
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Харків
04 червня 2021 року № 520/12809/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Мельникова Р.В.,
за участю секретаря судового засідання - Легостаєвої К.І.,
позивача - ОСОБА_1 ,
представника позивача - Шатіліна Г.П.,
представника відповідача - Гунченка М.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Харківській області, на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України, третя особа: Московський відділ державної виконавчої служби у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про визнання протиправними та скасування вимог,
В С Т А Н О В И В :
Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог просить суд:
- визнати протиправною вимогу №Ф-135686-57, яка була видана 10.03.2020 року Головним управлінням ДПС у Харківській області про стягнення з ОСОБА_1 на користь Головного управління ДПС у Харківській області єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі 6608,50 грн.;
- скасувати вимогу №Ф-135686-57, яка була видана 10.03.2020 року Головним управлінням ДПС у Харківській області;
- визнати протиправною вимогу №Ф-135686-57, яка була видана 06.11.2020 року Головним управлінням ДПС у Харківській області про стягнення з ОСОБА_1 на користь Головного управління ДПС у Харківській області єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі 9725,69 грн.;
- скасувати вимогу №Ф-135686-57, яка була видана 06.11.2020 року Головним управлінням ДПС у Харківській області.
- визнати протиправною вимогу №Ф-135686-57, яка була видана 06.05.2021 року Головним управлінням ДПС у Харківській області про стягнення з ОСОБА_1 на користь Головного управління ДПС у Харківській області єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі 8153,74 грн.;
- скасувати вимогу №Ф-135686-57, яка була видана 06.05.2021 року Головним управлінням ДПС у Харківській області.
В обґрунтування позову з урахуванням збільшення позовних вимог позивачем зазначено, що вимоги про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного соціального внеску №Ф-135686-57 від 10.03.2020 року, №Ф-135686-57 від 06.11.2020 року та №Ф-135686-57 від 06.05.2021 року є протиправними та такими, що підлягають скасуванню. Так, позивачем вказано, що контролюючим органом було допущено помилковості зарахування проведених позивачем сплат єдиного внеску, що зумовили виникнення заборгованості по сплаті зазначеного платежу. Також, позивачем вказано, що нарахування штрафних санкцій та боргу відбулось протиправно.
Ухвалою суду від 13.10.2020 року прийнято адміністративний позов до розгляду, відкрито спрощене провадження у справі за вищевказаним позовом.
Представником відповідача через канцелярію суду подано відзив на позов, в якому вказано, що відповідач проти заявленого позову заперечує. При цьому, представником відповідача вказано, що відповідно до інтегрованої картки платника ФО-П ОСОБА_1 інформаційної системи органу доходів і зборів «Податковий блок» по єдиному внеску фізичним особам - підприємцям, які обрали спрощену систему оподаткування у період 2014-2019 років за позивачем рахувалась заборгованість по єдиному внеску. Водночас, вказано, що з 2014 року порушувався термін сплати єдиного внеску. Так, представником відповідача вказано, що за несвоєчасну сплату єдиного внеску за період з 11.02.2014 по 20.03.2019 року ГУ ДПС області було сформовано рішення №0029595706 від 22.03.2020 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені, яке було отримано позивачем. У зв`язку з наявністю станом на 29.02.2020 року заборгованості у сумі 11076,56 грн., відповідачем було в автоматичному режимі сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) по єдиному внеску від 10.03.2020 року №Ф-135686-57 на загальну суму 11076,56 грн. Отже, представником відповідача вказано, що недоїмка виникла за рахунок застосування до позивача штрафних санкцій та пені відповідно до рішення від 22.03.2019 № 0029595706 по строку 11.01.2020 року. Також, представником відповідача було подано до суду та відзив на заяву про збільшення позовних вимог, в якому повідомлено, що у зв`язку з тим, що сума боргу зменшилась за рахунок сплати позивачем єдиного внеску у сумі 3300,00 грн. контролюючим органом в автоматичному режимі було сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) по єдиному соціальному внеску від 06.05.2021 року №Ф-135686-57 на суму 8153,74 грн., що відповідає абз. 2 п.3 ст.VI Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України №449 від 20.04.2015 року.
Ухвалою суду від 30.11.2020 року ухвалено прийняти до розгляду заяву позивача про збільшення розміру позовних вимог по справі №520/12809/2020; подальший розгляд справи здійснювати з урахуванням заяви позивача про збільшення розміру позовних вимог, поданої до суду 25.11.2020 року.
