Рішення № 97561829, 31.05.2021, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.05.2021
Номер справи
440/109/21
Номер документу
97561829
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 травня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/109/21

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Канигіної Т.С., розглянувши за правилами загального позовного провадження (у письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Терешківської сільської ради в особі сільського голови Турпітька Віталія Петровича про визнання протиправним та скасування рішення, поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу,

В С Т А Н О В И В:

06.01.2021 ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернулась до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до виконавчого комітету Терешківської сільської ради в особі сільського голови Турпітька Віталія Петровича (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення, поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, а саме просить:

- визнати протиправним та скасувати розпорядження Терешківського сільського голови Турпітька Віталія Петровича №07-03/31 від 08.12.2020 про звільнення позивача з посади керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету Заворсклянської сільської ради Полтавського району Полтавської області;

- стягнути з виконавчого комітету Терешківської сільської ради Полтавського району Полтавської області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу без урахування обов`язкових відрахувань;

- поновити ОСОБА_1 на посаді керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету Заворсклянської сільської ради Полтавського району Полтавської області;

- допустити негайне виконання рішення суду в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету Заворсклянської сільської ради Полтавського району Полтавської області та в частині стягнення з виконавчого комітету Терешківської сільської ради Полтавського району Полтавської області на користь ОСОБА_1 середнього заробітку за час вимушеного прогулу без урахування обов`язкових відрахувань.

Обґрунтовуючи свої позовні вимоги, ОСОБА_1 зазначила, що розпорядження Терешківського сільського голови Турпітька Віталія Петровича (далі - ОСОБА_2 ) від 08.12.2020 №07-03/31 про звільнення позивача з посади керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету Заворсклянської сільської ради Полтавського району Полтавської області є протиправним та незаконним. На доводами позивача, зазначене розпорядження прийнято без урахування положень статті 51 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні"; спірне розпорядження сільського голови не є підставою для звільнення позивача із займаної посади.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 11.01.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №440/109/21; вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи; призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 03.02.2021; витребувано додаткові докази /а.с. 20/.

28.01.2021 від відповідача надійшли додаткові докази у справі /а.с. 23- 27/.

29.01.2021 до суду надійшов відзив. У наданому відзиві відповідач зазначив, що звільнення позивача відбулось у зв`язку із закінченням терміну повноважень виконавчого комітету Заворсклянської сільської ради на підставі частини першої статті 51 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", з огляду на що підстави звільнення, зазначені в розпорядженні про звільнення від 08.12.2020 року №07-036/31, відповідають вимогам чинного законодавства, що вказує на безпідставність вимог позивача /а.с. 29-45/.

01.02.2021 позивачем надано клопотання про витребування додаткових доказів у справі, а також зобов`язання відповідача надати ОСОБА_1 копії документів, які витребовувались від відповідача ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 11.01.2021 /а.с. 47-48/.

02.02.2021 до суду надано відповідь на відзив, у якій позивач підтримала заявлені позовні вимоги /а.с. 49-54/.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 03.02.2021 клопотання ОСОБА_1 про витребування додаткових доказів у справі, а також зобов`язання виконавчого комітету Терешківської сільської ради в особі сільського голови Турпітька В.П. надати позивачу копії документів, які витребовувались ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 11.01.2021, задоволено; відкладено розгляд справи до 23.02.2021 /а.с. 56/.

08.02.2021 до суду надійшли заперечення на відповідь на відзив, у яких відповідач підтримав правову позицію викладену у відзиві /а.с. 58-64/.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 23.02.2021 вирішено перейти до розгляду справи №440/109/21 за правилами загального позовного провадження; підготовче засідання призначено на 17.03.2021; витребувано додаткові докази у справі /а.с. 90/.

11.03.2021 від відповідача надійшли додаткові докази у справі /а.с. 95-96/.

16.03.2021 позивачем надані додаткові докази у справі /а.с. 98-109/.

Протокольною ухвалою суду від 17.03.2021 закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті на 14.04.2021 /а.с. 111/.

14.04.2021 з огляду на положення частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Відповідно до пункту 1 частини третьої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі: неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

Згідно з частиною дев`ятою статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України , якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Зважаючи на відсутність перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених статтею 205 Кодексу адміністративного судочинства України, а також відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд ухвалив розглянути справу у порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

З матеріалів справи вбачається, що 02.01.2018 першою сесією сьомого скликання Заворсклянської сільської ради Полтавського району Полтавської області прийнято рішення №6 "Про кількісний склад виконавчого комітету Заворсклянської сільської ради Полтавського району Полтавської області", яким утворено виконавчий комітет Заворсклянської сільської ради Полтавського району Полтавської області, до складу якого входить, зокрема, секретар виконкому (керуючий справами) /а.с. 11/.

