Рішення № 97572980, 22.04.2021, Голосіївський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
22.04.2021
Номер справи
752/9119/20
Номер документу
97572980
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 752/9119/20

Провадження № 2/752/2316/21

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

22 квітня 2021 року Голосіївський районний суд м. Києва у складі:

головуючого судді Хоменко В.С.

при секретарі Павлюх П.В.,

розглянувши в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін в приміщенні Голосіївського районного суду м. Києва цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «4 Сезони» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості з оплати внесків на управління і утримання будинку та прибудинкової території,-

в с т а н о в и в:

у травні 2020 року ОСББ «4 Сезони» звернулось до суду з позовом ОСОБА_1 про стягнення заборгованості з оплати внесків на управління і утримання будинку та прибудинкової території за період з 01.05.2016 року по 01.04.2020 року в розмірі 8 320,79 грн., з яких: сума заборгованості - 7 344,75 грн., інфляційне збільшення - 709,89 грн., 3% річних - 266,16 грн., та судових витрат у справі.

Позовні вимоги обґрунтувало тим, що ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_1 та співвласником багатоквартирного будинку АДРЕСА_2 , в якому створено ОСББ «4 Сезони».

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» до компетенції загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку відносять визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників.

Згідно ст. 16 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» об`єднання має право відповідно до законодавства та статуту об`єднання встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахування до резервного та ремонтного фондів.

Установчими зборами об`єднання 19.09.2015 року (протокол № 1 від 19.09.2015 року) було затверджено розмір внесків на утримання будинку та прибудинкової території в розмірі 3,98 грн./м2, який діяв до 01.01.2018 року.

За травень 2016 року усім власникам будинку АДРЕСА_2 було нараховано 50% необхідного розміру щомісячного внеску на утримання будинку та прибудинкової території через те, що ОСББ прийнято будинок на баланс лише 16.05.2016 року згідно акту-приймання.

Рішенням Загальних з борів ОСББ від 09.12.2017 року (протокол № 2/2017 від 09.12.2017 року) було затверджено розмір внесків на утримання будинку та прибудинкової території на 2018 рік в розмірі 5,60 грн./м2 та розмір додаткового внеску на створення системи відеоспостереження житлового комплексу (обладнання, монтаж, обслуговування) в розмірі 0,25 грн./м2.

Рішенням Загальних з борів ОСББ від 08.12.2018 року (протокол № 3/2018 від 08.12.2018 року) було затверджено розмір внесків на утримання будинку та прибудинкової території на 2019 рік в розмірі 5,60 грн./м2.

Рішенням Загальних з борів ОСББ від 07.12.2019 року (протокол № 4/2019 від 07.12.2019 року) було затверджено розмір внесків на утримання будинку та прибудинкової території на 2020 рік в розмірі 6,65 грн./м2.

ОСОБА_1 , будучи обізнаним про наявність заборгованості, останню не сплачує. За таких обставин ОСББ «4 Сезони» звернулось до суду із вказаним позовом.

Ухвалою від 07.07.2020 року відкрито провадження у справі та призначено розгляд у порядку спрощеного позовного провадження у цивільній справі без повідомлення сторін на 03.12.2020 року (а.с. 68-69).

Ухвалою від 03.12.2020 року відмовлено у задоволенні клопотання представника позивача ОСОБА_2 про проведення розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін та у задоволенні клопотання представника відповідача ОСОБА_3 про розгляд справи в порядку загального позовного провадження (а.с. 112-115).

Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому проти пред`явлених до нього вимог заперечив та просив суд відмовити в їх задоволенні. Свою позицію мотивував тим, що позивачем не наданий обґрунтований розрахунок заборгованості, оскільки не враховано, що він має пільги згідно Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів національної гвардії і деяких інших осіб та їх соціальний захист», містить час зі спливом позовної давності. Також, вказав про порушення ОСББ у своїй діяльності вимог чинного законодавства, допущення порушення прав співвласників будинку, його в тому числі, тому просив у задоволенні позову відмовити (а.с. 80-84).