Ухвалою суду від 11.03.2021 року ухвалено, зокрема, розгляд справи №520/12809/2020 здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
Представник позивача та позивач в судове засідання прибули, позовні вимоги підтримали та просили суд задовольнити позов.
Представник відповідача в судове засідання прибув, проти заявленого позову заперечував.
Представник третьої особи в судове засідання не прибув, про дату, час та місце слухання справи повідомлений належним чином.
ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , 10.06.2011 року був зареєстрований як фізична особа – підприємець.
У позовній заяві позивачем вказано, що у вересні 2020 року з матеріалів виконавчого провадження №62671475 йому стало відомо про зобов`язання зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування в розмірі 6608,50 грн. Зазначене виконавче провадження було відкрито на підставі вимоги №Ф-135686-57, яка була видана 10.03.2020 року Головним управлінням ДПС у Харківській області.
З наявної в матеріалах справи копії зазначеної вимоги встановлено, що згідно із ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" та на підставі даних інформаційної системи органів доходів і зборів позивача повідомлено про необхідність сплати недоїмки у розмірі 6608,50 грн. (недоїмка - 2546,12 грн.; штраф – 4739,44 грн.; пеня – 3582,94 грн.).
Також, позивачем вказано, що 17.11.2020 року ним було отримано вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 06.11.2020 року №Ф-135686-57.
З наявної в матеріалах справи копії зазначеної вимоги встановлено, що згідно із ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" та на підставі даних інформаційної системи органів доходів і зборів позивача повідомлено про необхідність сплати недоїмки у розмірі 9725,68 грн. (недоїмка 9049,48 грн., штраф – 0,00 грн., пеня – 676,20 грн.).
Вважаючи вказані вимоги щодо нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Після звернення позивача до суду з даним позовом та в рамках розгляду даної справи судом встановлено, що 18.05.2021 року позивачем було отримано ще одну вимогу від відповідача, яка видана 06.05.2021 за № Ф - 135686-57 про стягнення з нього на користь Головного управління ДПС у Харківській області єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі 8153,74 грн.
Так, позивачем під час розгляду справи вказано, що перша вимога від 10.03.2020 має порядковий номер № Ф-135686-57 сума по вимозі 6608,50 грн., друга вимога видана 06.11.2020 за номером № Ф-135686-57 сума по ній 9725,68 грн., і остання вимога від 06.05.2021 теж має такий же номер № Ф-135686-57 сума змінилась 8153,74 грн. Отже, остання вимога від 06.05.2021 ґрунтується на попередній вимозі від 06.11.2020, а та в свою чергу від першої, яка була видана 10.03.2020.
Таким чином, зазначені вимоги є взаємопов`язаними.
Отже, з приводу заявлених позовних вимог суд зазначає наступне.
Згідно із пп.16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим кодексом та законами з питань митної справи.
Суд зазначає, що відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Згідно з вимогами п. 3 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" застрахована особа - це фізична особа, яка відповідно до законодавства підлягає загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачується чи сплачувався у встановленому законом порядку єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Як передбачено положеннями п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.
Відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" платник єдиного внеску зобов`язаний, серед іншого, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; подавати звітність та сплачувати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Положеннями п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" передбачено, що платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Згідно з ч.ч. 2, 3 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок. Обчислення єдиного внеску органами доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до органів доходів і зборів, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.
Відповідно до ч. 8 вказаної статті платники єдиного внеску, зазначені у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
Як передбачено п. 6 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, є недоїмкою.
Згідно з ч. 5 ст. 8 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" єдиний внесок для платників, зазначених у ст. 4 цього Закону, встановлюється у розмірі 22 відсотки до визначеної ст. 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску.
Приписами ч.1 ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" визначено, що рішення, прийняті органами доходів і зборів та органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов`язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами. Положення цієї статті поширюються лише на тих платників, які відповідно до цього Закону зобов`язані нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Згідно із положеннями ч.3 ст.5 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Відповідно до ч.4 ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом. Платник єдиного внеску зобов`язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею. У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом доходів і зборів шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку.
Як передбачено положеннями п. 1 розділу VI Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, яку затверджено наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449, (далі – Інструкція №449) до платників, які не виконали визначені Законом обов`язки щодо нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску, застосовуються заходи впливу та стягнення.