02.01.2018 першою сесією сьомого скликання Заворсклянської сільської ради Полтавського району Полтавської області прийнято рішення №7 "Про персональний склад виконавчого комітету Заворсклянської сільської ради", яким затверджено персональний склад виконавчого комітету Заворсклянської сільської ради Полтавського району Полтавської області, до складу якого входить керуючий справами (секретаря) ОСОБА_1 /а.с. 12/.

Рішенням першої сесії сьомого скликання Заворсклянської сільської ради Полтавського району Полтавської області "Про структуру виконавчого органу ради, загальну чисельність" від 02.01.2018 №9 затверджено структуру та штатний розпис виконавчого комітету Заворсклянської сільської ради Полтавського району Полтавської області на 2018 рік у кількості 15 штатних одиниць (додаток 1 до зазначеного рішення) /а.с. 13-15/.

Розпорядженням голови Заворсклянської сільської ради Полтавського району Полтавської області ОСОБА_3 від 18.01.2018 №07-03/05 ОСОБА_1 прийнято на посаду керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету Заворсклянської сільської ради Полтавського району Полтавської області 19.01.2018 /а.с. 16/.

Рішенням першої сесії восьмого скликання Терешківської сільської ради Полтавського району Полтавської області "Про початок повноважень депутатів Терешківської сільської ради Полтавського району Полтавської області" від 06.11.2020 прийнято до відома факт початку повноважень депутатів Терешківської сільської ради Полтавського району Полтавської області VIII скликання по 8 округах, які приступили до виконання повноважень /а.с. 38/.

06.11.2020 першою сесією восьмого скликання Терешківської сільської ради Полтавського району Полтавської області прийнято рішення "Про початок повноважень сільського голови Терешківської сільської ради Полтавського району Полтавської області" /а.с. 37/.

Рішенням першої сесії восьмого скликання Терешківської сільської ради Полтавського району Полтавської області "Про утворення виконавчого комітету Терешківської сільської ради, визначення його чисельності та затвердження персонального складу" від 06.11.2020 утворено виконавчий комітет Терешківської сільської ради Полтавського району Полтавської області; встановлено чисельність виконавчого комітету ради у кількості 17 осіб; затверджено персональний склад виконавчого комітету /а.с. 26/.

06.11.2020 першою сесією восьмого скликання Терешківської сільської ради Полтавського району Полтавської області прийнято рішення "Про наміри проведення реорганізації Заворсклянської сільської ради шляхом приєднання до Терешківської сільської ради" /а.с. 40-41/.

Листом від 09.11.2020 №2470 виконавчий комітет Терешківської сільської ради Полтавського району Полтавської області повідомив виконавчий комітет Заворсклянської сільської ради Полтавського району Полтавської області, що відповідно до підпункту 4 пункту 2 розділу ІІ "Прикінцевих положень" Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад" від 16.04.2020 №562-ІХ" , частини першої статті 42, статей 50, 51, 54 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" №280/97-ВР, враховуючи рішення першої сесії восьмого скликання Терешківської сільської ради Полтавського району Полтавської області "Про утворення виконавчого комітету Терешківської сільської ради, визначення його чисельності та затвердження персонального складу" від 06.11.2020, 06.11.2020 припинені повноваження посадових осіб місцевого самоврядування виконавчого комітету Заворсклянської сільської ради Полтавського району Полтавської області, зокрема, ОСОБА_1 (керуючого справами (секретаря) виконкому) /а.с. 27/.

Розпорядженням Терешківського сільського голови ОСОБА_4 від 08.12.2020 №07-03/31 "Про звільнення ОСОБА_1 " позивача звільнено з посади керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету Заворсклянської сільської ради Полтавського району Полтавської області з 09.12.2020 у зв`язку з закінченням строку повноважень, на підставі пункту 1 статті 51 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" /а.с. 25/.

Не погодившись з розпорядженням Терешківського сільського голови ОСОБА_4 від 08.12.2020 №07-03/31 "Про звільнення мосієнко ОСОБА_5 ", позивач звернулась до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та відповідним доводам сторін, суд дійшов таких висновків.

