
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 червня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/4200/21
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шевякова І.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.
Позовні вимоги:
- визнати протиправною відмову Головного управління Національної поліції в Полтавській області видати ОСОБА_1 безтермінове посвідчення "Ветеран Національної поліції", яке відповідає опису посвідчення затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2018 №925 "Про посвідчення і нагрудний знак "Ветеран Національної поліції", викладену в листі Головного управління Національної поліції в Полтавській області від 13.04.2021 вих.№К-114;
- зобов`язати Головне управління Національної поліції в Полтавській області видати ОСОБА_1 безтермінове посвідчення "Ветеран Національної поліції ", яке відповідає опису посвідчення затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2018 №925 "Про посвідчення і нагрудний знак "Ветеран Національної поліції".
Під час розгляду справи суд
В С Т А Н О В И В:
26.04.2021 ОСОБА_1 (далі - позивач; ОСОБА_1 ) звернулась до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Національної поліції в Полтавській області (далі - відповідач; ГУ НП в Полтавській області) про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Ухвалою суду від 05.05.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
Аргументи учасників справи
В обґрунтування позову ОСОБА_1 посилалась на те, що в порушення вимог постанови Кабінету міністрів України "Про порядок видачі посвідчення і вручення нагрудного знаку "Ветеран Національної поліції" було видано посвідчення з обмеженим терміном дії (до 01.01.2021). Вважає, що таким чином обмежено її права на соціальний захист як ветерана органів внутрішніх справ.
27.05.2021 відповідач надав до суду відзив на позовну заяву, в якому заперечував проти позовних вимог позивача та просив суд у їх задоволенні відмовити. Зазначав, що при видачі позивачу строкового посвідчення діяв в межах та у спосіб встановлений Законом України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист", адже згідно довідки МСЕК серії АВ №0074984 від 23.12.20191 ОСОБА_1 встановлено ІІ групу інвалідності з 03.12.2019 на строк до 01.01.2021.
12.05.2021 від позивача надійшли додаткові пояснення.
Відповідно до частини восьмої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їхні усні пояснення. Судові дебати не проводяться.
Справа розглядається у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження на підставі пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.
Справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, суд дійшов наступних висновків.
Обставини справи, встановлені судом
Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходила службу в органах внутрішніх справ України та Національній поліції України.
Наказом від 30.09.2019 № 498 о/с "По особовому складу" майора міліції ОСОБА_1 ( НОМЕР_1 ), старшого слідчого відділу Кременчуцького відділу поліції, звільнено зі служби в поліції з 30.09.2019 за пунктом 2 частини 1 статті 77 Закону України "Про Національну поліцію" (через хворобу) /а.с. 7/.
Згідно вищевказаного наказу вислуга років ОСОБА_1 станом на 30.09.2019 в календарному обчисленні становить 24 роки 01 місяць 14 днів.
Відповідно до довідки до акту огляду МСЕК від 23.12.2019 серії АВ № 0074984 позивачу в зв`язку із захворюванням, пов`язаним з проходженням служби в поліції встановлено ІІ групу інвалідності на строк з 03.12.2019 до 01.01.2021 із датою чергового переогляду - грудень 2020 року /а.с. 7, зворот/.
На підставі вищевказаної довідки МСЕК та пункту 3 статті 5 Закону України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист" позивачу ГУ НП в Полтавській області 20.01.2020 видано посвідчення "Ветеран Національної поліції" серії НОМЕР_2 із терміном дії до 01.01.2021 (запис дати здійснено від руки) /а.с. 6, зворот/.
ОСОБА_1 30.03.2021 звернулась до позивача зі заявою, в якій просила видати їй безтермінове посвідчення "Ветеран Національної поліції".
Листом від 13.04.2021 вих №К-114 ГУ НП в Полтавській області повідомило ОСОБА_1 , що посвідчення "Ветеран Національної поліції" видане на термін встановлення їй інвалідності, тобто строком до 01.01.2021.
Позивач вважаючи протиправними дії ГУ НП в Полтавській області щодо відмови у видачі їй безтермінового посвідчення "Ветеран Національної поліції", звернулась до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, які склались між сторонами спору, суд виходить з наступного.
Норми права, які підлягають застосуванню
Статус, зокрема, ветеранів органів внутрішніх справ визначається Законом України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист".
