
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
04 червня 2021 року м. Рівне №460/9613/20
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Борискіна С.А. за участю секретаря судового засідання Лютко М.В. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: Колодич П.С.,
відповідача: представник Охман Н.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 доПоліського міжрегіонального Управління Укртрансбезпеки про визнання протиправною та скасування постанови, -В С Т А Н О В И В:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі – позивач, ФОП ОСОБА_1 ) звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Поліського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (далі – відповідач), в якому просив суд скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №223563, прийняту 08.12.2020 в.о. заступника начальника Поліського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки та розрахунок плати за проїзд великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування №035093 від 07.11.2020.
Мотивуючи позовні вимоги ФОП ОСОБА_1 зазначав, що довідка про результати здійснення габаритно-вагового контролю не містить узгодженого зазначення часу його здійснення із талонами про зважування від 07.11.2020. Зважування транспортного засобу проводилося декілька разів та кожного разу показувало протилежні результати. Повторне зважування після розподілу сипучого вантажу по причепу транспортного засобу показало результати, які відповідають встановленим нормам, а тому не можуть тягнути за собою жодної відповідальності. Талони про зважування не містять прізвища, ім`я та по батькові особи, яка проводила габаритно-ваговий контроль та прізвища, ім`я та по батькові водія і його підпису, а марка та модель транспортного засобу не зазначені взагалі. Також, позивач зазначив, що Акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів № 035093 від 07.11.2020 не відповідає формі акта, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2013 № 422, оскільки в графі 5 "Суб`єкт, що перевіряється" не вказано його повне найменування, не вказано юридичну та фактичну адресу місця проживання фізичної особи-підприємця, а також не зазначено його ідентифікаційний код згідно з ЄДРПОУ. В пункті 9 Акта про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів не вбачається зазначення відстані між осями, а інші матеріали справи не містять жодних належних доказів, які могли б підтвердити сам факт здійснення її замірів та технічний засіб, яким вони були проведені. Габаритний контроль ні транспортного засобу ні причіпа до нього не здійснювався, що, на думку позивача, свідчить про сумнівність показників при визначенні типу осі. Крім того, позивач зазначав, що згідно Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 0.11.2006 № 1567, рейдова перевірка проводиться групою осіб посадових осіб у кількості не менше як дві особи. Всупереч цьому, з матеріалів справи вбачається, що перевірку проводила одна особа. В матеріалах справи відсутні будь-які характеристики вимірювального та зважувального обладнання, яке було використане відповідачем при проведенні габаритно-вагового контролю, а також відсутні дані, які моли б свідчити про проходження ним повірки та атестації у відповідності до вимог державних стандартів. За наведеного, позивач просив позовні вимоги задовольнити.
Ухвалою суду 29.12.2020 у відкритті провадження в частині позовних вимог про визнання протиправним та скасування розрахунку плати за проїзд великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування № 035093 від 07.11.2020 відмовлено.
Ухвалою суду від 25.01.2021 відкрито загальне позовне провадження у справі та призначено підготовче судове засідання на 01.03.2021 на 12:00 год.