Частиною першою статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 №280/97-ВР (далі – Закон №280/97-ВР) визначено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Згідно зі статтею 25 Закону №280/97-ВР сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Відповідно до пунктів 3, 5 частини першої статті 26 Закону №280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу; внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск; затвердження за пропозицією сільського, селищного, міського голови структури виконавчих органів ради, загальної чисельності апарату ради та її виконавчих органів відповідно до типових штатів, затверджених Кабінетом Міністрів України, витрат на їх утримання.

Частиною першою статті 45 Закону №280/97-ВР встановлено, що сільська, селищна, міська, районна в місті (у разі її створення), районна, обласна рада складається з депутатів, які обираються жителями відповідного села, селища, міста, району в місті, району, області на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.

За змістом частин першої - п`ятої, восьмої статті 51 Закону № 280/97-ВР виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень. Після закінчення повноважень ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради її виконавчий комітет здійснює свої повноваження до формування нового складу виконавчого комітету.

Кількісний склад виконавчого комітету визначається відповідною радою. Персональний склад виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради затверджується радою за пропозицією сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - за пропозицією голови відповідної ради.

Виконавчий комітет ради утворюється у складі відповідно сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - голови відповідної ради, заступника (заступників) сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету, а також керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, інших осіб. Міська рада утворює у складі виконавчого комітету ради орган з питань містобудування та архітектури.

До складу виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради входять також за посадою секретар відповідної ради, староста (старости).

Очолює виконавчий комітет сільської, селищної, міської ради відповідно сільський, селищний, міський голова, районної у місті ради - голова відповідної ради. У виконавчому комітеті сільської ради функції секретаря виконавчого комітету за рішенням ради може здійснювати секретар відповідної ради.

Виконавчий комітет ради є підзвітним і підконтрольним раді, що його утворила, а з питань здійснення ним повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольним відповідним органам виконавчої влади.

Отже, з огляду на зазначені норми, утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу, внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск є виключною компетенцією сільських, селищних, міських рад; повноваження місцевої ради, обраної на позачергових, повторних або перших виборах, закінчуються в день відкриття першої сесії відповідної ради, обраної на наступних (чергових або позачергових) виборах.

Водночас, відповідно до статті 1 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" від 07.06.2001 №2493-ІІІ (далі - Закон №2493-ІІІ) служба в органах місцевого самоврядування – це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.

Відповідно до частини першої статті 2 Закону №2493-III посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.

Згідно зі статтею 3 Закону №2493-III посадами в органах місцевого самоврядування є: виборні посади, на які особи обираються на місцевих виборах; виборні посади, на які особи обираються або затверджуються відповідною радою; посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.

За приписами частини першої статті 10 Закону №2493-III прийняття на службу в органи місцевого самоврядування здійснюється на посади, зокрема, заступників сільського, селищного, міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради шляхом затвердження відповідною радою.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що пропозицію про персональний склад виконавчого комітету сільської ради на розгляд ради вносить сільській голова, водночас, рада, яка здійснює функції і повноваження місцевого самоврядування від імені та в інтересах відповідної територіальної громади має виключні повноваження утворювати виконавчий орган, затверджувати та змінювати його персональний склад, а також припиняти повноваження окремих посадових осіб місцевого самоврядування.

Посада керуючого справами (секретаря) є виборною посадою виконавчого комітету сільської ради.

Водночас, позивач, займаючи виборну посаду, повинна бути звільнена з посади у зв`язку із закінченням строку повноважень виконавчого комітету Заворсклянської сільської ради Полтавського району Полтавської області відповідно до положень статті 51 Закону №280/97-ВР.

Перша сесія Терешківської сільської ради Полтавського району Полтавської області відбулась 06.11.2020, тобто повноваження Заворсклянської сільської ради Полтавського району Полтавської області та її виконавчого комітету закінчились 06.11.2020.

Рішенням першої сесії восьмого скликання Терешківської сільської ради Полтавського району Полтавської області "Про утворення виконавчого комітету Терешківської сільської ради" від 06.11.2020 створено виконавчий комітет у кількості 17 осіб /а.с. 26/.

При цьому, рішення про утворення виконавчого комітету Терешківської сільської ради Полтавського району Полтавської області є самостійною та достатньою підставою для звільнення позивача із займаної нею посади. Крім того, у цьому випадку обставини звільнення позивача з посади не є такими, що виникли з ініціативи власника або уповноваженого ним органу.

