Рішення № 97589210, 11.06.2021, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.06.2021
Номер справи
440/3493/21
Номер документу
97589210
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

. 11 червня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/3493/21

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чеснокової А.О., розглянувши у порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

07 квітня 2021 року позивач звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, в якій просить суд:

визнати протиправною бездіяльності відповідача щодо виготовлення та неподання третій особі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача станом на 01 листопада 2019 року із зазначенням основних та додаткових видів грошового забезпечення для перерахунку основного розміру пенсії позивача з 01 грудня 2019 року;

зобов`язати відповідача виготовити на ім`я позивача та направити на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача станом на 01 листопада 2019 року із зазначенням основних та додаткових видів грошового забезпечення для перерахунку основного розміру пенсії позивача з 01 грудня 2019 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач є пенсіонером МВС, отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Позивач зазначає, що 05 березня 2019 року - з дня набрання законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, та з 19 листопада 2019 року - дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/12704/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення та індексації. За наведених обставин вважає відмову відповідача у видачі довідки для перерахунку пенсії з 01 грудня 2019 року протиправною.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 12 квітня 2021 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

15 квітня 2021 року до суду надійшли пояснення третьої особи, в яких представник третьої особи просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на те, що на момент складання на направлення до органу Пенсійного фонду довідки №1139 положення пункту 1 Постанови № 103 та пункту 5 Порядку №45 були чинними та підлягали застосуванню усіма суб`єктами, на яких поширюється дія вказаних нормативних правових актів, в тому числі і відповідачем.

Відповідач правом на надання відзиву не скористався, витребуваних судом документів не надав.

Справу за вказаним позовом розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось на підставі частини четвертої статті 229 вказаного Кодексу.

Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що підтверджується наявними у справі документами пенсійної справи та не заперечується сторонами.

11 листопада 2015 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" /далі – Постанова № 988/, яка набрала чинності 02 грудня 2015 року та якою затверджено схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1, схему посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах згідно з додатком 2, схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10.

Пунктом 1 цієї постанови установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

21 лютого 2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" № 103 /далі – Постанова № 103/, пунктом 3 якої встановлено перерахувати з 01 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

21 березня 2018 року УМВС України у Полтавській області видано довідку № 4/1289 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, згідно з якою розмір грошового забезпечення позивача за нормами, чинними на 01 січня 2016 року, за прирівняною посадою поліцейського до посади на день звільнення зі служби становить: посадовий оклад – 2700,00 грн.; підвищення посадового окладу (0 %) – 0,00 грн.; оклад за спеціальним званням (підполковник міліції) – 2200,00 грн.; надбавка за стаж служби (40 %) – 1960,00 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) – 405,00 грн., премія (4 %) – 290,60 грн., а всього – 7555,60 грн.

02 квітня 2018 року на підставі вказаної довідки Головним управлінням ПФУ в Полтавській області перераховано основний розмір пенсії позивача у розмірі 70% грошового забезпечення з 01 січня 2016 року.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року в адміністративній справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 травня 2019 року у справі № 826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19 грудня 2019 року, визнано протиправним та скасовано пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".

Вважаючи, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність щодо невиготовлення довідки про розмір грошового забезпечення за аналогічною посадою для перерахунку пенсії станом на 19 листопада 2019 року, позивач звернулася до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та доводам учасників справи, суд виходить з наступного.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" /далі - Закон №2262-ХІІ (у відповідній редакції)/.

Частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" /далі - Порядок № 45 (у відповідній редакції)/.

Згідно з пунктами 1 та 3 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Зокрема, довідки видаються на осіб, які звільнені із служби в апараті МВС, органах та підрозділах МВС, в закладах, на підприємствах та в установах, що належать до сфери управління МВС (крім органів, підрозділів, закладів та установ, передбачених абзацами четвертим, п`ятим і сьомим цього пункту) - МВС.

Таким чином, обов`язок оформити та подати до органу Пенсійного фонду України довідку про розмір грошового забезпечення особи, яка звільнена зі служби в апараті МВС, органах та підрозділах МВС, в закладах, на підприємствах та в установах, що належать до сфери управління МВС, покладено на Міністерство внутрішніх справ.

Відповідно до пунктів 1 та 2 розділу І Інструкції про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та з інших соціальних питань, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17 вересня 2018 року № 760, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 10 жовтня 2018 року за № 1152/32604 /далі - Інструкція № 760/, ця інструкція визначає, зокрема, процедуру організації в Міністерстві внутрішніх справ України, центральних органах виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України (Національна поліція України, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Адміністрація Державної прикордонної служби України (далі - ЦОВВ)), та Національній гвардії України роботи, оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Зазначену Інструкцію розроблено відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Закону України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист", Положення про Міністерство внутрішніх справ України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2015 року № 878 (зі змінами), постанов Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" (зі змінами), від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393", від 12.05.1994 № 302 "Про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранам війни" та постанови правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402.

