
Справа № 420/6910/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 травня 2021 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Бжассо Н.В.,
за участі секретаря судового засідання Музики І.О.,
за участі сторін:
представника позивача Пісніченко І.І. (згідно з довіреністю),
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Одеса за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Держпраці в Одеській області до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «РОМАНТИК-89» про застосування заходів реагування шляхом зобов`язання зупинити роботи з експлуатації ліфтів та електрообладнання
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління Держпраці в Одеській області до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «РОМАНТИК-89», за результатом розгляду якого позивач просить суд:
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «РОМАНТИК-89» (пр.-кт. Добровольсокого, 89, м. Одеса, 65069, код ЄДРПОУ: 40838597) шляхом зобов`язання Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «РОМАНТИК-89» зупинити роботи з експлуатації 5 (п`яти) ліфтів пасажирських облікові № № 973, 974, 976, 977, 978 та експлуатації електрообладнання, а саме: РУ-0,4 кВ, встановлених за адресою: м. Одеса, пр.-кт. Добровольського, буд. 89, у зв`язку із загрозою життю та здоров`ю людей.
В обґрунтування адміністративного позову представник позивача зазначає, що відповідно до наказу Головного управління від 27.09.2019 року № 1772 у період з 30.09.2019 року по 01.10.2019 року посадовими особами Головного управління було проведено позапланову перевірку ОСББ «РОМАНТИК-89» з метою перевірки дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки в частині виконання приписів виданих за результатами проведення планової перевірки ОСББ «РОМАНТИК-89» від 19.10.2018 року № 15/14.1/08-1097-1710, від 19.10.2018 року № 15/14.3/10-1097-1711 у період з 12.10.2018 року по 19.10.2018 року. Під час проведення позапланової перевірки було встановлено, що не виконано 12 із 14 пунктів припису від 19.10.2018 року № 15/14.1/08-1097-1710 та не виконано 7 із 14 пунктів припису від 19.10.2018 року № 15/14.3/10-1097-1711. Згідно з п.п. 1 п. 1, п.п. 1,2,3 п. 2 розділу V акту перевірки від 01.10.2019 року № 15/14.1/08-1126. Враховуючи зазначене, з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров`ю людей, є підстави для негайного зупинення робіт (виробництва) з експлуатації ліфтів пасажирських: реєстр. № № 973, 974, 976, 977, 978 та експлуатації електрообладнання, а саме: РУ-0,4 кВ, встановлених за адресою: м. Одеса, пр.-кт. Добровольського, буд. 89, у зв`язку із загрозою життю та здоров`ю людей.
Ухвалою суду від 21.11.2019 року провадження у справі відкрито за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 19.12.2019 року.
28.02.2020 року суд закрив підготовче провадження у справі та призначив справу до судового розгляду по суті на 20.03.2020 року.
Ухвалою суду від 20.03.2020 року провадження у справі зупинено до завершення обмежувальних протиепідемічних заходів.
31.05.2021 року провадження у справі поновлено.
Представник позивача під час судового розгляду справи позовні вимоги підтримала та просила задовольнити.
Відповідач у судове засідання не з`явився. Ухвалою суду, яка занесена до протоколу судового засідання, від 31.05.2021 року суд відмовив у задоволенні клопотання представника відповідача про відкладення розгляду справи. Відзив на адміністративний позов відповідач не надав.
Суд вислухав представника позивача, розглянув матеріали справи, всебічно і повно з`ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінив надані учасниками справи докази в їх сукупності та робить наступні висновки.
Відповідно до наказу Головного управління Держпраці в Одеській області від 27.09.2019 року № 1772, призначено у період з 30.09.2019 року по 01.10.2019 року провести позапланову перевірку щодо додержання законів та інших нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки в частині частині виконання приписів виданих за результатами проведення планової перевірки ОСББ «РОМАНТИК-89» від 19.10.2018 року № 15/14.1/08-1097-1710, від 19.10.2018 року № 15/14.3/10-1097-1711 у період з 12.10.2018 року по 19.10.2018 року.
