
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 червня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/3609/21Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Ясиновського І.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної в м. Полтаві ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
12 квітня 2021 року ОСОБА_1 (надалі також - позивач) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної в м. Полтаві ради (надалі також - відповідач), відповідно до якої просить:
- визнати протиправною відмову Управління соціального захисту населення Виконавчого комітету Київської районної в м. Полтаві ради щодо продовження статусу особи з інвалідністю внаслідок війни другої групи ОСОБА_1 , відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";
- зобов`язати Управління соціального захисту населення Виконавчого комітету Київської районної в м. Полтаві ради продовжити ОСОБА_1 статус особи з інвалідністю внаслідок війни другої групи відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", та видати посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідачем безпідставно відмовлено позивачу у продовженні статусу особи з інвалідністю внаслідок війни другої групи та у видачі відповідного посвідчення на підставі поданих ним документів, які, на думку позивача, підтверджують його належність до ветеранів війни. Вказує, що відмова в продовження статусу визначеного пунктом 2 частини 2 статті 7 Закону №3551-ХІІ є протиправною та незаконною, порушує гарантовані Конституцією соціальні права та гарантії, у зв`язку з отриманням позивачем травми під час проходження служби при виконання службових обов`язків в період його служби в органах внутрішніх справ.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 19 квітня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та провадження у справі відкрито. Вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
05 травня 2021 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому представник відповідача просить відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на відсутність підстав для встановлення поліцейським, у тому числі, позивачу, права на статус особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 2 частини 2 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" /а.с. 51-55/.
18 травня 2021 року до суду надійшла відповідь позивача на відзив, у якій просив задовольнити позов, посилаючись на раніше наведені аргументи /а.с. 99-102/.
Відповідно до частини п`ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини справи та відповідні до них правовідносини.
У період із 23.01.2006 по 06.11.2015 ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ, а саме, в Управлінні Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області, а з 07.11.2015 по 31.10.2016 - в Національній поліції України, зокрема, в Головному управлінні Національної поліції в Полтавській області, що підтверджується трудовою книжкою позивача серії НОМЕР_1 , копія витягу з якої наявна у матеріалах справи.
За результатами розслідування нещасного випадку, який стався 25.07.2012 близько 04:300 з працівником оперуповноваженим відділу швидкого реагування "Сокіл" УБОЗ УМВС України в Полтавській області ОСОБА_1 складено акт від 16.08.2012 форми Н-5* розслідування нещасного випадку, що стався 25.07.2012 близько 04:30, копія якого наявна у матеріалах справи /а.с. 23-27/, за висновками якого травма ОСОБА_1 є результатом нещасного випадку, який стався в період проходження служби при виконанні службових обов`язків, пов`язаних з безпосередньою участю громадського порядку, громадської безпеки, у боротьбі зі злочинністю.
За результатами розслідування нещасного випадку складено акт форми Н-1* /а.с. 19-22/, за висновком якого нещасний випадок трапився в період проходження служби при виконанні службових обов`язків пов`язаних з безпосередньою участю громадського порядку, громадської безпеки, у боротьбі зі злочинністю.
У свідоцтві про хворобу №278-С від 13.10.2016, виданому медичною (військово-лікарською) комісією ДУ "ТМО МВС України по Полтавській області" за розпорядженням УКЗ ГУНП в Полтавській області, встановлений діагноз і постанова військово-лікарської комісії про причинний зв`язок захворювання (поранення, травми, контузії, каліцтва): травма, так, пов`язана з проходженням служби в органах внутрішніх справ, а також так, пов`язана з виконанням службових обов`язків /а.с. 14-15/.
Довідкою до акта огляду медико-соціальної експертної комісії Серії АВ №0029905 встановлено другу групу інвалідності з 01.12.2018 - травма, так, пов`язана з виконанням службових обов`язків /а.с. 12/.
Довідкою до акта огляду медико-соціальної експертної комісії Серії 12 ААВ №096662 встановлено другу групу інвалідності з 07.12.2020 - травма, так, пов`язана з виконанням службових обов`язків; безстроково /а.с. 13/.
15 березня 2021 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до відповідача, відповідно до якої просив надати відповідь стосовно підстав відмови у видачі посвідчення особи з інвалідністю ІІ групи. При цьому, наголосив, що старе посвідчення у нього вилучили, що призвело до зменшення пенсійних нарахувань та пільг відповідно /а.с. 29/.
