
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 квітня 2021 року справа № 580/686/21
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі : головуючого судді - Руденко А.В.,
за участю:
секретаря – Дубихвіст В.В.,
представника позивача – адвоката Аполонова О.В. (за ордером),
представника відповідача – Некоз А.В. (самопредставництво),
розглянувши у відкритому судовому засіданні у спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом підприємства споживчої кооперації «Ратуша» Черкаської облспоживспілки до Головного управління ДПС у Черкаській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернулось підприємство споживчої кооперації «Ратуша Черкаської облспоживспілки» з позовною заявою до Головного управління ДПС у Черкаській області, у якій просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення №419/2300070210 від 20.10.2020 та №421/2300070210 від 20.10.2020.
Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що податковим повідомленням-рішенням від 20.10.2020 №419/2300070210 збільшено суму грошового зобов`язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, у розмірі 311019,43 грн в т.ч. 252639,16 грн основного платежу та 58380,27 грн штрафу; податковим повідомленням-рішенням від 20.10.2020 №421/2300070210 застосовано штраф у розмірі 1360 грн за неподання декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
Підставою для прийняття податкових повідомлень-рішень стали порушення вимог п.п. 266.2.1, п. 266.2, п.п. 266.3.3 п. 266.2, п.п. 266.5.1 п. 266.5 ст. 266 Податкового кодексу України внаслідок недекларування та несплати податку на нерухоме майно – комплекс будівель, розташованих за адресою: АДРЕСА_1 площею 6732,3 кв.м, з 25.05.2017 – 5517,2 кв.м, з 20.09.2018 – 4070,1 кв.м, з 10.07.2020 – припинено право власності.
Позивач не погоджується з вказаним порушенням та зазначає, що згідно п.п. «е» п.п. 266.2.2 п. 266.2 Податкового кодексу України не є об`єктом оподаткування об`єкти нежитлової нерухомості, які використовуються суб`єктами господарювання малого та середнього бізнесу, що провадять свою діяльність у тимчасових спорудах для здійснення підприємницької діяльності та/або малих архітектурних формах та на ринках. Позивач є суб`єктом малого підприємництва, використовує у своїй діяльності тимчасові споруди – павільйони шляхом надання в оренду Уманському колгоспному ринку Черкаської облспоживспілки, тобто використовує їх на ринках, тому вказані об`єкти нежитлової нерухомості не є об`єктом оподаткування.
Крім цього, будівлі, розташовані за адресою АДРЕСА_1 є будівлями торгових рядів « ІНФОРМАЦІЯ_1 », та відносяться до пам`яток містобудування і архітектури, тому згідно рішень Уманської міської ради від 15.06.2018 №3-49/7 та від 31.05.2019 №3.4-62/7 не оподатковуються податком на нерухоме майно.
Також відповідач неправильно обрахував базу оподаткування, оскільки зазначив площу будівель – 6732,4 кв м, а згідно з витягом з Державного реєстру прав на нерухоме майно від 30.12.2016 №77543208 площа комплексу нежитлових будівель та споруд становить 5517,2 м.
Крім цього відповідач не врахував цільове призначення земельної ділянки з кадастровим номером 7110800000:02:001:0001, на якій розташовані об`єкти нерухомого майна позивача.
Відповідач проти позову заперечив. У відзиві на позовну заяву, поданому до суду 01.04.2021, зазначив, що згідно даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно позивач мав у власності комплекс нежитлових будівель та споруд за адресою: АДРЕСА_1 , право власності на які зареєстровано 28.12.2016 на площу нерухомого майна 6732,4 кв м, з 25.05.2017 – 5517,2 кв м, з 20.09.2018 – 4070, 1 кв м, з 10.07.2020 право власності припинено, тому доводи позивача про невідповідність розміру площі комплексу нежитлових будівель і споруд, зазначеної у акті перевірки та облікованої згідно з витягом з Державного реєстру прав на нерухоме майно є безпідставними.
