
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 червня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/3738/21Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Ясиновського І.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Полтавського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
14 квітня 2021 року ОСОБА_1 (надалі також - позивач) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Полтавського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (надалі також - відповідач), відповідно до якої просить: визнати дії Полтавського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо виготовлення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року за посадовим окладом, що відповідає тарифному розряду за посадою "23", встановленому у додатку 13 наказу Міністерства оборони України від 01.03.2018 №90 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами офіцерського складу Збройних Сил України" протиправними; зобов`язати Полтавський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2018 з посадовим окладом, що відповідає тарифному розряду за посадою “26“ (в розмірі 5360,00 грн, тарифний коефіцієнт “3,04“), встановленому у додатку №24 наказу Міністерства оборони України від 01.03.2018 №90 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами офіцерського складу Збройних Сил України" (співвідношення розміру посадового окладу до 01.03.2018 - 1120,00 грн).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що він є пенсіонером Збройних Сил України, якому пенсія призначена відповідно до положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Відповідно до додатку 13 наказу Міністерства оборони України від 01.03.2018 №90 "Схеми тарифних розрядів за основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України авіаційної ескадрильї (у тому числі окремої)" позивачу було встановлено посадовий оклад у розмір 4930,00 грн (23 тарифний розряд, 2,8 тарифний коефіцієнт). З цим позивач не погоджується, оскільки відповідно до штатної посади позивач перед звільненням займав посаду "штурмана загону авіаційного полку". Приміткою до додатку 24 наказу Міністерства оборони України від 01.03.2018 №90 зазначено, що ця схема застосовується для встановлення співвідношення розмірів посадових окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України, які були звільнені з військової служби до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, що не визначені у схемах, наведених у додатках 1-22 за основними типовими посадами та основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України. Полтавським ОВК посадовий оклад був обрахований по тарифному розряду 23, невідомо за якою посадою, оскільки посада "штурмана загона" у додатках до наказу від 01.03.2018 №90 відсутня.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 19 квітня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та провадження у справі відкрито. Вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
30.04.2021 до суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому представник відповідача просить відмовити у задоволенні позову повністю, посилаючись на те, що згідно зі Схемою тарифних розрядів за основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України авіаційної ескадрильї (у тому числі окремої) /додаток 13 до наказу Міністерства оборони України від 01.03.2018 №90/ для військової посади "штурман загону" встановлений тарифний розряд "23". Тому, при визначенні грошового забезпечення позивача визначено для нього тарифний розряд "23" /а.с. 14/.
Згідно з частиною п`ятою статті 262 КАС суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
За відсутності клопотань сторін про розгляд справи у відкритому судовому засіданні чи за правилами загального позовного провадження, зважаючи на достатність наданих сторонами доказів та повідомлених обставин, суд розглянув справу у порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.
Наказом Заступника Міністра оборони України - Командувача Військово-повітряних Сил України генерал-полковника Антонця В. від 26.10.1998 №0384 майора ОСОБА_1 , штурмана загону 185 гвардійського важкого бомбардувального авіаційного полку 13 гвардійської важкої бомбардувальної авіаційної дивізії, звільнено з військової служби у запас за пунктом 65, підпункт "в" - за станом здоров`я /а.с. 5/.
Позивач є військовим пенсіонером, отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області /а.с. 6/.
Полтавським ОВК, на виконання вимог статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, направлено на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача для проведення перерахунку пенсії за посадою "штурман загону". В даній довідці від 19.03.2018 зазначено, що розмір грошового забезпечення позивача для проведення перерахунку пенсії за нормами, чинними на 01.03.2018, складається із 4930,00 грн - посадового окладу (1120 - посадовий оклад; 23 тарифний розряд; 2,8 тарифний коефіцієнт), 1340,00 грн - окладу за військовим званням, 2821,50 грн - надбавки за вислугу років (45%), всього - 9091,50 грн /а.с. 16/.