ОСББ «4 сезони» через свого представника - ОСОБА_2 надало пояснення на відзив, в яких вказало про те, що обрахунок заборговані, яка рахується за позивачем, здійснено у відповідності до положень законодавства України та в межах статутної діяльності ОСББ. Вказало, що не заперечує того, що позивач має пільги згідно Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів національної гвардії і деяких інших осіб та їх соціальний захист», і вони враховувались позивачем при нарахуванні витрат на управління будинком, проте, у зв`язку із змінами у порядку їх нарахування та виплати, визначеного Порядком надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 373 від 17.04.2019 року, що набула чинності з 01.10.2019 року, ОСББ з вказаної дати не має ніякого відношення до сум нарахованих відповідачу пільг, оскільки вони встановлюються Управлінням праці та соціального захисту населення Голосіївської районної у м. Києві державної адміністрації Просив позов задовольнити, та стягнути з відповідача суму виниклої заборгованості, суму сплаченого позивачем судового збору в розмірі 2 102,00 грн. та понесених ним витрат на послуги з підготовки до розгляду та розгляд справи в суді розмірі 6 030,00 грн. Також, вказав, що пропуску строку позовної давності позивачем не допущено.

Статтею 13 ЦПК України визначено принцип диспозитивності цивільного судочинства, відповідно до якого суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до вимог ЦПК України, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Статтею 81 ЦПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Відповідно до ст. 264 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує зокрема: чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги і заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; які правовідносини випливають зі встановлених обставин; яка правова норма підлягає застосуванню до цих правовідносин.

Отже, суд розглядає справу за наявними у справі доказами, які надані сторонами.

На підставі викладеного, судовий розгляд справи здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження на підставі наявних у суду матеріалів, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази в їх сукупності, суд приходить до наступного.

Судом установлено, ОСОБА_1 є власником 1/4 квартири АДРЕСА_1 та співвласником багатоквартирного будинку АДРЕСА_2 , в якому створено ОСББ «4 Сезони», яке є балансоутримувачем вказаного будинку з 16.05.2016 року (а.с. 11-25, 44, 86).

Установчими зборами об`єднання 19.09.2015 року (протокол № 1 від 19.09.2015 року) затверджено розмір внесків на утримання будинку та прибудинкової території в розмірі 3,98 грн./м2, який діяв до 01.01.2018 року (а.с. 29-30).

Рішенням Загальних з борів ОСББ від 09.12.2017 року (протокол № 2/2017 від 09.12.2017 року) затверджено розмір внесків на утримання будинку та прибудинкової території на 2018 рік в розмірі 5,60 грн./м2 та розмір додаткового внеску на створення системи відеоспостереження житлового комплексу (обладнання, монтаж, обслуговування) в розмірі 0,25 грн./м2 (а.с. 31-34).

Рішенням Загальних з борів ОСББ від 08.12.2018 року (протокол № 3/2018 від 08.12.2018 року) затверджено розмір внесків на утримання будинку та прибудинкової території на 2019 рік в розмірі 5,60 грн./м2 (а.с. 35-39).

Рішенням Загальних з борів ОСББ від 07.12.2019 року (протокол № 4/2019 від 07.12.2019 року) затверджено розмір внесків на утримання будинку та прибудинкової території на 2020 рік в розмірі 6,65 грн./м2 (а.с. 40-43).

Позивач, будучи споживачем послуг по утриманню будинку, які надає ОСББ «4 Сезони» за тарифами, затвердженими рішеннями загальних зборів об`єднання, не сплачує їх в повному обсязі, в результаті чого за період з 01.05.2016 року по 01.04.2020 року в розмірі 8 320,79 грн., з яких: сума заборгованості - 7 344,75 грн., інфляційне збільшення - 709,89 грн., 3% річних - 266,16 грн. (а.с. 47-48).

Відповідно до ч. 3 ст. 13 Конституції України, з якою кореспондується ч. 4 ст. 319 ЦК України, власність зобов`язує, власність не повинна використовуватися на шкоду людині і суспільству.