Відповідно до п. 2 розділу VI Інструкції № 449 у разі виявлення органом доходів і зборів своєчасно не нарахованих та/або не сплачених платником сум єдиного внеску такий орган доходів і зборів обчислює суми єдиного внеску, що зазначаються у вимозі про сплату боргу (недоїмки), та застосовує до такого платника штрафні санкції в порядку і розмірах, визначених розділом VІІ цієї Інструкції. Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена в строки, встановлені Законом, обчислена органами доходів і зборів у випадках, передбачених Законом, є недоїмкою. Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Як передбачено положеннями п. 4 розділу VI Інструкції № 449, вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі актів документальних перевірок, звітів платника про нарахування єдиного внеску та облікових даних з інформаційної системи органу доходів і зборів за формою згідно з додатком 6 до цієї Інструкції (для платника - юридичної особи) або за формою згідно з додатком 7 до цієї Інструкції (для платника - фізичної особи).
Під час судового розгляду справи зі змісту наданого представником відповідача відзиву на позов встановлено, що згідно реєстраційних даних автоматизованої інформаційної системи “Податковий блок” фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) з 01.01.2012 року зареєстрований як фізична особа-підприємець, та перебуває на обліку в Київському управлінні ГУ ДПС області. З 01.01.2012 року по теперішній час перебуває на спрощеній системі оподаткування обліку та звітності (3 група, ставка 5 %) (КВЕД – 62.01 - комп`ютерне програмування).
Також, представником відповідача вказано, що 10.02.2014 рок позивачем було подано до контролюючого органу звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб за 2014 рік з таблицею № 2 (додаток 5) «Нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування фізичними особами - підприємцями, які перебувають на спрощеній системі оподаткування».
Водночас, представником відповідача вказано, що згідно облікових даних з інформаційної системи органу доходів і зборів, станом на 01.01.2014 р. у позивача рахувалась переплата у сумі 806,93 грн., далі 20.01.2014 року здійснено нарахування єдиного внеску за IV квартал 2013 року платникам, які знаходяться на спрощеній системі оподаткування у сумі 1218,67 грн. (термін сплати 20.01.2014 року), сплачено 425,00 грн., переплата станом на 10.02.2014 року становить 13,26 грн. Позивачем 10.02.2014 року було самостійно нараховано єдиний внесок у сумі 4800,76 грн. (термін сплати 10.02.2014 року) та в подальшому порушено терміни сплати єдиного внеску.
Так, представником відповідача вказано, що за несвоєчасну сплату єдиного внеску контролюючим органом було сформовано рішення № 0029595706 від 22.03.2019 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, загальна сума штрафної санкції та пені складала - 9762,57 грн. за період з 11.02.2014 по 20.03.2019 року.
Зазначене рішення з розрахунком було направлено рекомендованою поштою з повідомленням на адресу позивача та отримано останнім 03.04.2019 року.
Отже, як повідомлено суду представником відповідача станом на 29.02.2020 року згідно інтегрованої картки платника фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) рахується заборгованість у сумі 11076,56 грн. (основний платіж - 2754,18 грн., штрафна санкція - 4739,44 грн., пеня - 3582,94 грн.). Зазначена недоїмка виникла за рахунок застосування до позивача штрафних санкцій та пені відповідно до рішення від 22.03.2019 № 0029595706 по строку 11.01.2020 року.
У зв`язку з наявністю у позивача заборгованості Головним управлінням ДПС у Харківській області у автоматичному режимі була сформована вимога про сплату боргу (недоїмки) по єдиному соціальному внеску від 10.03.2020 № Ф-135686-57 на загальну суму 6608,50 грн.
Відтак, матеріали справи містять копію наданої разом із відзивом на позов вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 10.03.2020 № Ф-135686-57, відповідно до якої згідно із ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" та на підставі даних інформаційної системи органів доходів і зборів позивача повідомлено про необхідність сплати недоїмки у розмірі 6608,50 грн.
Таким чином, як встановлено судом зі змісту наданих представником відповідача пояснень нарахування єдиного внеску контролюючим органом позивачу відбулось у зв`язку з обставинами наявності у позивача недоїмки та попереднім нарахуванням штрафу та пені.
В той же час, під час розгляду справи було встановлено, що позивача було знято з реєстрації 06.11.2013 року та зареєстровано за новою адресою 21.11.2013 року відповідно до паспортних даних останнього.
При цьому, сума у розмірі 4800,76 грн. була двічі нарахована через зміну позивачем місця реєстрації наприкінці 2013 року.
