
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 червня 2021 р. справа № 400/2069/21 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Марича Є.В., розглянув в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідача:Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області, проспект Миру, 34,Миколаїв,54034,
про:визнання протиправним та скасування наказу від 26.02.2021р. № 1107-СГ, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивачі) звернувся до суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області (далі – відповідач), в якому просить визнати протиправним та скасувати наказ від 26.02.2021 р. №11.07-СГ “Про відмову у затвердженні документації із землеустрою та наданні у власність земельної ділянки”; зобов`язати відповідача прийняти рішення у формі наказу про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства в межах території Новомиколаївської сільської ради Новобузького району Миколаївської області та надання у власність земельної ділянки розміром 2 га, кадастровий номер 4824582200:01:000:0225, розташованої в межах території Новомиколаївської сільської ради Новобузького району Миколаївської області із цільовим призначенням – для ведення особистого селянського господарства.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що спірним наказом відповідач протиправно, всупереч ст. 186-1 Земельного кодексу України, відмовив йому у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення у власність.
Ухвалою від 06.04.2001 р. відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та запропоновано відповідачу надати відзив на позовну заяву.
Відповідач надав відзив на позов, просив відмовити у задоволенні позову, оскільки відмова позивачу у затвердженні проекту землеустрою, викладена у спірному наказі є правомірною.
Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України, суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження.
Вирішуючи спір, суд враховує наступне.
На підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області від 17.03.2020 р. №5576/0/14-20-СГ про надання дозволу на розроблення документації землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земель сульськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства в межах території Новомиколаївської сільської ради Новобузького району Миколаївської області,орієнтовною площею 2 га, на замовлення позивача було виготовлено проект землеустрою, який відповідно до ст. 186-1 Земельного кодексу України пройшов обов`язкове погодження з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Позивач звернувся до відповідача із заявою разом із проектом землеустрою, в якому просив затвердити проект.
На вищезазначену заяву відповідачем було прийнято наказ від 26.02.2021 р. №1107-СГ “Про відмову у затвердженні документації із землеустрою та наданні у власність земельної ділянки”, в якому зазначено, що позивачу відмовлено з підстав: на картографічних матеріалах не висвітлені питання щодо розташування земельної ділянки відносно водного об`єкту. Відсутня інформація про належність (неналежність) запррєктованої земельної ділянки до прибережної захисної смуги та водоохоронної зони (ст. 60, 61, 62, 186-1 Земельного кодексу України, постанова КМУ від 08.05.1996 р. №486 Про затвердження Порядку визначення розмірів і меж водоохоронних зон та режиму ведення господарської діяльності в них).
Відповідно до ч. 8,9 ст. 118 Земельного Кодексу України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.
Відповідно до ч.1 ст.186-1 Земельного кодексу України, проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності (крім земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи) підлягає обов`язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, підлягає обов`язковому погодженню з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Відповідно до ч.6 ст.186-1 Кодексу, підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.
У разі якщо проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки підлягає обов`язковій державній експертизі землевпорядної документації, погоджений проект подається замовником або розробником до центрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин, або його територіального органу для здійснення такої експертизи.
Таким чином, єдиною підставою для відмови в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та наданні її у власність може бути лише те, що проект землеустрою не погоджено в порядку, встановленому ст.186-1 Кодексу.
Оскільки позивачем подано погоджений проект землеустрою, причини відмови у затвердженні проекту не відповідають вимогам Кодексу.
Тому відмова відповідача у затвердженні проекту землеустрою є протиправною, а належним способом за захисту, необхідним для поновлення прав є саме зобов`язання Головного управління Держгеокадастру затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 06.03.2019 у справі № 1640/2594/18.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Враховуючи вищевикладене, позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Судовий збір позивачами сплачено в сумі 908 грн., що підтверджується платіжним дорученням №0.0.2064350347.1 від 23.03.2021, який підлягає присудженню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1.Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) до Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області (проспект Миру, 34,Миколаїв,54034 39825404) задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області (пр. Миру, 34, Миколаїв, 54034, ідентифікаційний код 39825404) від 26.02.2021 р. №1107-СГ “Про відмову у затвердженні документації із землеустрою та наданні у власність земельної ділянки”.
3. Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Миколаївській області (пр. Миру, 34, Миколаїв, 54034, ідентифікаційний код 39825404) прийняти рішення у формі наказу про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства в Новомиколаївської сільської ради Новобузького району Миколаївської області та надання у власність земельної ділянки розміром 2 га, кадастровий номер 4824582200:01:000:0225, розташованої в межах території Новомиколаївської сільської ради Новобузького району Миколаївської області із цільовим призначенням – для ведення особистого селянського господарства.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області (проспект Миру, 34,Миколаїв,54034 39825404) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 908 грн.
5. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Є. В. Марич