Рішення № 97588035, 10.06.2021, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.06.2021
Номер справи
280/2488/21
Номер документу
97588035
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

10 червня 2021 року о/об 10 год. 05 хв.Справа № 280/2488/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Новіковій Д.А., розглянувши у місті Запоріжжі за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 )

до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, Запорізька область, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.166; код ЄДРПОУ ВП 44118663)

про визнання протиправним наказу,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (надалі – позивач, ОСОБА_2 ) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (надалі – відповідач, ГУ ДПС у Запорізькій області) в якому позивач просить суд: визнати протиправним Наказ №3819 від 12.11.2018 Головного управління ДФС у Запорізькій області «Про проведення документальної планової невиїзної перевірки» ФОП ОСОБА_3 .

У позовній заяві (а.с.21-25) зазначено наступне. Позивач дізнався, що ГУ ДФС у Запорізькій області після її припинення як фізичної особи-підприємця та зняття з податкового обліку прийняло рішення про проведення документальної планової невиїзної перевірки. У відповідь на запит позивача у поштовому відправлені №6900509443249 надійшла копія наказу №3819 від 12.11.2018 ГУ ДФС у Запорізькій області «Про проведення документальної планової невиїзної перевірки» ФОП ОСОБА_2 , за яким було проведено перевірку, складено Акт перевірки №1055/08-01-13-05/ НОМЕР_1 від 13.12.2018 та, в свою чергу, донараховані грошові зобов`язання із застосуванням штрафних санкцій, прийнято податкові повідомлення-рішення, а також грошові зобов`язання зі сплати єдиного внеску. Позивач вважає вказаний Наказ протиправним. Такого виду перевірок як планова невиїзна не передбачено ні ст.77 Податкового кодексу України, ні іншими нормами податкового законодавства. Грошові зобов`язання з податку на додану вартість, податку на доходи фізичних осіб і військового збору можуть бути предметом лише документальної перевірки, яка в даному випадку не могла бути проведеною без дослідження документів і участі платника податків за місцезнаходженням. Однак, в даному випадку рішення про проведення документальної позапланової перевірки не приймалося. Контролюючий орган може призначити та провести документальну позапланову перевірку фізичної особи-платника податків (зокрема, у зв`язку з припиненням підприємницької діяльності) на підставі відомостей отриманих від органу держаної реєстрації про припинення підприємницької діяльності, поданої до контролюючого органу за основним місцем обліку фізичною особою. ФОП ОСОБА_2 як суб`єкт господарської діяльності є припиненою, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 27.02.2018 внесено запис №21030060004064922 про припинення, та знятою з податкового обліку Запорізької ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області (відділення у Шевченківському районі м.Запоріжжя) як платник податків (номер зняття з обліку 1808300700290, дата зняття з обліку 27.02.2018). Таким чином, ОСОБА_2 вже не була фізичною особою-підприємцем, та, відповідно, не могла бути суб`єктом планової податкової перевірки і бути включеною у план-графік, оскільки у порядку, визначеному чинним законодавством України, є припиненою як суб`єкт господарської діяльності і знятою контролюючим органом з податкового обліку. В даному випадку контролюючий орган на підставі пп.78.1.7 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України та інших вказаних вище норм мав право провести позапланову перевірку, а не планову невиїзну перевірку, що не передбачено законодавством. Отже, зазначений Наказ є противправиим.

Позивач підтримав позовну заяву.

Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що оскаржуваний наказ винесено відповідно до вимог податкового законодавства, у тому числі з дотриманням приписів п.75.1 ст.75, п.77.1, п.77.2, п.77.4 ст.77 Податкового кодексу України.

Відповідач проти позовної заяви заперечував.

Ухвалою судді від 28.04.2021 в адміністративній справі відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з`ясував наступне.

В Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань містяться записи: від 31.05.2011 про державну реєстрацію ОСОБА_2 як фізичної особи-підприємця; від 27.02.2018 про припинення ОСОБА_2 підприємницької діяльності (а.с.15).

У Наказі Головного управління ДФС у Запорізькій області від 12.11.2018 за №3819 «Про проведення документальної планової невиїзної перевірки ФОП ОСОБА_2 » зазначено: «… На підставі вимог пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, п.75.1 ст.75, п.77.1, п.77.4 ст.77, п.79.1 ст.79 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VІ (із змінами та доповненнями), п.2 ч.1 ст.13 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010р. №2464-VІ (із змінами та доповненням), відповідно до затвердженого плану – графіка проведення документальних планових перевірок суб`єктів господарювання на 2018 рік НАКАЗУЮ: 1.Провести документальну планову невиїзну перевірку ФОП ОСОБА_2 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ), податкова адреса: АДРЕСА_1 з 23 листопада 2018 року тривалістю 10 робочих днів. Перевірку провести за період діяльності з 01.01.2015р. по 31.12.2017р. з метою своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів, виконання вимог валютного та іншого законодавства, дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками та правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного соціального внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.06.2011р. по 31.12.2017р. …» (а.с.8).

При вирішенні спору по суті суд виходить з викладеного вище та наступного.

