
Справа № 420/5470/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 червня 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Харченко Ю.В. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати дії та рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області ЄДРПОУ: 20987385 Місцезнаходження юридичної особи: Україна, 65107, Одеська обл., місто Одеса, 65012, вул. Канатна, будинок 83, щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 з виключенням періоду з 01.07.2000 року до 31.12.2003 року за який врахована заробітна плата для обчислення пенсії, протиправними, скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області ЄДРПОУ: 20987385 Місцезнаходження юридичної особи: Україна, 65107, Одеська обл., місто Одеса,65012, вул. Канатна, будинок 83, щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ; зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області ЄДРПОУ: 20987385 Місцезнаходження юридичної особи: Україна, 65107, Одеська обл., місто Одеса,65012, вул. Канатна, будинок 83, перерахувати пенсію з 01.02.2018 року ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , з виключенням періоду з 01.07.2000 року до 31.12.2003 року за який врахована заробітна плата для обчислення пенсії та застосувати страховий стаж 44 роки та 3 місяці та заробіток з 01.01.1995 року до 31.12.1999 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що Відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж, починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу поспіль по 30 червня 2000 року незалежно від перерв. 18.05.2016р. Київським районним судом м. Одеси прийнято постанову, якою задоволено позов ОСОБА_1 та зобов`язано управління пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси перерахувати пенсію ОСОБА_1 за віком з врахуванням стажу 44 роки та 3 місяці, та заробітку за період з 1 січня 1995 року по 31 грудня 1999 року. Однак, управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси перерахувало пенсію позивача, додатково врахувавши період заробітку з 01.07.2000 року до 31.12.2003 року.
06.05.2021р. від позивача надійшла відповідь на відзив відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вхід. № 22759/21), у якій позивач підтримує свої позовні вимоги.
Відповідач – Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню з підстав, викладених у письмовому відзиві на позовну заяву (від 26.04.2021р. вхід.№21245/21), зазначаючи, зокрема, наступне. Згідно ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв. Враховуючи вищезазначене, відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії лише за період 1995-1999 років.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 12.04.2021р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у справі № 420/5470/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії.
Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності, та системно проаналізувавши приписи чинного законодавства, суд встановив наступне.
Постановою Київського районного суду міста Одеси від 18.05.2016р. у справі № 520/15988/15-а визнано незаконним та скасовано рішення управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_2 та зобов`язано управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси перерахувати пенсію ОСОБА_1 за віком з врахуванням стажу 44 роки та 3 місяці, та заробітку за період з 1 січня 1995 року по 31 грудня 1999 року.
26.01.2021р. позивач - ОСОБА_1 звернулась до відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з заявою про перерахунок пенсії за віком, а саме: з вимогою про виключення періоду з 01.07.2000р. до 31.12.2003р., за який врахована заробітна плата з нульовими показниками. Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області 11.02.2012р. надав відповідь, у якій зазначено, що розмір пенсії розрахований правильно.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В силу ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Предметом спору в цій справі є правомірність дій відповідача щодо застосування приписів ст.40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» при перерахунку пенсії позивачу, що полягає у включенні страхового стажу за період роботи позивача з 01.07.2000р. по 31.12.2003р.
У відповідності до ст.40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 р. (далі - Закон № 1058) для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж. Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
За визначенням ст.24 Закону № 1058 страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Згідно ч.4 ст.24 Закону № 1058 періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Так, у відповідності до п.«б» ч.1 ст.3 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.91 р. № 1788-XII (далі - Закон № 1788) право на трудову пенсію мають особи, зайняті суспільно корисною працею, при додержанні інших умов, передбачених цим Законом: особи, які займаються підприємницькою діяльністю, заснованою на особистій власності фізичної особи та виключно її праці, - за умови сплати страхових внесків до Пенсійного фонду України.
За положеннями п.«а» ч.3 ст.56 Закону № 1788 до стажу роботи зараховується також будь-яка інша робота, на якій працівник підлягав державному соціальному страхуванню, або за умови сплати страхових внесків.
Згідно ст.41 Закону № 1058 до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: 1) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із цим Законом були фактично обчислені та сплачені страхові внески до Пенсійного фонду в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески; 2) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування; 3) суми заробітної плати (доходу), визначені виходячи із здійсненої застрахованою особою доплати, передбаченої частиною третьою статті 24 цього Закону.
Суд вказує на те, що з аналізу вищенаведених норм вбачається, що для обчислення пенсії повинна бути наявною саме заробітна плата (дохід), тобто її фактичне нарахування чи отримання.
Відтак, суд дійшов висновку, що враховуючи приписи чинного законодавства, виключень або особливих умов при обчисленні пенсії для періодів, які були включені до страхового стажу, але в яких відсутні відомості про сплату позивачем страхових внесків, чинне законодавство не містить, а отже в разі включення періоду до страхового стажу заробітна плата, отримана особою в цей період, має враховуватись при обчисленні пенсії, навіть за умови нульового показника.
Отже, беручи до уваги вищевикладене, а також враховуючи наявність досліджених судом наявних у матеріалах справи письмових доказів в сукупності, суд дійшов висновку, що дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо включення періоду з 01.07.2000р. до 3112.12.2003р. в нульовому значенні є правомірними.
Враховуючи, що судом встановлено відсутність законодавчо передбачених підстав для визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо призначення та перерахунку пенсії позивачу з урахуванням заробітної плати з 01.07.2000р. до 31.12.2003р. в нульовому значенні, відповідно вимога ОСОБА_1 щодо зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області перерахувати пенсію з виключенням періоду з 01.07.2000р. до 31.12.2003р., за який врахована заробітна плата для обчислення пенсії та застосувати страховий стаж 44 роки та 3 місяці та заробіток з 01.01.1995р. до 31.12.1999р ОСОБА_1 , також задоволенню не підлягає, оскільки є похідною.
Також, суд зазначає, що позивач не позбавлений права звернутись до відповідних органів, установ для отримання підтвердження розміру заробітної плати та в подальшому звернутись до органів пенсійного фонду для здійснення відповідного перерахунку пенсії із врахуванням підтвердженого розміру заробітної плати для її врахування.
Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Згідно з ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 1 статті 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтю 73 КАС України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Відповідно до статей 74-76 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Статтею 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно зі ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Відтак, беручи до уваги вищевикладене, та оцінюючи наявні в матеріалах справи письмові докази в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги визнати дії та рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області ЄДРПОУ: 20987385 Місцезнаходження юридичної особи: Україна, 65107, Одеська обл., місто Одеса, 65012, вул. Канатна, будинок 83, щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 з виключенням періоду з 01.07.2000 року до 31.12.2003 року за який врахована заробітна плата для обчислення пенсії, протиправними, скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області ЄДРПОУ: 20987385 Місцезнаходження юридичної особи: Україна, 65107, Одеська обл., місто Одеса,65012, вул. Канатна, будинок 83, щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ; зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області ЄДРПОУ: 20987385 Місцезнаходження юридичної особи: Україна, 65107, Одеська обл., місто Одеса,65012, вул. Канатна, будинок 83, перерахувати пенсію з 01.02.2018 року ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , з виключенням періоду з 01.07.2000 року до 31.12.2003 року, за який врахована заробітна плата для обчислення пенсії та застосувати страховий стаж 44 роки та 3 місяці та заробіток з 01.01.1995 року до 31.12.1999 року задоволенню не підлягають, з вищеокреслених підстав.
Керуючись ст.ст.72-77, 139, ст.ст.241-246, 250, 255, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
ВИРІШИВ:
1. У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії, відмовити.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст.ст.293,295 КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст.255 КАС України.
.