Рішення № 97588930, 10.06.2021, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.06.2021
Номер справи
420/14677/20
Номер документу
97588930
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/14677/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 червня 2021 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Бутенка А.В., за участю секретаря Сініцина А.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Приморського районного відділу у м. Одесі Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області (65012, м. Одеса, вул. пр. Привокзальний, 2) за участі 3-ї особи без самостійних вимог на предмет спору - житлово-будівельний кооператив «ФРАНЦУЗЬКИЙ БУЛЬВАР-БІЛДІНГ» (ЄДРПОУ 32622948, юридична адреса: 65012, Одеська область, місто Одеса, Французький бульвар, 9) про визнання протиправним та скасування припису від 09.09.2020 року № 45, -

ВСТАНОВИВ:

Стислий зміст позовних вимог.

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Приморського районного відділу у м. Одесі Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області за участі 3-ї особи без самостійних вимог на предмет спору - житлово-будівельний кооператив “ФРАНЦУЗЬКИЙ БУЛЬВАР-БІЛДІНГ”, в якому позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати припис Приморського районного відділу у м. Одесі Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області від 09.09.2020 року № 45.

Виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 09.09.2020 року посадовими відповідача видано припис №45 ЖБК «ФРАНЦУЗЬКИЙ БУЛЬВАР-БІЛДІНГ». Позивач зазначає, що у ЖБК «ФРАНЦУЗЬКИЙ БУЛЬВАР-БІЛДІНГ» відсутні документи, що дозволяють даному суб`єкту господарювання на законних підставах здійснювати утримання та управління багатоквартирним будинком АДРЕСА_2 . Таким чином, у відповідача та ГУ ДСНС України в Одеській області відсутнє право вимагати усунення виявлених порушень саме від цього суб`єкта господарювання. Позивач вважає, що припис від 09.09.2020 року № 45 складений в порушення ч.7 ст.7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», ст.66, ч.2 ст.68, п.1 ч.1 ст.70 Кодексу цивільного захисту України, виданий суб`єкту господарювання, який не є належним управителем та (або) власником та (або) балансоутримувачем багатоквартирного будинку АДРЕСА_2 , і який не несе жодної відповідальності за не усунення виявлених порушень.

Позивач, вважаючи що посадові особи Відповідача приписом від 09.09.2020 року №45 порушили його права та охоронювані законом інтереси, такі як невід`ємне право на життя, звернувся до суду з даним позовом.

09.03.2021 року за вх. № ЕП/6076/21 від Головного управління ДСНС України в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву, в обґрунтування якого зазначено, що припис від 09.09.2020 року №45 про усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки виданий відповідно до вимог чинного законодавства України та був вручений голові правління ЖБК «ФРАНЦУЗЬКИЙ БУЛЬВАР-БІЛДІНГ», не оскаржувався в Державній службі України з надзвичайних ситуацій. Всі строки виконання порушень, які зазначені в приписі узгоджувалися з головою правління ЖБК «ФРАНЦУЗЬКИЙ БУЛЬВАР-БІЛДІНГ» ОСОБА_2 . У зв`язку із невиконанням припису від 09.09.2020 року, Головне управління ДСНС України в Одеській області звернулось до суду із позовною заявою до ЖБК «ФРАНЦУЗЬКИЙ БУЛЬВАР-БІЛДІНГ» про застосування заходів реагування. Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 15 лютого 2021 року у справі № 420/13519/20 застосовано до житлово-будівельного кооперативу «ФРАНЦУЗЬКИЙ БУЛЬВАР-БІЛДІНГ» заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) та зобов`язано житлово-будівельний кооператив «ФРАНЦУЗЬКИЙ БУЛЬВАР-БІЛДІНГ» зупинити експлуатацію, з обмеженням доступу, приміщення паркінгу та інших не житлових приміщень житлово-будівельного кооперативу « ІНФОРМАЦІЯ_1 », який розташований за адресою: АДРЕСА_3 , у яких зафіксовані порушення, які впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі та можуть спричинити загрозу життю та здоров`ю людей, зазначених в акті перевірки № 50 від 04.09.2020 року за номерами: 2, 11, 13, 14, 15, 18, 20, 21, 23, АДРЕСА_4 , 25, АДРЕСА_5 , до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, за винятком проведення робіт з усунення зазначених в акті № 50 від 04.09.2020 року за номерами: 2, 11, 13, 14, 15, 18, 20, 21, 23, 24, 25, 26 порушень. Першим Приморським відділом державної виконавчої служби у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 03.08.2020 року вих. № 47205 направлено лист до Приморського відділу поліції в м. Одесі ГУ НП в Одеській області щодо вирішення питання про притягнення керівника Житлово-будівельного кооперативу «Французький бульвар-білдінг» ОСОБА_2 до відповідальності згідно чинного законодавства.