Позиція відповідача щодо позову висловлена ним у відзиві на позовну заяву від 26.02.2021, згідно х якою він заперечив проти задоволення позовних вимог. Вказав, що 07.11.2020 контролюючими особами Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, відповідно до направлення на перевірку від 02.11.2020 № 001426, на 203 км +500 м автомобільної дороги М14 Одеса-Мелітополь-Новоазовськ зупинений транспортний засіб марки DAF, номерний знак НОМЕР_1 , який належить і використовується позивачем. За результатами габаритно-вагового контролю даного транспортного засобу встановлено, що навантаження на одиничну вісь становить 12.15 т при нормативно допустимому 11 т. Про результати зважування свідчить квитанція № 123310, час зважування 20:52 год. 07.11.2020. Спільним наказом Міністерства інфраструктури України та Міністерства внутрішніх справ України № 1007/1207 від 10.12.2013, затверджено Порядок взаємодії Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, Міністерства внутрішніх справ України, державного агентства автомобільних доріг України під час організації та проведення робіт із зважування та здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на автомобільних дорогах загального користування. На підставі даного Порядку, після здійснення габаритно-вагового контролю контролюючими особами Південого міжрегіонального управління Укртрансбезпеки складено довідку від 07.11.2020 № 040278. Також, відповідно до Порядку зупинення транспортних засобів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2020 № 422 складено Акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 07.11.2020 № 035093. Відсутність дозволу, що дає право на рух автомобільними дорогами загального користування транспортним засобом з перевищенням вагових параметрів відображено в Акті проведення перевірки від 07.11.2020 № 258212. Зважування транспортного засобу відбувалося двічі. Друге – повторне зважування після приведення водієм вагових параметрів до нормативно допустимих. В зв`язку з цим, плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування була нарахована на відстань від місця навантаження до місця здійснення габаритно-вагового контролю. Та обставина, що водій привів вагові параметри до нормативних вплинула на розмір плати за поїзд, проте, вона жодним чином не впливає на відповідальність, що настає за ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт". Рейдова перевірка та габаритно-ваговий контроль транспортного засобу позивача проводилися однією посадовою особою Укртрансбезпеки з огляду на пункт 16 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, згідно якого допускається здійснення габаритно-вагового контролю однією посадовою особою, якщо до перевірки залучено посадових осіб відповідного підрозділу Національної поліції, Укравтодору, власника (балансоутримувача) пункту габаритно-вагового контролю. Вважав, що підстави для задоволення позовної заяви відсутні (а.с.73-78).
Ухвалою від 01.03.2020 закрито підготовче провадження у справі. Розгляд справи по суті призначено у відкритому судовому засіданні на 05.04.2021 на 09:30 год.
10.03.2021 позивач подав відповідь на відзив, в якій виклав свої пояснення, міркування та аргументи щодо наведених відповідачем заперечень та мотиви їх відхилення (а.с.101-105).
05.04.2021 розгляд справи відкладено до 22.04.2021 до 09:00 год.
22.04.2021 розгляд справи відкладено до 11.05.2021 до 14:30 год.
11.05.2021 розгляд справи відкладено до 04.06.2021 до 09:30 год.
У судовому засіданні, призначеному на 04.06.2021, позивач позовні вимоги підтримав з підстав, наведених у позовній заяві та заявах по суті справи. Просив позов задовольнити повністю.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечувала з підстав, наведених у відзиві на позов. Просила повністю відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши наявні у матеріалах докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити, з огляду на таке.
Судом встановлено та не є спірним у справі, що 07.11.2020 контролюючими особами Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, відповідно до направлення на перевірку № 001426 від 02.11.2020 та щотижневого графіку проведення рейдових перевірок на 203 км + 500 м автомобільної дороги Одеса-Мелітополь-Новоазовськ проводилась рейдова перевірка транспортних засобів перевізників, що здійснюють внутрішні та міжнародні перевезення пасажирів та вантажів, в межах якої здійснювався габаритно-ваговий контроль вантажних транспортних засобів (а.с.125, 126).
Відповідно до п.3, 4 Порядку зупинення транспортного засобу, що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів, посадовими особами Державної служби з безпеки на транспорті та її територіальних органів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2013 №422 під час такої перевірки був зупинений транспортний засіб марки DAF, номерний знак НОМЕР_1 з причепом номерний знак НОМЕР_2 під керуванням водія ОСОБА_2 .
У відповідності до ст.49 Закону України "Про автомобільний транспорт" водій транспортного засобу надав для перевірки посадовим особам Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки наступні документи:
- свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу марки DAF, номерний знак НОМЕР_1 , серії НОМЕР_3 (а.с.16, 52);
- свідоцтво про реєстрацію напівпричепа номерний знак НОМЕР_2 , серії НОМЕР_4 (а.с.15, 53);
- посвідчення водія серії НОМЕР_5 ;
- товарно-транспортна накладна від 07.11.2020 № АР 130 (а.с.89).
Згідно реєстраційних документів на транспортні засоби та товарно-транспортної накладної їх власником та автомобільним перевізником є ОСОБА_1 .
За результатами габаритно-вагового контролю транспортних засобів позивача встановлено, що навантаження на одиничну вісь становить 12.15 т при нормативно допустимих 11 т.
