Рішення № 97588120, 11.06.2021, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.06.2021
Номер справи
280/2960/21
Номер документу
97588120
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

11 червня 2021 року Справа № 280/2960/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Татаринова Д.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (адреса проживання: АДРЕСА_1 Паспорт громадянина Російської Федерації № НОМЕР_1 ) в особі представника адвоката Стадніченко Сергія Володимировича (вул. Незалежної України 72 офіс 92, м. Запоріжжя, 69035) до Управління Державної Міграційної Служби України в Запорізькій області (вул. Незалежної України, 90, м. Запоріжжя, 69005, ідентифікаційний код юридичної особи: 37834773) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 в особі представника адвоката Стадніченко Сергія Володимировича (далі – позивач) до Управління Державної Міграційної Служби України в Запорізькій області (далі – відповідач), в якому позивач просить суд:

визнати протиправними дії Управління Державної Міграційної Служби України в Запорізькій області щодо відмови оформити (обміняти) посвідку на тимчасове проживання громадянину Російської Федерації - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

зобов`язати Управління Державної Міграційної Служби України в Запорізькій області (адреса: вул. Незалежної України, 90, м. Запоріжжя, 69005; ідентифікаційний код юридичної особи: 37834773) повторно розглянути заяву громадянина Російської Федерації - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (адреса проживання: АДРЕСА_1 ; Паспорт громадянина Російської Федерації № НОМЕР_1 , орган, що видав документ ФМС 77809, дата видачі 29.04.2015 року, дійсний до 29 квітня 2025 року) з питань оформлення посвідки на тимчасове проживання в Україні у зв`язку із укладенням шлюбу з громадянкою України під час перебування на території України на законних підставах із врахуванням висновків суду, зокрема щодо підстав визнання протиправними дій відповідача - щодо відмови оформити (обміняти) посвідку на тимчасове проживання громадянину Російської Федерації - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Ухвалою суду від 15 квітня 2021 року відкрито спрощене позовне провадження у справі без виклику сторін.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що громадянин Російської Федерації ОСОБА_1 перебуваючи на законних підставах на території України, уклав шлюб з громадянкою України – ОСОБА_2 , та, з метою продовження перебування та проживання на території України на законних підставах, звернувся із заявою про оформлення посвідки на тимчасове проживання від 29 грудня 2020 року до Вознесенівського РВ в м.Запоріжжі УДМС України в Запорізькій області. 05 січня 2021 року позивачем отримано рішення №23011400000195 про відмову в оформленні (видачі) посвідки на тимчасове проживання. Посилається на відповідь на адвокатський запит представника відповідача, у якій зазначено, що підставою для відмови є перевірка, якою встановлено, що позивач не здійснив виїзд за межі України після укладення шлюбу, у зв`язку із чим, на підставі підпункту 11 пункту 61 постанови Кабінету Міністрів України №322 УДМС України в Запорізькій області прийнято рішення про відмову в оформленні посвідки на проживання в України громадянину РФ ОСОБА_1 . Позивач вважає такі рішення відповідача протиправним та таким, що підлягає скасуванню, у зв`язку із чим звернувся до суду із цим позовом. Просить задовольнити позовні вимоги.

