
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
10 червня 2021 року № 520/8161/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді – Зінченко А.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "КОМПАНІЯ "ВІКС" (вул. Академіка Павлова, буд. 120, к. 711,м. Харків,61054, код ЄДРПОУ 41490014) до Головного управління ДПС у Харківській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (вул. Пушкінська, буд. 46,м. Харків,61057, код ЄДРПОУ 43983495) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення ,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 30.10.2020 року № 0014670901.
В обґрунтування позовних вимог було зазначено, що на підставі наказу № 2634 від 21.08.2020 року Головним управління ДПС у Харківській області була проведена фактична перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю «КОМПАНІЯ «ВІКС» з питань додержання суб`єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов`язковими до виконання при здійсненні виробництва і обігу підакцизних товарів за період з 01.07.2019 року по день закінчення перевірки.
За результатами проведення перевірки складено Акт перевірки від 04.09.2020 року № 1177/20-40-32-01-08/41490014 «Про результати фактичної перевірки ТОВ «КОМПАНІЯ «ВІКС» з питань додержання суб`єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов`язковими до виконання при здійсненні виробництва і обігу підакцизних товарів».
Податковим органом були встановлені наступні порушення:
- ч. 1 та ч. 8 ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового напоїв, тютюнових виробів та пального».
Не погодившись із висновком Акту від 04.09.2020 року позивачем були подані заперечення від 08.10.2020 року № 0810-1, в яких було акцентовано увагу, що ТОВ «КОМПАНІЯ «ВІКС» використовувало орендовані ємності лише для зберігання нафтопродуктів, а торгівля паливом здійснювалась позивачем лише з пересуваного акцизного складу, що підтверджується первинними документами (зокрема ТТН), які були проігноровані ревізорами під час проведення фактичної перевірки.
Однак, висновки Акту перевірки від 04.09.2020 року залишені в силі, про що позивача було повідомлено листом від 29.10.2020 року № 36067/10/20-40-09-01-17.
В подальшому Головним управлінням ДПС у Харківській області було прийнято податкове подомлення-рішення від 30.10.2020 року № 0014670901, яким було застосовано до ТОВ «КОМПАНІЯ «ВІКС» штрафну санкцію у розмірі 500 000,00 грн.
Вказане податкове повідомлення-рішення було оскаржено до Державної податкової служби України в порядку ст. 56 Податкового кодексу України.
Рішенням Державної податкової служби України від 23.02.2021 року № 4173/6/99-00-06-03-02-06 скаргу позивача було залишено без задоволення, яке у свою чергу було отримано Позивачем 24 квітня 2021 року.
Позивач вважає податкове повідомлення-рішення за своїм характером не обґрунтованим як нормативно, так і документально, а тому звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів.
Надаючи правову оцінку вищенаведеному, дослідивши надані матеріали справи, судом встановлено наступне.
Згідно пп. 80.2.5 п. 80.2 ст. 80 Податкового кодексу України (далі - ПКУ) та з метою здійснення контролю за дотриманням вимог Закону України від 19.12.1995 № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» (далі - Закон 481/95-ВР) у сфері роздрібної та оптової торгівлі, керуючись пп. 19і.1.14, 19і.1.16, 19і.1.17 п. 19і.1 ст. 19і ПКУ, працівниками управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів ГУ ДПС, на підставі наказу від 21.08.2020 № 2634 «Про проведення фактичної перевірки «КОМПАНІЯ «ВІКС» та направлень на перевірку від 21.08.2020 №№ 734, 735, у період з 28.08.2020 по 03.09.2020 проведено фактичну перевірку «КОМПАНІЯ «ВІКС» за місцем провадження діяльності за адресою: вул. Академіка Павлова, 120, м. Харків, за період діяльності суб`єкта господарювання з 01.07.2019 до день закінчення перевірки.
Суд вказує, що процедура ознайомлення суб`єктів господарювання з направленнями та наказами на проведення фактичної перевірки встановлена ст. 81 ПК України, згідно якої, при пред`явленні направлення платнику податків та/або посадовим (службовим) особам платника податків (його представникам або особам, які фактично проводять розрахункові операції) такі особи розписуються у направленні із зазначенням свого прізвища, імені, по - батькові, посади, дати і часу ознайомлення.
До початку перевірки головному бухгалтеру ТОВ «КОМПАНІЯ «ВІКС» ОСОБА_1 були пред`явлені для ознайомлення направлення на проведення фактичної перевірки 21.08.2020 №№ 734, 735, службові посвідчення, надано для отримання копію наказу ГУ ДПС від 21.08.2020 № 2634, а також повідомлено про підстави та предмет фактичної перевірки.
Отже, на думку суду, фахівці ДПС приступили до проведення фактичної перевірки, забезпечивши дотримання норм чинного законодавства.