Згідно п.п. 266.7.5 п. 2667 ст. 266 Податкового кодексу України платники податку-юридичні особи самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня звітного року і до 20 лютого цього ж року подають контролюючому органу за місцезнаходженням об`єкта/об`єктів оподаткування декларацію за формою, встановленою у порядку, передбаченою статтею 46 ПКУ з розбивкою річної суми рівними частками поквартально, проте відповідач в порушення вказаних вимог податкові декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за 2017, 2018, 2019 та 202 роки не подавав, податок не сплачував.
Відповідно до п. 2 Правил торгівлі на ринках, затверджених наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства внутрішніх справ України, Державної податкової адміністрації України, Державного комітету стандартизації, метрології та сертифікації України від 26.02.2002 №57/188/84/105 ринок – це суб`єкт господарювання, створений на відведеній за рішенням місцевого органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування земельній ділянці і зареєстрований в установленому порядку, функціональними обов`язками якого є надання послуг та створення для продавців і покупців належних умов у процесі купівлі-продажу товарів, за цінами, що складаються залежно від попиту і пропозиції. Проте згідно з листом Уманської міської ради від 11.09.2020 №01/01-21/8404/01 статус «Ринок» у земельної ділянки, на якій розміщені належні позивачу на праві власності будівлі, відсутній.
Щодо віднесення будівель до пам`яток містобудування і архітектури, то згідно з постановою Ради Міністрів Української РСР №442 від 06.09.1979 «Про доповнення списку пам`яток містобудування і архітектури Української РСР, що перебувають під охороною держави» під номером 1712 віднесено «Торгові ряди АДРЕСА_2 », проте адреса торгових рядів та перелік будівель, які відносяться до цих торгових рядів, не зазначена. Отже ідентифікувати належність будівель, які відносяться до цих торгових рядів, неможливо.
З врахуванням вказаного комплекс нежитлових будівель та споруд за адресою АДРЕСА_1 , які перебували у власності позивача, були об`єктом оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
Щодо застосування штрафних санкцій за порушення податкового законодавства, які вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року, то у відповідності до п. 52 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України штрафні санкції не застосовувались, що підтверджується розрахунками до спірних податкових повідомлень-рішень.
Позивач у відповіді на позовну заяву, наданій до суду 08.04.2021, вказав, що до складу комплексу нежитлових будівель та споруд, що належали позивачу на праві власності, входять павільйони №1, АДРЕСА_3 та АДРЕСА_4 , які згідно Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 №244 відносяться до малих архітектурних форм і які позивач використовує у власній господарській діяльності шляхом надання в оренду. Отже павільйони не є об`єктом оподаткування.
Щодо площі комплексу нежитлових споруд, то згідно з витягом з Державного реєстру прав на нерухоме майно від 30.12.2016 №77543208 за позивачем обліковувався комплекс нежитлових будівель та споруд загальною площею 5517,2 кв м, проте на стор. 17 акта перевірки зазначено про площу такого комплексу 6732,4 кв. м.
Щодо наявності у земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1 статусу «Ринок», то земельна ділянка з кадастровим номером 7110800000:02:001:00001 знаходиться у постійному користуванні ПСК «Уманський колгоспний ринок Черкаської облспоживспілки» (код ЄДРПОУ 01563969) відповідно до Державного акта на право постійного користування землею 11-ЧР №002444, виданого відповідно до рішення міськвиконкому Уманської міської ради народних депутатів 26.08.1999 №402.
Згідно укладених договорів оренди позивач надав в оренду частину об`єктів нерухомості Уманському колгоспному ринку, який здійснює діяльність з організації ринку та для торговельного обслуговування населення. Отже позивач провадить свою діяльність на території діючого ринку, надаючи в оренду для торгівельного обслуговування населення тимчасові споруди та інші об`єкти нерухомого майна.
Ухвалою судді від 05.03.2021 позовна заява була прийнята до провадження та призначено судове засідання з викликом сторін.
У судовому засіданні представник позивача просив позовну заяву задовольнити, винести рішення. яким скасувати спірні податкові повідомлення-рішення.
Представник відповідача проти позову заперечив. У позові просив відмовити.
Фактичні обставини справи, встановлені судом.