Таким чином, Головне управління державної служби У країни з надзвичайних ситуацій в Одеській області вважає, що застосувало всі законні дії згідно вимог чинної законодавства відповідно заходів державного нагляду (контролю) у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки.

10.03.2021 року за вх. № ЕС/487/21 від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій позивач підтримав позицію, викладену в позовній заяві та просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Заяви чи клопотання від сторін.

10.03.2021 року від позивача надійшло клопотання про витребування від ЖБК “ФРАНЦУЗЬКИЙ БУЛЬВАР-БІЛДІНГ” письмових доказів по справі.

10.03.2021 року від позивача надійшло клопотання про залучення до матеріалів справи доказів.

15.03.2021 року від позивача надійшло клопотання про направлення витребуваних судом письмових доказів на електронний адрес позивача.

16.03.2021 року за вх. № ЕП/6834/21 від Головного управління ДСНС України в Одеській області надійшли заперечення на відповідь на відзив.

09.04.2021 року від позивача надійшли клопотання про направлення витребуваних судом письмових доказів на електронний адрес позивача.

19.04.2021 року від позивача надійшло клопотання про направлення витребуваних судом письмових доказів на електронний адрес позивача та про надання інформації щодо направлення на адресу третьої особи ухвали суду від 11.03.2021 року.

22.04.2021 року від позивача надійшло клопотання про надання інформації щодо направлення та отримання третьою особою копії ухвали суду від 25.02.2021 року про відкриття провадження по справі.

06.05.2021 року від ЖБК “ФРАНЦУЗЬКИЙ БУЛЬВАР-БІЛДІНГ” надійшли письмові пояснення на позовну заяву та витребувані судом докази.

12.05.2021 року від позивача надійшли клопотання про залучення до матеріалів справи додаткових письмових доказів.

13.05.2021 року від позивача надійшло клопотання про постановлення окремої ухвали.

Процесуальні дії, вчинені судом.

Ухвалою від 31.12.2020 року адміністративний позов ОСОБА_1 залишено без руху.

Ухвалою від 26.01.2021 року подовжено строк для усунення недоліків адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних в Одеській області про визнання протиправним та скасування припису від 09.09.2020 року.

Ухвалою від 05.02.2021 року подовжено строк для усунення недоліків адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних в Одеській області про визнання протиправним та скасування припису від 09.09.2020 року.

Ухвалою суду від 25.02.2021 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Ухвалою суду від 11.03.2021 року витребувано від третьої особи без самостійних вимог на предмет спору - житлово-будівельний кооператив “ФРАНЦУЗЬКИЙ БУЛЬВАР-БІЛДІНГ” (ЄДРПОУ 32622948, юридична адреса: 65012, Одеська область, місто Одеса, Французький бульвар, 9), належним чином завірені копії документів, що підтверджують право власності чи користування ЖБК «ФРАНЦУЗЬКИЙ БУЛЬВАР-БІЛДІНГ» на багатоквартирний будинок АДРЕСА_2 , включно з прибудинковою територією, в тому числі документи, в яких зафіксовані речові права на багатоквартирний будинок АДРЕСА_2 , що зареєстровані у встановленому законом порядку, та (або) рішення співвласників (власників квартир та нежитлових приміщень) багатоквартирного будинку АДРЕСА_2 щодо управління та розпорядження спільним майном будинку і визначення балансоутримувача та управителя, та (або) рішення співвласників (власників квартир та нежитлових приміщень) багатоквартирного будинку АДРЕСА_2 про передання ЖБК « ІНФОРМАЦІЯ_1 » функцій з управління будинком й договір, укладений із співвласниками (власниками квартир та нежитлових приміщень) будинку на надання послуг з управління будинком відповідно до положень Закону України від 14.05.2015 № 417-VIII «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» та Закону України від 09.11.2017 № 2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги».

Ухвалою суду від 22.04.2020 року вирішено продовжити розгляд справи в порядку загального позовного провадження та продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів..

Ухвалою суду від 14.05.2021 закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті на 02 червня 2021 року о 10 годині 30 хвилин.