Відповідач позовні вимоги не визнав, 12 травня 2021 року надав до суду відзив на адміністративний позов (вх.№26586), в якому зазначає, що громадянин ОСОБА_1 звернувся до Вознесенівського районного відділу у м. Запоріжжі УДМС України в Запорізькій області стосовно продовження строку перебування на території України із відповідною заявою та продовжено строк перебування на території України до 26 січня 2021 року. 29 грудня 2020 року громадянин ОСОБА_1 подав заяву про оформлення посвідки на тимчасове проживання до Вознесенівського районного відділу у м. Запоріжжі УДМС України в Запорізькій області. Після здійснення перевірок, передбачених пунктом 36 постанови Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2018 року №322 встановлено, що громадянин ОСОБА_1 не здійснив виїзд за межі території України (маючи громадянство Російської Федерації, визнаної країною-агресором) після укладення шлюбу. Відповідно до пункту 32.1 Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання затвердженого Постаново Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 року №322 (зі змінами) ( далі - Порядок) - у разі коли в іноземців (крім громадян (підданих) держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором або державою-окупантом), які тимчасово перебувають на території України та які відповідно до законів та міжнародних договорів України не зобов`язані отримувати довгострокову візу для оформлення посвідки, з`явилися підстави для видачі посвідки на тимчасове проживання у випадках, установлених частинами четвертою - п`ятнадцятою статті 5 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», вони мають право подати документи для оформлення посвідки без виїзду за межі України за умови дотримання строків, визначених пунктом 17 Порядку. 05 січня 2021 року на підставі підпункту 11 пункту 61 Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання затвердженого Постаново Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2018 року №322 Управлінням ДМС України в Запорізькій області прийнято рішення про відмову в оформленні (видачі) посвідки на тимчасове проживання громадянину Російської Федерації ОСОБА_1 . Тобто, УДМС України в Запорізькій області прийнято рішення про відмову у оформленні та видачі посвідки на тимчасове проживання виключно на підставі та у спосіб, передбачений законодавством України. За таких обставин, просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Розглянувши матеріали справи, судом встановлено наступне.

Громадянин Російської Федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуваючи на законних підставах на території України, уклав шлюб з громадянкою України – ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 .

29 грудня 2020 року позивач звернувся до Вознесенівського РВ в м.Запоріжжі УДМС України в Запорізькій області із заявою про оформлення посвідки на тимчасове проживання.

Рішенням Управління Державної міграційної служби України в Запорізькій області від 05 січня 2021 року №23011400000195 відмовлено в оформленні (видачі) посвідки на тимчасове проживання на підставі підпункту 11 пункту 61 Подяку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2018 року №322.

Листом Управління Державної міграційної служби України в Запорізькій області від 16 лютого 2021 року №2301.4-1332/23.3-21 повідомлено представника позивача про те, що пунктом 32 Порядку №322 передбачено, що у разі коли у іноземців (крім громадян (підданих) держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором або державою-окупантом), які тимчасово перебувають на території України та які відповідно до законів та міжнародних договорів України не зобов`язані отримувати довгострокову візу для оформлення посвідки, з`явилися підстави для видачі посвідки на тимчасове проживання у випадках, установлених частинами четвертою – п`ятнадцятою статті 5 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», вони мають право подати документи для оформлення посвідки без виїзду за межі України за умови дотримання строків, визначених пунктом 17 цього Порядку.

Позивач, не погодившись з такими діями відповідача, звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд виходить з наступного.

Закон України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22 серпня 2011 року №3773-VІ (далі - Закон №3773-VІ) визначає правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, та встановлює порядок їх в`їзду в Україну та виїзду з України.

Положення статті 1 Закону №3773-VI визначають, серед інших, такі терміни:

- іноземець - особа, яка не перебуває у громадянстві України і є громадянином (підданим) іншої держави або держав;

- іноземці та особи без громадянства, які перебувають на території України на законних підставах, - іноземці та особи без громадянства, які в установленому законодавством чи міжнародним договором України порядку в`їхали в Україну та постійно або тимчасово проживають на її території, або тимчасово перебувають в Україні;

- іноземці та особи без громадянства, які тимчасово перебувають на території України, - іноземці та особи без громадянства, які перебувають на території Україні протягом дії візи або на період, установлений законодавством чи міжнародним договором України, або якщо строк їх перебування на території України продовжено в установленому порядку;

- іноземці та особи без громадянства, які тимчасово проживають в Україні, - іноземці та особи без громадянства, які отримали посвідку на тимчасове проживання, якщо інше не встановлено законом;

- возз`єднання сім`ї - в`їзд та тимчасове або постійне проживання в Україні членів сім`ї іноземця або особи без громадянства, які проживають в Україні на законних підставах та можуть підтвердити відповідними документами наявність достатнього фінансового забезпечення для утримання членів сім`ї в Україні, з метою спільного проживання сім`ї незалежно від того, коли виникли сімейні відносини - до чи після прибуття іноземця або особи без громадянства до України;

- посвідка на тимчасове проживання - документ, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства та підтверджує законні підстави для тимчасового проживання в Україні.

