
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про передачу адміністративної справи до іншого адміністративного суду
08 червня 2021 року м. РівнеСправа №460/4579/21
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Н.О. Дорошенко, після одержання позовної заяви:
ОСОБА_1 доОфісу Генерального прокурора, Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері об`єднаних сил, Третьої кадрової комісія обласної прокуратури з атестації прокурорів місцевих прокуратур, військових прокуратур гарнізонів (на правах місцевих), Тринадцятої кадрової комісії обласної прокуратури з атестації прокурорів місцевих прокуратур, військових прокуратур гарнізонів (на правах місцевих), про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу,В С Т А Н О В И В :
До Рівненського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Офісу Генерального прокурора, Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері об`єднаних сил, Третьої кадрової комісії обласної прокуратури з атестації прокурорів місцевих прокуратур, військових прокуратур гарнізонів (на правах місцевих), Тринадцятої кадрової комісії обласної прокуратури з атестації прокурорів місцевих прокуратур, військових прокуратур гарнізонів (на правах місцевих) про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.
Ухвалою судді від 11.05.2021 позовна заява залишалася без руху. Позивачу встановлювався строк для усунення недоліків позовної заяви шляхом подання суду: 1) позову, форма та зміст якого відповідає вимогам ст.160 КАС України, з викладенням обґрунтованості позовних вимог та доводів до кожного з відповідачів (для суду та відповідачів); 2) доказів на підтвердження факту реєстрації у встановленому законом порядку його місця проживання (перебування, знаходження) на території Рівненської області на момент звернення до Рівненського окружного адміністративного суду з даним позовом.
01.06.2021 від позивача надійшла заява про усунення недоліків, в якій позивач просить приєднати до справи оновлену позовну заяву.
У зв`язку з перебуванням головуючого судді у відпустці розгляд вказаної заяви здійснено судом 08.06.2021.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з`ясовує чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Так, перевіряючи на виконання положень ч.1 ст.171 КАС України оновлений позов, судом встановлено, що у ньому позивач зазначив:
адресу реєстрації: АДРЕСА_1 ;
адресу фактичного знаходження (перебування): АДРЕСА_2 ;
адресу для листування: АДРЕСА_3 .
Таким чином, зареєстроване місце проживання позивача в м.Харків Харківської області, що підтверджується довідкою про реєстрацію місця проживання від 27.04.2020 №e2f9225b-e12a-4ddb-b4ef-d0f 18c88e128.
На підтвердження підстав визначення територіальної юрисдикції (підсудності) адміністративної справи Рівненському окружному адміністративному суду позивач долучив до позовної заяви довідку від 22.04.2021 №06, згідно з якою ОСОБА_1 проживає в гуртожитку по АДРЕСА_4 .
При цьому, адресу для листування зазначає в м. Запоріжжя Запоріжської області.
На обґрунтування вказаних обставин зазначив, що реєстрація у місті Харкові здійснено з метою постановки його на квартирний облік під час проходження військової служби, а після звільнення отримання майнової компенсації за не отримане житло. Зняття з реєстрації унеможливить отримання майнової компенсації. Крім того, ним було укладено договір з Адвокатським Бюро «Каганович та Партнери» (яке знаходиться в м. Запоріжжі) №26/03/21 від 25 березня 2021 року, відкрито абонентську скриньку № 1440 для листування у відділенні «Укрпошта», яка забезпечує належне зберігання кореспонденції. При цьому, будучи інвалідом війни II групи, він постійно проходить медичне обстеження та лікування у м.Рівному, де проживає тривалий час, що підтверджується довідками та повідомлення (вул. Олени Теліги, 2А, м. Рівне, 33005).
Відповідно до ч.1 ст.25 КАС України, адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об`єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом. Якщо така особа не має місця проживання (перебування) в Україні, тоді справу вирішує адміністративний суд за місцезнаходженням відповідача.
Згідно з абзацами 9, 11 статті 3 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" від 11.12.2003 №1382-IV (далі - Закон №1382-IV), документи, до яких вносяться відомості про місце проживання, - паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист. Реєстрація - внесення інформації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Відповідно до частини десятої статті 6 Закону №1382-IV, реєстрація місця проживання здійснюється тільки за однією адресою. У разі якщо особа проживає у двох і більше місцях, вона здійснює реєстрацію місця проживання за однією з цих адрес за власним вибором. За адресою зареєстрованого місця проживання з особою ведеться офіційне листування та вручення офіційної кореспонденції.
За змістом абзаців 2-4 пункту 9 Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 №207, відомості про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання вносяться до паспорта громадянина України:
у вигляді книжечки (зразка 1993 року) - шляхом проставлення в ньому штампа реєстрації місця проживання особи за формою згідно з додатком 1 або штампа зняття з реєстрації місця проживання особи за формою згідно з додатком 2;
у формі картки (зразка 2015 року) - шляхом внесення інформації до безконтактного електронного носія, який імплантовано у такий паспорт, у разі наявності робочих станцій та підключення органу реєстрації до Єдиного державного демографічного реєстру (далі - Реєстр). У разі непідключення органу реєстрації до Реєстру особі видається довідка про реєстрацію або зняття з реєстрації місця проживання, а внесення інформації до безконтактного електронного носія здійснюється територіальним підрозділом ДМС на підставі такої довідки.