Згідно свідоцтву про державну реєстрацію юридичної особи серії НОМЕР_1 ОСОБА_1 колгоспний ринок Черкаської облспоживспілки зареєстровано як юридичну особу, дата державної реєстрації 10.09.1991.
Згідно з Державним актом на право постійного користування землею серії 11-ЧР №002444 від 27.09.1992, Уманському колгоспному ринку (код ЄДРПОУ 01563969) надано у постійне користування 3.3027 гектарів землі по АДРЕСА_5 для торгівельного обслуговування населення.
Згідно з витягом з Державного реєстру прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права станом на 27.08.2020 (а.с. 143) та листом Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області від 25.08.2020 №0-23-0.211-157/115-20 (а.с. 147) у відповідності до фактичних даних земельної технічної документації зареєстровано право постійного користування Уманського колгоспного ринку Черкаської облспоживспілки на земельну ділянку кадастровий номер 7110800000:02:01:001:394 площею 2,7685, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 ( АДРЕСА_5 ).
Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань підприємство споживчої кооперації «Ратуша Черкаської облспоживспілки» зареєстроване як юридична особа 28.11.2016, ідентифікаційний код юридичної особи – 40983712, місцезнаходження – Черкаська обл,, м. Умань, вул. Небесної сотні, будинок 47, засновник – Черкаська обласна спілка споживчих товариств.
Згідно з передавальним актом по Черкаській облспоживспілці від 10.11.2016 (а.с. 79) Черкаська облспоживспілка передала позивачу активи: будинок колгоспника « ІНФОРМАЦІЯ_2 »; туалет центрального ринку; гаражі, майстерню, павільйони та інше майно, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно з витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень станом на 30.12.2016, 28.12.2016 за позивачем зареєстровано право власності на комплекс нежитлових будівель та споруд, які знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 , на земельній ділянці кадастровий номер 7110800000:02:001:0001, цільове призначення – для торгівельного обслуговування населення, площа 3.3027 га, до складу якого входять об`єкти нерухомого майна загальною площею 5517,2 кв м.: літера А-1 нежитлова будівля, торгові ряди « ІНФОРМАЦІЯ_1 »; літера Б-2 нежитлова будівля, будинок колгоспника « ІНФОРМАЦІЯ_2 »; літера В-1 будівля, гараж № НОМЕР_2 ; літера Г-1 будівля, вбиральня; літера Д-1: будівля, майстерня; літера Ж-1: будівля, будівля господарська №1; літера З-1 будівля, Павільйон №2; літера К-1 будівля, будівля господарська №2; літера М споруда, навіс; літера Н-1 будівля, склад; літера У-1 будівля, гараж №2; літера Ф-1 споруда, Павільйон №3; літера Ц-1 будівля. Будівля «Центральний в`їзд»; літера Х-1 будівля, Павільйон №1; літера Я-1 будівля, будівля топкової; літера 1 будівля, Торгові ряди; №1,№2 споруда, ворота; №3, №4 споруда. Ворота; №5 споруда, огорожа.
Згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження, об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта станом на 13.04.2021 (а.с. 229-231) 25.05.2017 зареєстровано зменшення частки позивача з 1 на 1639/2000; 10.01.2019 зареєстровано зміну частки та зареєстровано зменшення частки з 1639/2000 на 5521/10000.
Постановою Ради Міністрів Української РСР від 06.09.1979 №442 до списку пам`яток архітектури Української РСР, що перебувають під охороною держави, внесені під номером 1712 м. Умань, Торгові ряди, 1838 року.
19.03.2004 між управлінням містобудування і архітектури Уманського міськвиконкому та Уманським колгоспним ринком укладений охоронний договір №12 на пам`ятку культурної спадщини, а саме: «Торгові ряди» 1780р. по АДРЕСА_5 , корисна площа приміщень пам`ятника в кількості 2241,5 кв м у відповідності з доданим схематичним планом поверхів.
Згідно з листом Уманської міської ради №147 від 15.10.2020 цегляна будівля першої половини 19 ст. – «Торгові ряди», за адресою АДРЕСА_5 відповідно до постанови Ради міністрів Української РСР від 06.09.1979 №442 «Про доповнення списку пам`яток містобудування і архітектури Української РСР, що перебувають під охороною держави» (редакція від 13.04.2000р.) є пам`яткою архітектури, що перебуває під охороною держави.