Статтею 2 Закону №3773-VI встановлено, що правовий статус іноземців та осіб без громадянства визначається Конституцією України, цим та іншими законами України, а також міжнародними договорами України. У разі якщо міжнародним договором України встановлено інші правила, ніж передбачені цим Законом, застосовуються правила, передбачені таким міжнародним договором України.

Частиною чотирнадцятою статті 4 Закону №3773-VІ визначено, що іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну з метою возз`єднання сім`ї з особами, які є громадянами України, або під час перебування на законних підставах на території України у випадках, зазначених у частинах третій - тринадцятій цієї статті, уклали шлюб з громадянами України та отримали посвідку на тимчасове проживання, вважаються такими, які на законних підставах перебувають на території України на період до отримання посвідки на постійне проживання чи набуття громадянства України.

Разом з тим, частина чотирнадцята статті 5 Закону №3773-VI передбачає, що підставою для видачі посвідки на тимчасове проживання у випадку, передбаченому частиною чотирнадцятою статті 4 цього Закону, є заява іноземця або особи без громадянства і документ, що підтверджує факт перебування у шлюбі з громадянином України, дійсний поліс медичного страхування. Якщо шлюб між громадянином України та іноземцем або особою без громадянства було укладено за межами України відповідно до права іноземної держави, дійсність такого шлюбу визначається згідно із Законом України «Про міжнародне приватне право».

Порядок оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання» затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2018 року №322.

Судом встановлено, що громадянин Російської Федерації ОСОБА_1 звернувся до Вознесенівського районного відділу у м. Запоріжжі УДМС України в Запорізькій області стосовно продовження строку перебування на території України із відповідною заявою, та йому було продовжено строк перебування на території України до 26 січня 2021 року.

В подальшому, 29 грудня 2020 року позивач подав заяву про оформлення посвідки на тимчасове проживання до Вознесенівського районного відділу у м. Запоріжжі УДМС України в Запорізькій області.

Обґрунтовуючи своє рішення про відмову в оформленні (видачі) посвідки на тимчасове проживання, відповідач посилається на положення 32-1 Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання, яким передбачено, що у разі коли в іноземців (крім громадян (підданих) держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором або державою-окупантом), які тимчасово перебувають на території України та які відповідно до законів та міжнародних договорів України не зобов`язані отримувати довгострокову візу для оформлення посвідки, з`явилися підстави для видачі посвідки на тимчасове проживання у випадках, установлених частинами четвертою - п`ятнадцятою статті 5 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», вони мають право подати документи для оформлення посвідки без виїзду за межі України за умови дотримання строків, визначених пунктом 17 Порядку.

Так, 27 січня 2015 року Верховна Рада України прийняла Постанову «Про Звернення Верховної Ради України до Організації Об`єднаних Націй, Європейського Парламенту, Парламентської Асамблеї Ради Європи, Парламентської Асамблеї НАТО, Парламентської Асамблеї ОБСЄ, Парламентської Асамблеї ГУАМ, парламентів держав світу про визнання Російської Федерації державою-агресором» (повний текст за посиланням: https://iportal.rada.gov.ua/news/Top-novyna/102554.html).

Постановою Кабінету Міністрів України від 09 жовтня 2020 року №933 «Про внесення змін до Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання» доповнено вказаний порядок пунктом 32-1 наступного змісту: «У разі коли в іноземців (крім громадян (підданих) держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором або державою-окупантом), які тимчасово перебувають на території України та які відповідно до законів та міжнародних договорів України не зобов`язані отримувати довгострокову візу для оформлення посвідки, з`явилися підстави для видачі посвідки на тимчасове проживання у випадках, установлених частинами четвертою - п`ятнадцятою статті 5 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства”, вони мають право подати документи для оформлення посвідки без виїзду за межі України за умови дотримання строків, визначених пунктом 17 цього Порядку».