Ухвалою суду від 17.05.2021 року задоволено клопотання позивача та вирішено допустити участь позивача по справі в судовому засіданні в режимі відеоконференції щодо розгляду адміністративної справи № 420/14677/20 за допомогою ПЗ “ЕаsуСоn” та призначено проведення судового засідання для розгляду справи в режимі відеоконференції на 02.06.2021 року о 10.30 год.

02.06.2021 року в судовому засіданні представник позивача просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Представник відповідача та третьої особи до суду не прибули, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлені належним чином та своєчасно, що підтверджується письмовими доказами наявними в матеріалах справи.

В судовому засіданні 02.06.2021 року проголошено вступну та резолютивну частини рішення суду про відмову в задоволенні адміністративного позову.

Обставини справи.

04.09.2020 року головним інспектором Приморського РВ у м. Одесі ГУ ДСНС України в Одеській області Кононенко Євгеном Ігоровичем, на підставі наказу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області №241 від 19.08.2020 року (а.с.33) у присутності голови правління житлово-будівельного кооперативу «ФРАНЦУЗЬКИЙ БУЛЬВАР-БІЛДІНГ» ОСОБА_2 було проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки житлово-будівельним кооперативом « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».

За результатами перевірки складено акт №50 від 04 вересня 2020 року (а.с.34-42), яким визначено, що перевіркою встановлено 26 порушень вимог приписів Кодексу цивільного захисту України №5403-VІ, Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України № 1417 від 30.12.2014 року, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за №252/26697 та інших чинних нормативно-правових актів, норм і правил у сфері пожежної, техногенної безпеки.

09.09.2020 року винесено припис № 45 про усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки ЖБК «ФРАНЦУЗЬКИЙ БУЛЬВАР-БІЛДІНГ», який було вручено під розпис голові управління ЖБК «ФРАНЦУЗЬКИЙ БУЛЬВАР-БІЛДІНГ» ОСОБА_2 (а.с.48-50).

Житлово-будівельний кооператив « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ 32622948), згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань здійснює комплексне обслуговування об`єктів.

Відповідно до акту державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництва об`єкта від 29.12.2008 року, 8-12 поверховий житловий будинок з вбудованими торговими та офісними приміщеннями й підземною автостоянкою по АДРЕСА_6 , прийнято в експлуатацію ЖБК «ФРАНЦУЗЬКИЙ БУЛЬВАР-БІЛДІНГ» (а.с.181-185).

Таким чином, ЖБК «ФРАНЦУЗЬКИЙ БУЛЬВАР-БІЛДІНГ» здійснював будівництво житлового комплеку за адресою: АДРЕСА_7 та відповідно до вищевказаних актів від 29.12.2008 року житловий комплекс за адресою: АДРЕСА_7 був прийнятий в експлуатацію.

27.11.2009 року ЖБК «ФРАНЦУЗЬКИЙ БУЛЬВАР-БІЛДІНГ» на підставі акту передачі обладнання дахової котельні житлового комплексу « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за адресою: АДРЕСА_7 , прийняв котли, які встановлені на даху опалювальної котельні (а.с.186).

Відповідно до акту державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництва об`єкта від 29.12.2008 року, 9-ти поверховий житловий будинок з мансардою, вбудованими офісними приміщеннями й автостоянкою по АДРЕСА_8 , прийнятий в експлуатацію (а.с.187-191).

Згідно з протоколом №2 загальних зборів власників квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного житлового будинку за адресою: АДРЕСА_8 від 15.11.2011 року, власниками прийнято рішення про передачу функцій з обслуговування житлового багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_8 ЖБК « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (а.с.178-179).

01.12.2011 року на підставі акту приймання-передачі головою правління ЖБТ «Ясная» ОСОБА_3 передано на обслуговування до ЖБК «ФРАНЦУЗЬКИЙ БУЛЬВАР-БІЛДІНГ» об`єкт за адресою: АДРЕСА_8 (а.с.180).

ОСОБА_1 проживає за адресою: АДРЕСА_1 .

Як стверджує позивач, зазначена квартира на праві власності належить його матері ОСОБА_4 , згідно з договором купівлі-продажу від 12.10.2012 року.