Згідно з листом Державного історико-архітектурного заповідника «Стара Умань» №265 від 16.10.2020 на території ринку збережена, відреставрована та використовується цегляна будівля першої половини 19 сторіччя – Торгові ряди, що є пам`яткою охоронного значення з охоронним номером 1712 згідно постанови РМ Української РСР від 06.09.1979№442.
Згідно з договором оренди об`єктів нерухомості №1 від 01.12.2016 та актом приймання-передачі в оренду об`єкта нерухомості від 01.12.2016 позивач передав в оренду Уманському колгоспному ринку Черкаської облспоживспілки у тимчасове платне користування: частину будівлі « ІНФОРМАЦІЯ_2 » площею 620 кв м, будівлю «Вбиральня» площею 93 кв м, будівлю «Гаражі» площею 346 кв м, будівлю «Майстерня» площею 53 кв м, частину будівлі « ІНФОРМАЦІЯ_1 » площею 473 кв м, будівлю «Центральний в`їзд» площею 16 кв м, будівлю « ІНФОРМАЦІЯ_3 » площею 20 кв м, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 на строк з 1.12.2016 по 31.12.2017.
Згідно з актом приймання-передачі з оренди об`єкта нерухомості від 30.06.2017 Уманський колгоспний ринок повернув позивачу з оренди будівлю « ІНФОРМАЦІЯ_4 » площею 53 кв м, частину будівлі « ІНФОРМАЦІЯ_1 » площею 473 кв м, будівлю «Центральний в`їзд» площею 16 кв м.
Згідно договору оренди об`єктів нерухомості №3 від 01.07.2017 за актом приймання-передачі в оренду об`єкта нерухомості від 01.07.2017 позивач передав Уманському колгоспному ринку у тимчасове платне користування будівлю «Вбиральня» площею 93 кв м, будівлю « ІНФОРМАЦІЯ_4 » площею 53 кв м, частину будівлі « ІНФОРМАЦІЯ_1 » площею 473 кв м, будівлю «Центральний в`їзд» площею 16 кв м, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 на строк з 01.07.2017 по 31.12.2017.
Згідно з актом приймання-передачі з оренди об`єкта нерухомості від 30.09.2017 Уманський колгоспний ринок повернув позивачу з оренди частину будівлі « ІНФОРМАЦІЯ_1 » площею 473 кв м.
Згідно з договором оренди об`єктів нерухомості №5 від 01.10.2017 та актом приймання-передачі в оренду об`єкта нерухомості від 01.10.2017 позивач передав в оренду Уманському колгоспному ринку Черкаської облспоживспілки у тимчасове платне користування: будівлю «Вбиральня» площею 93 кв м, будівлю «Майстерня» площею 53 кв м, будівлю «Павільон №1» площею 138 кв м, будівлю «Павільйон №2» площею 126 кв м, будівлю «Павільйон №3» площею 289 кв м, будівлю господарську №1 площею 118 кв м, будівлю господарську №2 площею 34 кв м, будівлю «Центральний в`їзд» площею 16 кв м, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 на строк з 1.10.2017 по 31.12.2017.
Згідно з договором оренди об`єктів нерухомості №7 від 01.01.2018 та актом приймання-передачі в оренду об`єкта нерухомості від 01.01.2018 позивач передав в оренду Уманському колгоспному ринку Черкаської облспоживспілки у тимчасове платне користування: будівлю «Вбиральня» площею 93 кв м, будівлю «Майстерня» площею 53 кв м, будівлю «Павільон №1» площею 138 кв м, будівлю «Павільйон №2» площею 126 кв м, будівлю «Павільйон №3» площею 289 кв м, будівлю господарську №1 площею 118 кв м, будівлю господарську №2 площею 34 кв м, будівлю «Центральний в`їзд» площею 16 кв м, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 на строк з 01.01.2018 по 31.12.2019.