Водночас, КАС України передбачає вирішення адміністративної справи за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем перебування чи знаходження.
Надана позивачем довідка від 22.04.2021 №06, а також довідки та повідомлення про лікування у військовому госпіталі військовій частині А1446 не підтверджують зареєстроване у встановленому законом порядку його місця перебування на території Рівненської області.
Інших документів, що підтверджують зареєстроване місце перебування чи знаходження на території Рівненської області, які наділяють особу правом звернення до Рівненського окружного адміністративного суду, позивачем суду не надано.
Відтак, з урахуванням вимог ч.1 ст.25 КАС України, дана адміністративна справа підлягає вирішенню за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача.
Згідно з Додатком №1 до Указу Президента України від 16.11.2004 №1417/2004 "Про утворення місцевих адміністративних судів, затвердження їх мережі" на територію м. Харкова (зареєстроване місце проживання позивача) поширюються повноваження Харківського окружного адміністративного суду; на територію м.Києва (місцезнаходження відповідачів 1, 3, 4) поширюються повноваження Окружного адміністративного суду міста Києва; на територію м.Краматорськ Донецької області (місцезнаходження відповідача 2) поширюються повноваження Донецького окружного адміністративного суду.
Відтак, дана адміністративна справа підсудна за вибором позивача Харківському окружному адміністративному суду, Донецькому окружному адміністративному суду або ж Окружному адміністративному суду міста Києва.
Проте, ОСОБА_1 звернувся з позовною заявою до Рівненського окружного адміністративного суду з порушенням правил підсудності, встановлених статтею 25 КАС України.
При цьому, суд враховує, що відповідно до ч.ч.1, 2 ст.318 КАС України, рішення суду підлягає скасуванню з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю, якщо рішення прийнято судом з порушенням правил юрисдикції (підсудності), визначених статтями 20, 22, 25-28 цього Кодексу.
Справа не підлягає направленню на новий розгляд у зв`язку з порушеннями правил територіальної юрисдикції (підсудності), якщо учасник справи, який подав апеляційну скаргу, при розгляді справи судом першої інстанції без поважних причин не заявив про непідсудність справи.
Таким чином, вирішення справи з порушенням правил юрисдикції (підсудності) може слугувати підставою для скасування судового рішення.
Згідно з п.2 ч.1 ст.29 КАС України, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Так, у справі Bellet v. France Суд зазначив, що "стаття 6 § 1 Конвенції містить гарантії справедливого судочинства, одним з аспектів яких є доступ до суду. Рівень доступу, наданий національним законодавством, має бути достатнім для забезпечення права особи на суд з огляду на принцип верховенства права в демократичному суспільстві. Для того, щоб доступ був ефективним, особа повинна мати чітку практичну можливість оскаржити дії, які становлять втручання у її права".
Європейський суд з прав людини у справі "Zand v. Austria" від 12 жовтня 1978 року вказав, що словосполучення "встановлений законом" поширюється не лише на правову основу самого існування "суду", але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Поняття "суд, встановлений законом" у частині першій статті 6 Конвенції передбачає "усю організаційну структуру судів, включно з (…) питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів (…)". З огляду на це не вважається "судом, встановленим законом" орган, котрий, не маючи юрисдикції, судить осіб на підставі практики, яка не передбачена законом.
Тобто, відповідно до позиції Європейського Суду з прав людини основною складовою права на суд є право доступу, в тому розумінні, що особі має бути забезпечена можливість звернутись до суду для вирішення певного питання, і що з боку держави не повинні чинитись правові чи практичні перешкоди для здійснення цього права. Водночас, кожна держава-учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких - не допустити судовий процес у безладний рух.
За встановлених обставин, суд дійшов висновку про необхідність передачі адміністративної справи №460/4579/21 на розгляд до Харківського окружного адміністративного суду, юрисдикція якого поширюється на територію м. Харкова, у якому зареєстровано у встановленому законом порядку місце проживання позивача ОСОБА_1 .
Відповідно до ч.8 ст.29 КАС України, передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Керуючись статтями 29, 243, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В :
Адміністративну справу №460/4579/21 за позовом ОСОБА_1 до Офісу Генерального прокурора, Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері об`єднаних сил, Третьої кадрової комісії обласної прокуратури з атестації прокурорів місцевих прокуратур, військових прокуратур гарнізонів (на правах місцевих), Тринадцятої кадрової комісії обласної прокуратури з атестації прокурорів місцевих прокуратур, військових прокуратур гарнізонів (на правах місцевих) про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу передати на розгляд Харківському окружному адміністративному суду.
Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання.
Ухвала може бути оскаржена протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Повну ухвалу суду складено 08 червня 2021 року.
Суддя Н.О. Дорошенко