За приписами пункту 3 частини першої статті 5 Закону України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист" від 24.03.1998 року № 203/98-ВР (в редакції чинній на момент видачі посвідчення від 20.01.2020) ветеранами військової служби, ветеранами органів внутрішніх справ, ветеранами Національної поліції, ветеранами податкової міліції, ветеранами державної пожежної охорони, ветеранами Державної кримінально-виконавчої служби України, ветеранами служби цивільного захисту, ветеранами Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України визнаються громадяни України є, зокрема, особи з інвалідністю I та II групи, інвалідність яких настала внаслідок захворювання, одержаного в період проходження військової служби і служби в органах внутрішніх справ, Національній поліції, податковій міліції, державній пожежній охороні, Державній кримінально-виконавчій службі України, органах і підрозділах цивільного захисту, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, і які мають вислугу військової служби і служби в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній кримінально-виконавчій службі України, органах і підрозділах цивільного захисту, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України 20 років і більше.
Ветеранам військової служби, ветеранам органів внутрішніх справ, ветеранам Національної поліції, ветеранам податкової міліції, ветеранам державної пожежної охорони, ветеранам Державної кримінально-виконавчої служби України, ветеранам служби цивільного захисту, ветеранам Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України вручаються посвідчення та нагрудні знаки. Зразки посвідчень, нагрудних знаків та порядок їх виготовлення і вручення визначаються Кабінетом Міністрів України. (стаття 10 Закону України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист").
На виконання вимог вказаної статті постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2018 №925 затверджено Порядок видачі посвідчення і вручення нагрудного знака "Ветеран Національної поліції", та відповідно затверджено зразок та опис посвідчення "Ветеран Національної поліції", зразок та опис нагрудного знака "Ветеран Національної поліції" (далі – Порядок 925).
Пунктом 2 означеної постанови постановлено поширити дію Порядку видачі посвідчення і вручення нагрудного знака "Ветеран військової служби", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 р. № 1601, на видачу посвідчення і вручення нагрудного знака "Ветеран Національної поліції".
Так відповідно до пункту 3 Порядку № 1601 підставою для видачі посвідчення і вручення нагрудного знака "Ветеран військової служби" є:
наказ про звільнення з військової служби в запас або у відставку - для осіб, зазначених у пункті 1 статті 5 Закону України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист";
наказ про звільнення з військової служби в запас або у відставку та довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією про встановлення інвалідності I чи II групи, яка настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, пов`язаних з виконанням обов`язків військової служби, служби у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, чи при виконанні службових обов`язків по охороні громадського порядку, боротьбі із злочинністю та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій - для осіб, зазначених у пункті 2 статті 5 Закону України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист";
наказ про звільнення з військової служби в запас або у відставку та довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією про встановлення інвалідності I чи II групи, яка настала внаслідок захворювання, одержаного в період проходження військової служби, - для осіб, зазначених у пункті 3 статті 5 Закону України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист";
посвідчення про нагородження медаллю "Ветеран Збройних Сил СРСР" за законодавством колишнього Союзу РСР - для осіб, зазначених у пункті 4 статті 5 Закону України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист";
наказ про звільнення з військової служби в запас або у відставку - для осіб, зазначених у пункті 5 статті 5 Закону України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист".
Згідно Порядку № 925 посвідчення "Ветеран Національної поліції" має вигляд розгорнутої книжечки розміром 70 х 200 міліметрів у твердій обкладинці, обтягнутій ОСОБА_2 (білого) кольору. На лицьовому боці посвідчення виконано написи: зверху - "УКРАЇНА", посередині - "ПОСВІДЧЕННЯ", нижче - "ВЕТЕРАН НАЦІОНАЛЬНОЇ ПОЛІЦІЇ". На лівому зворотному боці посвідчення вгорі двома рядками зазначається найменування органу (установи, закладу) Національної поліції, що видав посвідчення. Нижче міститься напис: "ПОСВІДЧЕННЯ серія ___ № ____".
У нижній лівій частині лівого зворотного боку міститься фотокартка ветерана Національної поліції розміром 30 х 40 міліметрів.
Праворуч від фотокартки трьома рядками розміщуються слова "Прізвище", "Ім`я", "По батькові", які заповнюються відповідними даними власника посвідчення, нижче передбачено місце для гербової печатки та підпису власника посвідчення.
На правому зворотному боці посвідчення виконано написи: вгорі - "Пред`явник цього посвідчення має право на пільги, установлені законодавством для ветеранів Національної поліції", посередині - "ПОСВІДЧЕННЯ БЕЗСТРОКОВЕ І ДІЙСНЕ НА ВСІЙ ТЕРИТОРІЇ УКРАЇНИ", нижче - “Дата видачі 20__ р.".
Внизу правого зворотного боку ставиться скріплений гербовою печаткою підпис керівника органу (установи, закладу), який видав посвідчення".
Висновки щодо правозастосування.