Головним управлінням ДПС у Черкаській області (відповідач) проведено документальну позапланову виїзну перевірку ПСК «Ратуша Черкаської облспоживспілки» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2017 по 02.09.2020, за результатами якої складено акт перевірки від 16.09.2020 №188/23-00-07-0205/40983712 (далі – акт перевірки).
Перевіркою встановлено, що ПСК «Ратуша Черкаської облспоживспілки» згідно даних з Державного реєстру прав на нерухоме майно мало у власності комплекс нежитлових будівель та споруд, розміщених на земельній ділянці загальною площею 2,7065 га (кадастровий номер 71108 00000:02:001:0001) за адресою: АДРЕСА_1 . Право власності зареєстровано 28.12.2016 на площу нерухомого майна 6732,4 кв м, з 25.05.2017 – 5517,2 кв м, з 20.09.2018 – 4070,1 кв м, з 10.07.202 – право власності припинено, проте податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, не сплачувало.
Актом перевірки встановлені порушення вимог п.п. 266.2.1 п. 266.2, п.п. 266.3.3 п. 266.3, п.п 266.5.1 п. 266.5, п. 266.7.5 п. 266.7 ст. 266 Податкового кодексу України, а саме: занижено податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, по АДРЕСА_6 на загальну суму 259 011,80 грн, у т.ч. за 2017 рік на суму 76756,76 грн, з них: за 1 квартал 2017 року – 16 998,85 грн, за 11 квартал 2017 року – 19 077,42 грн, за 111 квартал 2017 року – 20 340,24 грн, за 1V квартал 2017 року – 20340,25 грн, за 2018 рік на суму 76 080,85 грн, з них за 1 квартал 2018 року – 19 658,89 грн, за 11 квартал 2018 року – 19658,89 грн, за 111 квартал 2018 року – 21485,54 грн, за 1V квартал 2018 року – 15277,53 грн, за 2019 рік на суму 67 938,11 грн, з них за 1 квартал 2019 року – 16 984,5 грн, зр 11 квартал 2019 року – 16 984,50 грн, за 111 квартал 2019 року – 16 984,50 грн, за 111 квартал 2019 року – 16 984,61 грн, за 2020 рік на суму 38 236,08 грн з них за 1 квартал 2020 року – 19118,04 грн, за 11 квартал 2020 року – 19118,04 грн та неподання податкової звітності з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, по АДРЕСА_6 на 2017-2020 роки
На підставі акта перевірки відповідач прийняв податкове повідомлення-рішення від 20.10.2020 №419/2300070210, яким збільшено суму грошового зобов`язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, у розмірі 311019,43 грн в т.ч. 252639,16 грн основного платежу та 58380,27 грн штрафу, та податкове повідомлення-рішення від 20.10.2020 №421/2300070210, яким застосовано штраф у розмірі 1360 грн за неподання декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
Не погодившись з податковими повідомленнями-рішення, позивач звернувся зі скаргою до Державної податкової служби України, проте рішенням про результати розгляду скарги від 16.01.2020 №1072/16/99-00-06-03-01-06 у задоволенні скарги відмовлено, а податкові повідомлення-рішення залишені без змін.
Нормативно-правові акти, які регулюють спірні правовідносини.
Згідно з ч. 1 ст. 181 Цивільного кодексу України до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об`єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.
Згідно ст. 182 Цивільного кодексу України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.
Згідно Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 №1952-1V дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, розміщене на території України, та обтяжень таких прав.
Стаття 28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 №3038-V1 визначає, що тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту. Тимчасова споруда для здійснення підприємницької діяльності може мати закрите приміщення для тимчасового перебування людей (павільйон площею не більше 30 квадратних метрів по зовнішньому контуру) або не мати такого приміщення.
Згідно ч. 2 ст. 55 Господарського кодексу України суб`єктами господарювання є:
1) господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку;
2) громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці;
Згідно п. 2 Правил торгівлі на ринках, затверджених наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства внутрішніх справ України, Державної податкової адміністрації України, Державного комітету стандартизації, метрології та сертифікації України від 26 лютого 2002 р. N 57/188/84/105, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 22 березня 2002 р. за N 288/6576 ринок - це суб`єкт господарювання, створений на відведеній за рішенням місцевого органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування земельній ділянці і зареєстрований в установленому порядку, функціональними обов`язками якого є надання послуг та створення для продавців і покупців належних умов у процесі купівлі-продажу товарів за цінами, що складаються залежно від попиту і пропозицій.
