Рішення № 97589872, 11.06.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.06.2021
Номер справи
520/6089/21
Номер документу
97589872
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Харків

11 червня 2021 р. № 520/6089/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Мар`єнко Л.М, розглянувши в спрощеному провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Управління соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради (пр-т Тракторобудівників, буд. 144, м. Харків, 61121) про поновлення строку звернення, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради, в якій просить суд:

- поновити ОСОБА_1 , строк звернення до Управління соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради для призначення допомоги при народженні дитини ОСОБА_2 .

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що вона не мала змоги звернутися у встановлений законом строк для призначення допомоги при народжені, оскільки не мала змоги зареєструвати дитину, у зв`язку з тим, що батько дитини, з 2016 року не перебував на території України, а з 2018 року вона втратила зв"язок з ним взагалі.

Від представника відповідача - Ажель Л.А., через канцелярію суду, надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що у відповідача відсутні повноваження поновлювати строк звернення з заявою щодо призначення допомоги при народженні дитини.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, суд встановив наступне.

Позивач - громадянка Азербайджану ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків згідно з Державним реєстром фізичних осіб-платників податків НОМЕР_1 (посвідка на постійне проживання НОМЕР_2 , орган, що видав 6301 від 26.07.2016 року), зареєстрована за адресою - АДРЕСА_2 .

ІНФОРМАЦІЯ_2 народилась - ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про народження серія НОМЕР_3 від 31.07.2020 року, де зазначено мати - ОСОБА_3 , батько - ОСОБА_5 .

25.02.2021 позивач звернулась до відповідача з заявою про призначення державної соціальної допомоги при народженні дитини та отримала повідомлення про відмову, оскільки позивачем пропущено строк звернення - 12 календарних місяців, що встановлений ч.6 ст.11 Закону України "Про державну соціальну допомогу сім`ям з дітьми" та п.12 постанови КМУ №1751 від 27.12.2001 року.

Таким чином, з урахування обставин, що зазначені у позовній заяві, позивач звернулась до суду із позовною заявою.

Відповідно до частини 1 статті 13 Закону України «Про охорону дитинства» №2402-III від 26 квітня 2001 року з метою створення належних матеріальних умов для виховання дітей у сім`ях, держава надає батькам або особам, які їх замінюють, соціальну допомогу, передбачену Законом України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» та іншими законами України.

Статтею 3 Закону №2811-XII визначені види державної допомоги сім`ям з дітьми, зокрема, допомога при народженні дитини.

Відповідно до статті 10 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» допомога при народженні дитини за цим Законом надається одному з батьків дитини (опікуну), який постійно проживає разом з дитиною.

Відповідно до ст. 11 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини.

Згідно п.12 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, допомога при народженні дитини призначається за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини.

Зазначені норми імперативні, та не передбачають виключень, а також будь-якої дискреції органів соціального захисту під час розгляду питання про призначення допомоги при народженні дитини, у разі звернення батьків про призначення такої допомоги після 12 місяців після народження дитини.

Таким чином, відмовляючи ОСОБА_1 у призначення допомоги при народженні дитини на підставі пропуску встановленого нормами законодавства строку, УСЗН діяло правомірно, в межах наділених повноважень.

Матеріали справи свідчать, що станом на час звернення 25.02.2021 до відповідача із заявою про призначення допомоги при народженні дитини, позивачем пропущено встановлений законодавством строк звернення за призначенням допомоги при народженні дитини ( ІНФОРМАЦІЯ_3 дитини), про що зазначає сам позивач.

Позивач фактично просить суд визнати причини пропуску вказаного строку поважними, та зазначає, що не мала можливості звернутись раніше до Управління соціального захисту населення, оскільки у неї була фактично відсутня можливість реалізувати своє право на соціальний захист передбачений законодавством України, з огляду на неможливість вчасного отримання свідоцтва про народження дитини, а також неможливість встановити місце знаходження її чоловіка-батька дитини.

Відповідно до частини сьомої статті 7 Сімейного кодексу України дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

Згідно з пунктом 1 статті 3 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року (в редакції зі змінами, схваленими резолюцією 50/155 Генеральної Асамблеї ООН від 21 грудня 1995 року), яку ратифіковано Постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 року №789-XII, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.

Суд наголошує, що позивач та її дитина мають такі ж конституційні права, як і інші громадяни України.

Законодавство України не допускає обмеження прав на соціальний захист, зокрема, права на отримання допомоги при народженні дитини, а тому відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» та встановлених у справі обставин, враховуючи інтереси дитини, позивач має право на отримання державної допомоги при народженні дитини.

Як зазначено у постанові Верховного Суду від 14 лютого 2018 року у справі №591/610/16-а (К/9901/12622/18), допомога при народженні дитини за своєю природою є допомогою самій дитині, а не її батькам. Неможливість своєчасного звернення одним з батьків до органу, який здійснює призначення допомоги при народженні дитини, призводить до порушення інтересів дитини.

При цьому, суд зазначає, що право на призначення допомоги при народженні дитини не повинно залежить від строку звернення, передбаченого ст. 11 Закону №2811-XII та п.12 Порядку №1751.

До такого ж висновку дійшов Верховний Суд у постановах від 11 вересня 2019 року у справі №220/2054/16-а, від 14 лютого 2018 року у справі №591/610/16-а, від 23 жовтня 2018 року у справі №161/69/17, від 25 квітня 2019 року у справі №226/1056/17, від 2 жовтня 2018 року у справі № 495/3711/17.

Відповідно до ч.5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Суд зазначає, що згідно встановлених обставин справи позивач з об`єктивних причин не мала змоги звернутися до відповідача з відповідною заявою у визначені законодавством строки.

З огляду на викладене, для ефективного захисту прав позивача, яка фактично діє в інтересах дитини для її належного матеріального забезпечення, суд дійшов до висновку, на підставі ч.2 ст. 9 КАС України, вийти за межі позовних вимог та зобов`язати Управління соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради призначити ОСОБА_1 державну допомогу при народженні дитини ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Відповідно до ч.2 ст.6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини, а ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" передбачає, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 243, 244, 245, 246 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Управління соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради (пр-т Тракторобудівників, буд. 144,м. Харків,61121) про поновлення строку звернення - задовольнити.

Вийти за межі позовних вимог.

Зобов`язати Управління соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради призначити ОСОБА_1 державну допомогу при народженні дитини ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Управління соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради (пр-т Тракторобудівників, буд. 144,м. Харків,61121, код ЄДРПОУ 25864181) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ін.код НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 908,00 грн. (дев`ятсот вісім гривень 00 копійок)

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, з урахуванням ч.3 Розділу VІ Прикінцевих положень КАС України, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Мар`єнко Л.М.