
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
10 червня 2021 р. Справа № 120/2018/21-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитришеної Р.М., розглянувши письмово в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом: ОСОБА_1 до: Вінницького обласного військового комісаріату про: визнання протиправними та зобов`язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви ОСОБА_1 (далі - позивач) до Вінницького обласного військового комісаріату (далі - відповідач) про визнання протиправними та зобов`язання вчинити дії.
Позовні вимоги мотивовані протиправністю, на думку позивача, дій відповідача щодо відмови у перерахунку розміру грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача станом на 05.03.2019 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та в оформленні і надані до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру пенсії починаючи з 01.04.2019 та щодо відмови здійснити дії відповідно до ст. 24 "Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Тому, з метою вчинення таких дій, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Ухвалою суду від 29.03.2021 відкрито провадження у справі за вказаним позовом та вирішено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні). Установлено строк для подання відзиву.
16.04.2021 стороною відповідача подано до суду відзив щодо заявлених позовних вимог, з якого слідує, що останній заперечує проти задоволення позову. Зазначено, що підготовці та поданню довідки про розмір грошового забезпечення військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-XII, передує система юридичних фактів, і лише при їх настанні виникає обов`язок уповноваженого органу оформити довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії. Отже, відповідач немає повноважень самостійно видавати такі довідки і, тим паче, включати до них додаткові види грошового забезпечення, які не передбачені актами Кабінету Міністрів України.
Крім того, відповідач вказує на те, що скасування в судовому порядку пункту 1 Постанови № 103 не впливає на порядок та процедуру проведення перерахунку пенсії та не може слугувати підставою для надання до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області нової довідки для проведення перерахунку пенсії позивача, оскільки Уряд не приймав рішень про проведення перерахунку пенсій осіб, звільнених з військової служби, які б тягнули за собою зміни в грошовому забезпеченні військовослужбовців.
Відтак, на думку відповідача, підстав для підготовки та надання до органу пенсійного фонду оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача немає.
Враховуючи, що інших заяв і документів не надходило, а визначений строк для їх подання закінчився, клопотань щодо продовження процесуального строку не надходило, відтак суд розглядає справу в письмовому провадженні за наявними в ній доказами.
Дослідивши подані сторонами документи, з`ясувавши фактичні обставини справи, суд встановив наступне.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ у Вінницькій області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Пенсія позивачу призначена із урахуванням складових: посадовий оклад, оклад за військовим званням, відсоткова надбавка за вислугу років з додатковими видами доплат.
На виконання Постанов №103 відповідачем складено довідку про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсії, станом на 01.03.2018, до якої увійшли такі складові грошового забезпечення як посадовий оклад, оклад за військовим званням та надбавка за вислугу років.
ГУ ПФУ у Вінницькій області позивачу перераховано пенсію відповідно до довідки Вінницького ОВК про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій із сум грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років. Додаткові складові до довідки не були включені.
05.03.2019 набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 826/3858/18 від 12.12.2018, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду, яким визнано протиправними та нечинними п. 1, 2 постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.
З метою відновлення порушених прав при перерахунку пенсії в 2018 році на підставі вищевказаного рішення суду, Позивач звернувся до військової частини А0549 (адреса: вул. Стрілецька, буд. 105, м. Вінниця, 21007, код ЄДРПОУ 08540799) з заявою щодо надання довідки про граничні розміри щомісячних основних і додаткових видів грошового забезпечення, які мають постійний характер, були нараховані та виплачені за посадою, яка є відповідною або аналогічною посаді, з якої Позивач був звільнений, станом на 01.03.2019, 01.03.2020.
Військовою частиною А0549 була надана Позивачу відповідна довідка про розмір грошового забезпечення від 16.01.2021 року №36, на підставі якої позивач вважає, що посада, яка вказана в довідці, та посада, з якої був він звільнений відповідні за статусом та функціональними обов`язками, як "заступник начальника командного центру Повітряних Сил Збройних Сил України". Зокрема, мають однаковий посадовий оклад - 45 тарифний розряд - 8030 гри.; мають одну штатно-посадову категорію - підполковник - 1410 грн.; мають одну форму допуску до державної таємниці - Ф2 - “цілком таємно”.
28.01.2021 Позивач звернувся до Відповідача з заявою в якій довів до його відома інформацію про вищевказане рішення суду. Також позивач, на підставі статті 23 постанови правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1 ’’Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок № 3-1) надав на адресу відповідача відомості, як "додатковий матеріал", щодо збільшення грошового забезпечення станом на 01.03.2019, 01.03.2020, яке встановлювалось і фактично виплачувалось на посаді яка є відповідною або аналогічною посаді начальника ПвПУ - заступника начальника КЦ ПС ЗСУ, з якої Позивач був звільнений.