Спеціальним законом, який регулює спірні правовідносини, є податковий кодекс України (далі – ПК України).
Згідно п.п. 14.1.129 п. 14.1 ст. 14 ПК України об`єкти нежитлової нерухомості - будівлі, приміщення, що не віднесені відповідно до законодавства до житлового фонду. У нежитловій нерухомості виділяють: в) будівлі торговельні - торгові центри, універмаги, магазини, криті ринки, павільйони та зали для ярмарків, станції технічного обслуговування автомобілів, їдальні, кафе, закусочні, бази та склади підприємств торгівлі й громадського харчування, будівлі підприємств побутового обслуговування.
Згідно п.п. 266.1.1 п. 266.1 ст. 266 ПК України платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.
Згідно п.п. 266.2.1 п. 266.2 ст. 266 ПК України об`єктом оподаткування є об`єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.
Згідно п.п. 266.2.2 «е» п. 266.2 ст. 266 ПК України не є об`єктом оподаткування об`єкти нежитлової нерухомості, які використовуються суб`єктами господарювання малого та середнього бізнесу, що провадять свою діяльність у тимчасових спорудах для здійснення підприємницької діяльності та/або в малих архітектурних формах та на ринках.
Згідно п.п. 266.3.3 п. 266.3 ст. 266 ПК України база оподаткування об`єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності юридичних осіб, обчислюється такими особами самостійно виходячи із загальної площі кожного окремого об`єкта оподаткування на підставі документів, що підтверджують право власності на такий об`єкт.
Згідно п.п. 266.4.2 п. 266.2 ст. 266 ПК України сільські, селищні, міські ради та ради об`єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, встановлюють пільги з податку, що сплачується на відповідній території, з об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, громадських об`єднань, благодійних організацій, релігійних організацій України, статути (положення) яких зареєстровані у встановленому законом порядку, та використовуються для забезпечення діяльності, передбаченої такими статутами (положеннями).
П.п. 266.5.1 п. 266.5 ст. 266 ПК України передбачає, що ставки податку для об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об`єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об`єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування.
Згідно п.п. 266.6.1 п. 266.6 ст. 266 ПК України базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.
Згідно п.п. 266.7.5 п. 266.5 ст. 266 ПК України платники податку - юридичні особи самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня звітного року і не пізніше 20 лютого цього ж року подають контролюючому органу за місцезнаходженням об`єкта/об`єктів оподаткування декларацію за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками поквартально.
Правова оцінка, надана судом встановленим фактичним обставинам.
За змістом вказаних приписів власник нежитлових приміщень є платником податку на нерухоме майно та зобов`язаний обчислювати і сплачувати податок на нерухоме майно за ставками, встановленими органами місцевого самоврядування, станом на 1 січня звітного року і у строк до 20 лютого цього ж року подавати декларацію контролюючому органу за місцезнаходженням об`єктів декларування.
Судом встановлено, що згідно з витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень станом на 30.12.2016, 28.12.2016 за позивачем зареєстровано право власності на комплекс нежитлових будівель та споруд , які знаходяться за адресою: АДРЕСА_6 , до складу якого входять об`єкти нерухомого майна загальною площею 5517,2 кв м.: літера А-1 нежитлова будівля, торгові ряди « ІНФОРМАЦІЯ_1 »; літера Б-2 нежитлова будівля, будинок колгоспника « ІНФОРМАЦІЯ_2 »; літера В-1 будівля, гараж № НОМЕР_2 ; літера Г-1 будівля, вбиральня; літера Д-1: будівля, майстерня; літера Ж-1: будівля, будівля господарська №1; літера З1-1 будівля, Павільйон №2; літера К-1 будівля, будівля господарська №2; літера М споруда, навіс; літера Н-1 будівля, склад; літера У-1 будівля, гараж №2; літера Ф-1 споруда, Павільйон №3; літера Ц-1 будівля. Будівля «Центральний в`їзд»; літера Х-1 будівля, Павільйон №1; літера Я-1 будівля, будівля топкової; літера 1 будівля, Торгові ряди; №1,№2 споруда, ворота; №3, №4 споруда. Ворота; №5 споруда, огорожа.
