
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 червня 2021 року ЛуцькСправа № 140/4378/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Ковальчука В.Д.,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ковельського міськрайонного центру зайнятості про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Ковельського міськрайонного центру зайнятості про визнання бездіяльності протиправною щодо невзяття до розрахунку страхового стажу безробітного позивача саме 6 (шість) місяців за період його працевлаштування з 23 жовтня 2019 року по 23 квітня 2020 року на посаді машиніста (кочегара) котельні HBK “ЗОШ I-III ст. ДНЗ” с. Вербка на період опалювального сезону; зобов`язання здійснити перерахунок допомоги по безробіттю із зарахуванням до його страхового стажу період роботи з 23 жовтня 2019 року пo 23 квітня 2020 року на посаді машиніста (кочегара) котельні HBK “ЗОШ I-III ст. ДНЗ” с. Вербка на період опалювального сезону терміном саме 6 (шість) місяців відповідно до даних Єдиного державного реєстру застрахованих осіб Пенсійного фонду України та провести виплату допомоги по безробіттю з урахуванням виплачених сум.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачу 28 квітня 2020 року надано Ковельським міськрайонним центром зайнятості статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю. Однак під час розрахунку його страхового стажу та середньої заробітної плати безробітного при призначенні допомоги по безробіттю до розрахунку було взято період жовтень 2019 року – березень 2020 року, за який його страховий стаж складає 5 (п`ять) місяців, що призвело до зменшення його страхового стажу, середньої заробітної плати безробітного і в подальшому вплинуло на суму допомоги по безробіттю.
У зв`язку з цим позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення розрахунку середньої заробітної плати в належному розмірі, взявши до уваги 6 (шість) місяців страхового стажу, проте листом від 15 березня 2021 року №355/01-16 Ковельський міськрайонний центр зайнятості відмовив у такому розрахунку.
Позивач не погоджується з такими діями відповідача та вважає їх протиправними та такими, що порушують його конституційні права на належний соціальний захист з тих підстав, що за даними Пенсійного фонду України в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування: індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК-5) ОСОБА_1 у спірний період з 23 жовтня 2019 року по 23 квітня 2020 року відображено його страховий стаж у період роботи у Дубівській сільській раді (код ЄДРПОУ 04333939) та заробітна плата, що свідчить про сплату страхових внесків за вказаний період, а тому його страховий стаж складає 6 (шість) місяців. Відтак, відповідач, взявши до уваги страховий стаж 5 (п`ять) місяців за вказаний період його роботи, здійснив виплату допомоги по безробіттю в неналежному розмірі.
З врахуванням наведеного просить позов задовольнити.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 28.04.2021 відкрито провадження у справі, відповідно до приписів статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України), ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
У відзиві на позов відповідач позовні вимоги не визнав та просив відмовити в їх задоволенні, оскільки позивачу було надано статус безробітного 28 квітня 2020 року та призначено допомогу по безробіттю відповідно до частини 2, 4 ст. 22 та частини 3 ст. 23 Закону України “Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” від 02.03.2000 №1533-III, тобто без урахування страхового стажу, оскільки до розрахунку беруться повні місяці перебування у трудових відносинах перед набуттям статусу безробітного. Уданому випадку під час розрахунку допомоги по безробіттю взято період страхового стажу позивача жовтень 2019 року – березень 2020 року, який складає 5 місяців.
На підставі вищенаведеного вважає, що позов задоволенню не підлягає, а розгляд справи просить проводити за участю сторін.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 11 червня 2021 року у задоволенні клопотання відповідача про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін в даній адміністративній справі відмовлено.
Дослідивши письмові докази та перевіривши доводи, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити повністю з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що 28 квітня 2020 року ОСОБА_1 зареєстрований в Ковельському міськрайонному центрі зайнятості та отримав статус безробітного, якому призначено допомогу по безробіттю як застрахованій особі.
Як вбачається з матеріалів справи, при розрахунку середньої заробітної плати для призначення допомоги по безробіттю ОСОБА_1 взято страховий стаж за період жовтень 2019 року – березень 2020 року, який складає 5 (п`ять) місяців.
Позивач звернувся до позивача з письмовою заявою про проведення розрахунку середньої заробітної плати з врахуванням страхового стажу 6 (шість) місяців.
