
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 травня 2021 року Справа №520/2479/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Ніколаєвої О.В.,
за участю секретаря судового засідання - Жука С.В.,
позивача - ОСОБА_1 ,
представника позивача - Бондаренко Н.В.,
представника відповідача - Аліксейчика М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Богодухівської міської ради Богодухівського району Харківської області про зобов`язання вчинити певні дії та стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі по тексту – позивач, ОСОБА_2 ) 17.02.2021 звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Богодухівської міської ради Богодухівського району Харківської області (далі по тексту – відповідач), в якому, з урахуванням уточнень позовних вимог від 14.04.2021, просить:
- зобов`язати Богодухівську міську раду Богодухівського району Харківської області внести запис у трудову книжку ОСОБА_1 про звільнення з 13.12.2020 з виборної посади секретаря Олександрівської сільської ради Богодухівського району Харківської області на підставі підпункту 4 пункту 2 розділу II «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад» та частини першої статті 50 Закону України "Про місцеве самоврядування в України";
- стягнути з Богодухівської міської ради Богодухівського району Харківської області на користь ОСОБА_1 середній заробіток секретаря Олександрівської сільської ради з розрахунку 10 885,00 грн. за місяць за весь час затримки розрахунку при звільненні по день фактичного розрахунку, вимушений прогул за час затримки видачі трудової книжки;
- зобов`язати Богодухівську міську раду Богодухівського району Харківської області виплатити ОСОБА_1 середню заробітну плату, яку вона отримувала на посаді секретаря Олександрійської сільської ради Богодухівського району Харківської області із розрахунку 10 885,00 грн. щомісяця до її працевлаштування, відповідно до положень статті 33 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», статті 118 КЗпП України.
В обґрунтування позову позивачем зазначено, що після припинення її повноважень, як секретаря Олександрівської сільської ради Богодухівського району Харківської області, їй новообраною Богодухівською міської радою мала бути видана трудова книжка з відповідним записом про звільнення, проте, незважаючи на її численні прохання, уповноваженими особами відповідача цього зроблено не було.
Згідно з витягом з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу передано на розгляд судді Ніколаєвій О.В.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 22.02.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи у адміністративній справі №520/2479/21.
Цією ж ухвалою відповідачу надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву – протягом 15 днів з дня вручення копії ухвали про відкриття провадження у справі. Водночас, витребувано у Богодухівської міської ради Богодухівського району Харківської області належним чином засвідчену копію особової справи ОСОБА_1 .
Відповідачем 17.03.2021 до суду надано відзив на позовну заяву, згідно з яким останній просить відмовити у задоволенні позовних вимог повністю з тих підстав, що станом на день проведення першої сесії новообраної ради права правонаступника щодо сільських, селищних рад, які увійшли до складу утвореної територіальної громади у останнього були відсутні, відтак оформлення розпорядчих документів щодо звільнення з посад зазначених виборних осіб, на думку мвідповідача, повинно відбуватися у сільській, селищній раді, в якій вони працювали на відповідних посадах.
У період з 29.03.2021 по 02.04.2021, 05.04.2021 та з 06.05.2021 по 16.05.2021, 28.05.2021, 10.06.2021 суддя перебувала у відпустці.
Розглянувши надані сторонами документи, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Харківський окружний адміністративний суд встановив наступне.
Позивач 11.11.2015 набула повноважень секретаря Олександрівської сільської ради Богодухівського району Харківської області, що підтверджується копією трудової книжки позивача серії НОМЕР_1 (запис №3).
Богодухівською міськоюї радою Богодухівського району Харківської області VIII скликання 03.12.2020 була проведена перша сесія, на якій прийнята присяга Богодухівським міським головою та більш як 2/3 депутатів Богодухівської міської ради Богодухівського району Харківської області VIII скликання.
Згідно з рішенням Богодухівської міської ради Богодухівського району Харківської області від 23.12.2020 №23-VІІІ розпочато процедуру реорганізації Олександрівської сільської ради шляхом приєднання до Богодухівської міської ради.
Головою комісії з реорганізації призначений Богодухівський міський голова. Виконання обов`язку із прийняття від Селищної ради документів покладений на керуючого справами виконавчого комітету Богодухівської міської ради.
У судових засіданнях позивач зазначала, що її повноваження, як секретаря Олександрівської сільської ради Богодухівського району закінчилися у день відкриття І сесії VІІІ скликання Богодухівської міської ради Богодухівського району Харківської області та набуття повноважень новообраним головою та радою, її звільнення та запис до трудової книжки уповноваженими особами незроблені, у зв`язку з чим 29.12.2020 позивач звернулася до Богодухівського міського голови із заявою про внесення запису у трудову книжку про її звільнення та видачу трудової книжки.