Згідно зі ст. 385 ЦК України власники квартир для забезпечення експлуатації багатоквартирного житлового будинку, користування квартирами та спільним майном житлового будинку можуть створювати об`єднання власників квартир (житла).

Таке об`єднання може бути створено також власниками житлових будинків. Об`єднання власників квартир, житлових будинків є юридичною особою, яка створюється та діє відповідно до статуту та закону.

Відповідач у відповідності зі ст. 1 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» є співвласником багатоквартирного будинку АДРЕСА_2 .

Для фінансування самозабезпечення об`єднання співвласники сплачують відповідні внески і платежі в розмірах, установлених загальними зборами об`єднання.

Відповідно до ст. 10 Закону до виключної компетенції загальних зборів співвласників відноситься, зокрема питання визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників.

Статтею 15 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» встановлено, що співвласник зобов`язаний виконувати обов`язки, передбачені статутом об`єднання, виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень, та своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.

Відповідно до ст. 16 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» об`єднання має право відповідно до законодавства та статуту об`єднання, зокрема, встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервною та ремонтного фондів.

Згідно з ч. 1 ст. 20 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» частка співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку встановлюється пропорційно до загальної площі квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності.

Згідно із ст. 21 Закону кошти об`єднання складаються, зокрема, з внесків і платежів співвласників. Порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів, встановлюються загальними зборами об`єднання відповідно до законодавства та статуту об`єднання.

Забезпечення утримання та експлуатації будинку, користування спільним майном, включаючи поточний ремонт, утримання будинку і прибудинкової території, водопостачання водовідведення, опалення, вивезення побутових відходів об`єднання задовольняє самостійно шляхом самозабезпечення відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону про ОСББ.

Згідно ч. 6 вказаної статті Закону для фінансування самозабезпечення об`єднання співвласники сплачують відповідні внески і платежі в розмірах, установлених загальними зборами об`єднання. За згодою правління окремі співвласники можуть у рахунок сплати таких внесків і платежів виконувати окремі роботи.

Згідно п. 3 розділу ІІІ Статут ОСББ «4 Сезони» об`єднання має право відповідно до законодавства та статуту шляхом проведення загальних зборів визначати перелік та розмір внесків і платежів співвласників, що відноситься до виключної компетенції загальних зборів.

Відповідно до п. 2 розділу V Статуту співвласник зобов`язаний виконувати обов`язки, передбачені Статутом ОСББ; виконувати рішення статутних органів, прийнятих у межах їх повноважень; своєчасно та в повному обсязі сплачувати належні внески та платежі.

Згідно висновків, які викладені у постанові Верховного Суду України від 11.11.2015 року у справі № 3-945гс15, особа, яка є співвласником будинку, в якому створено ОСББ, зобов`язана брати участь у витратах на управління, утримання та збереження будинку, а об`єднання наділене правом у разі нездійснення таких дій цією особою звернутися до суду з позовом про стягнення нарахованих за цими витратами платежів. Законом, іншими законодавчими актами не передбачено затвердження або погодження органами місцевого самоврядування внесків і платежів, визначених загальними зборами ОСББ.

Верховний Суд в своїх постановах притримується такої ж позиції, зокрема, вона була підтримана Верховним Судом в постанові від 14.07.2020 року в справі № 466/8748/16-ц.

Згідно п. 11 Статуту рішення загальних зборів, прийняте відповідно до цього Статуту, є обов`язковим для всіх співвласників. Рішення загальних зборів може бути оскаржене у судовому порядку. Відомості про останнє матеріали справи не містять.

Згідно з ч. 3 ст. 11, ч. 2 ст. 509 ЦК України зобов`язання можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства, якими відповідно до ч. 2 ст. 4 ЦК України є, зокрема, закони України.

Згідно зі ст. 525 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов`язання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору, вимог кодексу, актів законодавства, а при відсутності таких вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Отже, з огляду на викладене, вбачається, що відповідач свої зобов`язання по сплаті внесків на управління будинком не виконують належним чином, з огляду на що за останнім рахується заборгованість в розмірі 7 344,75 грн.

