
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 червня 2021 року Справа № 480/2086/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Соп`яненка О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Конотопської міської ради про зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Конотопської міської ради, мотивуючи вимоги тим, що він є особою з інвалідністю внаслідок війни III групи та на підставі ч. 5 ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" має право на отримання разової грошової допомоги до 5 травня в розмірі семи мінімальних пенсій за віком. Однак за 2020 рік відповідач виплатив таку допомогу у меншому розмірі, ніж передбачено Законом. На звернення до відповідача з заявою про доплату разової щорічної грошової допомоги за 2020 рік отримав відмову. Вважає таку відмову відповідача протиправною та зазначає, що невиплата зазначеної допомоги у повному обсязі порушує його конституційні права та гарантії на належний соціальний захист.
Просить зобов`язати Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Конотопської міської ради нарахувати та виплатити йому щорічну разову грошову допомогу до 05 травня за 2020 рік, як інваліду війни ІІІ групи у розмірі семи мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених сум.
Відповідач позов не визнав, у наданому суду відзиві на позовну заяву зазначив, що відповідно до ч. 5 ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" позивач мав право у 2020 році на отримання разової грошової допомоги до 5 травня. 13.04.2020 р. позивачу на його особистий рахунок була перерахована сума у розмірі 3160 грн., що визнається позивачем. Вважає, що порушень чинного законодавства ним не допущено. Зазначає, що управління соціального захисту населення Конотопської міської ради не створює норм, а діє лише на підставі, в межах та у спосіб передбачений Конституцією України та законами України.
Крім того, звертає увагу суду на пропуск позивачем строку звернення до суду з даним позовом, визначений ч. 2 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України. Зазначає, що з огляду на те, що відповідачем кошти на рахунок позивача були перераховані 10.04.2020 р., то саме з цієї дати починається відлік строку на звернення до суду. При цьому позивач звернувся до суду з позовом у квітні 2021 року, тобто з пропуском встановленого строку звернення до суду. Просив суд залишити позовну заяву без розгляду.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що позивач є особою з інвалідністю внаслідок війни III групи та на підставі ч. 5 ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" має право на отримання разової грошової допомоги в розмірі семи мінімальних пенсій за віком, яку за 2020 рік було виплачено не в повному обсязі.
22.02.2021 позивач звернувся до відповідача з заявою про проведення нарахування та виплати щорічної одноразової грошової допомоги до 05 травня, в якій просив нарахувати та виплатити ОСОБА_1 , ветерану війни - особі з інвалідністю ІІІ групи внаслідок війни, недоплачену грошову допомогу до 05 травня за 2020 рік у розмірі семи мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги (а.с.7-8).
Управління соціального захисту населення Конотопської міської ради, листом № 09-08/972 від 10.03.2021, повідомило позивача про те, що на сьогодні, на цільові рахунки управління кошти для проведення виплати щорічної разової допомоги до 05 травня в розмірах, передбачених Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" не надходили. Управління не має повноважень здійснити доплату до вже перерахованої позивачу допомоги до 05 травня в розмірі 3 160 грн. (а.с.9).
Дана справа є типовою та відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи № 440/2722/20 (адміністративне провадження Пз/9901/14/20) від 29.09.2020 р., залишеному без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 13.01.2021 р. На підставі ч. 3 ст. 291 КАС України при ухваленні рішення в даній справі суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Правовий статус ветеранів війни визначає Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (далі - Закон).
На підставі ст. 4 Закону до ветеранів війни належать: учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни.
З 1 січня 1999 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 25 грудня 1998 року N 367-XIV, яким статтю 13 доповнено частиною такого змісту: "Щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах: інвалідам I групи - десять мінімальних пенсій за віком; II групи - вісім мінімальних пенсій за віком; III групи - сім мінімальних пенсій за віком".
Підпунктом "б" підпункту 2 пункту 20 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2007 року № 107-VI текст вказаної вище частини статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" викладено в новій редакції, відповідно до якої щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 у справі № 1-28/2008 зміни, внесені підпунктом "б" підпункту 2 пункту 20 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", визнані неконституційними.
Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" фінансування витрат, пов`язаних з введенням в дію цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів.
Правові засади функціонування бюджетної системи України, її принципи, основи бюджетного процесу і міжбюджетних відносин та відповідальність за порушення бюджетного законодавства визначаються Бюджетним кодексом України.
Відповідно до підпункту 5 пункту 63 розділу I Закону України "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин" від 28 грудня 2014 року № 79-VIII розділ VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України доповнено пунктом 26, відповідно до якого норми і положення, зокрема, статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Постановою Кабінету Міністрів України від 19 лютого 2020 р. № 112 "Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" установлено, що у 2020 році виплату до 5 травня разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань", проводить Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій, які розподіляють їх між структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад, центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, що відповідають вимогам пункту 47 частини першої статті 2 Бюджетного кодексу України.