Аналізуючи наведене, суд зазначає, що громадяни (піддані) держави, визнаної Верховною Радою України державною-агресором або державною-окупантом, в даному випадку громадянин Російської Федерації, не має права подавати документи для оформлення посвідки без виїзду за межі України.

Вказане стало підставою винесення спірного рішення відповідно до підпункту 11 пункту 61 Порядку.

Тому, посилання представника позивача на дотримання позивачем строків звернення до відповідача з заявою про оформлення посвідки на тимчасове проживання не може бути прийнято судом до уваги.

Пунктом 61 Порядку передбачено, що територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС відмовляє іноземцю або особі без громадянства в оформленні або видачі посвідки, у разі, коли:

- іноземець або особа без громадянства мають посвідку чи посвідку на постійне проживання (крім випадків обміну посвідки), посвідчення біженця чи посвідчення особи, якій надано додатковий захист, які є дійсними на день звернення;

- іноземець або особа без громадянства перебувають на території України з порушенням встановленого строку перебування або щодо них діє невиконане рішення уповноваженого державного органу про примусове повернення, примусове видворення або заборону в`їзду;

- дані, отримані з баз даних Реєстру, картотек, не підтверджують надану іноземцем або особою без громадянства інформацію;

- встановлено належність особи до громадянства України;

- за видачею посвідки звернувся законний представник, який не має документально підтверджених повноважень для її отримання;

- іноземцем або особою без громадянства подано не в повному обсязі або з порушенням строків, визначених пунктами 17-19 цього Порядку, документи та інформацію, необхідні для оформлення і видачі посвідки;

- отримано від Національної поліції, СБУ, іншого державного органу інформацію про те, що дії іноземця або особи без громадянства загрожують національній безпеці, громадському порядку, здоров`ю, захисту прав і законних інтересів громадян України та інших осіб, що проживають в Україні, чи іноземець або особа без громадянства вчинили злочин проти миру, воєнний злочин або злочин проти людяності, як їх визначено в міжнародному праві, або розшукуються у зв`язку з учиненням діяння, що відповідно до законів України визнається тяжким злочином;

- паспортний документ іноземця або документ, що посвідчує особу без громадянства, підроблений, зіпсований чи не відповідає встановленому зразку, чи належить іншій особі, чи строк його дії закінчився;

- встановлено факт подання іноземцем або особою без громадянства завідомо неправдивих відомостей або підроблених документів;

- виявлено факти невиконання іноземцем або особою без громадянства рішення суду чи державних органів, уповноважених накладати адміністративні стягнення, або вони мають інші майнові зобов`язання перед державою, фізичними або юридичними особами, включаючи ті, що пов`язані з попереднім видворенням за межі України, у тому числі після закінчення строку заборони подальшого в`їзду в Україну;

- в інших випадках, передбачених законом.

05 січня 2021 року на підставі підпункту 11 пункту 61 Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання затвердженого Постаново Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2018 року №322 Управлінням ДМС України в Запорізькій області прийнято рішення про відмову в оформленні (видачі) посвідки на тимчасове проживання громадянину Російської Федерації ОСОБА_1 .

Суд вважає, що відповідачем прийнято обґрунтоване рішення про відмову у оформленні та видачі посвідки на тимчасове проживання, Управлінням Державної міграційної служби України в Запорізькій області діяли в межах наданих повноважень та у спосіб, визначений Конституцією та законами України.

Згідно вимог статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Відповідно до частини першої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Згідно частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене вище, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Відповідно до частини першої статті 143 КАС України, суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

У зв`язку з відмовою у задоволенні позовних вимог, питання розподілу судових витрат судом не вирішується.

Керуючись статтями 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 (адреса проживання: АДРЕСА_1 Паспорт громадянина Російської Федерації № НОМЕР_1 ) в особі представника адвоката Стадніченко Сергія Володимировича (вул. Незалежної України 72 офіс 92, м. Запоріжжя, 69035) до Управління Державної Міграційної Служби України в Запорізькій області (вул. Незалежної України, 90, м. Запоріжжя, 69005, ідентифікаційний код юридичної особи: 37834773) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.

Рішення у повному обсязі складено та підписано 11 червня 2021 року.

Суддя Д.В. Татаринов