Рішення № 97562204, 10.06.2021, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.06.2021
Номер справи
573/185/21
Номер документу
97562204
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 червня 2021 року Справа № 573/185/21

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Павлічек В.О.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №573/185/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання відмови незаконною та зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Білопільського районного суду Сумської області з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якій просив:

- визнати незаконною відмову Головного управління пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 та зарахуванні строку служби під час АТО до трудового стажу на пільгових умовах: один місяць служби за три місяці трудового стажу;

- зобов`язати Головне управління пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 , зарахувавши увесь строк служби під час АТО до трудового стажу на пільгових умовах: один місяць служби за три місяці трудового стажу.

Ухвалою Білопільського районного суду Сумської області від 04.02.2021 року по справі № 573/185/21 справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області передано на розгляд за підсудністю до Сумського окружного адміністративного суду.

25.02.2021 року матеріали даної справи надійшли до Сумського окружного адміністративного суду.

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву. Крім того даною ухвалою зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області надати суду належним чином завірені копії матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 .

Дана ухвала була отримана представником відповідача 24.03.2021 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 39). Проте вимоги суду відповідачем не виконано, відзиву на позовну заяву та копії матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 суду не надано.

Відповідно до ч. 1, 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України, суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою відео- та (або) звукозаписувального технічного засобу в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему. У разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи судом встановлено, що позивач, згідно посвідчення від 15.06.2015 серії НОМЕР_1 , має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій (а.с. 10).

У періоди з 02.12.2014 по 25.02.2015, з 09.03.2015 по 08.08.2015, з 20.08.2015 по 24.09.2015, з 02.03.2016 по 15.09.2016, з 13.08.2017 по 23.03.2018, з 12.08.2018 по 10.04.2019, з 08.10.2019 по 14.06.2020 позивач безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції Донецької та Луганської областей та у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів. Даний факт підтверджується довідкою Військової частини А3283 від 31.05.2018 № 1309, довідкою Білопільського районного військового комісаріату від 24.09.2020 № 172, довідкою Військової частини А1376 від 06.09.2017 № 5408 та довідками Військової частини А4532 від 28.07.2020 № 519 та від 11.07.2019 № 284 (а.с.17-22).

На заяву позивача, листом від 24.12.2020 року № 1800-8303-8/65803 Головне Управління Пенсійного фонду України в Сумській області, зокрема повідомило позивача, що період перебування в районі проведення антитерористичної операції зараховано до стажу роботи в одинарному розмірі, та як інше не передбачено Законом України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”.

Не погодившись з даною відмовою відповідача, позивач звернувся до суду з позовною заявою.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 2 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» (далі - Закону № 2232-XII) військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України, пов`язаній із захистом Вітчизни. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Частиною 4 статті 2 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» передбачено види військової служби, до яких, і зокрема, віднесено й військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період.

Статтею 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» встановлено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення» або на пенсію за віком на пільгових умовах до набрання чинності Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі і час проходження строкової військової служби, які зараховуються до пільгового стажу, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Статтею 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено пільги по обчисленню стажу за час перебування у складі діючої армії, та встановлено, що час служби зараховується до стажу роботи на пільгових умовах, у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсії за вислугою років військовослужбовцям.

Пунктом 2.3 розділу 2 наказу Міністерства оборони України № 530 від 14.08.2014р. "Про положення про організацію роботи з обчислення вислуги років", зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 20 жовтня 2014 року № 1294/2607, передбачено, що час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три.

Аналіз наведених норм матеріального права дає підстави для висновку, що зазначена служба підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.

Аналогічна правова позиці висловлена Верховним Судом у постановах від 5 червня 2018 року у справі №348/347/17, від 30 липня 2019 року у справі № 346/1454/17, від 2 квітня 2020 року у справі №185/4140/17 (92-а/185/282/17) та від 16.06.2020 року у справі № 185/7049/16-а.

Частиною 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

З матеріалів справи судом встановлено, що позивач у періоди з 02.12.2014 по 25.02.2015, з 09.03.2015 по 08.08.2015, з 20.08.2015 по 24.09.2015, з 02.03.2016 по 15.09.2016, з 13.08.2017 по 23.03.2018, з 12.08.2018 по 10.04.2019, з 08.10.2019 по 14.06.2020 позивач безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції Донецької та Луганської областей та у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів.

Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що період участі позивача в антитерористичній операції, необхідно розрахувати у пільговому обчисленні, а саме як один місяць служби за три і такий пільговий стаж потрібно зарахувати до стажу його трудової діяльності, а отже позивачу було протиправно відмовлено у зарахуванні до страхового стажу період участі в антитерористичній операції в пільговому обчисленні.

Відтак, позовні вимоги ОСОБА_1 є обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання відмови незаконною та зобов`язання вчинити дії – задовольнити.

Визнати протиправною відмову Головного управління пенсійного фонду України в Сумській області у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 із зарахуванням строку служби під час АТО до трудового стажу на пільгових умовах: один місяць служби за три місяці трудового стажу.

Зобов`язати Головне управління пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) із зарахуванням до страхового стажу на пільгових умовах періоду участі в антитерористичній операції, з розрахунку один місяць служби за три.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.О. Павлічек