Листом від 15.03.2021 №355/01-16 Ковельський міськрайонний центр зайнятості повідомив ОСОБА_1 про те, що за нормами законодавства, зокрема статтею 21 Закону України “Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” визначено, що страховий стаж – період (строк), протягом якого особа підлягала страхуванню на випадок безробіття та за який щомісяця сплачено нею та роботодавцем страхові внески в сумі не менш як мінімальний страховий внесок. Відповідна норма передбачена також підпунктом 1 пункту 1 Розділу ІІІ Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності, затвердженого наказом Мінсоцполітики від 15.06.2015 № 613, зареєстрованим в Мінюсті 09.07.2015 за № 821/27266. Зокрема визначено, що страховий стаж у календарному місяці зараховується як повний місяць страхового стажу, якщо заданими Державного реєстру сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків не менша, ніж мінімальний страховий внесок, незалежно від фактично відпрацьованих днів. У випадку позивача до розрахунку взято період жовтень 2019 року – березень 2020 року, за який страховий стаж ОСОБА_1 складає 5 місяців.
Не погодившись з таким розрахунком, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов`язкового державного соціального страхування на випадок безробіття визначає Закон України “Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” від 02.03.2000 №1533-III (далі – Закон №1533-III).
Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 21 Закону № 1533-ІІІ страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала страхуванню на випадок безробіття та за який щомісяця сплачено нею та роботодавцем страхові внески в сумі не менш як мінімальний страховий внесок, крім випадків, передбачених абзацом другим цієї частини. Страховий стаж обчислюється за даними персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Згідно з ч. 3 ст.21 Закону № 1533-ПІ страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала страхуванню на випадок безробіття або добровільно брала участь у системі страхування на випадок безробіття, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок. Якщо сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків є меншою, ніж мінімальний страховий внесок, цей період зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови здійснення в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду України, відповідної доплати до суми страхових внесків таким чином, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
Частиною 1 ст. 22 Закону № 1533-ІІІ встановлено, що право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу мають застраховані особи, визнані в установленому порядку безробітними, страховий стаж яких протягом 12 місяців, що передували реєстрації особи як безробітної, становить не менше ніж шість місяців за даними Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Стаття 23 Закону № 1533-ПІ передбачає, що застрахованим особам, зазначеним у частині першій статті 22 цього закону, розмір допомоги по безробіттю визначається у відсотках до їх середньої заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку витрат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого Кабінетом Міністрів України, залежно від страхового стажу, але не менше ніж мінімальний розмір допомоги по безробіттю, встановлений правлінням Фонду для цієї категорії осіб: до 2 років - 50 відсотків; від 2 до 6 років - 55 відсотків; від 6 до 10 років - 60 відсотків; понад 10 років - 70 відсотків. Допомога по безробіттю виплачується у відсотках до визначеного розміру: перші 90 календарних днів 100 відсотків, протягом наступних 90 календарних днів 80 відсотків, у подальшому - 70 відсотків.
У відповідності до ч. 5 ст. 23 Закону № 1533-ПІ у середньомісячну заробітну плату (дохід) для обчислення допомоги по безробіттю включаються всі види виплат, на які нараховувалися страхові внески, які підтверджуються даними Єдиного державного реєстру застрахованих осіб Пенсійного фонду України.
Згідно п. 3 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 року № 1266 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 червня 2015 р. № 439) (далі - Порядок № 1266) середньоденна заробітна плата (дохід, грошове забезпечення) обчислюється шляхом ділення нарахованої за розрахунковий період (12 календарних місяців) заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на яку нарахований єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або страхові внески на відповідні види загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - єдиний внесок та/або страхові внески), на кількість календарних днів зайнятості (відповідно до видів страхування - період перебування у трудових відносинах, виконання робіт (noqiyr) за цивільно-правовими договорами, проходження служби, провадження підприємницької або іншої діяльності, юв`язаної з отриманням доходу безпосередньо від такої діяльності) у розрахунковому періоді 5ез урахування календарних днів, не відпрацьованих з поважних причин, - тимчасова непрацездатність, відпустка у зв`язку з вагітністю та пологами, відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та шестирічного віку за медичним висновком, відпустка без збереження заробітної плати (далі - поважні причини).