18 березня 2021 року відповідачем зазначено наступне: "В усній формі Вам було повідомлено що в зв`язку з роз`ясненням Міністерства у справах ветеранів України відсутні підстави для встановлення статусу особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 2 статті 7 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” поліцейським (колишнім поліцейським). Одночасно повідомляємо, що запит до Департаменту зроблений з метою отримання додаткових роз`яснень щодо поширення чинності пункту 2 статті 7 Закону України ”Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” на осіб, звільнених зі служби в Національній поліції України через травму, отриману при виконанні службових обов`язків під час проходження служби у начальницькому або рядовому складі органів Міністерства внутрішніх справ України, як міліціонери. Після надходження відповіді Вам буде повідомлено додатково. Посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни 2 групи серія НОМЕР_2 дійсного до 01.01.2021 року Ви добровільно повернули в управління 12.03.2021 року в обмін на довідку про його повернення" /а.с. 32/.
26 березня 2021 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до відповідача, відповідно до якої просив встановити йому статус особи з інвалідністю внаслідок війни другої групи відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", та видати посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни /а.с. 29-31/.
02 квітня 2021 року відповідачем листом від 02.04.2021 № 05-46/2632 зазначено, що відповідно до роз`яснення Міністерства у справах ветеранів України від 14.07.2020 №5636/02/09.1-20 право на надання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 2 частини 2 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" до осіб з інвалідністю внаслідок війни належать особи начальницького і рядового складу органів Міністерства внутрішніх справ і органів Комітету державної безпеки колишнього Союзу РСР, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України та інших військових формувань, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час виконання службових обов`язків, ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, ядерних аварій, ядерних випробувань, участі у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, інших уражень ядерними матеріалами. За інформацією Національної поліції, законодавством не передбачено застосування до осіб, які проходять службу в поліції, узагальнюючого поняття - особи начальницького і рядового складу, а Національна поліція як центральний орган виконавчої влади не належить до військових формувань /а.с. 33-35/.
Не погодившись з такою відповіддю суб`єкта владних повноважень, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонам, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 року № 3551-XII (надалі - Закон № 3551-XII) визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них.
Статтею 4 Закону № 3551-XII визначено, що ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав. До ветеранів війни належать: учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни.
Перелік осіб, які належать до осіб з інвалідністю внаслідок війни наведено у статті 7 Закону №3551-XII.
Так, відповідно до пункту 2 частини 2 статті 7 Закону № 3551-XII до осіб з інвалідністю внаслідок війни належать також особи з інвалідністю, зокрема, з числа: осіб начальницького і рядового складу органів Міністерства внутрішніх справ і органів Комітету державної безпеки колишнього Союзу РСР, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України та інших військових формувань, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час виконання службових обов`язків, ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, ядерних аварій, ядерних випробувань, участі у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, інших уражень ядерними матеріалами.
Врегулювання питань, пов`язаних з розслідуванням та веденням обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах і підрозділах внутрішніх справ України здійснюється Порядком розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах і підрозділах системи МВС України, затвердженим наказом Міністерства внутрішніх справ України від 27 грудня 2002 року № 1346 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 31 січня 2003 року за № 83/7404 (надалі - Порядком № 1346).
Відповідно до 3.9 Порядку № 1346 Комісія з розслідування визнає, що "нещасний випадок трапився при виконанні службових обов`язків", якщо він трапився в період проходження служби під час: припинення або запобігання злочинам або правопорушенням; вчинення дій із забезпечення особистої безпеки громадян, захисту їх прав і свобод; охорони і забезпечення громадського порядку; несення постової чи патрульної служби; виявлення і розкриття злочинів, розшуку осіб, що їх учинили;
забезпечення безпеки дорожнього руху; участі в ліквідації наслідків аварії, пожежі, катастрофи, стихійного лиха та інших надзвичайних подій; виконання потерпілим трудових (посадових, функціональних) обов`язків за режимом роботи підрозділу, у тому числі у відрядженні; перебування на робочому місці, на території підрозділу або в іншому місці роботи чи служби (далі - робота) з моменту прибуття потерпілого в підрозділ до його відбуття, що фіксується відповідно до правил внутрішнього розпорядку підрозділу, у тому числі протягом робочого та надурочного часу, або, за дорученням керівника, у неробочий час; підготовки до роботи та приведення в порядок після закінчення роботи знарядь праці, засобів захисту, одягу, а також здійснення заходів щодо особистої гігієни, пересування по території підприємства перед початком роботи і після її закінчення; проїзду на роботу чи з роботи на транспортному засобі, що належить підрозділу, або іншому транспортному засобі відповідно до укладеного договору; проведення навчання, тренувань, обов`язкових фізичних занять у встановлений час, участі в спортивних змаганнях, професійних та кваліфікаційних конкурсах; використання власного транспорту в інтересах підрозділу з дозволу або за письмовим дорученням керівника підрозділу; провадження дій в інтересах підрозділу, у якому проходить службу (працює) потерпілий; прямування працівника до об`єкта (між об`єктами) обслуговування за затвердженими маршрутами; прямування потерпілого до місця чи з місця відрядження згідно з установленим завданням про відрядження.