Також, на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду у справі №440/5439/20 від 15.12.2020 відповідачем направлено на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача для проведення перерахунку пенсії за посадою "штурман загону". В даній довідці від 20.01.2021 зазначено, що розмір грошового забезпечення позивача для проведення перерахунку пенсії за нормами, чинними на 05.03.2019, складається із 4930,00 грн - посадового окладу (23 тарифний розряд), 1340,00 грн - окладу за військовим званням, 2821,50 грн - надбавки за вислугу років (45%), надбавка за ОПС - 5909,48 грн (65%); надбавка за таємність - 739,50 грн (15%); надбавка за класну кваліфікацію - 246,50 грн (5%); премія 1725,50 грн (35%), всього - 17721/48 грн /зв.а.с. 17/.
Позивач 06 квітня 2021 року звернувся до відповідача зі зверненням про перегляд розміру посадового окладу, який входить до грошового забезпечення, відповідно до пункту 35 додатку 24 наказу Міністерства оборони України №90 з визначенням тарифного розряду за посадою 26, формування нової довідки про уточнений розмір грошового забезпечення та направлення її до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області для застосування при визначенні нового розміру пенсії за вислугу років /а.с. 7/.
Листом від 08.04.2021 № 12/1551/фп-65101 відповідач надав відповідь ОСОБА_1 , в якій зазначив, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" Міністерством оборони України виданий наказ від 01.03.2018 за №90 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України", яким установлено тарифні розряди за основними типовими та основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України. Грошове забезпечення позивача визначено в розмірі 17712,48 грн, що склалося з його складових, зокрема, посадового окладу за останньою займаною штатною посадою ОСОБА_1 - посада "штурмана загону", що встанволений за 23-им тарифним розрядом (додаток 13 до наказу Міністерства оборони України від 01.03.2018 №90) та обрахований в порядку чинної редакції пункту четвертого додатку 14 Постанови №704 шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб на відповідний тарифний коефіцієнт (1762,00 х 2,8 = 4930,00 застосуванням визначеного заокруглення) в розмірі 4933,60 грн /а.с. 19/.
Позивач вважає такі дії відповідача неправомірними, тому звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку позовним вимогам, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" було затверджено нові тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців, а також додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу в розмірах згідно з додатками 1-16 (далі - Постанова №704).
Пунктом 4 Постанови №704 установлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.
З метою визначення посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України, Міністром оборони України 01.03.2018 прийнято наказ №90 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України" (надалі - Наказ №90), яким встановлено тарифні розряди за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України.
У довідці про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , виданій відповідачем, відповідно до додатку 13 Наказу №90 вказано розмір посадового окладу за посадою "штурман загону" в сумі 4930,00 грн, що відповідає тарифному розряду "23" у співвідношенні до посадового окладу до 01.03.2018 в розмірі 1120,00 грн.
Так, додатком 13 до Наказу №90 визначена Схема тарифних розрядів за основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України авіаційної ескадрильї (у тому числі окремої), в якій для військової посади "штурман (загону)" встановлений тарифний розряд "23".
Як слідує з матеріалів справи, та не заперечується учасниками справи, ОСОБА_1 звільнений з посади штурмана загону 185 гвардійського важкого бомбардувального авіаційного полку 13 гвардійської важкої бомбардувальної авіаційної дивізії.
Відповідачем не спростовується та обставина, що для посади помічника штурмана загону авіаційного полку колишньої стратегічної авіації схема тарифних розрядів у Наказі №90 не встановлена, у зв`язку з відсутністю такого роду військ у складі Повітряних сил Збройних Сил України.
Таким чином, вказана посада не визначена за основними типовими посадами та основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України.
У відповідності до положень Наказу №90 співвідношення встановлених до 01.03.2018 окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України та осіб офіцерського складу Збройних Сил, звільнених з військової служби, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України установлюється згідно зі схемами, визначеними у додатках 23, 24 до цього наказу.
