж (за наявності); 5) генеральний план земельної ділянки, на якій розташована пам`ятка (у масштабі 1:50, 1:100, 1:500, 1:1000 або 1:2000); 6) паспорт пам`ятки.

Суд зазначає, що розпорядженням голови Харківської обласної державної адміністрації № 33 від 31.01.2008 "Про внесення змін до списку пам`яток містобудування та архітектури Харківської області" відповідно до Закону України "Про охорону культурної спадщини", посатнови КМУ № 1760 від 27.12.2001, на підставі результатів історико - містобудівного обґрунтування Українського державного науково-дослідного та проектного інституту "УкрНДІпроектреставрація" (м. Київ), погодженого Державною службою з питань національної культурної спадщини, щодо будівлі з огорожею, розташованих в АДРЕСА_1 , з метою впорядкування списку пам`яток містобудування та архітектури Харківської області, що додається до рішення виконавчого комітету обласної Ради народних депутатів від 30.04.1980 № 334 ""Про затвердження додаткового списку будівель та споруд Харківської області кінця XIX - початку XX століть для прийняття під охорону держави як пам`яток архітектури" охоронні номери 238 та 238/1 указаного списку вилучено.

Таким чином, вказаним розпорядженням голови Харківської обласної державної адміністрації, яке є чинним на даний час, пам`ятку архітектури місцевого значення "Особняк з огорожею" (охоронні номери № 238 та 238/1) вилучено із списку пам`яток містобудування та архітектури Харківської області.

При цьому, листом № 01-04/3403-2/2942 від 18.12.2020 Департамент містобудування та архітектури Харківської обласної державної адміністрації повідомляв Харківську місцеву прокуратуру № 2 про розпорядження голови Харківської обласної державної адміністрації від 31.01.2008 № 33.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про відсутність підстав для зобов`язання ПП "СПЕКТР-СЕРВІС РЕГІОН" укласти з Департаментом містобудування та архітектури Харківської обласної державної адміністрації охоронний договір на об`єкт культурної спадщини - будинок літ. "А-2" по АДРЕСА_1 на умовах і в порядку, визначеними постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2001 № 1768.

Згідно частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Отже, позовні вимоги є безпідставними та необґрунтованими, а тому, не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України,

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову керівника Київської окружної прокуратури м. Харкова (місцезнаходження: вул. Сумська, буд. 76,м. Харків,61002) в інтересах держави в особі Департаменту містобудування та архітектури Харківської обласної державної адміністрації (місцезнаходження: вул. Сумська, буд. 76, м. Харків, 61002, ідентифікаційний код - 02498530) до приватного підприємства "СПЕКТР-СЕРВІС РЕГІОН" (місцезнаходження: вул. Свободи, буд. 35, м. Харків, 61002, ідентифікаційний код - 34468886), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача: Міністерство культури та інформаційної політики України (місцезнаходження: вул. Івана Франка, буд. 19, м. Київ, 01601, ідентифікаційний код - 37535703) про зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо справа розглядалась в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя А.С. Мороко