У відповідності до п. 31 Порядку № 1266 середня заробітна плата (дохід) для призначення допомоги по безробіттю, для страхових виплат за страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності (крім допомоги по тимчасовій непрацездатності), та для призначення страхових виплат для добровільно застрахованих осіб обчислюється робочими органами фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування з використанням даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Згідно розділу II Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 15 червня 2015 року № 613 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 09 липня 2015 року за № 821/27266 (чинного на час виникнення спірних правовідносин) (далі - Порядок № 613) допомога по безробіттю призначається центрами зайнятості з восьмого дня після реєстрації безробітного за його особистою заявою за формою, наведеною в додатку 1 до цього Порядку. Розмір допомоги по безробіттю визначається на підставі відомостей Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - Державний реєстр) залежно від страхового стажу, заробітної плати (доходу), а також довідок про грошове забезпечення, виданих особі військовими комісаріатами, де така особа перебувала на обліку, військовими частинами, органами, де особа проходила службу.
Загальна тривалість виплати допомоги по безробіттю застрахованим особам не може перевищувати 360 календарних днів (особам передпенсійного віку - не більше 720 календарних днів) протягом двох років з дня її призначення.
Якщо страховий стаж протягом 12 місяців, що передують реєстрації особи як безробітної, становить шість або більше місяців, допомога по безробіттю визначається у відсотках до її середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), визначеної відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 року № 1266, залежно від страхового стажу.до 2 років - 50 відсотків; від 2 до 6 років - 55 відсотків; від 6 до 10 років - 60 відсотків; понад 10 років - 70 відсотків. Залежно від тривалості безробіття допомога по безробіттю зменшується і виплачується у відсотках до визначеного розміру: перші 90 календарних днів - 100 відсотків; протягом наступних 90 календарних днів - 80 відсотків; надалі - 70 відсотків.
Якщо страховий стаж протягом 12 місяців, які передують реєстрації особи як безробітної, менший шести місяців або особа була звільнена з останнього місця роботи на підставах, передбачених пунктами 3, 4, 7 і 8 частини першої статті 40, статтями 41 (крім пункту 5) і 45 Кодексу законів про працю України, та в разі, якщо ця робота була її останнім видом зайнятості, допомога по безробіттю призначається в мінімальному розмірі, який встановлюється правлінням Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Якщо на восьмий день з дати реєстрації безробітного, що є застрахованою особою, відсутні дані в повному обсязі для обчислення страхового стажу та середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), допомога по безробіттю призначається в мінімальному розмірі, який встановлюється правлінням Фонду. Після надходження уточнених даних про застраховану особу з Державного реєстру, для військовослужбовців - після подання особою документів з військового комісаріату, де така особа перебувала на обліку, військової частини або органів, де проходила службу, здійснюється перерахунок виплати допомоги по безробіттю з дня її призначення. У разі припинення реєстрації безробітного перерахунок може здійснюватися за заявою особи або за рішенням суду.
У відповідності до підпункту 1 пункту 1 розділу III Порядку № 613 страховий стаж обчислюється центрами зайнятості за даними персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб Державного реєстру, а за періоди до його запровадження - у порядку та на умовах, передбачених законодавством, що діяло до 01 січня 2011 року, з урахуванням: 1) за період з 01 січня 2011 року - страхового стажу, обчисленого центрами зайнятості за даними Державного реєстру. Страховий стаж у календарному місяці зараховується як повний місяць страхового стажу, якщо за даними Державного реєстру сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків не менша, ніж мінімальний страховий внесок, незалежно від фактично відпрацьованих днів. У разі реєстрації особи як безробітної в місяці звільнення страховий стаж зараховується до дня реєстрації.
Аналогічні норми законодавства містяться у Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 06 квітня 2020 року № 624 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 червня 2020 року за № 537/34820, який набрав чинності 03 липня 2020 року (далі - Порядок № 624).
Згідно п. 2 розділу II зазначеного вище Порядку № 624 підтвердження наявного страхового стажу та віку виходу на пенсію для осіб передпенсійного віку здійснюється в порядку обміну інформацією між Державною службою зайнятості та Пенсійним фондом.
Отже, для обрахунку страхового стажу та середньої заробітної плати безробітного включаються всі види оплат за всіма видами діяльності, на які нараховувалися страхові внески та які підтверджуються даними Єдиного державного реєстру застрахованих осіб Пенсійного фонду України.
Слід зазначити, що Фонд загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття має право користуватися в установленому порядку відомостями Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, необхідними для забезпечення виконання покладених на нього функцій (частина 1 статті 34 Закону № 1533-ІІІ).
Як слідує з матеріалів справи та підтверджується копіє трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 , позивач з 23 жовтня 2019 року по 23 квітня 2020 року працював на посаді машиніста (кочегара) котельні НВК “ЗОШ I-III ст. ДНЗ” с. Вербка на період опалювального сезону.