За визначенням, наведеним у пункті 3 Інструкції № 760 уповноважені структурні підрозділи-визначені МВС, ЦОВВ та Національною гвардією України структурні підрозділи, на які покладено функції з підготовки та подання до органів, які призначають пенсії, необхідних для призначення пенсій документів.

Згідно з пунктами 1 та 2 розділу ІІ Інструкції № 760 уповноважені структурні підрозділи, зокрема: 1) організовують роботу з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсію відповідно до чинного законодавства; 2) розглядають листи та звернення із питань оформлення документів для призначення та перерахунку пенсій, для отримання пільг, а також здійснюють прийом громадян, які звертаються з цих питань; 3) приймають від підрозділів персоналу (кадрового забезпечення) та фінансового забезпечення (бухгалтерських підрозділів) документи, передбачені Порядком та цією Інструкцією для призначення (перерахунку) пенсій; 4) готують та подають у встановленому чинним законодавством порядку до органів, які призначають пенсії, документи для призначення (перерахунку) пенсій; 7) ведуть облік осіб, яким призначено пенсію відповідно до Закону; 8) взаємодіють з органами, які призначають пенсії, стосовно осіб, яким призначено (припинено) виплату пенсій, та в межах повноважень з органами державної влади з питань соціального захисту та пенсійного забезпечення.

Загальне методичне керівництво роботою з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, яким оформлюється пенсія, здійснює уповноважений структурний підрозділ МВС.

Пунктом 2 розділу ІІІ Інструкції № 760 визначено, що при проведенні перерахунку пенсій відповідно до списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, складених головними управліннями Пенсійного фонду України, уповноважений структурний підрозділ готує довідки про розмір грошового забезпечення.

Наказом МВС України від 25 лютого 2019 року № 129 "Про визначення в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженого структурного підрозділу з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій", уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій в Міністерстві внутрішніх справ України визначено Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України.

Судовим розглядом встановлено, що із заявою про підготовку та подання до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивач до Міністерства внутрішніх справ України не звертався, а відтак останнє у виготовленні та поданні до територіального органа Пенсійного фонду такої довідки не відмовляло.

Суд зауважує, що відповідно до положень Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 /далі - Порядок № 45 (у відповідній редакції)/, органи, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, зокрема і МВС України, готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, на підставі відповідних списків головних управлінь Пенсійного фонду України, тоді як у матеріалах цієї справи відсутні докази надходження до МВС України від ГУ ПФУ в Полтавській області відповідного списку осіб для виготовлення довідок про розмір грошового забезпечення, із зазначенням у ньому позивача.

Таким чином, за відсутності відповідного списку осіб для виготовлення довідок про розмір грошового забезпечення (із зазначенням у ньому позивача) та звернення позивача до МВС України про виготовлення такої довідки у відповідача були відсутні правові підстави для вчинення дій щодо виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 19 листопада 2019 року.

Відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

За змістом частини першої статті 5 згаданого Кодексу кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

В контексті наведених приписів кодексу підставою для звернення особи до суду з позовом є її суб`єктивне уявлення, особисте переконання в порушенні прав чи свобод, проте обов`язковою умовою здійснення такого захисту судом є об`єктивна наявність відповідного порушеного права чи законного інтересу на момент звернення до суду.

Оскільки право позивача на отримання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення Міністерство внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу МВС України наразі не порушувало, суд дійшов висновку про те, що відсутні правові підстави для визнання протиправною бездіяльності Міністерства внутрішніх справ України щодо невиготовлення та неподання до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 19 листопада 2019 року.

Позовна вимога про зобов`язати відповідача виготовити на ім`я позивача та направити на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача станом на 01 листопада 2019 року із зазначенням основних та додаткових видів грошового забезпечення для перерахунку основного розміру пенсії позивача з 01 грудня 2019 року є похідною від попередньої (основної) позовної вимоги.

Тож за відсутності підстав для задоволення основної позовної вимоги, відсутні й підстави для задоволення похідної вимоги.

Суд вважає за необхідне наголосити на тому, що у судовому рішенні не надається оцінка обґрунтованості доводів учасників справи про наявність/відсутність підстав для видачі довідки про розмір грошового забезпечення, його складові та розміри, оскільки відсутня відмова уповноваженого органу у її видачі та відповідне обґрунтування такої відмови.

Вищенаведеним спростовуються доводи позивача, що заявлені у позовній заяві.

Отже, позов задоволенню не підлягає.

У зв`язку з відмовою у задоволенні адміністративного позову розподіл судових витрат в порядку статті 139 КАС України не здійснюється.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7, 9, 77, 139, 243-246, 263, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, -

В И Р І Ш И В:

. У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Міністерства внутрішніх справ України (вул. Академіка Богомольця, 10, м. Київ, 01601, ЄДРПОУ 00032684), третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, Полтавська область, 36014, ЄДРПОУ 13967927) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя А.О. Чеснокова