За наведеного, позивач у своїй заяві просив:
1 Перерахувати розмір грошового забезпечення Позивача, що враховується для перерахунку пенсії, відповідно до Постанови №704, виходячи з розмірів посадового окладу (45 тарифний розряд), окладу за військовим званням “підполковник”, надбавки за вислугу років (50% від посадового окладу та окладу за військовим званням) з обов`язковим урахуванням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення згідно довідки військової частини А0549 від 16.01.2021 року №36, а саме: надбавки за особливості проходження служби - 78% (в процентному відношенні до посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років); надбавки за службу в умовах режимних обмежень за роботу з відомостями та їх носіями, що мають ступінь секретності “цілком таємно” - 15% (в процентному відношенні до посадового окладу - згідно постанови Кабінету Міністрів України від 15.06.1994 року № 414); надбавки за кваліфікацію (1 клас) - 5% (в процентному відношенні до посадового окладу); премії - 35% (в процентному відношенні до посадового окладу), станом на 05.03.2019 року.
2. Надати в п`ятиденний строк до ГУ ПФУ у Вінницькій області відповідно до статті 63 Закону України № 2262-ХІІ та статті 24 Порядку № 3-1 повідомлення про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій з 05.03.2019 року.
3. Оформити та надати до ГУ ПФУ у Вінницький області відповідно до статті 24 Порядку № 3-1 оновлену довідку про розмір перерахованого грошового забезпечення Позивача, як додаткового документу, що впливає на розмір пенсії, станом на 05.03.2019 року за формою, яка визначена Порядком № 45 у додатку 2, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України № 2262-ХІІ, статті 9 Закону України № 2011-XII та положень Постанови № 704 з обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії) для проведення перерахунку з 01.04.2019 року основного розміру пенсії Позивача.
4. Після одержання від ГУ ПФУ у Вінницькій області "Списку осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії” (додаток 5 Порядку № 3-1), в тому числі Позивача, зазначити в ньому (графи 6-7) вищевказані зміни розмірів видів грошового забезпечення, що враховуються для перерахунку пенсії Позивача, та в п`ятиденний строк після надходження повернути до ГУ ПФУ у Вінницький області.
5. Надати Позивачу копію оновленої довідки про розмір перерахованого грошового забезпечення.
Листом від 04.02.2021 року № 9/789 Вінницький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки відмовив видати нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з підстав того, що рішення щодо складання довідок про розмір грошового забезпечення можливо буде прийнято після внесення змін до Порядку №45 та після повідомлення щодо порядку (підстави, форми) надання довідок про грошове забезпечення для проведення перерахунку пенсій з урахуванням правового висновку Верховного Суду у справі № 160/8324/19.
Позивач зазначає, що у спірному випадку Відповідач відмовив Позивачу в перерахунку з 05.03.2019 року розміру грошового забезпечення з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, а також в оформленні та наданні до ГУ ПФУ у Вінницький області оновленої довідки про розмір перерахованого грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України № 2262-ХІІ, статті 9 Закону України № 2011-XII “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” (далі - Закон України № 2011-ХІІ) та з врахуванням положень Постанови №704 для проведення перерахунку та виплати основного розміру пенсії з 01.04.2019 року.
Також, Відповідач відмовив Позивачу в повідомленні ГУ ПФУ у Вінницький області про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій з 05.03.2019 року згідно статті 24 Порядку № 3-1 та в проведенні інших дій визначених законодавством.
Підсумовуючи наведене, Позивач вважає, що Відповідачем порушено його права та гарантії на гідне пенсійне забезпечення в старості, на перерахунок призначених пенсій в зв`язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення та надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій починаючи з 05.03.2019 року, тому звертається до суду за захистом порушених прав.
Окрім іншого, позивач вказує, що Вінницький ОВК відповідно до спільної директиви Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України від 02.09.2020 року № Д-321/7дск, директиви командувача військ оперативного командування “Південь” від 03.09.2020 року №8дск та наказу військового комісара Вінницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 12.11.2020 року № 206 з 12.11.2020 року переформовано у Вінницький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (далі - ОТЦКСП).
Позивач звертає увагу, що станом на 11.03.2021 року в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) згідно ідентифікаційного коду юридичної особи 08362793 зареєстровано Вінницький ОВК, натомість відомості щодо Вінницького ОТЦКСП в ЄДРПОУ відсутні, тому відповідачем визначено Вінницький ОВК.
