Рішення № 97562518, 09.06.2021, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.06.2021
Номер справи
540/1074/21
Номер документу
97562518
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 червня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/1074/21 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Ковбій О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Олешківської районної державної адміністрації у Херсонській області про зобов`язання виплатити одноразову допомогу при народженні дитини,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернулась до суду з вказаним позовом, у якому просить:

- визнати протиправним рішення про відмову у призначені допомоги Управління соціального захисту населення Олешківської районної державної адміністрації у Херсонській області у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 одноразової допомоги при народженні дитини - сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

- зобов`язати Управління соціального захисту населення Олешківської районної державної адміністрації у Херсонській області нарахувати та виплатити одноразову допомогу при народженні дитини - сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

- поновити ОСОБА_1 строк на звернення із заявою про отримання одноразової допомоги при народженні дитини - сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачка народилась ІНФОРМАЦІЯ_2 та до 2018 року проживала на території Автономної Республіки Крим, що позбавило її можливості отримати паспорт громадянина України в зв`язку з окупацією території. Не бажаючи відмовлятись від громадянства України, будучи вагітною, ОСОБА_1 переїхала на постійне проживання до м. Олешки та одразу звернулась до Олешківського районного УДМС для отримання паспорту громадянина України.

В зв`язку з тим, що отриманню паспорта передувала судова процедура встановлення особи позивачки, паспорт був отриманий нею 03.09.2019 року. У вересні 2019 року ОСОБА_1 звернулась до Управління соціального захисту населення Олешківської районної державної адміністрації у Херсонській області з заявою про призначення одноразової допомоги при народженні дитини - ОСОБА_2 , однак отримала відмову через порушення граничних строків звернення з відповідною заявою (12 місяців з дати народження дитини). Порушення цих строків позивачка обґрунтовує неможливістю звернення раніше отримання нею паспорта громадянина України. Вважає, що порушення строків відбулось з незалежних від неї причин.

Ухвалою суду від 26.03.2021 року вказана заява була залишена без руху, позивачу надано строк на усунення недоліків.

02.04.2021 року недоліки позовної заяви були усунуті позивачем, у зв`язку з чим ухвалою суду від 06.04.2021 року провадження у справі відкрито, визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.

23.04.2021 року відповідачем подано відзив на позов, згідно якого заявлених позовних вимог він не визнає, вважає їх такими, що не підлягають задоволенню.

Зазначає, що кожен громадянин, який досяг 14-ти річного віку зобов`язаний отримати паспорт громадянина України. Проживання без паспорту є адміністративним правопорушенням. Вважає, що строк звернення за призначенням державної соціальної допомоги при народженні дитини пропущений позивачкою з власної вини. Крім того, відповідач зазначає, що в рішенні Цюрупинського районного суду Херсонської області від 02.07.2019 року по справі №664/3005/18 міститься посилання на покази свідків з яких вбачається, зокрема, можливість батька звернутись за отриманням допомоги по народженню дитини.

Відповідно до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу розглянуто в порядку письмового провадження, у зв`язку з чим на підставі частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання технічними засобами не здійснювалось.

Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, відзив відповідача, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 є громадянкою України, що підтверджується паспортом № НОМЕР_1 , виданим 03.09.2019 року.

Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 04.07.2018 року є матір`ю ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 . Батьком вказаної дитини згідно свідоцтва є ОСОБА_3 .

30.09.2019 року ОСОБА_1 звернулась до Управління соціального захисту населення Олешківської районної державної адміністрації з заявою №3594 про призначення соціальних допомог, зокрема, допомоги при народженні дитини.

Також, позивачкою надано пояснення, в яких вказано, що раніше за призначенням допомоги при народженні дитини вона не зверталась через відсутність документів - паспорта громадянина України.

За результатом розгляду заяви позивачки відповідачем прийнято рішення №3720/1 від 30.09.2019 року про відмову в призначенні державної соціальної допомоги - допомоги при народженні дитини. Рішення обґрунтовано тим, що допомога не призначена через те, що звернення за її призначенням надійшло пізніше за 12 календарних місяців після народження дитини.

Не погодившись з наведеним рішенням, вважаючи, що строк звернення за соціальною допомогою пропущено з підстав, які від неї не залежали, позивачка звернулась до суду з даним позовом.