При дослідженні наданого позивачем розрахунку, суд прийшов до висновку про те, що зазначений розрахунок зроблено вірно та у повній відповідності до інших наявних у справі доказів, та стверджує порушення відповідачем обов`язків.

Вказане відповідачем в розрізі положень ст. ст. 76-81 ЦПК України не спростовано.

Відповідач обізнаний з наявністю заборгованості та її розміром, проте, добровільно її не сплачує. Доказів на підтвердження зворотного в розпорядження суду не надано.

Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Враховуючи викладене, оскільки, на день розгляду справи з боку відповідача не надано доказів про погашення ним заборгованості, суд приходить до висновку, що позов ОСББ «4 Сезони» про стягнення заборгованості в розмірі 7 344,75 грн. підлягає задоволенню.

Крім того, на думку суду, підлягають задоволенню вимоги позивача щодо стягнення з відповідачів інфляційної складової боргу за період прострочення та трьох відсотків річних від суми заборгованості з наступних підстав.

Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений законом або договором.

Згідно з наданим позивачем розрахунком, інфляційна складова боргу за період прострочення становить 709,89 грн., 3% річних від суми боргу - 266,16 грн.

Оскільки на спростування наданого розрахунку будь-яких доказів не надано, позовні вимоги в цій частині також підлягають задоволенню.

Заперечуючи проти позову, відповідач посилався на те, що позивачем при здійсненні нарахувань по внескам не враховано, що він має пільги згідно Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів національної гвардії і деяких інших осіб та їх соціальний захист», й до того ж, останній неправомірно не відкриває рахунок в АТ «Ощадбанк», що позбавляє його права на отримання пільги, проте, суд критично оцінює вказані твердження, виходячи з наступного.

Так, з матеріалів справи вбачається, що позивач не заперечує належність відповідач до пільгових категорій населення, й до того ж, як вбачається з розрахунку заборгованості, змісту позову та відповіді на відзив, що до 01.01.2019 року відповідачу нарахування пільг на оплату житлово-комунальних послуг здійснювалось на підставі механізму, передбаченого абз. 2 і 3 п.10 Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів від 29.01.2003 року № 117, та абз. 9 і 10 п. 8 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 04.03.2002 року № 256. Згідно положень останніх, тобто, до 01.10.2019 року: ОСББ нараховувало та виставляло до сплати пільговику 100% внесків; органи соціального захисту населення самостійно розраховували суму пільги, належної пільговику; перераховували суми нарахованих пільг на поточний рахунок ОСББ, одночасно надаючи ОСББ списки одержувачів пільг, у яких обов`язково зазначаються: прізвище, ім`я та по батькові одержувача, номер особового рахунка, сума фактично оплачених пільг та житлових субсидій. Кошти, які надійшли на рахунок ОСББ від органів соцзахисту, зараховувались ОСББ як сплата відповідних внесків одержувачами пільг. У разі зміни розміру внесків ОСББ подавало до 3 числа наступного місяця органу соцзахисту інформацію про новий розмір таких внесків.

Однак, з 01.10.2019 року набрав чинності Порядок надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 року № 373 «Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі» (із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 року № 807.

Згідно із Порядком змінився механізм надання та розрахунку громадянам пільг на оплату житлово-комунальних послуг, внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку води та теплової енергії, витрат з управління багатоквартирним будинком (для громадян, що проживають у будинках, де створено об`єднання співвласників багатоквартирних будинків, житлово-будівельні (житлові) кооперативи (далі - об`єднання).

Зокрема, за вимогами Порядку структурні підрозділи з питань соціального захисту населення на підставі даних Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, та інформації, отриманої відповідно до п. 5 цього Порядку, розраховують щомісяця до 20 числа суму пільги, виходячи з розміру знижки, на яку пільговик має право згідно із законом, кількості членів сім`ї, які мають таке право відповідно до законодавчих актів, зазначених у п. 3 цього Порядку, та визначені ст. 51 Бюджетного кодексу України, та з урахуванням встановлених цін/тарифів (внесків) і державних соціальних нормативів у сфері житлово-комунального обслуговування (п. 4 Порядку).