Отже позивач є платником податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, та зобов`язаний був обчислювати та сплачувати податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за ставками, встановленими Уманською міської радою, у порядку, визначеному ст. 266 ПК України, починаючи з 28.12.2016 (дата державної реєстрації права власності) до 10.07.2020 (дата припинення права власності).
Суд не погоджується з доводами позивача, що належне йому на праві власності нерухоме майно не є об`єктом оподаткування.
Так, згідно п.п. 266.2.2 «е» п. 266.2 ст. 266 ПК України не є об`єктом оподаткування об`єкти нежитлової нерухомості, які використовуються суб`єктами господарювання малого та середнього бізнесу, що провадять свою діяльність у тимчасових спорудах для здійснення підприємницької діяльності та/або в малих архітектурних формах та на ринках.
Враховуючи положення ч. 2 ст. 55 Господарського кодексу України, яка визначає суб`єктів господарювання, та положення пункту 2 п. 2 Правил торгівлі на ринках, затверджених наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства внутрішніх справ України, Державної податкової адміністрації України, Державного комітету стандартизації, метрології та сертифікації України від 26 лютого 2002 р. N 57/188/84/105, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 22 березня 2002 р. за N 288/657, суб`єктом господарювання, який провадить свою діяльність на ринках, є Уманський колгоспний ринок Черкаської облспоживспілки, оскільки йому була надана у користування земельна ділянка з кадастровим номером 7110800000:02:01:001:394 площею 2,7685, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_6 , для торгівельного обслуговування населення, що підтверджується Державним актом на право постійного користування землею серії 11-ЧР №002444 від 27.09.1992 та витягом з Державного реєстру прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права станом на 27.08.2020, та який фактично здійснював організацію торгівлі з використанням об`єктів нежитлової нерухомості, переданих позивачем у тимчасове користування (оренду) відповідно до укладених договорів оренди об`єктів нерухомості №1 від 01.12.2016, №3 від 01.07.2017, №5 від 01.10.2017 та №7 від 01.01.2018.
Натомість сам факт знаходження об`єктів нерухомості на земельній ділянці з кадастровим номером 7110800000:02:01:001:394 з цільовим призначенням для організації торгівлі та їх передача в тимчасове користування іншому суб`єкту господарювання не свідчить про факт її використання на ринку саме позивачем.
Позивач також стверджує, що павільйони №1, АДРЕСА_3 та АДРЕСА_4 є тимчасовими спорудами, які використовувались для здійснення підприємницької діяльності.
Проте судом встановлено, що згідно з витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності павільйон №1 зареєстрований як будівля, літера Х-1; павільйон №2 зареєстрований як будівля, літера З-1; павільйон №3 зареєстрований як споруда, літера Ф-1, отже вказані павільйони відповідно до ст. 181, 182 Цивільного кодексу України відносяться до об`єктів нерухомості.
Вказаним також спростовується посилання позивача на ст. 28 Закону України «Про містобудівну діяльність», яка передбачає визначення тимчасових споруд, що не відносяться до об`єктів нерухомості.
Водночас судом встановлено, що згідно з постановою Ради Міністрів Української РСР від 06.09.1979 №442, листом Державного історико-архітектурного заповідника «Стара Умань» №265 від 16.10.2020 та охоронним договором №12 від 19.03.2004 у складі комплексу будівель за адресою АДРЕСА_1 ( АДРЕСА_5 ) знаходиться пам`ятка архітектури, а саме: будівля «Торгові ряди» 1780р, корисна площа приміщень пам`ятника в кількості 2241,5 кв м
Додатками 1 до рішень Уманської міської ради від 15.06.2018 №3-49/7 та від 31.05.2019 №3.4-62/7 пам`ятки історії та архітектури не оподатковуються податком на нерухомість.