Матеріали справи свідчать, що сплата єдиного соціального внеску було здійснена позивачем, що підтверджується листом відповідача від 30.05.2017 року №4781/Н/20-38-13-01-23, відповідно до змісту якого станом на 31.12.2013 року в інтегрованій картці позивача як платника податку обліковувалось позитивне сальдо на кінець року в сумі 806,93 грн.
Позивачем вказано та підтверджено наявною в матеріалах справи обліковою карткою платника податків 20.01.2014 року, що позивачем було сплачено єдиний соціальний внесок у сумі 425,00 грн., що з урахуванням наявної переплати у загальному складає 1231,90 грн. та після списання 1218,67 грн. сума позитивного залишку склала 13,26 грн.
Зі змісту наданої позивачем до суду відповіді на відзив встановлено, що контролюючим органом було знято заборгованість у зв`язку з подвійним нарахуванням сплати єдиного соціального внеску через зміну місця проживання, а саме 03.04.2015 року в сумі 2388,06 грн., 21.04.2020 року у сумі 2388,06 грн., проте штраф та пеню знято не було.
Також, під час розгляду справи зі змісту повідомлених позивачем обставин судом встановлено, що вимога про сплату боргу (недоїмки) №Ф-135686-57, яка була видана 06.11.2020 року Головним управлінням ДПС у Харківській області про стягнення з ОСОБА_1 на користь Головного управління ДПС у Харківській області єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі 9725,69 грн., є фактичним наслідком вимоги про сплату боргу (недоїмки) №Ф-135686-57 від 10.03.2020 року.
Крім того, в рамках розгляду справи встановлено, що вимога про сплату боргу (недоїмки) №Ф-135686-57, яка була видана 06.05.2021 року Головним управлінням ДПС у Харківській області про стягнення з ОСОБА_1 на користь Головного управління ДПС у Харківській області єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі 8153,74 грн., є фактичним наслідком попередніх вимог про сплату боргу (недоїмки).
У заяві про збільшення позовних вимог позивачем вказано, що відповідачем було допущено помилки під час зарахування єдиного внеску, що підтверджується наступними даними, а саме: відповідно до Інформації з єдиного кабінету платників, а саме Таблиці 2 нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування фізичними особами - підприємцями, які обрали спрощену систему оподаткування за 2013 рік зазначено що позивачем було нарахована сума єдиного внеску у сумі 4800,76 грн. за 2013 рік; відповідно до Інформації з єдиного кабінету платників, а саме Таблиці 2 нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування фізичними особами - підприємцями, які обрали спрощену систему оподаткування за 2014 рік зазначено що позивачем було нарахована сума єдиного внеску у сумі 5071,8 грн. за 2014 рік.
Як вказано позивачем, відомості з єдиного кабінету платника податків свідчать на користь того, що кожен місяць позивачем було нараховано внеску 422,65 грн.
Зі змісту наданого до суду представником відповідача відзиву на позов встановлено доводи останнього стосовно того, що 10.02.2014 року позивачем до контролюючого органу було подано звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб (звітний період 2013 рік) з таблицею №2 (додаток 5) «Нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування фізичними особами-підприємцями, які перебувають на спрощеній системі оподаткування», згідно якого позивачем самостійно нараховано єдиний внесок у сумі 4800,76 грн. термін сплати 10.02.2014 року.
Відповідно до поданого звіту про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2013 рік (додаток 5 таблиці 2) в ІКП за кодом 71040000 позивачу, 10.02.2014 року було проведені нарахування єдиного внеску у сумі 4800,76 грн. за січень – грудень 2013 року, а були проведені нарахування тільки за січень – червень 2013 року.
Зі змісту наданого до суду відзиву на позов судом встановлено доводи відповідача стосовно того, що 03.04.2015 року було проведено аналіз інтегрованої картки позивача як платника податків по єдиному внеску та приведено у відповідність в частині зменшення нарахувань, в сумі 2388,06 грн. (подвійні нарахування за липень – грудень 2013 року).
Також, представником відповідача вказано, що у зв`язку з некоректною роботою інформаційної системи «Податковий блок» в інтегрованій картці позивача за кодом 71040000 21.04.2020 року відбулось помилкове подвійне зменшення нарахувань у сумі 2388,06 грн. (липень – грудень 2013 року, які вже було зменшено 03.04.2015 року)
Відтак, представником відповідача вказано, що з огляду на зазначене, контролюючим органом 02.04.2021 року проведено корегування та приведено у відповідність ІКП за кодом 71040000 фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , в частині збільшення нарахувань у сумі 2388,06 грн., які було помилково зменшено 21.04.2020 року.