Таким чином, за новим механізмом пільги на оплату житлово-комунальних послуг, на оплату внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку води та теплової енергії, на відшкодування витрат з управління багатоквартирним будинком, розраховуються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення, а не управителями багатоквартирних будинків, виконавцями комунальних послуг, об`єднаннями.

Відповідно до вимог Порядку виплата розрахованої суми пільги здійснюється за двома механізмами:

- у грошовій безготівковій формі - шляхом перерахування коштів на рахунок Мінсоцполітики в АТ «Ощадбанк» на підставі укладеного між Мінсоцполітики та АТ «Ощадбанк» договору з подальшим переказом коштів на рахунки управителів, об`єднань (крім витрат на управління багатоквартирним будинком), виконавців комунальних послуг. Перерахування коштів з рахунка для виплати пільг на рахунки управителів, об`єднань, виконавців комунальних послуг здійснюється АТ «Ощадбанк» в послідовності, визначеній пунктом 12 Порядку;

- у грошовій готівковій формі - шляхом перерахування структурним підрозділом з питань соціального захисту населення коштів на рахунок пільговика, відкритий в установі уповноваженого банку, або через виплатні об`єкти АТ «Укрпошта».

Пунктом 7 Порядку передбачено, що пільговики, яким надається пільга у грошовій формі, зобов`язані сплачувати щомісяця вартість фактично спожитої послуги з урахуванням суми пільги, перерахованої АТ «Ощадбанк» управителям, об`єднанням, виконавцям комунальних послуг або виплаченої таким пільговикам готівкою.

Отже, при наданні пільг у грошовій формі (готівковій чи безготівковій формі) управителі, виконавці комунальних послуг нараховують повну плату за спожиті житлово-комунальні послуги, внески за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку (за їх наявності) - без урахування розміру пільг.

Аналогічний підхід стосується і об`єднань в частині витрат на управління багатоквартирним будинком.

У разі отримання від управителів, об`єднань, виконавців комунальних послуг інформації про наявність простроченої понад місяць (на дату надання такої інформації) заборгованості з оплати послуг (внесків/платежів), сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, у пільговиків, які отримують пільгу у готівковій формі, виплата пільги з наступного опалювального (неопалювального) сезону здійснюється у грошовій безготівковій формі (п. 7 Порядку).

Враховуючи вищенаведене, у зв`язку із запровадженням механізму надання пільг у грошовій формі:

- підприємства, що надають житлово-комунальні послуги, здійснюють повне нарахування пільговикам за спожиті житлово-комунальні послуги, а також внески за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку (за їх наявності) у платіжних документах (без відображення розміру пільги), починаючи з листопада 2019 року (за жовтень);

- внески на управління багатоквартирним будинком (на утримання будинку і прибудинкової території), на оплату комунальних послуг у будинках, де створено об`єднання, виставляються до оплати пільговикам у розмірі, затвердженому загальними зборами об`єднання - без відображення розміру пільги.

Як вбачається з наявної в матеріалах справи довідки № 222 від 09.11.2020 року, виданої Управлінням праці та соціального захисту населення Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації, ОСОБА_1 включений до єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги згідно Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів національної гвардії і деяких інших осіб та їх соціальний захист». Пільга нараховується в безготівковій формі (а.с. 108).

Отже, виплата пільг відповідачу у грошовій безготівковій формі відповідно до положень Порядку передбачає, що останній грошових коштів ні готівкою, ні на власний рахунок (картку) не отримує. Натомість, Мінсоцполітики переказує останні на свій власний рахунок в АТ «Ощадбанк» суми належних йому пільг. А далі, виконавці комунальних послуг, ЖБК і ОСББ, які уклали з АТ «Ощадбанк» відповідні договори, подають банку реєстри нарахованих сум платежів пільговикам (реєстри пільговиків разом з даними про облікові записи пільговиків, нараховані суми за спожиті послуги у попередньому місяці та загальні суми до сплати, що включають заборгованість (переплату) за попередні періоди окремо за кожним видом послуги, крім витрат на управління багатоквартирним будинком).