За змістом пункту 3.10 Порядку № 1346 комісія з розслідування також визнає, що "нещасний випадок трапився при виконанні службових обов`язків", якщо він стався в період проходження служби внаслідок: безпосереднього впливу правопорушника (злочинця) на працівника (учинення опору, захват заручником, напад на працівника, який перебуває не при виконанні службових обов`язків, з метою помсти за законні дії з припинення правопорушення, затримання або викриття правопорушника в період служби тощо); спроби самогубства працівника під впливом психофізіологічних, небезпечних та шкідливих факторів, пов`язаних з виконанням службових обов`язків; травмування внаслідок нестатутних відносин (у разі відсутності вини потерпілого); раптового погіршення стану здоров`я працівника під час виконання ним трудових (посадових) обов`язків у разі відсутності умов, зазначених у третьому, четвертому та шостому абзацах пункту 3.11 цього розділу, що визнається пов`язаним з виконанням службових обов`язків за умови, що погіршення стану здоров`я працівника сталося внаслідок впливу небезпечних чи шкідливих виробничих факторів, що підтверджено медичним висновком, або якщо потерпілий не проходив медичного огляду, передбаченого законодавством, а робота, що виконувалася, протипоказана потерпілому відповідно до медичного висновку про стан його здоров`я. Медичний висновок щодо зв`язку погіршення стану здоров`я працівника з впливом на нього небезпечних чи шкідливих виробничих факторів або щодо протипоказання за станом здоров`я працівника виконувати зазначену роботу видається лікувально-профілактичним закладом за місцем лікування потерпілого на запит керівника підрозділу чи голови комісії з розслідування; в інших випадках, передбачених чинним законодавством України.
Нещасний випадок, що стався за обставин, не пов`язаних з виконанням службових обов`язків, зазначених у пунктах 3.9, 3.10 Порядку № 1346 комісія з розслідування має визнавати таким, що трапився в період проходження служби і не пов`язаний з виконанням службових обов`язків.
Системний аналіз наведених норм законодавства дозволяє дійти висновку, що право на отримання статусу інваліда війни згідно з пунктом 2 частини 2 статті 7 Закону № 3551-ХІІ законодавець пов`язує з тим, що інвалідність працівника сталася в період проходження служби при виконанні службових обов`язків, пов`язаних, зокрема, з безпосередньою участю в охороні громадського порядку та наявністю передбачених Порядком обставин, що призвели до травмування чи захворювання.
До аналогічних висновків прийшов Верховний Суд України в рішенні від 08 квітня 2014 року у справі № 21-45а14 (реєстраційний номер в Єдиному державному реєстру судових рішень 38475027).
Довідкою до акта огляду медико-соціальної експертної комісії Серії АВ №0029905 встановлено другу групу інвалідності з 01.12.2018 - травма, так, пов`язана з виконанням службових обов`язків /а.с. 12/.
Довідкою до акта огляду медико-соціальної експертної комісії Серії 12 ААВ №096662 встановлено другу групу інвалідності з 07.12.2020 - травма, так, пов`язана з виконанням службових обов`язків; безстроково /а.с. 13/.
Як встановлено судом, за результатами розслідування нещасного випадку, який стався 25.07.2012 близько 04:300 з працівником оперуповноваженим відділу швидкого реагування "Сокіл" УБОЗ УМВС України в Полтавській області ОСОБА_1 складено акт від 16.08.2012 форми Н-5* розслідування нещасного випадку, що стався 25.07.2012 близько 04:30, копія якого наявна у матеріалах справи /а.с. 23-27/, за висновками якого травма ОСОБА_1 є результатом нещасного випадку, який стався в період проходження служби при виконанні службових обов`язків, пов`язаних з безпосередньою участю громадського порядку, громадської безпеки, у боротьбі зі злочинністю.