За результатами проведеної перевірки складено акт від 04.09.2020 № 1177/20-40-32-01- 08/41490014, який був направлений засобами поштового зв`язку на податкову адресу ТОВ «КОМПАНІЯ «ВІКС» та отримано останнім 08.10.2020.
Матеріалами справи підтверджено, що актом перевірки зафіксовано здійснення за період з 01.07.2019 по 21.01.2020 оптової реалізації пального з акцизного складу (уніфікований номер акцизного складу - 1010586), тобто з існуючого місця торгівлі, без наявності у підприємства саме ліцензії на право оптової торгівлі пальним, за наявності місць оптової торгівлі (підприємство мало лише ліцензію від 01.07.2019 № 990614201900557 на право оптової торгівлі пальним, за відсутності місць оптової торгівлі).
У висновках Акту зафіксовано порушення суб`єктом господарювання вимог ч. 1 ст. 15 Закону №481/95-ВР, відповідно до якої оптова торгівля пальним та зберігання пального здійснюються суб`єктами господарювання всіх форм власності за наявності ліцензії, та порушення до ч. 8 ст. 15 Закону № 481/95-ВР, відповідно до якої суб`єкти господарювання отримують ліцензії на право оптової торгівлі пальним та зберігання пального на кожне місце оптової торгівлі пальним або кожне місце зберігання пального відповідно, а за відсутності місць оптової торгівлі пальним - одну ліцензію на право оптової торгівлі пальним за місцезнаходженням суб`єкта господарювання або місцезнаходженням постійного представництва.
Суд вказує, що статтею 1 Закону № 481/95-ВР визначено, що оптова торгівля - це діяльність по придбанню і відповідному перетворенню товарів для наступної їх реалізації суб`єктам господарювання (у тому числі іноземним суб`єктам господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) роздрібної торгівлі, іншим суб`єктам господарювання (у тому числі іноземним суб`єктам господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва); місце оптової торгівлі пальним - місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для здійснення оптової торгівлі та/або зберігання пального на праві власності або користування.
Відтак, у разі наявності оптової ліцензії без місць оптової торгівлі підприємство має право реалізувати пальне виключно через пересувні акцизні склади, так як стаціонарний акцизний склад (місце оптової торгівлі) у нього відсутній.
Право реалізувати пальне зі стаціонарного акцизного складу, тобто з місця оптової торгівлі, що розташовано за відповідною адресою та має уніфікований номер, суб`єкт господарювання набуває за умови отримання ліцензії, у якій конкретно визначено таке місце оптової торгівлі.
Суд зазначає, що відповідно до п. 231.1 п. 231.3 ст. 231 ПКУ платник податку при реалізації пального зобов`язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.
Акцизна накладна складається платником податку в день реалізації пального при кожній повній або частковій операції з реалізації пального.
Згідно з наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2019 № 262 «Про затвердження форм заяви про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового та/або акцизних складів, акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, заявки на поповнення (коригування) залишку спирту етилового, Порядку заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, заявки на поповнення (коригування) залишку спирту етилового» в акцизній накладній зазначаються:
-реквізити акцизного складу або пересувного акцизного складу, з якого фізично відвантажене (відпущене) пальне;
-уніфікований номер акцизного складу в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового;
-номер реєстрації транспортного засобу в уповноважених органах відповідної держави, двосимвольний код типу транспортного засобу (автомобільного, залізничного, повітряного, морського, річкового, трубопровідного), з якого фізично відвантажене (відпущене) пальне, та дані про місткість ємності (секцій), з якої (яких) здійснено відвантаження (відпуск) пального (загальна місткість; кількість секцій; місткість секцій, з яких здійснено відвантаження (відпуск) пального, на обсяги якого виписана акцизна накладна).
За даними акцизних накладних, зареєстрованих у період з 01.07.2019 по 21.01.2020, позивачем здійснювався відпуск пального з акцизного складу, розташованого за адресою: вул. Артема, 3, смт. Красноріченське, Кремінський район, Луганська область. Однак, ліцензії на право оптової торгівлі пальним за даною адресою останній не мав.
Статтею 17 Закону № 481/95-ВР визначено, що у разі оптової торгівлі пальним або зберігання пального без наявності ліцензії до суб`єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 500 000 гривень.
На підставі висновків акту перевірки контролюючим органом прийнято податкове повідомлення-рішення від 30.10.2020 №0014670901, яким до ТОВ «КОМПАНІЯ «ВІКС» застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 500 000 гривень.
Підпунктом 14.1.141-1 п.14.1 ст. 14 ПКУ визначено, що пальне - це нафтопродукти, скраплений газ, паливо моторне альтернативне, паливо моторне сумішеве, речовини, що використовуються як компоненти моторних палив, інші товари, зазначені у пп. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 цього Кодексу.
