Рішення № 97588766, 10.06.2021, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.06.2021
Номер справи
400/1485/21
Номер документу
97588766
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 червня 2021 р. № 400/1485/21 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т. О. розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , до відповідача:Баштанської міської ради Баштанського району Миколаївської області, вул. Героїв Небесної Сотні, 38, м. Баштанка, Баштанський район, Миколаївська область, 56101, про:визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії; скасування рішення від 04.02.2021 № 48,ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Баштанської міської ради Баштанського району Миколаївської області про:

- визнання протиправними дії Баштанської міської ради Баштанського району Миколаївської області щодо ненадання дозволу на розробку проекту землеустрою в оренду земельної ділянки площею 42,6147 га за кадастровим номером 4820610000:05:000:0449 із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності розташованої в межах території Башатанської міської ради Баштанського району Миколаївської області;

- скасування рішення № 48 V сесії 8 скликання Баштанської міської ради Баштанського району Миколаївської області від 4 лютого 2021 року в частині земельної ділянки площею 42,6147 га за кадастровим номером 4820610000:05:000:0449;

- зобов`язання Баштанську міську раду Баштанського району надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду орієнтованою площею 42,6147 га за кадастровим номером 4820610000:05:000:0449 із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності розташованої в межах території Баштанської міської ради Баштанського району Миколаївської області.

Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що внесення проекту рішення на сесію щодо продажу на конкурентних засадах спірної земельної ділянки протирічить ст.134 ЗК України. Рішення № 48 прийнято в порушення регламенту роботи сесії та вимог ст.20, ч.2 ст. 134, ст.186-1 ЗК України, ст.50 ЗУ «Про землеустрій». В порушення ст. ст. 118,122,123 ЗК України відповідач не прийняв жодного рішення в термін 1 місяця на її заяви від 26.08.2020,01.12.2020 щодо передачі їй в оренду земельну ділянку площею 42,6147га.

Відповідач надав суду відзив, в якому позов не визнає, оскільки земельна ділянка, яку позивач виявила бажання отримати в оренду, вже перебувала у неї в оренді та на підставі рішення суду за позовом прокурора договір оренди був достроково розірваний, в зв`язку з тим, що позивач по цій справі використовувала спірну земельну ділянки не за цільовим призначенням, а саме земельну ділянку « для сінокосіння і випасання» засіяла технічними та зерновими культурами та фактично використовувала в цілях товарного сільськогосподарського виробництва. Приймаючи рішення № 48, Баштанська міська рада діяла відповідно до вимог ст.46, п.34 ст.26 ЗУ « Про місцеве самоврядування в Україні», оскільки працює сесійно та виключно на пленарних засіданнях міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин. Статтею 20 Земельного Кодексу України надано повноваження органам місцевого самоврядування відносити землі до тієї чи іншої категорії та змінювати цільове призначення земельних ділянок комунальної власності.

У відповіді на відзив позивач зазначив, що нею вживались заходи по зміні цільового призначення земельної ділянки , яка знаходилась у неї у користуванні. З метою відмови їй у наданні земельної ділянки голова Баштанської міської ради вніс проект про продаж земельної ділянки, яку позивач бажала отримати в оренду, на конкурентних засадах.

У запереченнях відповідач зазначає, що позивачем не аргументовано, яким чином він порушив ст.20, ч.2 ст.134 ,186-1 ЗК України. Відповідно до Регламенту Баштанської міської ради п.6 ст.21 комісії на своїх засіданнях розглядають пропозиції і проекти рішень від виконавця, відповідач діяв відповідно до вимог чинного законодавства, тому у задоволенні позову відмовити.

Справа слухається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Дослідив докази, суд дійшов висновку:

26.08.2020 позивач звернулась до Баштанської міської ради Баштанського району Миколаївської області із заявою про передачу їй в оренду земельна ділянка площею 42,6147 га за кадастровим номером 4820610000:05:000:0449.

Не отримав відповідь 01.12.2020 позивач повторно звернулась до відповідача із аналогічною заявою.

04.02.2021 Баштанська міська рада Баштанського району Миколаївської області прийняла рішення № 48 « Про доповнення та виключення з переліку земельних ділянок для продажу прав оренди на них на земельних торгах», в якому вирішили доповнити перелік земельних ділянок для продажу прав оренди на них на земельних торгах: 4820610000:05:000:0449, площею 42,6147га для сінокосіння і випасання худоби.

Пунктом 3 спірного рішення зобов`язано організатора торгів надати дозвіл на складання проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для продажу прав оренди на земельних торгах за рахунок земель комунальної власності, змінив цільове використання земельної ділянки: « 4820610000:05:000:0449, площею 42,6147га для сінокосіння і випасання худоби» на « товарне сільськогосподарське виробництво».