З наданих до суду індивідуальних відомостей про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування Пенсійного фонду України форми ОК-5 вбачається, що ОСОБА_1 в період жовтень 2019 року – квітень 2020 року перебував у трудових відносинах з Дубівською сільською радою Ковельського району Волинської області (код ЄДРПОУ 04333939) та отримував заробітну плату, з якої було сплачено єдиний соціальний внесок (ЄСВ).
Натомість, заробітна плата за квітень 2020 року не була включена відповідачем до розрахунку середньої заробітної плати для призначення допомоги по безробіттю. Суд звертає увагу, що у квітні 2020 року позивач отримував заробітну плату у сумі 5590,83 грн., при цьому мінімальна заробітна плата на цей час складала 4723,00 грн. у відповідності до статті 8 Закону України “Про Державний бюджет України на 2020 рік”. Відповідно, мінімальний страховий внесок у цей період складав 1039,06 грн., тобто 22% від мінімальної заробітної плати. А враховуючи те, що позивач у квітні 2020 року отримав заробітну плату у сумі 5590,83 грн. за фактично відпрацьовані дні у цей місяць (23 календарних днів), тому сума сплачених страхових внесків із заробітної плати в розмірі 5590,83 грн. за квітень 2020 року не є меншою, ніж мінімальний страховий внесок, а тому цей місяць вважається як повний місяць страхового стажу відповідно до ч. 3 ст. 21 Закону України “Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”.
Таким чином, відповідач безпідставно не взяв до розрахунку страхового стажу позивача квітень 2020 року, застосувавши до такого розрахунку період жовтень 2019 року – березень 2020 року.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На переконання суду, відповідач не довів належними та допустимими доказами взяття до розрахунку страхового стажу позивача періоду лише за жовтень 2019 року – березень 2020 року, який склав 5 (п`ять) місяців та допустив протиправну бездіяльність щодо невзяття до розрахунку страхового стажу безробітного ОСОБА_1 саме 6 (шести) місяців за період його працевлаштування з 23 жовтня 2019 року по 23 квітня 2020 року на посаді машиніста (кочегара) котельні HBK “ЗОШ I-III ст. ДНЗ” с. Вербка на період опалювального сезону, а тому позовні вимоги підлягають до задоволення повністю шляхом визнання такої бездіяльності відповідача протиправною та зобов`язання Ковельського міськрайонного центру зайнятості здійснити ОСОБА_1 перерахунок допомоги по безробіттю із зарахуванням до його страхового стажу вказаний період роботи терміном саме 6 (шість) місяців відповідно до даних Єдиного державного реєстру застрахованих осіб Пенсійного фонду України та провести виплату допомоги по безробіттю з урахуванням виплачених сум.
Відповідно до вимог статті 244 Кодексу адміністративного судочинства України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.
Як визначено частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки суд задовольняє позов повністю, то на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору у сумі 908,00 грн., що підтверджується квитанцією від 14 квітня 2021 року (номер платежу 1012202397).
Керуючись статтями 243, 245, 246, 250, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Ковельського міськрайонного центру зайнятості щодо невзяття до розрахунку страхового стажу безробітного ОСОБА_1 саме 6 (шести) місяців за період його працевлаштування з 23 жовтня 2019 року по 23 квітня 2020 року на посаді машиніста (кочегара) котельні HBK “ЗОШ I-III ст. ДНЗ” с. Вербка на період опалювального сезону.
Зобов`язати Ковельський міськрайонний центр зайнятості здійснити ОСОБА_1 перерахунок допомоги по безробіттю із зарахуванням до його страхового стажу період роботи з 23 жовтня 2019 року по 23 квітня 2020 року на посаді машиніста (кочегара) котельні HBK “ЗОШ I-III ст. ДНЗ” с. Вербка на період опалювального сезону терміном саме 6 (шість) місяців відповідно до даних Єдиного державного реєстру застрахованих осіб Пенсійного фонду України та провести виплату допомоги по безробіттю з урахуванням виплачених сум.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Ковельського міськрайонного центру зайнятості (45001, Волинська область, місто Ковель, вулиця Сагайдачного, будинок 6а, код ЄДРПОУ 20123578) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) судовий збір в сумі 908,00 грн. (дев`ятсот вісім гривень 00 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.Д. Ковальчук