Так, за приписами пп. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 ПКУ до пального віднесено інші спеціальні бензини (важкі дистиляти (газойлі) за кодом товару (продукції) згідно з УКТ ЗЕД 2710194300.
При дослідженні наданих матеріалів, судом встановлено, що ТОВ «КОМПАНІЯ «ВІКС» отримано ліцензії на право оптової торгівлі пальним, за відсутності місць оптової торгівлі № 990614201900557, терміном дії з 01.07.2019 до 01.07.2024, та на право оптової торгівлі пальним № 990514202000079, терміном дії з 30.06.2020 до 30.06.2025, на місце оптової торгівлі, розташоване за адресою: вул. Дружби, З, смт. Красноріченське, Кремінський район, Луганська область.
Позивачем за адресою: вул. Дружби, 3, смт. Красноріченське, Кремінський район, Луганська область зареєстровано акцизний склад, уніфікований номер 1015065 та за адресою: вул. Артема, 3, смт. Красноріченське, Кремінський район, Луганська область зареєстровано акцизний склад, уніфікований номер 1010586.
Згідно з інформацією, наведеною у базі даних Єдиного реєстру акцизних накладних, у період з 01.07.2019 по 21.01.2020 ТОВ «КОМПАНІЯ «ВІКС» зареєстровано акцизні накладні на відпуск пального (важкі дистиляти (газойлі) код УКТ ЗЕД 2710194300) з акцизного складу, з уніфікованим номером 1010586, розташованого за адресою: вул. Артема, 3, смт. Красноріченське, Кремінський район, Луганська область, на адреси суб`єктів господарювання- споживачів.
Факт реалізації підтверджується зареєстрованими акцизними накладними, які відображаються в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового .
При реєстрації вищевказаних акцизних накладних ТОВ «КОМПАНІЯ «ВІКС» зазначало наступні критерії: код операції «З», умови оподаткування « 0», напрямок використання « 0».
Дані критерії використовуються у разі оптової реалізації пального з зареєстрованого акцизного складу та відвантаження продукції на адресу місця зберігання пального, яке не є акцизним складом, на якому суб`єкт господарювання - не платник податку зберігає пальне виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки (виписується B одному примірнику).
У графі реквізитів, звідки фізично відвантажено пальне, вказано акцизний склад з уніфікованим номером 1010586, що розташований за адресою: вул. Артема, З, смт. Красноріченське, Кремінський район, Луганська область.
Судом також встановлено, що на етапі розгляду заперечень на акт фактичної перевірки позивачем листом від 08.10.2020 № 0810-1 (вхідний від 20.10.2020 № 53877/10/) та від 08.10.2020 № 0810-1 (вхідний від 21.10.2020 № 54044/10/ЕКПП) були подані до контролюючого органу додаткові документи, зокрема, товарно-транспортні накладні на відпуск нафтопродуктів, в яких пунктом навантаження у період з 01.07.2019 по 21.01.2020 вказано адресу: вул. Артема, З, смт. Красноріченське, Кремінський район, Луганська область, за якою зареєстровано акцизний склад з уніфікованим номером 1010586.
За результатами розгляду заперечення ТОВ "КОМПАНІЯ "ВІКС" висновки акту від 04.09.2020 № 1177/20-40-32-01-08/41490014 були залишені без змін, оскільки зафіксоване перевіркою порушення знайшло підтвердження.
Відтак, перевіркою встановлено факти здійснення ТОВ «КОМПАНІЯ «ВІКС» оптової торгівлі пальним з акцизного складу з уніфікованим номером 1010586, у періоді з 01.07.2019 по 21.01.2020 без отримання відповідної ліцензії на право оптової торгівлі пальним за наявністю місця оптової торгівлі, чим порушено вимоги ст. 15 Закону № 481/95-ВР.
Отже, проаналізувавши наведене, суд приходить до висновку, що при проведенні перевірки та реалізації її матеріалів контролюючий орган діяв виключно на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені законодавством. У даному відзиві на позовну заяву контролюючий орган, з посиланням на правові норми та фактичні обставини, обґрунтував те, що були наявні підстави для прийняття оскарженого податкового повідомлення - рішення.
Суд зазначає, що згідно з вимогами ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з ме тою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтер есів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів влад них повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень тау спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім фор мам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, протягом розумного строку.
Таким чином, проаналізувавши наведене, суд вважає за необхідне вказати, що позовні вимоги є не обґрунтованими, не підтверджені нормативно та документально, а тому є такими, що не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 243, 244, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "КОМПАНІЯ "ВІКС" (вул. Академіка Павлова, буд. 120, к. 711,м. Харків,61054, код ЄДРПОУ41490014) до Головного управління ДПС у Харківській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (вул. Пушкінська, буд. 46,м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 43983495) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - залишити без задоволення.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду у відповідності до ст. 295 цього Кодексу.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Зінченко А.В.