04.02.2021 Баштанська міська рада Баштанського району Миколаївської області прийняла рішення № 53, яким відмовила позивачу в наданні дозволу на укладання договору оренди раніше сформованої земельної ділянки площею 42,6147га кадастровий номер 4820610000:05:000:0449 для сінокосіння та випасу худоби, у зв`язку з прийнятим відповідно до неї нормативно-правовим актом( віднесено до переліку земель для продажу прав оренди на земельних торгах).

Витяг з Публічної кадастрової карти України свідчить, що 19.03.2021 до Державного земельного кадастру були внесені зміни щодо земельної ділянки із кадастровим номером:

4820610000:05:000:0449 та цільове призначення земельної ділянки визначено: 01.01. для ведення товарного сільськогосподарського виробництва ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Відповідно до ч. 1 ст.122 Земельного Кодексу України, сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Відповідно до ст.123 ЗК України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.

Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі:

надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення;

формування нової земельної ділянки (крім поділу та об`єднання).

Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою.

Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у наданні земельної ділянки у користування або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.

Згідно з ч.2 ст.134 ЗК України не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі: передачі громадянам земельних ділянок для сінокосіння і випасання худоби, для городництва.

Відповідно до ст.20 ЗК України віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.

Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення.

Зміна цільового призначення земельних ділянок державної або комунальної власності провадиться Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу цих ділянок у власність або надання у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється в порядку, встановленому законом.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.

Рада міністрів Автономної Республіки Крим, орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у місячний строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, погодженого в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу, приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та зміну її цільового призначення.

Організатор земельних торгів визначає перелік земельних ділянок державної чи комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами.

У переліку зазначаються місце розташування (адреса) земельної ділянки, її цільове призначення (функціональне використання), площа, кадастровий номер, умови продажу.

Земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.

Підготовку лотів до проведення земельних торгів забезпечує організатор земельних торгів.

Підготовка лотів до проведення земельних торгів включає:

а) виготовлення, погодження та затвердження в установленому законодавством порядку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у разі зміни цільового призначення земельної ділянки та у разі, якщо межі земельної ділянки не встановлені в натурі (на місцевості)(ст.136 ЗК України).

Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі зміни цільового призначення земельних ділянок або формування нових земельних ділянок.

Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються та затверджуються в порядку, встановленому Земельним кодексом України ( ст.50 Закону України « Про землеустрій»).

Системний аналіз вищезазначених норм права свідчить, що власник земельної ділянки має право змінити цільове призначення земельної ділянки та вирішити питання про продаж земельної ділянки на конкурентних засадах. Також ст.136 ЗК України передбачено, що підготовка лотів до торгів включає затвердження проекту землеустрою у разі зміни цільового призначення земельної ділянки. Крім того, земельні ділянки включені до переліку земельних ділянок, які виставлені на земельні торги не можуть надаватись у користування до затвердження торгів. Позивач не позбавлена права отримати бажану земельну ділянку за наслідками проведення торгів (аукціону).

Відтак, судом не встановлено порушення вищезазначених норм права, на які посилається позивач у позові, як підставу визнання спірного рішення протиправним, тому спірне рішення № 48 скасуванню не підлягає.

Посилання позивача на те, що спірне рішення було прийняте з порушенням процедури не приймається судом до уваги, оскільки позивачем всупереч ст.77 КАС України не надано суду належних та допустимих доказів порушення процедури прийняття спірного рішення. Крім того, суд зазначає, що порушення процедури прийняття рішення не може бути безумовною підставою для визнання його протиправним.

Позовні вимоги в частині визнання протиправними дії Баштанської міської ради Баштанського району Миколаївської області щодо ненадання дозволу на розробку проекту землеустрою та зобов`язання надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду орієнтованою площею 42,6147 га за кадастровим номером 4820610000:05:000:0449 задоволенню також не підлягають, оскільки Баштанська міська рада від 04.02.2021 прийняла рішення № 53 про відмову у наданні позивачу дозволу, яке позивач не оскаржувала в установленому законом порядку та після вирішення питання про зміну цільового призначення спірної земельної ділянки та внесення до переліку земельних ділянок для продажу прав оренди на них на земельних торгах рішенням № 48 від 04.02.2021, правові підстави для надання спірної ділянки позивачу в оренду відсутні.

Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Позивач, всупереч ст.77 КАС України не довів обґрунтованість своїх вимог, тому позов задоволенню не підлягає.

Судові витрати покладаються на позивача.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Баштанської міської ради Баштанського району Миколаївської області (вул. Героїв Небесної Сотні, 38, м. Баштанка, Баштанський район, Миколаївська область, 56101, ідентифікаційний код 04376469) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії; скасування рішення від 04.02.2021 № 48 - відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду – 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження – 30 днів з дня складання повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України і п. 15.5 Перехідних положень КАС України.

Суддя Т. О. Гордієнко