Про зазначені вище результати свідчить талон про зважування № 123310, час зважування 20:52 год. 07.11.2020 (а.с.17, 54, 84).
На підставі талону про зважування контролюючими особами складено довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 07.11.2020 №040278 (а.с.18, 55, 87).
У зв`язку з виявленими під час здійснення габаритно-вагового контролю невідповідностей фактичних вагових параметрів нормам та правилам, встановлених законодавством, контролюючими особами Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки складено Акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів № 035093 від 07.11.2020 (а.с.19, 56, 86).
08.12.2020 в.о. заступника начальника управління була розглянута справа про порушення законодавства про автомобільний транспорт.
За наслідками розгляду справи складено постанову про застосування адміністративно - господарського штрафу від 08.12.2020 №223563, якою до позивача застосовано штраф у сумі 17000,00 грн. за порушення ст.48 Закону України "Про автомобільний транспорт", відповідальність за яке передбачена абз.15 ч.1 ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме: перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу (а.с.22, 59, 79).
Не погоджуючись із вказаним рішенням, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та вирішуючи спір по суті, суд виходить з такого.
Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначені Законом України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001 №2344-ІІІ (далі - Закон № 2344-ІІІ).
Відповідно до ч.4 ст.6 Закону №2344-ІІІ реалізація державної політики у сфері автомобільного транспорту здійснюється через центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.
На виконання вимог абзацу 4 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України № 442 від 10.09.2014 "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади", утворено Державну службу України з безпеки на транспорті, реорганізувавши шляхом злиття Державну інспекцію з безпеки на морському та річковому транспорті, Державну інспекцію з безпеки на наземному транспорті та підпорядкувавши Службі, що утворюється, Державну спеціальну службу транспорту.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 103 затверджено Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті (далі - Постанова № 103).
Відповідно до п.1 Постанови №103 Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).
Згідно з п.п.1 п.4 Постанови №103 основними завданнями Укртрансбезпеки є, зокрема, реалізація державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування міському електричному, залізничному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті.
Відповідно до п.8 Постанови №103 Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України № 592 від 26.06.2015 "Деякі питання забезпечення діяльності Державної служби з безпеки на транспорті" утворені територіальні органи Державної служби з безпеки на транспорті як структурні підрозділи апарату Служби за переліком згідно з додатком 3, зокрема Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України "Про оптимізацію діяльності територіальних органів Державної служби України з безпеки на транспорті" №196-р від 03.03.2020 територіальні органи Державної служби України з безпеки на транспорті реорганізовано шляхом злиття у відповідні територіальні органи Служби.
Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області реорганізовано шляхом злиття з Управлінням Укртрансбезпеки у Волинській області у Поліське міжрегіональне управління Укртрансбезпеки.
В силу вимог пп.15, 27 п.5 Постанови № 103 Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань: здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування; здійснює нарахування плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.
Водночас, процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, зокрема, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом встановлено Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 № 1567 (далі - Порядок № 1567).
Відповідно до п.2 Порядку № 1567 державному контролю підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних суб`єктів господарювання, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України.
За приписами п.4 Порядку № 1567 державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Відтак, саме на Укртрансбезпеку покладені повноваження щодо реалізації державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування, в тому числі державного контролю шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Згідно з п.14 Порядку № 1567 рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об`єктах, що використовуються суб`єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту.
Відповідно до абз.2 п.15 Порядку № 1567 під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом.
Статтею 48 Закону № 2344-ІІІ передбачено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п`яти відсотків.
За змістом ст.33 Закону України "Про автомобільні дороги" від 08.09.2005 № 2862-ІV, рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.1994 №198 затверджені Єдині правила ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правила користування ними та охорони, відповідно до пункту 16 яких перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об`єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначається окремими актами законодавства.
Згідно з п.3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 № 30 (далі - Правила № 30), транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
Відповідно до п.22.5 Правил дорожнього руху, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 №1306 (далі - ПДР), за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.
Пунктом 4 Правил № 30 передбачено, що рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879 затверджений Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - Порядок № 879).
Підпунктом 4 пункту 2 Порядку № 879 встановлено, що габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.