Отже частина комплексу будівель, які знаходяться на території ринку в АДРЕСА_1 у 2018-2019 роках, а саме6 Торгові ряди, була звільнена від сплати податку на нерухоме майно.
Проте відповідач не врахував вказану обставину, тому невірно визначив загальну площу об`єктів оподаткування і, як наслідок, неправильно обрахував розмір податку на нерухоме майно.
Крім цього, відповідач також неправильно визначив площу об`єктів оподаткування у 2017 році.
Так, згідно з актом перевірки право власності позивача на комплекс будівель та споруд зареєстровано 28.12.2016 на площу нерухомого мана 6732,4 кв м, 3 25.05.2017 -5517,2 кв м, з 20.09.2018 – 4070,1 кв м, з 10.07.2020 – припинено право власності.
Позивач у додаткових письмових поясненнях від 19.04.2021 вказав, що площа нерухомого майна позивача у період з 28.12.2016 по 25.05.2017 становила 6732,4 кв м і розрахована відповідачем на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Так, з 25.05.2017 реєстрацію права власності змінено, зменшено частку права власності, а саме: розмір частки 1 змінено на 1639/2000 та становить 5517,2 кв м. Отже площа нежитлових приміщень та споруд позивача, що передувала зазначеним змінам, становила 6732,4 кв м (5517,2*2000/1639=6732,4 кв м).
Проте згідно з витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень станом на 30.12.2016 загальна площа комплексу будівель та споруд становить 5517,2 кв м, а згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження, об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта станом на 13.04.2021 (а.с. 229-231) зменшення частки позивача з 1 на 1639/2000 зареєстровано 25.05.2017, тобто після переходу прав власності на частину майна.
Отже загальна площа комплексу будівель та споруд 6732,4 кв м обрахована відповідачем помилково, оскільки така площа визначена при реєстрації права власності позивача станом на 30.12.2016, складала 5517,2 кв м, і могла бути змінена лише шляхом внесення змін у Державний реєстр речових прав на нерухоме майно. Внаслідок вказаного відповідач неправильно визначив розмір податку на нерухоме майно у 2017 році.
Згідно частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За вказаних обставин відповідач не довів розмір грошового зобов`язання з податку на нерухоме майно, отже податкове повідомлення-рішення від 20.10.2020 №419/2300070210, яким збільшено суму грошового зобов`язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, у розмірі 311019,43 грн в т.ч. 252639,16 грн основного платежу та 58380,27 грн штрафу, є протиправним і підлягає скасуванню.
Щодо податкового повідомлення-рішення від 20.10.2020 №421/2300070210, яким застосовано штраф у розмірі 1360 грн за неподання декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, то, як зазначено вище, позивач є платником податку на нерухоме майно та зобов`язаний був подавати декларації з податку на нерухоме майно, тому вказане податкове повідомлення-рішення прийнято на законних підставах і скасуванню не підлягає.
Враховуючи вищезазначене позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Згідно ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Позивач за подання позову про скасування податкового повідомлення-рішення від 20.10.2020 №419/2300070210, яким збільшено суму грошового зобов`язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, у розмірі 311019,43 грн в т.ч. 252639,16 грн основного платежу та 58380,27 грн штрафу, сплатив судовий збір у сумі 4665 грн, отже вказані судові витрати підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст. 9, 14, 73-77, 139, 242 – 246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Черкаській області від 20 жовтня 2020 року №419/2300070210 про визначення підприємству споживчої кооперації «Ратуша» Черкаської облспоживспілки грошового зобов`язання за платежем податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, у розмірі 311 019 гривень 43 копійки, в тому числі 252 639 гривень 16 копійок основного платежу та 58 380 гривень 27 копійок штрафних (фінансових) санкцій.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Черкаській області (вул. Хрещатик, 235, м. Черкаси, код ЄДРПОУ 43142920) на користь підприємства споживчої кооперації «Ратуша» Черкаської облспоживспілки (вул. Небесної сотні, буд. 47, м. Умань, Черкаської області, 20300, код ЄДРПОУ 40983712) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 4665 (чотири тисячі шістсот шістдесят п`ять) гривень 29 копійок
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 31 травня 2021 року.
Головуючий А.В. Руденко