Додатком №24 до Наказу №90 встановлюється Схема співвідношення встановлених до 01 березня 2018 року розмірів посадових окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, звільнених з військової служби, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України.
Згідно примітки 1 до додатку №24 ця Схема застосовується для встановлення співвідношення розмірів посадових окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, які були звільнені з військової служби до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року N 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", що не визначені у схемах, наведених у додатках 1 - 22 за основними типовими посадами та основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України.
Таким чином, вказаною нормою чітко визначено, що у разі, якщо посадові оклади за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, які були звільнені з військової служби до набрання чинності постановою №704, не визначені у схемах, наведених у додатках 1 - 22 до Наказу №90, то застосовується схема співвідношення встановлених до 01.03.2018 розмірів посадових окладів до тарифних розрядів, згідно з додатком 24 до Наказу №90.
Доводи відповідача з приводу необхідності врахування положень примітки 2 до додатку №24, за якими тарифні розряди за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, визначені за цією Схемою, не можуть перевищувати відповідних тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України відповідних органів військового управління, встановлених в додатках 1 - 22 за основними типовими посадами та основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України, судом оцінюються критично з огляду на суперечність положень вказаної примітки положенням примітки 1 додатку 24.
Отже, у зв`язку з тим, що посада позивача не визначена у схемах за основними типовими посадами до нього потрібно застосовувати саме додаток 24 Наказу №90 - Схему співвідношення встановлених до 01 березня 2018 року розмірів посадових окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, звільнених з військової служби, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України:
розміри посадових окладів, встановлених (обчислених) до 01 березня 2018 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 (гривень) - 1120 - 1144,99;
тарифні розряди за посадами осіб офіцерського складу, що встановлюються з 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 - 26.
Відповідно до тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців, наведеної у додатку 1 до постанови №704, 26 тарифний розряд відповідає тарифному коефіцієнту 3,04.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що відповідач, при формуванні довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 діяв не у відповідності до вимог чинного законодавства, без врахування всіх обставин, що мали значення для правильного прийняття рішення.
Згідно зі статтею 2 КАСУ завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Як встановлено з матеріалів справи, відповідачем не надано доказів в підтвердження правомірності видачі довідки для перерахунку пенсії за посадою, яка не є прирівняною до посади позивача.
Не надіслання відповідачем нової довідки із визначення позивачу посадового окладу згідно з посадовими окладами відповідно до пункту 35 додатку 24 до Наказу №90 є протиправним та обмежує право позивача на гідне пенсійне забезпечення.
Згідно з частиною другою статті 9 КАСУ суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню шляхом визнання дій Полтавського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо виготовлення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року за посадовим окладом, що відповідає тарифному розряду за посадою "23", встановленому у додатку 13 наказу Міністерства оборони України від 01.03.2018 №90 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами офіцерського складу Збройних Сил України" протиправними, зобов`язавши Полтавський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2018 з посадовим окладом, що відповідає тарифному розряду за посадою “26“, встановленому у додатку №24 наказу Міністерства оборони України від 01.03.2018 №90 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами офіцерського складу Збройних Сил України".
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір в сумі 908,00 грн, який підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Полтавського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (вул. Шевченка, 78-А, м. Полтава, 36039, ідентифікаційний код 07851296) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати дії Полтавського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо виготовлення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року за посадовим окладом, що відповідає тарифному розряду за посадою "23", встановленому у додатку 13 наказу Міністерства оборони України від 01.03.2018 №90 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами офіцерського складу Збройних Сил України" протиправними.
Зобов`язати Полтавський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2018 з посадовим окладом, що відповідає тарифному розряду за посадою “26“, встановленому у додатку №24 наказу Міністерства оборони України від 01.03.2018 №90 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами офіцерського складу Збройних Сил України".
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Полтавського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (вул. Шевченка, 78-А, м. Полтава, 36039, ідентифікаційний код 07851296) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 908 грн (дев`ятсот вісім гривень).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень КАСУ в редакції від 03.10.2017.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя І.Г.Ясиновський