Листом від 19.01.2021 №02-34/219 відповідач зазначив, що станом на день проведення першої сесії новообраної ради прав правонаступника щодо сільських селищних рад, які увійшли до складу утвореної територіальної громади у нього не було, а отже оформлення розпорядчих документів щодо звільнення з посад зазначених виборних осіб повинно відбутися у сільській, селищній раді (її апараті), в якій вони працювали на відповідних посадах.
Не погоджуючись із такими діями відповідача, позивач звернулася до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до Конституції в Україні визнається і гарантується місцеве самоврядування. Засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування, умови реалізації громадянами України права на службу в органах місцевого самоврядування, гарантії їх соціального захисту, здійснення механізму обрання, затвердження і призначення на посади в органи місцевого самоврядування визначаються Законами України "Про місцеве самоврядування в Україні" , "Про службу в органах місцевого самоврядування" та "Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів".
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначено Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Відповідно до частини першої статті 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» секретар сільської, селищної, міської ради працює в раді на постійній основі. Секретар ради обирається радою з числа її депутатів на строк повноважень ради за пропозицією відповідного сільського, селищного, міського голови. Пропозиція щодо кандидатури секретаря ради може вноситися на розгляд ради не менш як половиною депутатів від загального складу відповідної ради у разі, якщо:
1) на день проведення першої сесії сільської, селищної, міської ради, обраної на чергових виборах, не завершені вибори відповідно сільського, селищного, міського голови;
2) рада не підтримала кандидатуру на посаду секретаря ради, запропоновану відповідним сільським, селищним, міським головою;
3) протягом тридцяти днів з дня відкриття першої сесії сільської, селищної, міської ради відповідний сільський, селищний, міський голова не вніс кандидатуру на посаду секретаря ради;
4) на наступній черговій сесії після виникнення вакансії секретаря ради у зв`язку з достроковим припиненням його повноважень відповідний сільський, селищний, міський голова не вніс на розгляд ради кандидатуру на посаду секретаря ради;
5) посада секретаря ради стає вакантною під час вакантності посади відповідного сільського, селищного, міського голови у зв`язку з достроковим припиненням його повноважень.
У разі якщо рада не підтримала кандидатуру, внесену на її розгляд не менш як половиною депутатів від загального складу відповідної ради згідно з пунктом 2 цієї частини, наступну пропозицію щодо кандидатури секретаря ради вносить відповідний сільський, селищний, міський голова.
Отже, повноваження секретаря ради закінчуються в день закінчення строку повноважень ради, якою його було обрано на посаду, що у свою чергу відбувається у день набуття повноважень радою нового скликання.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.
Згідно з частиною третьою статті 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Пунктом 4 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішується питання про обрання на посаду та звільнення з посади секретаря ради у порядку, передбаченому цим Законом.
Здійснення механізму звільнення посадових осіб органів місцевого самоврядування зі служби в органах місцевого самоврядування та дотримання при цьому гарантій їх соціального захисту визначається Законами України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про службу в органах місцевого самоврядування" , "Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів", "Про статус депутатів місцевих Рад народних депутатів", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Кодексом законів про працю України та іншими законами України.
Повноваження секретаря сільської, селищної, міської ради закінчуються одночасно із закінченням їх депутатських повноважень в день відкриття першої сесії нового скликання. Відповідно до статті 50 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" повноваження секретаря сільської, селищної, міської ради можуть бути достроково припинені за рішенням відповідної ради.
У разі закінчення строку повноважень у трудовій книжці секретаря сільської, селищної, міської ради робиться запис: "Звільнений у зв`язку із закінченням строку повноважень ради, пункт 1 статті 50 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" із зазначенням дати звільнення і порядкового номеру запису. У разі дострокового припинення повноважень у трудовій книжці робиться запис: "Звільнений у зв`язку з достроковим припиненням повноважень, пункт 5 статті 50 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" із зазначенням дати та підстави звільнення (рішення сесії ради, його дата і номер), порядкового номеру запису.
Таким чином, секретар ради звільняється з посади у зв`язку із закінченням строку повноважень ради. У такому разі до трудової книжки секретаря ради попереднього скликання вноситься запис: у графі 1 ставиться порядковий номер запису, у графі 2 зазначається дата звільнення, у графі 3 робиться запис "Звільнено у зв`язку із закінченням строку повноважень, частина перша статті 50 Закону".
Вказане відповідає Методичним рекомендаціям щодо особливостей прийняття (обрання) на службу посадових осіб органів місцевого самоврядування, затвердженим Головним управлінням Державної служби України від 06.02.2002 №42/621.