Також положеннями п.3 Порядку № 879 передбачено, що габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.
Згідно з п.16-18 Порядку № 879 габаритно-ваговий контроль включає документальний та/або точний контроль. У разі коли за допомогою автоматичних зважувальних пунктів виявлено факт перевищення встановлених габаритно-вагових параметрів, габаритно-ваговий контроль транспортного засобу здійснюється на найближчому стаціонарному та/або пересувному пункті габаритно-вагового контролю. За результатами габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка про здійснення габаритно-вагового контролю із зазначенням часу і місця його здійснення.
Відповідно до п.28 Порядку №879 плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.
Матеріалами справи підтверджується, що 07.11.2020 посадовими особами Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки був проведений габаритно-ваговий контроль належного позивачу транспортного засобу, що передбачало визначення його фактичної маси із застосуванням зважувального обладнання.
Після проведення зважування було сформовано талон від 07.11.2020 (час зважування 20:52 год.), згідно з яким загальна маса транспортного засобу з вантажем становила 33т850 кг, на одиничну вісь 12т 150кг.
При цьому, будь-яких письмових застережень з приводу неправильного (недостовірного) визначення маси транспортного засобу чи навантаження на осі, порушення процедури проведення габаритно-вагового контролю чи виконання неналежним обладнанням водієм ОСОБА_2 ні у довідці про результати здійснення габаритно-вагового контролю, ні в акті перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів подано не було.
Відповідно до п.20 Порядку №1567 виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму.
Пунктом 21 Порядку №1567 визначено, що у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт, посадовими особами, які провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.
Як встановлено з матеріалів справи, за результатами проведеної перевірки щодо транспортного засобу позивача посадовими особами Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки було складено Акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 07.11.2020 № 258212 (а.с.21, 58, 85).
В акті зафіксовано порушення вимог пункту 22.5 ПДР, а саме: навантаження на одиночну вісь - 12,150 т при допустимому - 11 т. Перевищення вагових параметрів понад норму склало 10,15%.
Водночас перевіркою зафіксовано, що документи, передбачені ст.48 Закону № 2344-ІІІ, а саме: дозвіл, у водія автомобіля під час проведення рейдової перевірки відсутні.
В силу приписів абз.15 ч.1 ст.60 Закону №2344, відсутність в автомобільного перевізника вищевказаного документа, за умови перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 10% до 20%, є достатньою правовою підставою для застосування адміністративно-господарського штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відтак, суд дійшов висновку, що розмір штрафу в сумі 17000,00 грн. відповідає вимогам абз.15 ч.1 ст.60 Закону №2344.
Надаючи оцінку доводам позивача щодо протиправності оскаржуваного рішення, суд також зазначає таке.
Відповідно до п.23, 24 Порядку №879 власник великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу або уповноважена ним особа має право привести габаритно-вагові параметри транспортного засобу у відповідність з установленими нормативами шляхом часткового розвантаження, перевантаження на інший транспортний засіб або у будь-який інший спосіб: після приведення габаритно-вагових параметрів транспортного засобу у відповідність з установленими нормативами і внесення плати за проїзд такий засіб спрямовується для здійснення повторного габаритно-вагового контролю. Якщо під час здійснення повторного габаритно-вагового контролю фактів перевищення габаритно-вагових параметрів не виявлено, транспортний засіб може продовжити подальший рух.
Таким чином, під час фіксації транспортного засобу з перевищенням вагових параметрів перевізник або його уповноважена особа мають право привести габаритно-вагові параметри транспортного засобу у відповідність з установленими нормативами шляхом часткового розвантаження, перевантаження на інший транспортний засіб або у будь-який інший спосіб. Тобто це право перевізника і саме перевізник має бути зацікавлений у дотриманні всіх норм перевезення вантажу.
Матеріалами справи підтверджено, що перевозився подільний вантаж (шрот); водій транспортного засобу привів вагові параметри транспортного засобу у відповідність з установленими нормативами шляхом часткового переміщення вантажу на напівпричепі, що підтверджено чеком (квитанцією) зважування від 07.11.2020 № 123321, час зважування 21:15 год. (а.с.17, 54, 84).