Дослідивши матеріали справи та проаналізувавши відповідні норми чинного законодавства суд дійшов наступного.

Так, відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 13 Закону України "Про охорону дитинства" з метою створення належних матеріальних умов для виховання дітей у сім`ях, держава надає батькам або особам, які їх замінюють, соціальну допомогу, передбачену Законом України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" та іншими законами України.

Статтею 3 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" визначені види державної допомоги сім`ям з дітьми, зокрема, допомога при народженні дитини.

Відповідно до статті 10 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" допомога при народженні дитини за цим Законом надається одному з батьків дитини (опікуну), який постійно проживає разом з дитиною.

Згідно із частиною 7 статті 11 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини.

Пунктом 12 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751, також встановлено, що допомога при народженні дитини призначається за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини.

Отже, допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини.

Зі свідоцтва про народження дитини від 04.07.2018 року серії НОМЕР_2 вбачається, що дитина позивачки - ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 , тоді як за призначенням допомоги при народженні дитини ОСОБА_1 звернулась до відповідача 30.09.2019 року, що підтверджується копією заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг.

Тобто строк звернення за призначенням допомоги при народженні дитини позивачкою пропущено.

Разом з тим, пропуск відповідного строку обґрунтований наступними обставинами

Так, позивачка зазначає, що до 2018 року проживала на тимчасово окупованій території АР Крим. В зв`язку з окупацією не мала можливості отримати паспорт громадянина України. 07.03.2018 року, будучи вагітною, переїхала на материкову частину України та звернулась за отриманням паспорту.

З цією метою ОСОБА_1 звернулась до Цюрупинського районного суду Херсонської області за встановленням факту, що має юридичне значення. Вказане підтверджено копією наявного в справі рішення суду від 02.07.2019 року по справі №664/3005/18.

За результатом судового розгляду заява позивачки задоволена. Встановлено факт, що особа, яка звернулась до суду є ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженка м. Джанкой, АР Крим, Україна.

03.08.2019 року рішення суду набрало законної сили, у зв`язку з чим позивачка звернулась за отриманням паспорту громадянина України на його підставі.

Паспорт отримано ОСОБА_1 03.09.2019 року, а 30.09.2019 року вона звернулась до відповідача за отриманням допомоги при народженні дитини.

Відповідно п. 11 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 для призначення допомоги при народженні дитини за умови пред`явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, подається перелік документів наведений відповідним пунктом.

З аналізу викладеного вбачається, що документи для призначення допомоги при народженні дитини подаються виключно за умови пред`явлення особою паспорта громадянина України.

Тобто наявність паспорта є обов`язковою передумовою для звернення за отриманням відповідної допомоги. Разом з тим з викладеного вище слід дійти висновку, що ОСОБА_1 з незалежних від неї причин отримала паспорт 03.09.2019 року, що виключало можливість її звернення за призначенням допомоги в межах 12 місячного строку передбаченого законом.

Надаючи оцінку підставам, які перешкоджали своєчасному зверненню позивачки, суд враховує, що вони мали місце в зв`язку з тимчасовою окупацією території Автономної Республіки Крим внаслідок збройної агресії Російської Федерації, датою початку якої відповідно ч.2 ст. 1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" є 20 лютого 2014 року.

Правовий статус та правовий режим на тимчасово окупованій території врегульовано Законом України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" (далі - Закон №1207).

Згідно приписів ст.5 Закону №1207 Україна вживає всіх необхідних заходів щодо гарантування прав і свобод людини і громадянина, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, усім громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території.

Україна зобов`язується підтримувати і забезпечувати економічні, фінансові, політичні, соціальні, інформаційні, культурні та інші зв`язки з громадянами України, які проживають на тимчасово окупованій території.

Громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.

Гарантії прав, свобод та законних інтересів осіб, які переселилися з тимчасово окупованої території України та перебувають на території України на законних підставах, визначаються Законом України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" (ст.18 Закону №1207).

Отже, Україною на законодавчому рівні взято на себе зобов`язання та надані державні гарантії стосовно дотримання у повному обсязі прав і свобод громадян, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, після залишення ними тимчасово окупованої території.

В даному випадку наданими суду доказами підтверджено, що позивачкою не було допущено суттєвих зволікань з оформленням паспорту громадянина України (провадження в справі про встановлення юридичного факту відносно позивачки відкрито 04.10.2018 року). Тривалість процесу зумовлена складністю процедури, яка є одним з наслідків окупації території України.

