Справа № 560/1615/21
РІШЕННЯ
іменем України
10 червня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К.
розглянувши адміністративну справу за позовом приватного акціонерного товариства "Хмельницьке будівельно-монтажне управління № 69" до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування розрахунку,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся в суд з адміністративним позовом до відповідача, в якому просить визнати протиправним та скасувати розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів “б” - “з” статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з січня 2021 року щодо відшкодування підприємством пенсії, призначеної ОСОБА_1 .
В обгрунтування позовних вимог позивач зазначає про те, що на адресу приватного акціонерного товариства “Хмельницьке будівельно - монтажне управління № 69” надійшов розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до “б” - “з” статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” з 2021 року щодо відшкодування підприємством пенсії, призначеної ОСОБА_1 .
Позивач не погоджується з обов`язком щодо відшкодування витрат на виплату пенсії ОСОБА_1 , оскільки останній досягнув віку з якого набув права на призначення пенсії на пільгових умовах до введення в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення» тобто до 01.01.1992, тому Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області встановило обов`язок відшкодування позивачем витрат на виплату пенсії ОСОБА_1 безпідставно, так як пільгова пенсія останньому мала бути призначена відповідно до ст. 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення». А тому вважає, що спірний розрахунок до якого включені витрати на виплату пенсії, призначеної згідно відповідного стажу роботи, набутого до 01.01.1992, сформований відповідачем протиправно, а відтак підлягає скасуванню.
На адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що в діях Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області не вбачається будь-якої неправомірності, у спірних правовідносинах Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснює свої повноваження в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України. Враховуючи викладене, просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Відповідно до ухвали від 19.02.2021 суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Ухвалою суду від 10.06.2021 року відмовлено у задоволенні клопотання відповідача щодо розгляду даної справи з викликом (повідомленням) сторін.
Судом встановлено, що на адресу приватного акціонерного товариства “Хмельницьке будівельно - монтажне управління № 69” надійшов розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до “б” - “з” статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” з 2021 року щодо відшкодування підприємством пенсії, призначеної ОСОБА_1 .
Вважаючи спірний розрахунок до якого включені витрати на виплату пенсії, призначеної згідно відповідного стажу роботи, набутого до 01.01.1992, сформований відповідачем протиправно, а тому позивач звернувся за захистом своїх прав до суду.
Вирішуючи спір у даній адміністративній справі, суд керувався наступним.
Згідно ч.2 Прикінцевих положень ЗУ "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та р.6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та зареєстрованими особами внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, підприємства зобов`язані відшкодовувати витрати органу Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, що здобули стаж, який дає право на даний вид пенсії на цьому підприємстві.
При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Даний порядок врегульований положеннями Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та зареєстрованими особами внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, яка має нормативний характер, як така, що зареєстрована в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року за №64/8663, та якою встановлено, що підприємства зобов`язані відшкодовувати витрати органу Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, що здобули стаж, який дає право на даний вид пенсії на цьому підприємстві.
Згідно пункту 6 Інструкції, відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до ч.2 Розділу 15 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
За приписами пункту 6.4 вказаної Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом десяти днів з новопризначених пенсій.
Згідно з пунктом 6.5. Інструкції розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 та додатком 8а до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.
Відповідно до п. 6.8. вказаної Інструкції підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Таким чином, із системного аналізу вказаних правових норм вбачається, що оскаржуваний розрахунок є рішенням суб`єкта владних повноважень, як такий, що безпосередньо визначає обов`язок сплати і суму відшкодування та надає органу ПФУ право вимагати погашення вищевказаних витрат.
Відповідно до п.2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Згідно ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці - жінкам; б) працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи – жінкам.
Положенням ст. 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено, що особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах: а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством; б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13-14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.
Право на призначення пенсії на пільгових умовах до введення в дію Закону України "Про пенсійне забезпечення" встановлювалось положеннями ст. 9 Закону СРСР "Про державні пенсії", згідно яких таке право виникало у чоловіків по досягнення 50 (пункт "а") та 55 років (пункти "б"-"д") та жінок 45 (пункт "а") та 50 років (пункти "б"-"д") за умови наявності 20, 25 років та 15, 20 років трудового стажу, відповідно, на роботах з шкідливими та важкими умовами праці.
Виходячи з аналізу вищенаведених норм, можна прийти до висновку, що особі, яка до 01.01.1992 року (тобто до прийняття Закону України "Про пенсійне забезпечення") набула необхідний стаж роботи із шкідливими і важкими умовами праці, для призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно із Списком №1, Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених постановою Кабінету Міністрів СРСР від 22.08.1956 року № 1173 і після цієї дати не працювала на роботах із важкими і шкідливими умовами праці, пенсія призначається відповідно до Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" згідно із ст. 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Особі, яка до і після 01.01.1992 р. працювала на роботах, передбачених Списками № 1 та Списком № 2, пенсія призначається відповідно до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", з урахуванням результатів атестації робочих місць.
Підприємством не здійснювалася атестація робочого місця електрозварювальника, оскільки такий обов`язок покладений на підприємства – роботодавців з 21.08.1992 року.
Крім того, підприємством надано довідку згідно ст. 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення», тому рішення про призначення пенсії мало б виноситись відповідно до ст. 100 Закону, що виключає обов`язок підприємства відшкодовувати фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій.
Відповідно до пункту 2 рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 року до події, факту застосовується той закон або іншій нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Таким чином, оскільки ОСОБА_1 досягнув віку з якого набув права на призначення пенсії на пільгових умовах до введення в дію Закону України "Про пенсійне забезпечення", тобто до 01.01.1992, тому, Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області встановило обов`язок відшкодування позивачем витрат на виплату пенсії ОСОБА_1 безпідставно, так як пільгова пенсія останньому мала бути призначена відповідно до ст. 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Така ж позиція висловлена в рішеннях Вищого адміністративного суду України в ухвалі від 27.11.2012 року по справі №К/9991/6677/11 та в ухвалі від 03.06.2014 року по справі №К/800/121/14.
За таких обставин суд приходить до висновку, що спірний розрахунок до якого включені витрати на виплату пенсії, призначеної згідно відповідного стажу роботи, набутого до 01.01.1992, сформований відповідачем протиправно, а відтак підлягає скасуванню.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що з урахуванням висновків викладених вище, позивач довів позовні вимоги, а відповідач не обґрунтував правомірність прийняття спірного розрахунку, що підтверджено доказами, а тому позовні вимоги підлягають до задоволення.
Згідно з частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів “б” - “з” статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з січня 2021 року щодо відшкодування підприємством пенсії, призначеної ОСОБА_1 .
Стягнути на користь приватного акціонерного товариства “Хмельницьке будівельно - монтажне управління № 69” 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:Приватне акціонерне товариство "Хмельницьке будівельно-монтажне управління № 69" (вул. Вінницьке шосе, 4,Хмельницький,Хмельницька область,29011 , код ЄДРПОУ - 01037442) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя В.К. Блонський