Вказаним пояснюється відсутність порушення при повторному зважуванні, у зв`язку з усуненням позивачем порушення, а не через відсутність порушення як такого при первісному зважуванні.
Щодо посилання позивача на те, що матеріали перевірки не містять інформації про засіб вимірювальної техніки, яким проводилось зважування суд зазначає, що реквізити Акта перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом затверджені додатком №3 до Порядку №1567; Довідки про результати здійснення габаритно-вагового контролю затверджені додатком №1 до Порядку взаємодії Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, Міністерства внутрішніх справ України, Державного агентства автомобільних доріг України під час організації та проведення робіт із зважування та здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на автомобільних дорогах загального користування, затверджені наказом Міністерства інфраструктури України, Міністерства внутрішніх справ України 10.10.2013 №1007/1207. Зазначені документи є встановленої форми, затверджені реквізити яких не передбачають внесення інформації щодо засобу вимірювальної техніки.
Поряд з цим, суд зазначає, що в проведені габаритно-вагового контролю транспортного засобу були задіяні ваги автомобільні тензометричні поосьового зважування САВПВ-20, заводський номер 0001, виробник ПП ОСОБА_3 , які знаходяться на балансі ДП "Херсонський облавтодор".
На засіб вимірювальної техніки видано свідоцтво про повірку від 29.10.2020 № 2079/М, згідно якого встановлено, що засіб вимірювальної техніки відповідає вимогам ДСТУ EN 45501:2007 та паспорту ваг (а.с.128, 136-155, 157).
Щодо не зазначення в п.9 Акта про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів відстані між осями, суд зазначає таке.
Відповідний недолік ставить під сумнів лише вид осей, що підлягали зважуванню, як то віднесення їх до одиночної або до здвоєної осі. При цьому, аналіз отриманих під час зважування показників навантаження на осі дає підстави стверджувати, що вагові параметри транспортного засобу позивача перевищують нормативні параметри визначені п. 22.5 ПДР, як у випадку одиночної осі так й у випадку здвоєної осі.
Разом з тим, ознайомлюючись з Актом про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, водій ОСОБА_2 не заперечив щодо зазначених осьових навантажень транспортного засобу (п.10 акта), з яких вбачається, що транспортний засіб позивача має першу вісь – одиничну, другу вісь – одиничну та третя, четверта і п`ята осі – строєні.
Крім того, надаючи пояснення у судовому засіданні позивач підтвердив тип транспортного засобу, відміченого інспекторами в графі 5 довідки про результати здійснення габаритно-вагового контролю.
Щодо твердження позивача про те, що в матеріалах справи, що складалися під час перевірки міститься підпис тільки однією посадової особи, суд зазначає таке.
Згідно п.16 Порядку №1567, рейдова перевірка може проводитися однією посадовою особою Укртрансбезпеки.
Пунктом 17 Порядку № 1567, габаритно-ваговий контроль проводиться двома посадовими особами Укртрансбезпеки або однією посадовою особою Укртрансбезпеки із залученням посадових осіб відповідного підрозділу Національної поліції, Укравтодору, власника (балансоутримувача) пункту габаритно-вагового контролю.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що габаритно-ваговий контроль транспортного засобу позивача був проведений за участі уповноважених осіб Управління патрульної поліції в Херсонській області, Служби автомобільних доріг в Херсонській області та ДП "Херсонський облавтодор". Так, в матеріалах справи міститься графік роботи пункту габаритно-вагового контролю у Херсонській області на листопад 2020 року (а.с.127), який погоджено та затверджено всіма учасниками габаритно-вагового контролю.
Інші доводи позовної заяви, на думку суду, ґрунтуються на суб`єктивній оцінці фактичних обставин справи та доказів сторони позивача.
Згідно з ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до приписів ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що вимоги позивача є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Підстави для розподілу судових витрат у відповідності до вимог ст.139 КАС України відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
У задоволенні позову Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_6 ) до Поліського міжрегіонального Управління Укртрансбезпеки (вул. Небесної Сотні, 34, м. Рівне, 33013, код ЄДРПОУ 39816845) про визнання протиправною та скасування постанови - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 10 червня 2021 року
Суддя С.А. Борискін