Суд приймає такі доводи позивача з огляду на те, що відзив на адміністративний позов ОСОБА_1 подано саме Вінницьким ОВК 16.04.2021, де зазначено його код в ЄДРПОУ 08362793. Відтак, оскільки останній не спростовує доводи того, що він є неналежним відповідачем, натомість, надаючи свої заперечення на позовні вимоги, суд вважає, що підстави для заміни сторони у даному провадженні відсутні.
Вирішуючи спір, суд ураховує правові висновки, викладені у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи № 160/8324/19 від 17.12.2019, залишеному без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020.
Оскільки правовідносини зразкової та цієї справи регулюються одними й тими ж нормами права, та мають подібний предмет, дана справа є типовою, тому суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи, що передбачено ч. 3 ст. 291 КАС України.
Визначаючись щодо спірних правовідносин, суд керується наступним.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", який забезпечує єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі (далі - Закон №2011-ХІІ).
Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону №2011-ХІІ, до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Згідно із ч. 1 ст. 15 Закону №2011-XII, пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ), який є спеціальним законом, що регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі.
Статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано ст. 63 Закону №2262-ХІІ, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
30.08.2017 Кабінетом Міністрів України прийнята постанова №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою збільшено розмір грошового забезпечення військовослужбовців, отже з цього часу у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії (далі - Постанова №704).
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону від 09.04.1992 № 2262-XII" (далі - Порядок № 45).
Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - постанова №103), п. 1 якої, визначено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Згідно з постановою №103 внесені зміни до Порядку №45, а саме пункт 5 викладено в такій редакції: "Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням".
Таким чином, постановою № 103 було встановлено, що у довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій зазначаються лише розмір посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою, тоді як додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, премії) не враховуються.
Водночас, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 та постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 12.11.2019 визнано протиправними та нечинними п. 1, 2 Постанови № 103 та зміни до п. 5 і додатку 2 Порядку № 45.
Відповідно до ч. 2 ст. 265 КАС України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Згідно з ч. 1 ст. 325 КАС України постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.
Таким чином, відповідно до ч. 2 ст. 265 КАС України п. 1, 2 Постанови №103 та зміни до п. 5 і додатку 2 Порядку № 45 втратили чинність з 05.03.2019, відтак з цієї дати діє редакція п. 5 та додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до внесення вищезазначених змін, а саме для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), з урахуванням таких його видів: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, відсоткова надбавка за вислугу років, щомісячні надбавки, доплати, підвищення, премія.
Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема ГУ ПФУ та відповідач у зв`язку із втратою чинності положеннями п. 1, 2 Постанови № 103 та змін до п. 5 і додатку 2 Порядку № 45 не змінився.
Зокрема, на час звернення позивача до відповідача із заявою про складання та направлення до ГУ ПФ України у Вінницькій області оновленої довідки про розміри його грошового забезпечення із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, п. 3 Порядку № 45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Тобто, на відповідача покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку № 45.
Велика Палата Верховного Суду по справі № 160/8324/19 зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону від 09.04.1992 № 2262-XII, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону від 09.04.1992 № 2262-XII, затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).
Відповідно до п. 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 Закону № 2262-XII уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток № 5).
Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.
Водночас, визнання судом протиправними та нечинними пунктів 1, 2 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 не зумовлює необхідності повторного повідомлення Пенсійного фонду України, як про виникнення підстав для перерахунку пенсії, так і повторного подання відповідних списків до уповноважених органів. Адже підстава перерахунку пенсії - Постанова №704 з ухваленням рішення суду у справі № 826/3858/18, не змінилася. Відповідно списки осіб, пенсії яких потребують перерахунку, також не змінилися.
Відтак, суд не вбачає підстав для задоволення вимог позивача в частині зобов`язання відповідача після одержання від Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницький області "Списку осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії'" (додаток 5 Порядку № 3-1), в тому числі Позивача, зазначити в ньому (графи 6-7) вищевказані зміни розмірів видів грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії та в п`ятиденний строк після надходження передати список та повідомлення до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницький області.
Більш того, порядок, строки та дії відповідача у випадку зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій та підготовки довідок, окресленні п. 24 Порядку №3-1, тому окремо зобов`язувати їх вчинити судовим рішенням не потребує.
Як вже зазначалось вище, 30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
При цьому підпунктом 2 пункту 5 постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Здійснивши системний аналіз зазначених вище норм чинного законодавства України, суд зазначає, що з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом від 09.04.1992 № 2262-XII, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення.
До того ж, рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі № 826/3858/18 залишено без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019, в якій суд касаційної інстанції серед іншого вказав на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України. До моменту отримання належної довідки від відповідача у пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-XII.