За результатами розслідування нещасного випадку складено акт форми Н-1* /а.с. 19-22/, за висновком якого нещасний випадок трапився в період проходження служби при виконанні службових обов`язків пов`язаних з безпосередньою участю громадського порядку, громадської безпеки, у боротьбі зі злочинністю.
У свідоцтві про хворобу №278-С від 13.10.2016, виданому медичною (військово-лікарською) комісією ДУ "ТМО МВС України по Полтавській області" за розпорядженням УКЗ ГУНП в Полтавській області, встановлений діагноз і постанова військово-лікарської комісії про причинний зв`язок захворювання (поранення, травми, контузії, каліцтва): травма, так, пов`язана з проходженням служби в органах внутрішніх справ, а також так, пов`язана з виконанням службових обов`язків /а.с. 14-15/.
Отже, наявні підстави, передбачені пунктом 2 частини 2 статті 7 Закону № 3551-XII для надання позивачу статусу особи з інвалідністю внаслідок війни.
Відповідно до абзацу 2 пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 №1317 "Питання медико-соціальної експертизи" (надалі - Постанова № 1317) медико-соціальна експертиза потерпілим від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання проводиться після подання акта про нещасний випадок на виробництві, акта розслідування професійного захворювання за встановленими формами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2004 р. № 1112 (Офіційний вісник України, 2004 р., № 35, ст. 2337), висновку спеціалізованого медичного закладу (науково-дослідного інституту професійної патології чи його відділення) про професійний характер захворювання, направлення лікувально-профілактичного закладу охорони здоров`я або роботодавця чи профспілкового органу підприємства, на якому потерпілий одержав травму чи професійне захворювання, або робочого органу виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків, суду чи прокуратури.
Відповідно до пункту 12 Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2009 р. №1317, причинний зв`язок інвалідності колишніх військовослужбовців з перебуванням на фронті або з виконанням ними інших обов`язків військової служби встановлюється на підставі документів, виданих військово-лікувальними закладами, а також інших документів, що підтверджують факт отримання поранення (захворювання).
Таким чином, якщо особа отримала інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час виконання службових обов`язків, така особа належить до осіб з інвалідністю внаслідок війни та має право на отримання відповідного посвідчення.
Порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранам війни визначається Положенням про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранам війни, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 року № 302 (надалі - Порядок № 302).
Пунктом 2 Порядку № 302 передбачено, що посвідчення є документом, що підтверджує статус ветеранів війни та інших осіб, на яких поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", на основі котрого надаються відповідні пільги і компенсації.
Згідно з пунктом 7 Порядку № 302 "Посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни", "Посвідчення учасника війни" і відповідні нагрудні знаки, "Посвідчення члена сім`ї загиблого" видаються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у місті (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за місцем реєстрації громадянина.
Відповідно до пункту 10 Порядку № 302 "Посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни" видається на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності. Особам з інвалідністю внаслідок війни, у яких групу інвалідності встановлено без терміну перегляду, видаються безтермінові посвідчення, іншим - на період встановлення групи інвалідності. У разі продовження медико-соціальною експертною комісією терміну чи зміни групи інвалідності в посвідчення (на правій внутрішній стороні) вклеюється новий бланк, до якого вносяться відповідні записи. Записи в бланку завіряються відповідно до пункту 8 цього Положення.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що до осіб з інвалідністю внаслідок війни у розумінні пункту 2 частини 2 статті 7 Закону № 3551-XII належать, зокрема, інваліди з числа осіб начальницького і рядового складу органів Міністерства внутрішніх справ України, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, причинний зв`язок яких пов`язаний з виконанням службових обов`язків встановлюється на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії.
Пунктом 26 Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2009 р. №1317, передбачено, що особі, що визнана особою з інвалідністю, залежно від ступеня розладу функцій органів і систем організму та обмеження її життєдіяльності встановлюється I, II чи III група інвалідності. I група інвалідності поділяється на підгрупи А і Б залежно від ступеня втрати здоров`я особи з інвалідністю та обсягу потреби в постійному сторонньому догляді, допомозі або нагляді.
Причинами інвалідності є, зокрема: поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов`язані з виконанням службових обов`язків; пов`язані з виконанням обов`язків військової служби або службових обов`язків з охорони громадського порядку, боротьби із злочинністю та ліквідацією наслідків надзвичайних ситуацій; захворювання, отримані під час проходження військової служби чи служби в органах внутрішніх справ, державної безпеки, інших військових формуваннях; одержані в період проходження військової служби і служби в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, органах і підрозділах цивільного захисту, Держспецзв`язку.