Згідно з актом перевірки від 01.10.2019 року № 15/14.1/08-1126 встановлено, що не виконано 12 із 14 пунктів припису від 19.10.2018 року № 15/14.1/08-1097-1710 та не виконано 7 із 14 пунктів припису від 19.10.2018 року № 15/14.3/10-1097-1711.
Під час перевірки встановлено, що наведені у п.п. 1 п. 1, п.п. 1,2,3 п. 2 розділу V акту перевірки від 01.10.2019 року № 15/14.1/08-1126 порушення є такими, що створюють загрозу життю та здоров`ю людей.
Статтею 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року № 96 (далі – Положення № 96), Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі – загальнообов`язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Держпраці України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.
Основними завданнями Держпраці України є: 1) реалізація державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб; 2) здійснення комплексного управління охороною праці та промисловою безпекою на державному рівні; 3) здійснення державного регулювання і контролю у сфері діяльності, пов`язаної з об`єктами підвищеної небезпеки; 4) організація та здійснення державного нагляду (контролю) у сфері функціонування ринку природного газу в частині підтримання належного технічного стану систем, вузлів і приладів обліку природного газу на об`єктах його видобутку та забезпечення безпечної і надійної експлуатації об`єктів Єдиної газотранспортної системи.
Згідно з пунктом 7 вказаного Положення, Держпраця України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи.
Наказом Державної служби України з питань праці від 03.08.2018 р. №84 затверджено положення про Головне управління Держпраці в Одеській області, у пункті 1 якого зазначено, що головне управління є територіальним органом Держпраці України та здійснює свої повноваження на території Одеської області.
Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб`єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках передбачених законом.
Згідно з ст.38 Закону України “Про охорону праці” державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Відповідно до Закону України «Про охорону праці», державна політика в галузі охорони праці базується , у тому числі на принципах пріоритету життя і здоров`я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Частиною 7 ст.7 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановленні законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб`єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.
Частиною 5 ст.4 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” визначено, що виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду.
Таким чином, враховуючи зазначене, а також порушення законодавства, викладені у п.п. 1 п. 1, п.п. 1,2,3 п. 2 розділу V акту перевірки від 01.10.2019 року № 15/14.1/08-1126з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров`ю людей суд робить висновок, що є підстави для негайного зупинення робіт з експлуатації 5 (п`яти) ліфтів пасажирських облікові №№ 973, 974, 976, 977, 978 та експлуатації електрообладнання, а саме РУ-0,4, кВ встановлених за адресою: м. Одеса, проспект Добровольського, 89.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Таким чином, суд робить висновок, що адміністративний позов належить до задоволення.
Керуючись ст.ст.2, 3, 6, 8, 9, 73, 74, 75, 76, 77, 94, 173-183, 192-228, 243, 245, 246, 250, 262, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Задовольнити адміністративний позов Головного управління Держпраці в Одеській області до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «РОМАНТИК-89» про застосування заходів реагування шляхом зобов`язання зупинити роботи з експлуатації ліфтів та електрообладнання.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «РОМАНТИК-89» (проспект Добровольського, 89, м. Одеса, 65069, код ЄДРПОУ: 40838597) шляхом зобов`язання Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «РОМАНТИК-89» зупинити роботи з експлуатації 5 (п`яти) ліфтів пасажирських облікові №№ 973, 974, 976, 977, 978 та експлуатації електрообладнання, а саме РУ-0,4, кВ встановлених за адресою: м. Одеса, проспект Добровольського, 89, у зв`язку із загрозою життю та здоров`ю людей.
Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П`ятого апеляційного адміністративного суду.
Позивач – Головне управління Держпраці в Одеській області (пр.-кт. Шевченка, буд. 2, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ: 39781624).
Відповідач – Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «РОМАНТИК-89» (проспект Добровольського, 89, м. Одеса, 65069, код ЄДРПОУ: 40838597)
Повний текст рішення складений та підписаний судом 10 червня 2021 року.
Суддя Н.В. Бжассо