Як вбачається з матеріалів справи, рішенням І сесії VІІІ скликання Богодухівської міської ради Богодухівського району Харківської області від 23.12.2020 №12-VІІІ почато процедуру реорганізації юридичної особи Шарівської селищної ради, шляхом приєднання до Богодухівської міської ради. Встановлено, що Богодухівська міська рада є правонаступником всього майна, прав та обов`язків Олександрівської селищної ради. Утворено комісію з реорганізації Олександрівської селищної ради, шляхом приєднання до Богодухівської міської ради.
Постановою Богодухівської міської територіальної виборчої комісії Богодухівського району Харківської області від 26.11.2020 скликано першу сесію Богодухівської міської ради 03.12.2020 у приміщенні Богодухівської міської ради.
Таким чином, 03.12.2020 набула повноважень Богодухівська міська рада Харківської області VІІІ скликання, обрана сформованою Богодухівською територіальною громадою до складу якої увійшла розформована Олександрівська селищна рада.
Згідно пункту 6-1 розділу V «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до прийняття закону про адміністративно-територіальний устрій України закінчення повноважень сільських, селищних, міських рад, їхніх виконавчих органів, а також реорганізація сільських, селищних, міських рад, їхніх виконавчих органів як юридичних осіб у зв`язку із змінами в адміністративно-територіальному устрої України здійснюються з урахуванням таких положень: 1) у день набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною територіальною громадою, територія якої затверджена Кабінетом Міністрів України (далі - сформована територіальна громада), припиняються повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, обраних територіальними громадами, територія яких включена до території сформованої територіальної громади (далі - розформовані територіальні громади); 2) після припинення повноважень сільських, селищних, міських рад, обраних розформованими територіальними громадами (далі - ради, що припиняються), їхні виконавчі комітети продовжують здійснювати свої повноваження до затвердження сільською, селищною, міською радою, обраною сформованою територіальною громадою (далі - новообрана рада), персонального складу її виконавчого комітету. Протягом зазначеного строку сільський, селищний, міський голова, обраний сформованою територіальною громадою, очолює такі виконавчі комітети та входить до їх персонального складу; 3) після припинення повноважень сільського голови, який одноособово виконував функції виконавчого органу ради, що припиняється, відповідні функції одноособово виконує сільський, селищний, міський голова, обраний сформованою територіальною громадою, з дня набуття ним повноважень до затвердження новообраною радою персонального складу її виконавчого комітету; 4) сформована територіальна громада є правонаступником усього майна, прав та обов`язків розформованої територіальної громади з урахуванням особливостей, визначених підпунктами 5 і 6 цього пункту; 5) якщо територія роимки видачі трудової книжки;
Під час проведення реорганізації юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад та/або їхніх виконавчих комітетів повноваження з управління справами таких юридичних осіб здійснює сільський, селищний, міський голова, обраний сформованою територіальною громадою.
За поданням сільського, селищного, міського голови, обраного сформованою територіальною громадою, сільська, селищна, міська рада може утворювати комісії для забезпечення здійснення ним повноважень з управління справами юридичних осіб, що реорганізуються.
Пункт 5 статті 41 КЗпП України встановлює додаткову підставу розірвання трудового договору - «припинення повноважень посадових осіб».
Як у назві цієї норми «Додаткові підстави розірвання трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу з окремими категоріями працівників за певних умов», так і у її змісті закладені певні особливості розірвання трудового договору з працівником, який є посадовою особою.
Розірвання трудового договору за пунктом 5 частини першої статті 41 КЗпП України можливе за наявності попереднього припинення повноважень посадової особи, тобто рішення вищого органу управління або виконавчого органу, що наділений повноваженнями з прийому/звільнення працівників. Тому для звільнення за вказаною нормою мають бути присутні обставини: звільнений працівник повинен бути посадовою особою та повинно заздалегідь відбутись припинення його повноважень (окреме рішення вищого органу управління), що в наступному є підставою для розірвання з ним трудового договору в порядку, передбаченому чинним законодавством України.
Викладена норма характеризується юридичною невизначеністю, внаслідок чого неможливо встановити коло таких посадових осіб, а також випадки та підстави (причини) припинення їх повноважень. Формулювання цього положення є загальним та не містить посилань як щодо змісту та обсягу поняття «посадових осіб», так і типу та організаційно-правових форм юридичних осіб, яких вони стосуються.
Поняття "посадова особа місцевого самоврядування" встановлено у частині першій Закону України №280/97-ВР. Посадовими особами місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження у здійсненні організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.
Враховуючи, що позивач була обрана секретарем селищної ради, її призначення і фактичне звільнення повинно відбуватися шляхом обрання на засіданні селищної ради та з підстав закінчення строку повноважень ради, отже її посада не відноситься до кола суб`єктів трудових відносин, до яких може застосовуватись додаткова підстава звільнення, яка передбачена пунктом 5 частини першої статті 41 КЗпП України.