На думку позивача, оскільки він є мешканцем багатоквартирного будинку АДРЕСА_8 , тому винесений Приморським РВ у м. Одесі ГУ ДСНС України в Одеській області припис від 09.09.2020 року № 45, виданий суб`єкту господарювання, який не є належним управителем та/або власником та/або балансоутримувачем багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_9 та який не несе жодної відповідальності за не усунення виявлених порушень, отже припис порушує права та охоронювані законом інтереси позивача.

Джерела права й акти їх застосування.

Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» 14 травня 2015 року № 417-VIII (далі – Закон № 417-VIII) визначає особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, регулює правові, організаційні та економічні відносини, пов`язані з реалізацією прав та виконанням обов`язків співвласників багатоквартирного будинку щодо його утримання та управління.

Відповідно до ч.7-8 ст.1 Закону № 417-VIII, управитель багатоквартирного будинку (далі - управитель) - фізична особа - підприємець або юридична особа - суб`єкт підприємницької діяльності, яка за договором із співвласниками забезпечує належне утримання та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку і прибудинкової території та належні умови проживання і задоволення господарсько-побутових потреб;

управління багатоквартирним будинком - вчинення співвласниками багатоквартирного будинку дій щодо реалізації прав та виконання обов`язків співвласників, пов`язаних з володінням, користуванням і розпорядженням спільним майном багатоквартирного будинку.

Так, згідно з ч.5 ст.5 Закону № 417-VIII замовник будівництва або попередній власник будинку зобов`язаний передати паспорт об`єкта будівництва та один примірник технічної документації на будинок згідно з переліком, визначеним центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної житлової політики і політики у сфері житлово-комунального господарства, співвласникам в особі їх об`єднання або особі, уповноваженій співвласниками у передбаченому цим Законом порядку. У разі якщо об`єднання співвласників багатоквартирного будинку не створено та уповноважену особу не визначено, паспорт об`єкта будівництва та примірник технічної документації на будинок передаються управителю, якщо його обрано відповідно до закону.

Приписами ч.1 ст.9 Закону № 417-VIII передбачено, що управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками.

За рішенням співвласників усі або частина функцій з управління багатоквартирним будинком можуть передаватися управителю або всі функції - об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку (асоціації об`єднань співвласників багатоквартирного будинку).

В частині 2 ст.10 Закону № 417-VIII зазначено, що до повноважень зборів співвласників належить прийняття рішень з усіх питань управління багатоквартирним будинком, у тому числі про визначення управителя та його відкликання, затвердження та зміну умов договору з управителем.

Так, відповідно до ч.7 ст.10 Закону № 417-VIII рішення зборів співвласників оформляється протоколом, який підписується усіма співвласниками (їх представниками), які взяли участь у зборах, кожен з яких ставить підпис під відповідним варіантом голосування ("за", "проти", "утримався"), за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної житлової політики.

Відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг регулює Закон України від 09.11.2017 № 2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги» (далі – Закон № 2189-VIII).

Згідно із статтею 5 Закону № 2189-VIII до житлово-комунальних послуг належать: житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком. комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими.

Учасниками правовідносин у сфері надання житлово-комунальних послуг є: споживачі (індивідуальні та колективні); управитель; виконавці комунальних послуг.

Згідно із статтею 94 Господарського кодексу України кооперативи як добровільні об`єднання громадян з метою спільного вирішення ними економічних, соціально-побутових та інших питань можуть створюватися у різних галузях (виробничі, споживчі, житлові тощо). Діяльність різних видів кооперативів регулюється законом.

Порядок організації та діяльності житлово-будівельних кооперативів установлюється Житловим кодексом УРСР, Цивільним, Земельним кодексами України, Примірним статутом житлово-будівельного кооперативу та іншими актами законодавства України.

Житлово-будівельний кооператив діє на основі статуту, прийнятого відповідно до Примірного статуту житлово-будівельного кооперативу загальними зборами громадян, які вступають до організовуваного кооперативу, і зареєстрованого в установленому порядку (стаття 137 Житлового кодексу УРСР).

Згідно з пунктом 15 Примірного статуту житлово-будівельного кооперативу (далі – Примірний статут), затвердженого постановою Ради Міністрів Української РСР від 30.04.1985 № 186, житлово-будівельний кооператив здійснює експлуатацію і ремонт належного йому жилого будинку (будинків) та утримання придомової території за рахунок коштів кооперативу на засадах самооплатності.

Житлово-будівельний кооператив має право укладати договори, пов`язані з будівництвом, експлуатацією і ремонтом жилого будинку (будинків) і надвірних будівель, їх добровільним страхуванням та утриманням придомової території, а також інші договори відповідно до цілей його діяльності (пункт 16 Примірного статуту).