На підставі отриманих реєстрів АТ «Ощадбанк» виплачує виконавцям, ЖБК і ОСББ заявлені ними суми (в межах наявних коштів на рахунку Мінсоцполітики), у такій черговості: постачання теплової енергії, постачання та розподіл природного газу або постачання та розподіл електричної енергії за наявності відповідного виду індивідуального опалення, постачання гарячої води, централізоване водопостачання, централізоване водовідведення, постачання та розподіл електричної енергії, постачання та розподіл природного газу, поводження з побутовими відходами, послуги з управління багатоквартирним будинком, внески за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку.

Пільговик може визначити іншу послідовність перерахування коштів за послуги (витрати) шляхом подання відповідної заяви структурному підрозділу з питань соціального захисту населення.

У разі коли в реєстрах нарахованих сум платежів пільговикам не містяться дані про обліковий запис пільговика або відповідний обліковий запис пільговика відсутній в автоматизованих системах АТ «Ощадбанк», банк не здійснює переказ коштів управителям, об`єднанням, виконавцям комунальних послуг (п. 12 Порядку).

В той же час, згідно положень вказаного пункту вбачається, що безготівкова форма виплати пільг взагалі не застосовується до витрат на управління (у т.ч. внесків на утримання) багатоквартирним будинком в ОСББ, оскільки витрати на управління в ОСББ відсутні в переліку-послідовності виплат АТ «Ощадбанк», адже, до переліку входять лише послуги з управління багатоквартирним будинком.

Разом з тим, послуги з управління багатоквартирним будинком та здійснення управління є різними поняттями.

Так, господарче забезпечення діяльності об`єднання може здійснюватися власними силами об`єднання (шляхом самозабезпечення) або шляхом залучення на договірних засадах суб`єктів господарювання.

Враховуючи вимоги Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» співвласники багатоквартирного будинку, у тому числі ті у будинках, яких створено ОСББ/ЖБК, здійснюють витрати на управління багатоквартирним будинком.

Перейменування внесків з «утримання будинку та прибудинкової території» на внески з «управління багатоквартирним будинком» не тягне за собою вимог щодо внесення змін до статутних документів чи зміни виду економічної діяльності (КВЕД), а також обов`язку надання ОСББ чи ЖБК послуги з управління багатоквартирним будинком.

Послуга з управління багатоквартирним будинком - це результат господарської діяльності суб`єктів господарювання, спрямованої на забезпечення належних умов проживання і задоволення господарсько-побутових потреб мешканців будинку шляхом утримання і ремонту спільного майна багатоквартирного будинку та його прибудинкової території відповідно до умов договору (ст. 1 Закону України від 09.11.2017 року № 2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги»), а управителем багатоквартирного будинку є фізична особа - підприємець або юридична особа - суб`єкт підприємницької діяльності, яка за договором із співвласниками забезпечує належне утримання та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку і прибудинкової території та належні умови проживання і задоволення господарсько-побутових потреб (ст. 1 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку).

Отже, за наведеного вбачається, що Порядок не передбачає обов`язку укладання договору ОСББ з АТ «Ощадбанк», якщо ОСББ від пільговиків отримує лише внески на утримання будинку і прибудинкової території, що має місце у даному спорі, адже саме з приводу несплати внесків відповідачем позивачем подано позов до суду.

До того ж, відповідач, заперечуючи проти позову, зазначив, що розрахунок містить час зі спливом позовної давності.

З даного приводу суд зазначає наступне.

Статтею 256 ЦК України передбачено, що позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.

Відповідно до ст. 257 ЦК України загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.

Згідно ст. 267 ЦК України позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення рішення. Сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові. Якщо суд визнає поважними причини пропущення позовної давності, порушене право підлягає захисту.

Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи, відповідачем не було заявлено про застосування наслідків спливу позовної давності, а посилання на останню у відзиві не може бути розцінено судом як відповідна заява.

Згідно із положеннями ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Тому, виходячи з того, що позивач і здійснював нарахування за розмірами внесків, встановлених в порядку, визначеного законом та статутом об`єднання, останні нечинними не визнавались, відповідачем не надано доказів на спростування наявності заборгованості за не сплату останніх, суд надходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 141 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.

Згідно ч. 1 ст. 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

За змістом п. 1 ч. 3ст. 133 ЦПК України до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: 1) на професійну правничу допомогу.

Згідно з ч. 8 ст. 141 ЦПК України розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.

До складу витрат на правничу допомогу включаються: гонорар адвоката за представництво в суді; інша правнича допомога, пов`язана з підготовкою справи до розгляду; допомога, пов`язана зі збором доказів; вартість послуг помічника адвоката; інша правнича допомога, пов`язана зі справою.

Витрати на правничу допомогу визначаються сукупністю таких документів: договором про надання правничої допомоги та відповідними доказами щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною.

Для визначення розміру витрат на правничу допомогу учасник справи має подати (окрім договору про надання правничої допомоги) детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом (для визначення розміру гонорару, що сплачений або підлягає сплаті) та опис здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Розмір витрат має бути співмірним зі складністю справи та виконаних адвокатом (професійна правнича допомога) робіт; часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт; обсягом наданих адвокатом послуг; ціною позову та значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи та репутацію сторони або публічним інтересом до справи. У разі недотримання вимог співмірності, за клопотанням іншої сторони, суд може зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами.

Разом з тим, позивачем заявлено вимогу про стягнення витрат на послуги з підготовки до розгляду та розгляду справи в суді і розмірі 6 030,00 грн. на підставі договору про надання правової допомоги № Р/05032020/ХВ-1, укладеного між ОСББ «4 Сезони» та ТОВ «Київський центр права» від 05.03.2020 року (а.с. 49-52).

З матеріалів справи вбачається, що інтереси ОСББ «4 Сезони» представляв представник ОСОБА_2 , який діяв на підставі довіреності № 1, що була видана Головою правління ОСББ «4 Сезони» 11.03.2020 року (а.с. 55).

Будь-яких документів на підтвердження того, що останній є фахівцем у галузі права і має право на надання позивачу правової допомоги, відповідно до 76 ЦПК України, суду не надано.

З наведеного вбачається, що стороною позивача не надано належних та допустимих доказів на підтвердження витрат, сплачених на правничу допомогу, що унеможливлює перевірку розміру цих витрат.

Зважаючи на вимоги діючого законодавства, оцінюючи наявні у справі докази, суд не вбачає підстав для задоволення заяви про відшкодування судових витрат на користь ОСББ «4 Сезони».

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 12, 13, 76-81, 259, 261, 265, 274-279, 280-284, 352, 354 ЦПК України, суд, -

у х в а л и в:

позов Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «4 Сезони» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості з оплати внесків на управління і утримання будинку та прибудинкової території - задовольнити.

Стягнути з до ОСОБА_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «4 Сезони» заборгованість з оплати внесків на управління і утримання будинку та прибудинкової території за період з 01.06.2016 року по 01.04.2020 року в розмірі 8 320,79 грн. (вісім тисяч триста двадцять гривень 79 копійок), з яких: сума заборгованості - 7 344,75 грн. (сім тисяч триста сорок чотири гривні 75 копійок), інфляційне збільшення - 709,89 грн. (сімсот дев`ять гривень 89 копійок), 3% річних - 266,16 грн. (двісті шістдесят шість гривень 16 копійок).

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «4 Сезони» судовий збір у розмірі 2 102,00 (дві тисячі сто дві гривні 00 копійок) грн.

Відомості про учасників справи:

Позивач:

- Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «4 Сезони», код ЄДРПОУ 40153767, адреса: вул. М. Максимовича, буд. 3Г, м. Київ, 03022;

Відповідач:

- ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_3 .

Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя В.С. Хоменко