Згідно з частиною другою статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
У цій справі предметом спору є протиправна, на думку позивача, відмова ГУ НП в Полтавській області видати ОСОБА_1 безтермінове посвідчення "Ветеран Національної поліції".
Частиною другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам, суд виходить з наступного.
В матеріалах справи міститься копія посвідчення "Ветеран Національної поліції" серії НОМЕР_2 , виданого ОСОБА_1 , в якому міститься виправлення щодо терміну дії - "посвідчення "ПОСВІДЧЕННЯ БЕЗСТРОКОВЕ І ДІЙСНЕ НА ВСІЙ ТЕРИТОРІЇ УКРАЇНИ", а саме закреслено слово "БЕЗСТРОКОВЕ", та замість закресленого слова "БЕЗСТРОКОВЕ" зазначено "до 01.01.2021".
Таким чином посвідчення "Ветеран Національної поліції" було надано позивачу із відміткою щодо строку дії до 01.01.2021.
Конституційний Суд України у рішенні від 27.02.2003 № 4-рп/2003 (справа про ветеранів органів внутрішніх справ), зазначив, що за Законом України "Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист" набуття статусу ветерана органів внутрішніх справ не пов`язується з часом звільнення особи зі служби в цих органах. З тексту статті 5 Закону очевидно, що ветеранами органів внутрішніх справ визнаються особи за умови наявності фактів, передбачених цією статтею.
Суд звертає увагу, що Закон України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист" та постанова Кабінету Міністрів України від 07.11.2018 № 925 не містить положень щодо підтвердження відповідного статусу. Цей статус набувається автоматично за наявності відповідного юридичного факту, на що вказав Конституційний суд в своєму рішення №1-19/2003 від 27.02.2003.
Крім того, вказані нормативно-правові акти не вказують на можливість видачі строкового посвідчення. Встановленим на законодавчому рівні зразком посвідчення "Ветеран Національної поліції" передбачено єдиний варіант зазначення терміну його дії, а саме безстроково.
До того ж, суд вважає за необхідне зазначити, що строковий статус інвалідності не означає строкового характеру статусу ветерана Національної поліції.
Єдиним доводом відповідача щодо видачі ОСОБА_1 строкового посвідчення є те, що в разі встановлення особі інвалідності І та ІІ групи посвідчення ветерана Національної поліції видається на термін встановлення інвалідності.
Суд вважає такі доводи відповідача необґрунтованим та таким, що спростовується вищезазначеними висновками суду .
З огляду на викладене, суд вважає, що відмова відповідача ОСОБА_1 у видачі безстрокового посвідчення є неправомірною, адже строковий характер інвалідності й факт її закінчення не обумовлює припинення статусу ветерана Національної поліції, який набувається особою одноразово в силу виникнення юридичного факту, передбаченого ст. 5 Закону України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист".
Особа, яка має статус ветерана Національної поліції, може реалізувати надані законом пільги лише за умови наявності підтверджуючого документу - посвідчення ветерана Національної поліції. Тож внаслідок таких неправомірних дій відповідача як видача позивачу посвідчення з обмеженим терміном дії, він позбавлений можливості користуватися пільгами, встановленими законодавством.
Як встановлено частиною другою статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Статтею 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Під час розгляду справи відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не надав до суду достатньо належних і достовірних доказів, а відтак, не довів правомірності своїх дій.
За таких обставин, відповідач, виконуючи свої повноваження, діяв не на підставі, не у межах та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відтак, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат
Згідно зі частиною першою статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Позивач при зверненні до суду сплатив судовий збір у розмірі 908 грн.
Інші судові витрати у справі відсутні.
Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, з огляду на ухвалення судом рішення про задоволення позовних вимог, судові витрати позивача належить розподілити шляхом стягнення на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судового збору у розмірі 908 грн.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_3 ) до Головного управління Національної поліції в Полтавській області (вул. Пушкіна, 83, м. Полтава, 36014, код ЄДРПОУ 40108630) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Полтавській області щодо відмови у видачі ОСОБА_1 посвідчення "Ветеран Національної поліції", яке відповідає зразку посвідчення затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2018 №925 "Про посвідчення і нагрудний знак "Ветеран Національної поліції".
Зобов`язати Головне управління Національної поліції в Полтавській області видати видати ОСОБА_1 безстрокове посвідчення "Ветеран Національної поліції ", яке відповідає зразку посвідчення затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2018 №925 "Про посвідчення і нагрудний знак "Ветеран Національної поліції".
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Полтавській області (вул. Пушкіна, 83, м. Полтава, 36014, код ЄДРПОУ 40108630) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_3 ) втрати зі сплати судового збору у розмірі 908,00 грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини першої Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, з урахуванням положень пункту 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя І.С. Шевяков