З огляду на формування складу виконавчого комітету Терешківської сільської ради Полтавського району Полтавської області, розпорядженням Терешківського сільського голови ОСОБА_4 від 08.12.2020 №07-03/31 "Про звільнення ОСОБА_1 " позивача звільнено з посади керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету Заворсклянської сільської ради Полтавського району Полтавської області з 09.12.2020 у зв`язку з закінченням строку повноважень, на підставі частини першої статті 51 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", запис про що зазначений у трудовій книжці позивача серії НОМЕР_1 /а.с. 8-9/.

Таким чином, з моменту прийняття рішення першої сесії восьмого скликання Терешківської сільської ради Полтавського району Полтавської області "Про утворення виконавчого комітету Терешківської сільської ради" від 06.11.2020, виконавчий комітет Заворсклянської сільської ради Полтавського району Полтавської області припинив здійснювати свої повноваження також з 06.11.2020.

При цьому, позивач не увійшла до складу виконавчого комітету Терешківської сільської ради Полтавського району Полтавської області, відповідно, не могла продовжувати виконання своїх повноважень.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що спірне рішення про звільнення позивача прийняте після прийняття рішення про створення виконавчого комітету Терешківської сільської ради Полтавського району Полтавської області, що не суперечить вимогам статті 51 Закону №280/97-ВР.

Щодо твердження позивача про те, що підставою для припинення повноважень керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету є саме рішення сесії сільської ради, а не розпорядження сільського голови про звільнення ОСОБА_1 , суд зазначає наступне.

ОСОБА_1 прийнята на посаду керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету Заворсклянської сільської ради Полтавського району Полтавської області розпорядженням голови Заворсклянської сільської ради Полтавського району Полтавської області ОСОБА_3 від 18.01.2018 №07-03/05 /а.с.16/ та розпорядженням Терешківського сільського голови ОСОБА_4 від 08.12.2020 №07-03/31 "Про звільнення ОСОБА_1 " звільнена з посади керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету Заворсклянської сільської ради Полтавського району Полтавської області з 09.12.2020 у зв`язку з закінченням строку повноважень, на підставі частини першої статті 51 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" /а.с.10/.

Інші доводи позивача є безпідставними та не впливають на висновки суду.

З огляду на наведене, суд вважає, що звільнення позивача у зв`язку із закінченням строку повноважень виконавчого комітету Заворсклянської сільської ради Полтавського району Полтавської області на підставі статті 51 Закону №280/97-ВР є правомірним, ґрунтується на вимогах спеціального закону, яким регулюється проходження служби в органах місцевого самоврядування.

Отже, підстави для поновлення позивача на посаді керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету відсутні.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищезазначене, перевіривши обґрунтованість доводів сторін та оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, суд вважає, що відповідач довів правомірність вчинених дій.

Натомість, факт наявності у позивача порушеного права не знайшов свого підтвердження під час розгляду справи.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Відповідно до статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: 1) на професійну правничу допомогу; 2) сторін та їхніх представників, що пов`язані із прибуттям до суду; 3) пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертиз; 4) пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; 5) пов`язані із вчиненням інших процесуальних дій або підготовкою до розгляду справи.

Згідно з пунктом 1 частини першої статті 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.

Судом встановлено, що позивачем при зверненні до суду з цією позовною заявою сплачено судовий збір у розмірі 908,00 грн, що підтверджено квитанцією від 05.01.2021 №78.

Сплачену суму судового збору зараховано до спеціального фонду Державного бюджету України.

Враховуючи те, що позивач звільнена від сплати судового збору відповідно до пункту 1 частини першої статті 5 Закону України "Про судовий збір", суд вважає за необхідне повернути позивачу сплачений судовий збір у розмірі 908,00 грн з Державного бюджету України.

Керуючись статтями 2, 9, 77, 132, 139, 243-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, статтею 7 Закону України "Про судовий збір", суд

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_2 ) до виконавчого комітету Терешківської сільської ради в особі сільського голови Турпітька Віталія Петровича (вул. Шевченка, 1-А, с. Терешки, Полтавський район, Полтавська область, 38762, код ЄДРПОУ 42143829) про визнання протиправним та скасування рішення, поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу відмовити.

Повернути ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_2 ) з Державного бюджету України судовий збір у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн, сплачений за квитанцією від 05.01.2021 №78.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються відповідно до пункту 15.5 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Т.С. Канигіна