Пунктом 22 Примірного статуту визначено, що кошти житлово-будівельного кооперативу складаються з: вступних внесків; пайових внесків; внесків на проведення капітального ремонту жилого будинку (будинків); внесків на експлуатацію жилого будинку (будинків) і утримання придомової території; інших надходжень.

Згідно з пунктом 60 Примірного статуту органами управління житлово-будівельного кооперативу є загальні збори членів кооперативу і правління кооперативу.

Загальні збори членів житлово-будівельного кооперативу є вищим органом управління кооперативу. Виключно на загальних зборах ЖБК приймаються рішення, зокрема щодо: - прийняття статуту кооперативу та внесення до нього змін; - порядку експлуатації жилого будинку (будинків); - встановлення строків внесення внесків на капітальний ремонт жилого будинку (будинків), внесків на експлуатацію жилого будинку (будинків) та утримання придомової території, плати за комунальні послуги; - прийняття рішення про утворення спеціальних фондів, установлення розміру, строків внесення членами кооперативу внесків до цих фондів, а також порядок їх витрачання; - встановлення порядку витрачання інших надходжень.

Висновки суду.

З аналізу положень Закону № 417-VIII вбачається, що даним Законом не введено будь-яких обмежень щодо поширення його дії залежно від способу будівництва, джерел будівництва, балансової належності багатоквартирного будинку тощо.

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, рішенням, оформленим протоколом, від 15.11.2011 року власників квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного житлового будинку за адресою: АДРЕСА_8 , прийнято рішення про передачу функцій з обслуговування житлового багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_8 - ЖБК « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».

Також, ЖБК «ФРАНЦУЗЬКИЙ БУЛЬВАР-БІЛДІНГ» укладено договори з виконавцями комунальних послуг.

Суд зазначає, що відповідно до Закону України «Про кооперацію» кооператив - юридична особа, утворена фізичними та/або юридичними особами, які добровільно об`єдналися на основі членства для ведення спільної господарської та іншої діяльності з метою задоволення своїх економічних, соціальних та інших потреб на засадах самоврядування.

Житлово-будівельний кооператив (далі - ЖБК) діє на основі статуту, прийнятого відповідно до Примірного статуту житлово-будівельного кооперативу загальними зборами громадян, які вступають до організовуваного кооперативу, і зареєстрованого в установленому порядку (стаття 137 Житлового кодексу УРСР).

Пунктом 1 Примірного статуту житлово-будівельного кооперативу (далі – Примірний статут), затвердженого постановою Ради Міністрів Української РСР від 30.04.1985 № 186, визначено, що житлово-будівельний кооператив організується з метою забезпечення житлом членів кооперативу і членів їх сімей шляхом будівництва багатоквартирного жилого будинку (будинків), а у випадках, передбачених законодавством, - одно- і двоквартирних жилих будинків садибного типу або багатоквартирного блокованого жилого будинку (будинків) з надвірними будівлями за власні кошти кооперативу з допомогою банківського кредиту, а також для наступної експлуатації та управління цим будинком (будинками).

Статтею10 Закону № 417-VIII встановлено, що співвласники приймають рішення щодо управління багатоквартирним будинком на зборах у порядку, передбаченому цією статтею.

Разом з тим, статтею 5 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» визначено, що житлово-будівельні кооперативи можуть бути реорганізовані в об`єднання. Реорганізація відбувається за рішенням загальних зборів. Відповідно до статуту (положення) кооперативу збори можуть прийняти рішення про реорганізацію кооперативу в об`єднання. З моменту прийняття цього рішення зазначені збори вважаються установчими зборами об`єднання і далі проводяться відповідно до вимог цього Закону.

Участь в установчих зборах беруть члени житлово-будівельного кооперативу, які повністю сплатили вартість квартир і належну частку у вартості нежитлових приміщень та іншого майна і виявили таке бажання.

Пунктом 75 розділу VII «Реорганізація та припинення діяльності житлово-будівельного кооперативу» Примірного статуту також встановлено, що реорганізацію кооперативу може бути проведено за рішенням загальних зборів членів житлово-будівельного кооперативу.

Замість терміна «реорганізація» у Цивільному кодексі України застосовано термін припинення юридичної особи (стаття 104) або внаслідок ліквідації, або в результаті передання всього свого майна, прав і обов`язків іншим юридичним особам – правонаступникам (злиття, приєднання, поділу, перетворення).