Особам з інвалідністю внаслідок війни III групи районні органи соціального захисту населення, центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат перераховують кошти через відділення зв`язку або установи банків на особові рахунки у розмірі 3160 гривень.
Рішенням Конституційного Суду України у справі N 1-247/2018(3393/18) за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремого положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України від 27 лютого 2020 року N 3-р/2020 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окреме положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування. Окреме положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
При цьому Конституційний Суд України у пункті 2.2 мотивувальної частини вказаного рішення, посилаючись на положення свого Рішення від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, дійшов висновку, що Бюджетним кодексом України не можна вносити зміни до інших законів України, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, а також встановлювати інше (додаткове) законодавче регулювання відносин, відмінне від того, що є предметом спеціального регулювання іншими законами України.
Таким чином, на час виникнення спірних правовідносин рішенням Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року N 3-р/2020 відновлено дію частини п`ятої статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у редакції Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 25 грудня 1998 року N 367-XIV, згідно з якою щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах: інвалідам I групи - десять мінімальних пенсій за віком; II групи - вісім мінімальних пенсій за віком; III групи - сім мінімальних пенсій за віком.
Водночас Кабінет Міністрів України у постанові від 19 лютого 2020 р. N 112 установив, що у 2020 році виплата разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особам з інвалідністю внаслідок війни ІІI групи здійснюється у розмірі 3160 грн. (підпункт 1 пункту 1), тобто у розмірі меншому, ніж це передбачено частиною п`ятою статті 13 цього Закону.
Отже, на час виплати позивачу у 2020 році щорічної разової грошової допомоги до 5 травня одночасно діяли і Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і постанова Кабінету Міністрів України від 19 лютого 2020 р. № 112.
Виходячи із визначених у частині четвертій статті 7 КАС України загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, для визначення розміру разової грошової допомоги особам з інвалідністю внаслідок війни у 2020 році слід застосовувати не постанову КМУ від 19.02.2020 р. N 112, а Закон, який має вищу юридичну силу.
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Всупереч висновкам Конституційного Суду України у 2020 році на рахунок позивача була перерахована грошова допомога у розмірі 3160,00 грн., що не заперечується відповідачем.
Відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Таким законом є закон України про Державний бюджет України на відповідний рік.
Відповідно до ст. 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, з 1 січня 2020 року встановлено у розмірі 1638 гривень.
Отже, відповідно до ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" сума виплати позивачу повинна складати 11466 гривень (1638 x 7 = 11466).
Таким чином, позивач має право на доплату разової грошової допомоги як особі з інвалідністю внаслідок війни III групи, оскільки за 2020 рік така допомога йому виплачена не в повному обсязі.
Крім того, суд вважає необґрунтованим посилання відповідача на пропуск позивачем строку звернення до суду з огляду на таке.
Так, відповідач пов`язує початок перебігу строку звернення до суду з даним позовом з датою виплати коштів на рахунок позивача - 13.04.2020, при цьому позивач звернувся до суду після спливу встановленого строку. Однак суд звертає увагу, що шестимісячний строк для звернення позивача до суду з даним позовом починається не з часу отримання суми допомоги, а з часу, коли встановлений законом строк на здійснення такої виплати збігає і однозначним стає той факт, що іншої суми, ніж та, що вже фактично отримана особою, у встановленому порядку отримана не буде, що і змушує особу звертатися до суду за захистом порушених прав. У даному контексті початком перебігу строку звернення до суду є 30.09.2020, що узгоджується з приписами п. 4 ч. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 19 лютого 2020 р. № 112.
З огляду на зазначене позивачем строк звернення до суду не пропущено.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Враховуючи, що відповідач, виплативши позивачу щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік як особі з інвалідністю внаслідок війни III групи не в повному обсязі, не дотримався вимог Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", такі дії не можуть відповідати приписам ч. 2 ст. 2 КАС України, а тому позовні вимоги про зобов`язання Управління соціального захисту населення Конотопської міської ради донарахувати та виплатити позивачу щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік як особі з інвалідністю внаслідок війни III групи є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Питання про розподіл судових витрат судом не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати під час звернення до суду із даним позовом.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Конотопської міської ради (41600, Сумська область, м. Конотоп, проспект Миру, 6, код ЄДРПОУ 03198072) про зобов`язання вчинити дії задовольнити.
Зобов`язати Управління соціального захисту населення Конотопської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену разову грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік як особі з інвалідністю III групи внаслідок війни у розмірі семи мінімальних пенсій за віком з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Соп`яненко