Згідно із ч. 2 та 3 статті 51 Закону № 2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Аналіз наведених судом вище правових норм свідчить про те, що підставою для перерахунку пенсії є рішення Кабінету Міністрів України, а саме Постанова №704. При цьому, процедура перерахунку пенсії регулюється Порядком №45, який є чинним.
Отже, з урахуванням змін (збільшення у зв`язку із прийняттям Постанови №704) грошового забезпечення, визнання нечинними пунктів 1, 2 Постанови № 103, суд вважає, що позивач набув право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону від 09.04.1992 № 2262-XII та статті 9 Закону від 20.12.1991 № 2011-XII.
Крім того, після втрати чинності з 05.03.2019 вищезазначених норм Постанови № 103, які обмежували складові грошового забезпечення, що враховуються при перерахунку пенсії, відповідач зобов`язаний реалізувати у повній мірі положення ст. 63 Закону від №2262-XII та включити до довідки про розміри грошового забезпечення позивача, які враховуються при перерахунку пенсії, передбаченні Постановою № 704 розміри додаткових видів грошового забезпечення, які первинно не були включенні через встановлені Постановою № 103 обмеження.
Суд вважає необґрунтованими аргументи відповідача про те, що скасування в судовому порядку пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 не тягне за собою обов`язок відповідача оформити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача, оскільки відповідно до наведених вище норм Порядку № 45 відповідні головні управління Пенсійного фонду України здійснюють перерахунок пенсії на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, виданих уповноваженими органами.
Враховуючи вищевикладене, беручи до уваги встановлені обставини справи та правову позицію Верховного Суду, яка викладена у рішенні від 17.12.2019 у зразковій справі № 160/8324/19, суд доходить висновку, що дії відповідача щодо відмови позивачу у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 є неправомірними, а тому відповідача належить зобов`язати скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача, станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону від 09.04.1992 № 2262-XII, та з врахуванням положень постанови №704, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії позивача.
Щодо вимог в частині того, що позивач просить зобов`язати відповідача включити в довідку, складові, що зазначені у довідці військової частини А0549, яка була надана Позивачу від 16.01.2021 року №36 за посадою, яка є аналогічною посаді начальника повітряного пункту управління - заступника начальника командного центру Повітряних Сил Збройних Сил України станом на 01.03.2019 та 01.03.2020, то суд вважає, що така вимога є передчасною з огляду на наступне.
Так, відповідач відмовляючи позивачу у видачі довідки керувався відсутністю змін до Порядку № 45, доводи якого суд вважає безпідставними. Спірності питання щодо віднесення його посади аналогічній, що зазначена вище, та розміру посадового окладу за тарифним розрядом наразі немає, а відтак в задоволенні цієї вимоги суд відмовляє.
Суд звертає увагу, що відповідно до п. 5 Порядку №45, під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Особам із числа військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, органів державної безпеки і внутрішніх справ, осіб рядового і начальницького складу державних органів колишнього Союзу РСР, громадянам інших держав із числа військовослужбовців Збройних Сил та інших військових формувань, осіб рядового і начальницького складу державних органів, утворених відповідно до законодавства таких держав, які постійно проживають в Україні, і відповідно до міжнародних договорів (угод), згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, та членам їх сімей довідки видаються державними органами за відповідними посадами на момент виникнення права на перерахунок пенсії (п.7 Порядку №45).
Відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена (п.6 Порядку №45).
Стосовно вимоги зобов`язати надати позивачу копію оновленої довідки, то така не грунтується на положеннях чинних нормах законодавства, оскільки в силу п. 24 Порядку №3-1 довідки після їх виготовлення передаються до відповідних органів, що призначають пенсії.
Відповідно до положень ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Виходячи із обставин, встановлених судом у цій справі, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
При вирішенні питання про розподіл понесених позивачем судових витрат суд керується ч. 3 ст. 139 КАС України, в силу якої при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 – задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Вінницького обласного військового комісаріату щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та надані до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII, положень постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 № 704, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру його пенсії.
Зобов`язати Вінницький обласний військовий комісаріат підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII, положень постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 № 704, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії.
У задоволенні іншої частини вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Вінницького обласного військового комісаріату сплачений при зверненні до суду судовий збір в розмірі 1362,00 грн (одна тисяча триста шістдесят дві гривні 00 копійок).
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Реквізити: ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ); Вінницький обласний військовий комісаріат (код ЄДРПОУ - 08362793, вул. Данила Галицького, 31, м. Вінниця, 21036)
Суддя Дмитришена Руслана Миколаївна