Таким чином, судом встановлено, що позивачка з об`єктивних причин не мала змоги звернутися до відповідача з відповідною заявою.

Суд зазначає, що відповідно до частини 7 статті 7 Сімейного Кодексу України дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

Згідно пункту 1 статті 3 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року (в редакції зі змінами, схваленими резолюцією 50/155 Генеральної Асамблеї ООН від 21 грудня 1995 року), яку ратифіковано Постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 року № 789-XII, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється як найкращому забезпеченню інтересів дитини.

Як неодноразово зазначалось Верховним Судом у постановах від 14.02.2018 року у справі № 591/610/16-а, від 02.10.2018 року у справі № 495/3711/17, від 20.11.2018 року по справі №226/317/17, від 23.10.2018 року по справі №161/69/17, допомога при народженні дитини за своєю природою є допомогою самій дитині, а не її батькам. Неможливість своєчасного звернення одним з батьків до органу, який здійснює призначення допомоги при народженні дитини, призводить до порушення інтересів дитини.

На підставі викладеного, суд вважає неправомірним рішення відповідача №3720/1 щодо відмови в призначенні державної соціальної допомоги від 30.09.2019 року, оскільки неможливість своєчасного звернення за призначенням допомоги зумовлена об`єктивними обставинами та не може перешкоджати праву дитини на отримання допомоги.

Доводи відповідача відносно того, що батько дитини мав можливість звернутись за призначенням спірної допомоги суд не приймає до уваги, оскільки вони базуються на припущенні УПСЗН щодо наявності такої можливості. Крім того, з наявних в справі матеріалів вбачається, що відповідачем призначено позивачці допомогу на дітей одиноким матерям.

Вказане свідчить на користь того, що відповідачем підтверджено, те, що ОСОБА_1 не перебуває в зареєстрованому шлюбі з батьком дитини та не веде з ним спільного господарства (оскільки наявність вказаних обставин виключає можливість призначення допомоги). Враховуючи наведене, посилання на можливість батька дитини звернутись за призначенням допомоги суперечить попереднім рішенням відповідача.

Згідно приписів ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього кодексу, проте згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Статтею 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи

При вказаних обставинах суд дійшов висновку, що відповідачем належними та допустимими доказами не доведено правомірність та обґрунтованість свого рішення щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 соціальної допомоги при народженні дитини, з урахуванням вимог, встановлених ч.2 ст.19 Конституції України та ч.2 ст.2 КАС України, а тому, виходячи системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.

Часткове задоволення позовних вимог пов`язане з відсутністю підстав для задоволення позовних вимог про поновлення ОСОБА_1 строку на звернення із заявою про отримання одноразової допомоги при народженні дитини - сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , оскільки суд наділений повноваженнями щодо поновлення процесуальних строків, а не строків на звернення за призначенням соціальної допомоги.

Також, часткове задоволення позову пов`язано з неправильним способом захисту порушеного права. Так, згідно приписів Порядку, призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751, відповідач призначає допомогу при народженні дитини, а не здійснює її нарахування та виплату, отже позовні вимоги мають бути задоволенні саме шляхом зобов`язання призначити допомогу.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

вирішив:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення Олешківської районної державної адміністрації Херсонської області (75100, Херсонська область, м. Олешки, вул. Гвардійська, 6, код ЄДРПОУ 03198286) про відмову в призначенні державної соціальної допомоги від 30.09.2019 року, яким ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп: НОМЕР_3 ) не призначено допомогу при народженні дитини - сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Зобов`язати Управління соціального захисту населення Олешківської районної державної адміністрації Херсонської області (75100, Херсонська область, м. Олешки, вул. Гвардійська, 6, код ЄДРПОУ 03198286) призначити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп: НОМЕР_3 ) допомогу при народженні дитини - сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В інший частині позову відмовити.

Стягнути з Управління соціального захисту населення Олешківської районної державної адміністрації Херсонської області (75100, Херсонська область, м. Олешки, вул. Гвардійська, 6, код ЄДРПОУ 03198286) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп: НОМЕР_3 ) судовий збір у сумі 908 (дев`ятсот вісім) грн 00 коп.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя О.В. Ковбій

кат. 112030400