Тобто, чинним законодавством регламентовано перелік причин інвалідності, які можуть бути зазначені у довідці МСЕК.
У довідці до акту огляду МСЕК зазначено, що виявлена у ОСОБА_1 травма, пов`язана з виконанням службових обов`язків, а тому суд не погоджується з позицією відповідача, про те що позивач не має права на встановлення йому статусу особи з інвалідністю внаслідок війни.
Саме поняття "службових обов`язків" в Законі № 3551-XII тлумачиться як "обов`язків військової служби", що невід`ємно пов`язані з пораненням, контузією, каліцтвом, захворюванням, одержаних під час захисту Батьківщини та виконання обов`язків військової служби (службових обов`язків), про що йдеться у частині 1 статті 7 Закону № 3551 -XII.
Суд критично оцінює доводи відповідача про те, що позивач не має права на отримання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни у зв`язку зі звільненням зі служби в органах поліції, оскільки позивач отримав травму, внаслідок якої йому встановлено інвалідність третьої групи, під час проходження служби в начальницькому складі органів Міністерства внутрішніх справ під час виконання службових обов`язків.
Суд також відхиляє доводи відповідача з посиланням на роз`яснення у листах Міністерства у справах ветеранів України та Національної поліції України, оскільки вказані листи не є нормативно-правовими актами, не встановлюють правових норм та носять необов`язковий, рекомендаційний характер, а тому не підлягають застосуванню до спірних правовідносин.
Підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку, що відмова відповідача у встановленні ОСОБА_1 статуту особи з інвалідністю внаслідок війни другої групи суперечить вимогам пункту 2 частини 2 статті 7 Закону №3551-XII та без урахування всіх обставин, що мають значення для його прийняття, а тому є протиправною.
Частиною 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Таким чином, зважаючи на встановлені судом обставини справи та наведені вище норми права, враховуючи, що відмова відповідача щодо встановлення ОСОБА_1 на підставі пункту 2 частини 2 статті 7 Закону № 3551-XII статусу особи з інвалідністю внаслідок війни другої групи, що виразилася у листі Управління соціального захисту населення Виконавчого комітету Київської районної в м. Полтаві ради від 02.04.2021 № 05-46/2632, є протиправною, з метою ефективного захисту прав позивача, на підставі частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, визнати протиправною відмову Управління соціального захисту населення Виконавчого комітету Київської районної в м. Полтаві ради у встановленні ОСОБА_1 статусу особи з інвалідністю внаслідок війни, зобов`язавши відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про встановлення статусу особи з інвалідністю внаслідок війни другої групи, з урахуванням висновків суду.
Стосовно позовних вимог про зобов`язання відповідача встановити ОСОБА_1 статус особи з інвалідністю внаслідок війни, суд зазначає наступне.
Завданням адміністративного судочинства, відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Тобто, за змістом вказаної правової норми, адміністративний суд не наділений повноваженнями втручатися у вільний розсуд суб`єкта владних повноважень поза межами перевірки за критеріями визначеними статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Таким чином адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень на відповідність закріпленим частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб`єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.
У даній справі оцінка правомірності відмови у наданні позивачу статуту особи з інвалідністю внаслідок війни другої групи стосувалася лише тих мотивів, з яких відповідач виходив приймаючи відмову, які наведені відповідачем у листі від 20.11.2020 №04-8145. Суд не може досліджувати інші обставин, які не досліджувалися відповідачем, оскільки ці повноваження відносяться до його виключної компетенції.
Таким чином, позовні вимоги про зобов`язання відповідача встановити ОСОБА_1 статус особи з інвалідністю внаслідок війни у даній справі є такими, що виходить за межі завдань адміністративного судочинства, а тому задоволенню не підлягають.
Отже, адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню частково.
Оскільки позивач від сплати судового збору звільнений, а відповідач доказів понесення судових витрат суду не надав, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ) до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної в м. Полтаві ради (вул. Ст. Халтуріна, буд.13, Полтава, 36014, ідентифікаційний код 03195240) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Управління соціального захисту населення Виконавчого комітету Київської районної в м. Полтаві ради у встановленні ОСОБА_1 статусу особи з інвалідністю внаслідок війни.
Зобов`язати Управління соціального захисту населення Виконавчого комітету Київської районної в м. Полтаві ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про встановлення статусу особи з інвалідністю внаслідок війни другої групи, з урахуванням висновків суду.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя І.Г.Ясиновський