Додатково представником відповідача повідомлено суду про те, що згідно облікових даних з інформаційної системи органу доходів і зборів, станом на 01.01.2014 року у позивача рахувалась переплата у сумі 806,93 грн., далі 20.01.2014 року здійснено нарахування єдиного внеску за ІV квартал 2013 року платникам, які знаходяться на спрощеній системі оподаткування у сумі 1218,67 грн. термін сплати 20.01.2014 року, сплачено 425,00 грн., переплата станом на 10.02.2014 року становить 13,26 грн., а повинна була становити 2388,06 грн. (4800,76 грн. – 1194,03 грн. – 1218,67 грн.) авансових платежів, а як вбачається в інтегрованій картці платника переплата становить лише 13,26 грн., звідки і пішла недоїмка.
Отже, суд, надаючи оцінку заявленим позовним вимогам та запереченням проти них, зазначає, що під час розгляду справи встановлено, що недоїмка зі сплати єдиного соціального внеску виникла внаслідок проведення помилкових нарахувань за період січень – червень 2013 року, некоректної роботи інформаційної системи «Податковий блок», що призвело до помилкового подвійного зменшення нарахувань у сумі 2388,06 грн. за липень – грудень 2013 року.
Відтак, з огляду на зазначене та не спростування представником контролюючого органу обставин своєчасної сплати позивачем сум єдиного внеску за період 2013 - 2014 років, що свідчить про протиправність нарахування сум штрафу та пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску за вказаний період, суд приходить до висновку, що винесення оскаржуваних у даній справі вимог про сплату боргу (недоїмки) №Ф-135686-57, яка була видана 10.03.2020 року, про стягнення єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі 6608,50 грн., №Ф-135686-57, яка була видана 06.11.2020 року, про стягнення єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі 9725,69 грн., №Ф-135686-57, яка була видана 06.05.2021 року, про стягнення області єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі 8153,74 грн. є протиправним, у зв`язку з чим останні підлягають визнанню протиправними та скасуванню.
Крім того, з огляду на обставини того, що в рамках даної справи судом встановлено, що позивачем не було допущено порушень в частині своєчасності сплати єдиного внеску, а в основу спірних вимог, зокрема, було покладено і суми штрафу та пені, визначені у рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 22.03.2019 року №0029595706, та враховуючи приписи ч.2 ст.9 КАС України, суд приходить до висновку про наявність підстав для виходу за межі позовних вимог та скасування зазначеного рішення.
Водночас, враховуючи обставини справи та повідомлені суду представником відповідача доводи стосовно здійснення помилкових коригувань у обліковій картці позивача платника податків, суд приходить до висновку, що належним способом захисту порушених прав останнього є зобов`язання Головного управління ДПС у Харківській області, на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України, привести у відповідність інтегровану картку платника Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 з урахуванням висновків суду у даній справі.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частин 1 та 3 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
З урахуванням встановлених обставин, суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 .
Керуючись ст.ст. 243-246, 250, 255, 257-262, 295, 297 КАС України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління ДПС у Харківській області, на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057), третя особа: Московський відділ державної виконавчої служби у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) (площа Повстання, буд. 7/8, м. Харків, 61001) про визнання протиправними та скасування вимог - задовольнити частково.
Визнати протиправною та скасувати вимогу №Ф-135686-57, яка була видана 10.03.2020 року Головним управлінням ДПС у Харківській області про стягнення з ОСОБА_1 на користь Головного управління ДПС у Харківській області єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі 6608,50 грн.
Визнати протиправною та скасувати вимогу №Ф-135686-57, яка була видана 06.11.2020 року Головним управлінням ДПС у Харківській області про стягнення з ОСОБА_1 на користь Головного управління ДПС у Харківській області єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі 9725,69 грн.
Визнати протиправною та скасувати вимогу №Ф-135686-57, яка була видана 06.05.2021 року Головним управлінням ДПС у Харківській області про стягнення з ОСОБА_1 на користь Головного управління ДПС у Харківській області єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі 8153,74 грн.
Визнати протиправним та скасувати рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 22.03.2019 року №0029595706.
Зобов`язати Головне управління ДПС у Харківській області, на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України, привести у відповідність інтегровану картку платника Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з урахуванням висновків суду у даній справі.
Стягнути на користь Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) сплачену суму судового збору у розмірі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головне управління ДПС у Харківській області, на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України, (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ ВП - 43983495).
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст рішення виготовлено 09 червня 2021 року.
Суддя Мельников Р.В.