Відповідно до статті 108 Цивільного кодексу України, перетворенням юридичної особи є зміна її організаційно-правової форми.

Тому реорганізація ЖБК в ОСББ, що передбачена статтею 5 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» є саме перетворенням ЖБК в ОСББ відповідно до діючого законодавства.

Порядок проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті злиття, приєднання, поділу або перетворення, відбувається у відповідності до статті 107 Цивільного кодексу України та встановлено Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців».

Додатково, суд звертає увагу, що відповідно до статті 13 Закону № 417-VIII співвласники багатоквартирних будинків, утримання яких до набрання чинності цим Законом здійснювали житлово-будівельні (житлові) кооперативи, продовжують відшкодовувати витрати на утримання відповідних будинків і споруд та прибудинкових територій таким кооперативам до моменту створення в багатоквартирному будинку об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (у тому числі шляхом реорганізації кооперативу) або прийняття співвласниками рішення про форму управління багатоквартирним будинком без обмеження у часі.

Оскільки, співвласниками багатоквартирних будинків за адресою: АДРЕСА_6 та АДРЕСА_8 не створено ОСББ, відповідно до положень Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», функції з утримання та обслуговування зазначеного багатоквартирного будинку та прибудинкової території залишаються за ЖБК.

Отже, твердження позивача про те, що ЖБК «ФРАНЦУЗЬКИЙ БУЛЬВАР-БІЛДІНГ» не є належним управителем багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_8 є необгрунтованим та безпідставним.

Разом з тим, суд звертає увагу на те, що оскаржуваний припис від 09.09.2020 року № 45 про усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки стосується виключно приміщень загального користування, і не стосується житлових квартир мешканців будинку. Тобто перевірка житлових квартир не проводилася. Суд встановив, що перевірку житлових квартир ГУ ДСНС України в Одеській області не здійснювало, порушення встановлені в приміщенні паркінгу, дахового приміщення, кладових приміщень, приміщення насосної станції, приміщень газової котельні та інших приміщеннях загального користування.

Також, суд зазначає, що у справах № 420/6105/18 та № 420/13519/20, які перебували в провадженні Одеського окружного адміністративного суду за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області до житлово-будівельного кооперативу «ФРАНЦУЗЬКИЙ БУЛЬВАР-БІЛДІНГ» про застосування заходів реагування, не оспорювалося питання щодо належного відповідача у справі.

Додатково, суд звертає увагу, що позивачем не надано належних та допустимих доказів на підтвердження того, що оскаржуваним приписом від 09.09.2020 року № 45 порушуються його права та законні інтереси, як мешканця у відповідному житловому комплексі.

З наданих позивачем копій договору купівлі-продажу від 12.10.2012 року вбачається, що власницею квартири за адресою: АДРЕСА_10 є громадянка ОСОБА_4 (а.с.82-83).

Як стверджує позивач, ОСОБА_4 є його матір`ю, однак, жодних письмових доказів на підтвердження вказаного до суду не надано.

Також, позивачем не надано до суду належних та достовірних доказів правомірності звернення до суду з даним позовом на правах співвласника багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_8 .

Відповідно до ч.1 ст. 73 КАС України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.

Так, статтею 75 КАС України передбачено, що достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

Частиною 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно ч.2 ст. 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Принцип обґрунтованості рішення суб`єкта владних повноважень полягає в тому, що рішення повинно бути прийнято з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, на оцінці всіх фактів та обставин, що мають значення.

Згідно статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

При цьому, під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв`язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.

Згідно зі ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Керуючись ст.ст. 6, 72-73, 77, 132, 139, 143, 241-246, 250-251 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Приморського районного відділу у м. Одесі Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області (65012, м. Одеса, вул. пр. Привокзальний, 2) за участі 3-ї особи без самостійних вимог на предмет спору - житлово-будівельний кооператив «ФРАНЦУЗЬКИЙ БУЛЬВАР-БІЛДІНГ» (ЄДРПОУ 32622948, юридична адреса: 65012, Одеська область, місто Одеса, Французький бульвар, 9) – відмовити.

Порядок і строки оскарження рішення визначаються ст.ст.293, 295 КАС України.

Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст.255 КАС України.

Повний текст рішення виготовлено та підписано суддею 10.06.2021 року.

Суддя А.В. Бутенко

.