Згідно з пп.75.1.2 п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов`язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків. Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок. (…) Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з підстав, визначених цим Кодексом. Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об`єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка. Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні контролюючого органу. (…).

Відповідно до п.77.1 ст.77 Податкового кодексу України (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок. План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.

Як зазначено у п.77.2 ст.77 Податкового кодексу України (у редакції на час виникнення спірних правовідносин), до плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи. Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, середнім - не частіше ніж раз на два календарних роки, високим - не частіше одного разу на календарний рік. Порядок формування та затвердження плану-графіка, перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. (…).

У п.77.4 ст.77 Податкового кодексу України (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) зазначено, що про проведення документальної планової перевірки керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом. Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.

Згідно з пп.78.1.7 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких підстав: розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, закриття постійного представництва чи відокремленого підрозділу юридичної особи, в тому числі іноземної компанії, організації, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків.

Документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу рішення про її проведення та за наявності підстав для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом (п.79.1 ст.79 Податкового кодексу України (у редакції на час виникнення спірних правовідносин)).

Відповідно до п.8 розділу IV «Порядку обліку платників єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», затвердженого 24.11.2014 наказом Міністерства фінансів України, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03.12.2014 за №1553/26330, зняття з обліку платників єдиного внеску фізичних осіб - підприємців здійснюється з урахуванням таких особливостей: процедури зняття з обліку платника єдиного внеску у контролюючому органі розпочинаються у разі надходження від державного реєстратора відомостей про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця із зазначенням номера та дати внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру; платник єдиного внеску (фізична особа - підприємець) знімається з обліку після проведення передбаченої законодавством перевірки, здійснення остаточного розрахунку зі сплати єдиного внеску та закриття інтегрованих карток. До реєстру страхувальників вносяться відповідні записи із зазначенням дати та причини зняття з обліку платника єдиного внеску. Датою зняття з обліку платника єдиного внеску є дата внесення запису до реєстру страхувальників. Дані про зняття з обліку платника єдиного внеску (фізичної особи - підприємця) передаються до державного реєстратора. Після державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичних осіб, місцем проживання яких є тимчасово окупована територія або територія проведення антитерористичної операції, процедури та дії, визначені цим пунктом, можуть проводитись за місцем перебування таких осіб у разі їх звернення до відповідних контролюючих органів з документальним підтвердженням особи та місця перебування.

Відповідачем не надано до суду доказів включення позивача до плану-графіку проведення планових документальних перевірок на 2018 рік та що такий план-графік документальних планових перевірок на поточний рік був оприлюднений на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25.12.2017, як то передбачено п.77.1 ст.77 Податкового кодексу України (у редакції на час виникнення спірних правовідносин).

Також, відповідачем не надано до суду доказів, що позивач має ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, як то передбачено п.77.2 ст.77 Податкового кодексу України (у редакції на час виникнення спірних правовідносин).

Крім того, відповідачем не надано до суду доказів не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення документальної планової перевірки вручення позивачу під розписку або надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення копії Наказу від 12.11.2018 за №3819 «Про проведення документальної планової невиїзної перевірки ФОП ОСОБА_2 » та письмового повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки, як то передбачено п.77.4 ст.77 Податкового кодексу України (у редакції на час виникнення спірних правовідносин).

Суд погоджується з позицією позивача щодо безпідставного не проведення відповідачем відповідно до пп.78.1.7 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) документальної позапланової перевірки позивача через початок припинення позивачем підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця.

Відповідачем документально не спростовано твердження позивача про зняття його 27.02.2018 з податкового обліку Запорізької ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області (відділення у Шевченківському районі м.Запоріжжя) як платника податків (за номером зняття з обліку 1808300700290).

Звідси, відповідачем нормативно не обґрунтована можливість проведення документальної планової невиїзної перевірки відносно фізичної особи яка припинила свою підприємницьку діяльність та знята з податкового обліку у контролюючому органі як платник податків щодо підприємницької діяльності.

З урахуванням приписів ч.2 ст.2 КАС України суд оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності приходить до висновку, що Наказ від 12.11.2018 за №3819 «Про проведення документальної планової невиїзної перевірки ФОП ОСОБА_2 » прийнято контролюючим органом не обґрунтовано, без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, не розсудливо, а отже є не правомірним і підлягає скасуванню.

У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).

Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене вище, позовні вимоги позивача є обґрунтованими і підлягають задоволенню. Доводи відповідача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).

Оскільки відповідачем у справі було ГУ ДПС у Запорізькій області, то з нього мають бути стягнуті на користь позивача понесені ним судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у сумі 908 грн. 00 коп.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, –

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, Запорізька область, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.166; код ЄДРПОУ ВП 44118663) про визнання протиправним наказу – задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати Наказ Головного управління ДФС у Запорізькій області від 12.11.2018 за №3819 «Про проведення документальної планової невиїзної перевірки ФОП ОСОБА_2 ».

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, Запорізька область, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.166; код ЄДРПОУ ВП 44118663) судові витрати у вигляді сплаченого позивачем судового збору в сумі 908 грн. 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.

Рішення виготовлено у повному обсязі 10.06.2021.

Суддя О.О. Прасов