Судом встановлено, що підставою припинення повноважень позивача було закінчення строку повноважень ради до складу якої вона входила за посадою, тобто відповідно до частини першої статті 50 Закону України №280/97-ВР, спеціальної норми Закону.
Повноваження секретаря сільської, селищної, міської ради закінчуються одночасно із закінченням їх депутатських повноважень в день відкриття першої сесії нового скликання. Відповідно до статті 50 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" повноваження секретаря сільської, селищної, міської ради можуть бути достроково припинені за рішенням відповідної ради.
У разі закінчення строку повноважень у трудовій книжці секретаря сільської, селищної, міської ради робиться запис: "Звільнений у зв`язку із закінченням строку повноважень ради, пункт 1 статті 50 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" із зазначенням дати звільнення і порядкового номеру запису. У разі дострокового припинення повноважень у трудовій книжці робиться запис: "Звільнений у зв`язку з достроковим припиненням повноважень, пункт 5 статті 50 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" із зазначенням дати та підстави звільнення (рішення сесії ради, його дата і номер), порядкового номеру запису.
Пунктом 2 рішення І сесії VІІІ скликання Богодухівської міської ради Богодухівського району Харківської області від 23.12.2020 №12- VІІІ встановлено, що Богодухівська міська раджа є правонаступником всього майна, прав та обов`язків Олександрівської селищної ради.
Оскільки сільські, селищні ради територіальних громад, які увійшли до складу Богодухівської територіальної громади, у свій останній день роботи мали видати (як керівники відповідних ОМС) розпорядження про звільнення у зв`язку із припиненням повноважень на підставі підпункту 4 пункту 2 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад» щодо секретаря відповідної ради, старост сіл, селищ та щодо себе для здійснення розрахунку при звільнення, Богодухівська міська рада як правонаступника всього майна, прав та обов`язків Олександрівської селищної ради, має видати відповідне розпорядження про звільнення позивача у зв`язку із припиненням повноважень на підставі підпункту 4 пункту 2 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону України №562 щодо секретаря Олександрівської селищної ради Богодухівського району Харківської області та внести запис у трудову книжку позивача про звільнення у зв`язку із закінченням строку повноважень ради, частина перша статті 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» з 03.12.2020 на підставі І сесії Богодухівської міської ради Харківської області VІІІ скликання.
Відповідач, розглядаючи заяву позивача від 29.12.2020 щодо звільнення з раніше займаної виборної посади секретаря Олександрівської селищної ради на зазначене уваги не звернув та не врахував положень вказаних законодавчих норм.
Крім того, під час судового розгляду справи судом встановлено та відповідачем підтверджено, що трудова книжка позивача знаходиться у сейфі відповідача, що в свою чергу додатково свідчить на користь обґрунтованості заявлених позовних вимог.
З огляду на вказане, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог у частині зобов`язання Богодухівську міську раду Богодухівського району Харківської області внести запис у трудову книжку ОСОБА_1 про звільнення з 13.12.2020 з виборної посади секретаря Олександрівської сільської ради Богодухівського району Харківської області на підставі підпункту 4 пункту 2 розділу II «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад» та частини першої статті 50 Закону України "Про місцеве самоврядування в України".
Відповідно питання щодо стягнення з відповідача на користь позивача середнього заробітку за весь час затримки розрахунку при звільненні по день фактичного розрахунку, вимушеного прогулу за затримку видачі трудової книжки, виплати середньої заробітної плати, є похідними і повинні вирішуватись після вирішення питання про звільнення з раніше займаної посади голови Олександрівської сільської ради.
Згідно частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку,про наявність правових підстав для часткового задоволення адміністративного позову.
Розподіл судових витрат здійснити у порядку статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 8, 9, 72-77, 90, 139, 241-246, 255, 257, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 ) до Богодухівської міської ради Богодухівського району Харківської області (площа Соборності, 2, місто Богодухів, Харківська область, 62103, код ЄДРПОУ: 04058640) про зобов`язання вчинити певні дії та стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку - задовольнити частково.
Зобов`язати Богодухівську міську раду Богодухівського району Харківської області внести запис у трудову книжку ОСОБА_1 про звільнення з 13.12.2020 з виборної посади секретаря Олександрівської сільської ради Богодухівського району Харківської області на підставі підпункту 4 пункту 2 розділу II «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад» та частини першої статті 50 Закону України "Про місцеве самоврядування в України".
У задоволені решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Богодухівської міської ради Богодухівського району Харківської області судовий збір у розмірі 908,00 грн. (дев`ятсот вісім гривень 00 копійок).
Рішення набирає законної сили у порядку, передбаченому статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та підлягає оскарженню у порядку та у строки, визначені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення виготовлено 11.06.2021.
Суддя О.В. Ніколаєва